Connect with Us

Eksperti i Ekonomisë “shuplakë” Ramës/ Mos hapja e kufijve nga BE, dështim i drejtpërdrejtë i qeverisë

Politikë

Eksperti i Ekonomisë “shuplakë” Ramës/ Mos hapja e kufijve nga BE, dështim i drejtpërdrejtë i qeverisë

Publikuar

-

Rama pranon kërkesën/ Sot pritet takimi me opozitën parlamentare

Eksperti i Ekonomisë Dritan Shano ka folur sot në lidhje me situatën ekonomike dhe politike në vend.

I ftuar në studion e Abc News, me Juli Xhokaxhi, Shano u shpreh se krizat e mëdha nuk kanë prodhuar ndryshime të mentalitetit në vend. Sipas tij, ndryshimi vjen nga zgjedhjet.

“Ajo që vjen mua më tremb. Fatkeqësi të mëdha natyrore që ndryshojnë qasjen ndaj jetës. Ose duhet të kesh elita politike që e tërheqin popullin nga mbrapa drejt një vizioni të ri. Krizat e mëdha ne i kemi pasur nuk kanë prodhuar ndryshime në mentalitet. Unë nuk pres që fatkeqësitë natyrore të ndryshojnë ndonjë mentalitet. E fundit, tërmeti nuk shoh ndonjë trazim të madh. Më mbetet kjo pjesa e elitës që mund të ndryshime më kollaj.

LEXO EDHE:  Meta tjetër mesazh Ramës/ Do mbash përgjegjësi para shqiptarëve

Momentet e ndryshimit janë zgjedhjet. Lidershipet duhet të gjejnë ata politikanë që më shumë se halleqarës janë hallezgjidhës”, deklaroi Shano.

I pyetur për mos hapjen e kufijve nga BE për shkak të pandemisë, Shano tha se qeveria hesht pasi ka dështuar me menaxhimin e saj.

“Qeveria është e lumtur të mos flasë për këtë gjë sepse është një dështim i drejtpërdrejt i saj. Është një gjë që ajo nuk e prek se shpreh vështirësinë e madhe ekonomikë që ndodhet vendi dhe ka të bëjë me dështimin e saj në politikën e jashtme. Ka të bëjë me të gjithë këto çalime të mëdha në këtë ditë halli nga ana e qeverisë”, u shpreh ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Majko tregon platformën/ Votat e emigrantëve shkojnë për qarkun e Tiranës

Publikuar

-

Nga

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko ka folur lidhur me Reformën Zgjedhore ndërsa i ka kushtuar vëmendje ccështjes së votimit elektorink të emigrantëve.

I ftuar në “repolitix” Majko tha se votat e emigrantëve do t’i bashkëngjiten qarkut të Tiranës

“Votat e emigrantëve do t’i bashkëngjiten qarkut të Tiranës. Kjo është e shkruar në marrëveshje dhe palët politike e dine”, tha Majko.

LEXO EDHE:  Meta tjetër mesazh Ramës/ Do mbash përgjegjësi para shqiptarëve

LEXO EDHE:  Uron Balla/ 2019, viti historik i fillimit të negociatave me BE

Majko ka deklaruar se mazhoranca do t’i qëndrojë besnike marrëveshjes së 5 qershorit, kjo për shkak kanë hedhur firmën dhe duhet ta mbajnë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Fatjonat” e Kuvendit që besojnë te ringjallja

Publikuar

-

Nga

"Fatjonat" e Kuvendit qe besojne te ringjallja

Lajmi sot është rihyrja e PD dhe LSI në Kuvend.

Të dalë nga dera kryesore e Selisë së Kuvendit, grupet parlamentare të PD dhe LSI sot deklaruan që po rikthehen nga dritarja.

Listat e Monës dhe Luli Bashës që u bënë objekt dhe target sulmesh nga ata që i pollën, sot u ndreqën.

