Connect with Us

Preken me Covid-19 dy gjyqtarë/ Mbyllet gjykata e Apelit Durrës dhe ajo e Kavajës

Sociale

Preken me Covid-19 dy gjyqtarë/ Mbyllet gjykata e Apelit Durrës dhe ajo e Kavajës

Publikuar

-

Preken me Covid-19 dy gjyqtarë/ Mbyllet gjykata e Apelit Durrës dhe ajo e Kavajës

Gjykata e Apelit në Durrës, pezualluar aktivitetin e saj për një periudhë dy javorë.

Sipas Report Tv, dy gjyqtarë të kësaj gjykate janë infektuar nga COVID-19. Vendimi për pezullimin e punës së gjykatës për një afat 15 ditor është marrë ditën e sotme dhe se pritet që në ditët në vijim i gjithë stafi i kësaj gjykate, t’i nënshtrohen analizave për të mësuar situatën e të prekurve.

LEXO EDHE:  E zbulon Klodiana Lala/ Konfirmohen 15 të infektuar me Covid-19 në burgun 313

Në gjendje pezullimi do qëndrojë dhe Gjykata e Shkallës së Parë Kavajë, pasi gjyqtarët e këtij institucioni ushtrojnë funksionin e tyre, në të njëjtën godinë me gjyqtarët e Gjykatës së Apelit në Durrës.

Pritet që në gjendje të pezulluar të qëndrojë dhe prokuroria e Kavajës, ku përjashtim do bëjnë vetëm rastet e gjykimeve emergjente për shqyrtimin e masave të sigurisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë/ Ja çfarë dokumentesh duhet të keni me vete

Publikuar

-

Nga

Greqia hap kufijtë me Shqipërinë/ Ja çfarë dokumentesh duhet të keni me vete

Nga sot, Greqia hap kufijtë me Shqipërinë  ku do të lejohen që të kalojnë kufirin të gjitha kategoritë e udhëtarëve për qëllime familjare dhe turistike.

MEPJ njofton se të gjithë udhëtarët se duhet të kenë me vete në kufi certifikatë vaksinimi, test PCR ose certifikat të diagnozës pozitive e vlefshme për dy deri në nëntë muaj.

Ministria e Jashtme shton se deri më datë 28 qeshor, mbeten në fuqi kuotat prej 1500 personave në ditë në Kakavijë, 250 në Qafë Botë dhe 400 në Kapshticë dhe më vonë pritet liberalizimi total i lëvizjes.

Udhëtarët do të duhet të kenë me vete:

Udhëtarët do të duhet të kenë me vete:

a) Formularin Formulari Passenger Locator Form (PLF)

b) Certifikate vaksinimi, test PCR ose Rapid

c) Certifikate se diagnozës pozitive e vlefshme për dy deri në nëntë muaj.

Fëmijët mbi 12 vjeç do të ketë të njëjtat kritere hyrëse si të rriturit.

Pavarësisht kësaj, në pikat kufitare do të vijojnë të kryhen teste të rastësishme nga autoritetet përkatëse.

Deri më datë 28 qeshor, mbeten në fuqi kuotat prej 1500 personave në ditë në Kakavijë, 250 në Qafë Botë dhe 400 në Kapshticë dhe më vonë pritet liberalizimi total i lëvizjes.

* Plotësimi i PLF është detyrueshem për të gjithë nga të gjitha pikat kufitare, tokësore ose ajrore.

LEXO EDHE:  Detaje shokuese nga krimi në Durrës/ Burri e qëlloi gruan 6 herë në kokë, zbardhet dëshmia në gjyq

LEXO EDHE:  Detaje shokuese nga krimi në Durrës/ Burri e qëlloi gruan 6 herë në kokë, zbardhet dëshmia në gjyq

Sipas Ministrisë plotësiimi i këtij formulari është i domosdoshëm në rast udhëtimi drejt Greqisë. Në rast se formulari nuk plotësohet online do të thotë që është arritur kuota ditore e ju duhet të zgjidhni një ditë tjetër për të udhëtuar drejt Greqisë.

Formulari PLF

Të gjithë udhëtarët duhet të plotësojnë PLF-në e tyre deri një ditë para hyrjes në Greqi, duke siguruar informacion të detajuar mbi pikën e tyre të nisjes, kohëzgjatjen e qëndrimit të mëparshëm në vendet e tjera dhe adresën e qëndrimit të tyre gjatë qëndrimit në Greqi. Në rast të qëndrimit të shumëfishtë, atyre u kërkohet të japin adresën së paku për 24 orët e para. Një PLF duhet të paraqitet për familje. Udhëtarët do të marrin një email konfirmimi pas dorëzimit të PLF.

Udhëtarët do të marrin PLF me kodin e tyre unik të Përgjigjes së Shpejtë (QR) në ditën e mbërritjes së tyre të planifikuar në Greqi dhe do të njoftohen përmes postës elektronike (kodi QR do të sigurohet në një lidhje në emailin e konfirmimit).

Udhëtarët që hipin ose hipin në ditën e mëparshme të mbërritjes do të lejohen ta bëjnë këtë pasi të tregojnë emailin e konfirmimit, pasi ata do të marrin kodin e tyre QR gjatë fluturimit ose udhëtimit të tyre.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Diell dhe temperatura të larta/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Diell dhe temperatura të larta/ Parashikimi i motit për sot

Qarkullim i masave ajrore nga veriu i kontinenti afrikan do të diktojë kushtet e motit edhe në territorin shqiptar.

Për pasojë kthjellime dhe temperatura relativisht të larta dominojnë deri në mesditë në të gjithë vendin tone, sipas MeteoAlb.

Pasditja sjell shpeshtim të vranësirave në zonat veriore dhe juglindore duke rrezikuar shira të pakët. Por orët e vona të pasdites ri-kthejnë kthjellimet në të gjithë vendin tonë.

LEXO EDHE:  Detaje shokuese nga krimi në Durrës/ Burri e qëlloi gruan 6 herë në kokë, zbardhet dëshmia në gjyq
LEXO EDHE:  10 apartamente, dyqane, garazhe e llogari qindra-mijëra euro/ Pasuria e “çmendur” e gjyqtares së Apelit

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit dhe mesditës duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 12°C deri në 34°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35-40 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3 ballë.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Tirana nesër pa energji elektrike/ OSHEE publikon zonat dhe oraret

Publikuar

-

Nga

Ndërprerje energjie në disa qytete të vendit/ OSHEE publikon zonat zonat dhe oraret për tre ditët në vijim

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE njofton se ditën e nësërme disa zona do të mbeten pa energji elektrike.

Për shkak të disa punimeve sipas OSSHE do të stakohet energjia në intervalin kohor 09:00-16:00 në zonat e mëposhtme.

Njoftimi i OSHEE-së:

Përshëndetje

Stakim, 19 qershor

Në vijim të investimit për rikonstruksionin e kabinave, në datën 19 qershor gjatë intervalit kohor 09:00-16:00 do të stakohet energjia në këto zona në Tiranë:

LEXO EDHE:  E zbulon Klodiana Lala/ Konfirmohen 15 të infektuar me Covid-19 në burgun 313

LEXO EDHE:  VIDEO/ Ja si i kryenin vjedhjet grabitësit e arrestuar në Durrës

Pjesërisht: Zona pranë  Depos së Ujit  dhe rruga “Budi”

 

LEXO TE PLOTE