Connect with Us

Alarmi i Bankitalia dhe ISTAT/ 50% e familjeve në krizë dhe një në tre kompani në rrezik falimentimi

Bota

Alarmi i Bankitalia dhe ISTAT/ 50% e familjeve në krizë dhe një në tre kompani në rrezik falimentimi

Publikuar

-

Alarmi i Bankitalia dhe ISTAT/ 50% e familjeve në krizë dhe një në tre kompani në rrezik falimentimi

Mbi gjysma e italianëve kanë përjetuar një rënie të të ardhurave për shkak të bllokimit.

Një e treta e familjeve nuk do të shkojnë me pushime edhe sepse kanë kursime për të vazhduar vetëm për tre muaj të tjerë, ndërsa 40 përqind e familjeve kanë vështirësi në pagesa hipotekare.

Këto janë rezultatet e një studimi të kryer nga Banka e Italisë në mes të prillit dhe fillim të majit mbi familjet, duke marrë 3.079 individë si një mostër për të mbledhur informacion mbi situatën ekonomike dhe pritjet gjatë krizës pandemike, shruan prestigjozja italiane “La stampa”.

Ndëkaq, sipas Istat një në tre kompani rrezikon mbylljen dhe 60 përqindja e hoteleve dhe restoranteve janë në rrezik.

Në tremujorin e parë, shpjegon Instituti i Statistikave, rënia e të ardhurave bruto të disponueshme të familjeve të konsumit (-1.6 përqind në krahasim me tremujorin e mëparshëm) mori një intensitet të ulët përfundimisht se PBB-ja nominale (-5.2 për përqind) dhe konsumi (-6.4 përqind), i kushtëzuar nga fillimi i bllokimit.

Prandaj, prirja për të kursyer familjet shënoi një rritje të dukshme, duke arritur në 12.5 (+4.6 pikë përqindje në tremujorin e kaluar). Në maj, lehtësimi i masave kufizuese favorizoi rritjen e shitjeve me pakicë (+ 25.2% në vëllim në krahasim me muajin e kaluar), dyqanet pësuan rënie, por blerjet e bëra përmes tregtisë elektronike u forcuan.

Në artikullin  e Palazzo Koch Andrea Neri dhe Francesca Zanichelli del se për 15% të njerëzve pandemia ka çuar në një shkurtim që tejkalon gjysmën e të ardhurave totale. Ndikimi është më negativ tek punëtorët e vetëpunësuar: gati 80 për qind pësuan një rënie.

“Rreth gjysma e popullatës pret një ulje të të ardhurave të familjes gjatë 12 muajve të ardhshëm, megjithëse më pak se në dy muajt e fundit.” Sidoqoftë, ekziston një modul i besimit midis atyre që raportojnë një rënie prej më shumë se 50 përqind të të ardhurave: “Më shumë se gjysma presin që rënia të zvogëlohet në një vit dhe 15 përqind besojnë se të ardhurat do të kthehen në nivelet e mëparshme.”

LEXO EDHE:  “Humbje e madhe për artin shqiptar!”/ Meta fjalë të ndjera për ndarjen e jeta të Kujtim Prodani

Për më tepër, raporti tregon, se më shumë se një e treta e individëve deklarojnë se kanë burime të mjaftueshme financiare për më pak se 3 muaj për të mbuluar kostot e konsumit shtëpiak në mungesë të të ardhurave të tjera.

Kjo kuotë tejkalon 50 përqind për të papunët dhe për punonjësit me kontrata me afat të caktuar “.

Pothuajse 40 përqind e italianëve thonë se kanë vështirësi të kryejnë pagesa hipotekare për shkak të krizës.

Pandemia ka një ndikim negativ në pritjet e shpenzimeve: 30 përqind e popullatës thotë se nuk mund të përballojnë të shkojnë me pushime këtë verë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zonat kufitare Armene/ Macron kërkon tërheqjen e trupave azerbajxhanase

Publikuar

-

Nga

Presidenti francez Emmanuel Macron ka kërkuar që Azerbajxhani të largojë menjëherë trupat që ka në zonat kufitare me Armeninë.

“Forcat e armatosura të Azerbajxhanit kanë pushtuar territorin armen. Ato duhet të largohen menjëherë”, ka shkruar Macron në Facebook.

“Unë i them edhe një herë popullit armen se Franca solidarizohet me ju”, ka shkruar ai në një postim në gjuhën armene. Macron ka komentuar situatën kufitare në mes të Armenisë dhe Azerbajxhanit pasi ka biseduar përmes telefonit me ushtruesein e detyrës së kryeministrit në Armeni, Nikol Pashinian.

Prsidenti francez po ashtu ka thënë se shpreson që Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mund të ndihmojë “në kthim të stabilitetit dhe sigurisë në këtë rajon”. Ndërkohë pala armene ka thënë se Pashinian ka falënderuar Macronin për “qasjen miqësore” ndaj Armenisë.

Forcat e Azerbajxhanit është raportuar të kenë depërtuar disa kilometra në provincën Syunik të Armenisë.

LEXO EDHE:  Fushatë me 50 vetë në ambient të mbyllur/ Gjobitet me 5 milion lekë kreu i PD-së në Kukës

LEXO EDHE:  Rama thirrje publike Bashës/ Frenohu, po bën dëm të madh!

Sipas ministrisë armene të Mbrojtjes, ata po ashtu kanë shkelur në dy zona të kufirit mes dy shteteve më 13 maj. Azerbajxhani ka insistuar se trupat nuk kanë kaluar në territorin armen dhe vetëm janë pozicionuar në anën azerbajxhanase, ku nuk kanë pasur qasje në muajt e dimrit.

Ministria e Jashtme në Baku ka thënë po ashtu se kufiri në mes të këtyre dy shteteve nuk është demarkuar asnjëherë, prej rënies së Bashkimit Sovjetik.

Deklaratat kundërthënëse kanë ardhur teksa zyrtarë ushtarakë të të dyja shteteve, janë takuar në kufi, duke tentuar të zgjidhin konfliktin.

Përfaqësuesit e trupave ruse është thënë se kanë marrë pjesë në negociata, që kanë zgjatur disa orë.

Asnjë marrëveshje konkrete nuk është bërë e ditur më pas. REL

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata në Kosovë/ Vazhdon procesi i vaksinimit kundër COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka bërë të ditur se të premten është duke vazhduar procesi i vaksinimit të qytetarëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi.

Në njoftim është thënë se në Sallën 1 Tetori në Prishtinë do të mund të vaksinohen vetëm qytetarët e Prishtinës.

Aty është thënë edhe se grumbullimi i një numri të madh të personave në qendrën e vaksinimit në Prishtinë është rezultat i shkuarjes së qytetarëve të komunave tjera aty.

“Qytetarët e komunave të tjera të Republikës së Kosovës luten që t’u drejtohen qendrave të vaksinimit në komunat e tyre, me qëllim që të marrin informatat e duhura dhe të vaksinohen”, ka thënë Ministria e Shëndetësisë.

Në orët e hershme të së premtes, pranë Sallës 1 Tetori u krijuar radhë të gjata dhe tollovi të njerëzve. Më pas Policia e Kosovës ndërhyri për të vënë rend.

LEXO EDHE:  “Humbje e madhe për artin shqiptar!”/ Meta fjalë të ndjera për ndarjen e jeta të Kujtim Prodani

LEXO EDHE:  “Humbje e madhe për artin shqiptar!”/ Meta fjalë të ndjera për ndarjen e jeta të Kujtim Prodani

Më 12 maj, Kosova ka nisur fazën e dytë të vaksinimit të popullatës kundër koronavirusit, ku bëjnë pjesë personat e moshës 65-79 vjeç.

Vaksinimi në Kosovë ka nisur në fund të muajit mars, me 24,000 doza të vaksinës AstraZeneca, të siguruara nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Këtë javë, Kosova ka marrë edhe mbi 38,000 doza të tjera vaksinash nga Covax, ndërkohë mbi 7,000 doza të tjera i ka siguruar si donacion nga Bashkimi Evropian. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Diskutimi për Gazën/ Këshilli i Sigurimit mblidhet të dielën

Publikuar

-

Nga

Trupat tokësore të Izraelit iu bashkuan forcës ajrore në sulmin ndaj Rripit të Gazës të premten herët, tha në një deklaratë ushtria izraelite.

Forca e Mbrojtjes e Izraelit kishin postuar në Twitter se trupat e saj ishin “duke sulmuar në Rripin e Gazës”. Por më pas, duke përmendur si arsye një problem komunikimi të brendshëm, ushtria sqaroi se trupat po godisnin me artileri nga brenda kufirit të Izraelit.

“E kisha thënë që Hamasi do të paguante një çmim të shtrenjtë” tha Kryeministri Benjamin Netanyahu në një deklaratë në video. “Ne po e bëjmë një gjë të tillë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë me forcë.”

Banorët e Gazës pranë kufirit me Izraelin konfirmuan për agjencinë Reuters se nuk kishin parë gjurmë forcash tokësore izraelite brenda enklavës, por ata njoftuan për zjarr të rëndë artilerie dhe dhjetra sulme ajrore. Ndërsa dhuna hyri në ditën e pestë, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara njoftoi se ra dakord të mblidhej të dielën për të diskutuar për situatën, pasi planet për një takim ishin shtyrë nga shqetësimet e Shteteve të Bashkuara.

“Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të angazhohen në mënyrë aktive në diplomaci në nivelet më të larta në përpjekje për të lehtësuar tensionet”, shprehej ambasadorja amerikane në OKB Linda Thomas-Greenfield në Twitter.

Luftimet që ndodhin gjatë festës myslimane të Fitër Bajramit, kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 103 palestinezëve përfshirë të paktën 27 fëmijë dhe 11 gra, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të Gazës, e cila shtoi se 530 njerëz janë plagosur. Shtatë izraelitë janë vrarë në sulmet me raketa, përfshirë një djalë 6-vjeçar.

Ushtria izraelite tha se tre raketa u hodhën nga Libani drejt Izraelit të enjten, por se ato ranë në Detin Mesdhe dhe nuk shkaktuan viktima. Të enjten, grupi militant palestinez Hamas hodhi raketa në lagjet izraelite dhe Izraeli u përgjigj me më shumë sulme ajrore në Rripin e Gazës, ndërsa përpjekjet për të ndaluar dhunën përshkallëzuese vazhdonin.

Në përgjigje të grumbullimit të trupave dhe tankeve të Izraelit përgjatë kufirit, zëdhënësi ushtarak i Hamasit Abu Obeida tha se grupi nuk kishte frikë nga një pushtim nga toka, duke thënë se çdo pushtim do të ishte një shans për më shumëushtarë të vdekur ose të kapur , sipas Associated Press.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet organizata kriminale e drogës/ “Koka” e grupit 50 vjeçari shqiptar

LEXO EDHE:  Fushatë me 50 vetë në ambient të mbyllur/ Gjobitet me 5 milion lekë kreu i PD-së në Kukës

Shkëmbimi vdekjeprurës i zjarrit me raketa dhe sulme ajrore, përplasja më e madhe midis grupit militant palestinez dhe forcave izraelite që nga lufta e vitit 2014 në Gaza, ndodhi për shkak nga trazirat në rritje për kontrollin e Jeruzalemit dhe përpjekjet e kolonëve hebrenj për të marrë nën kontroll komunitetet arabe. Tensionet kanë përfshirë edhe Bregun Perëndimor, ku kanë shpërthyer luftime të përgjakshme në disa qytete arabo-hebraike. Autoritetet kanë vendosur një ndalim-qarkullim natën në qytetin qendror të Lodit ku të paktën një person u godit këtë javë, ndërsa disa qindra njerëz në Lod dhe qytete të tjera janë arrestuar. Një turmë banorësh hebrenj të krahut të djathtë në qytetin Bat Yam sulmuan brutalisht një arab, duke e rrahur atë derisa humbi ndjenjat.

Përpjekjet globale për t’i dhënë fund luftimeve shënuan një hap të rëndësishëm përpara të enjten kur zyrtarët egjiptianë të sigurisë u takuan me udhëheqësit e Hamasit në Gaza dhe me zyrtarët izraelitë në Tel Aviv, sipas dy zyrtarëve të zbulimit egjiptian.

Ndërsa doli lajmi për mbërritjen e zyrtarëve, Hamasi hodhi rreth 100 raketa drejt Izraelit jugor dhe qendror. Presidenti amerikan Joe Biden shprehu të mërkurën mbështetjen e tij për të drejtën e Izraelit për t’u vetëmbrojtur, ndërsa tha se shpresonte që luftimet të ndërpriteshin sa më shpejt.

Pasi Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin foli të mërkurën me homologun e tij izraelit, Benjamin Gantz, Pentagoni nxorri një deklaratë ku thuhej se zoti Austin informoi zotin Gantz për “mbështetjen e palëkundur të Pentagonit për të drejtën legjitime të Izraelit për të mbrojtur veten dhe popullin e tij.”

Në deklaratë thuhet se zoti Austin “dënoi me forcë hedhjen e raketave nga Hamasi dhe grupe të tjera terroriste që vunë në shënjestër civilët izraelitë” dhe “përsëriti rëndësinë e faktit që të gjitha palët e përfshira të ndërmarrin hapa për të rivendosur qetësinë”.

Edhe Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dënoi sulmet e Hamasit ndaj civilëve izraelitë në një bisedë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, duke deklaruar se “Izraeli ka të drejtë të mbrojë veten”, ndërsa palestinezëve duhet t’u jepet e drejta “të jetojnë në siguri”. Zoti Blinken bëri gjithashtu bëri thirrje uljen e tensioneve./ VOA

LEXO TE PLOTE