Sot PD dhe LSI, dmth Luli Basha dhe Mona u rimishëruan te “Fatjonat”.

Tek ata që mirë ose keq arritën të bindin gjithë shqiptarët për nevojën e hapjes së listave.

Dhe që tamam atë ditë, deklarojnë vetë, me vullnet të lirë se hapja e listave është kundra integrimit.

Nuk kuptohet dot se pas cilit berihaj po turren kësaj radhe “Fatjonat” e Kuvendit, por ajo që duket qartë që kauzat e përfaqësuara nga Murrizi, Hajdari dhe të tjerë deputetë të opozitës në Kuvend, për “Fatjonat” ishin thjesht berihaji i radhës.

Sidoqoftë dihej që një ditë, të paktën 6 muaj para datës së zgjedhjeve, PD dhe LSI do duhet të akaparonin ndonje tip me status deputet.

LEXO EDHE:  Meta tjetër mesazh Ramës/ Do mbash përgjegjësi para shqiptarëve

LEXO EDHE:  PE: "Luftë civile" mes qeverisë dhe opozitës në Shqipëri

U duhej patjetër të paktën një deputet që të përfaqesonte siglën LSI dhe PD në Kuvend.

Ndryshe do duhet të bënin xhiron e Gjergji Bojaxhiut dhe të mblidhnin firmat e mbështetësve.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Kerkuan referendum për ndryshimin e sistemit, kur mundet që duke mbledhur firmat e mbeshtetësve të kishin bërë secili referendumin e vet përpara popullit.

Por PD dhe LSI nuk guxojnë.

Ndaj u duhen “Fatjonat”.

Mos kujtoni se u futën për ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

U duhen për të ringjallur veten.

Dhe si çdo sekt, për të mbajtur gjallë vetveten i duhen ca si “Fatjonat” që besojne te ringjallja për vete.

Procesi ka nisur!

“Fatjonat” sapo deklaruan që do të refuzojnë ushqimin.

Për të fituar ringjalljen.

Ua kane premtuar Luli Basha dhe Mona.

U qoftë e lehtë rruga! /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gabimet në politikë dhe drejtuesi ‘de facto’ i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

Publikuar

-

Nga

Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

“Si ka funksionuar më mirë LSI gjatë kohës që drejtonte Ilir Meta apo Monika Kryemadhi”? I pyetur nga Roland Qafoku në emisionin Hard Talk,  vetë  Kryemadhi i dha përgjigje kësaj pyetjeje.

“Unë bëj garë politike dhe gara politike nuk ka të bëjë as me Ilir Metën dhe as me Monikën.  Kjo është gara politike e LSI-së dhe Monikës, nëse ne arrijmë qëllimin tonë objektiv për të kthyer ata 600 mijë të rinj dhe të reja që kanë ikur në tre vjet. Ajo që është akoma më e rëndësishme dhe ne ja ku e kemi sonte këtu, për t’a kthyer Shqipërinë në shtëpinë e shqiptarëve. Sepse unë mendoj që shtëpia është vendi më i rëndësishëm që shqiptarët kanë, është vendi më i shenjtë që shqiptarët kanë. Shtëpia dhe familja janë kisha dhe xhamia e çdo shqiptari.

LEXO EDHE:  Protesta e FRPD dhe LRI/ Tabaku: Të rinjtë janë kthyer në skllevër të drogës

LEXO EDHE:  Rama mbledh Kryesinë/ Çfarë pritet të diskutohet

Monika Kryemadhi gjithashtu iu përgjigj edhe pyetjes se cili është gabimi i saj. Të bësh Edi Ramën kryeministër. E kanë bërë votat e LSI-së në 2013. Dhe përveç kësaj të qënurit luajal në ekstrem ndaj Edi Ramës, është po përsëri… Nuk mund t’i qëndrosh luajal një njeriu që nuk është besnik”, tha ajo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE