Connect with Us

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  BE po përballet me krizat më serioze në historinë e saj

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lehtësim për përdoruesit/ Whatsapp vjen me një risi

Publikuar

-

Nga

WhatsApp po punon për një tipar të ri që do të sugjerojë ngjitëse të bazuara në fjalët që ju shkruani. Karakteristika e re thuhet se është aktualisht nën zhvillim dhe mund të vihet në dispozicion për përdoruesit e Android dhe iOS.

Karakteristika e re do të analizojë fjalën e parë që shkruani në shiritin e bisedës për të sugjeruar afishe përkatëse, raporton gjurmuesi beta i Whatsapp WABetaInfo. Ikona e parazgjedhur e ngjitëses në kutinë e tekstit do të ndizej për të njoftuar përdoruesit kur një sugjerim ngjitësesh është i disponueshëm.

Përdoruesit thjesht do të duhet të prekin ikonën e ngjitëses së ndezur për të parë sugjerimet, siç tregohet në video. Ai gjithashtu mund të zgjerohet në emoji me kalimin e kohës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i WhatsApp/ Aplikacionet që po e sfidojnë pas termave të rinj

WhatsApp është në prag të zbatimit të kushteve të reja të diskutueshme që do të bllokojnë përdoruesit nga llogaritë e tyre nëse nuk bien dakord të ndajnë të dhëna me Facebook, i cili zotëron aplikacionin e bisedave.

Nëse jeni duke kërkuar shërbime alternative, ka shumë për të zgjedhur që ofrojnë mesazhe dhe thirrje të sigurta.

Sinjal

Signal është një aplikacion i koduar i mesazheve që mund ta shkarkoni falas në smartphone-in tuaj.Lejon mesazhe një në një ose në grup që mund të përfshijnë skedarë, shënime zanore, video, imazhe, thirrje zanore dhe thirrje video.Aplikacioni është kampion si metoda më e sigurt e komunikimit dixhital në tregun e hapur.

Telegram

Telegram është një aplikacion i popullarizuar dhe plotësisht falas për mesazhe të çastit.Wshtë një alternativë ndaj aplikacioneve si WhatsApp, Signal, Facebook Messenger dhe iMessage.Shërbimi ofron mesazhe të koduara dhe thirrje, si dhe karakteristika të tjera si mesazhe me zë dhe afishe të animuara.Telegram ka parë një rritje të përdoruesve kohët e fundit, falë një  eksodi nga WhatsApp  mbi termat dhe kushtet e reja.Sipas Telegram, ajo fitoi 25 milion përdorues të rinj për 72 orë. Kjo i sjell numrat e përgjithshëm të përdoruesve në një 500 milion marramendëse.

LEXO EDHE:  Kryetari i vjetër/LSI garë kundër Edi Ramës

LEXO EDHE:  Meta tallet me Ramën/ “Ka frikë të përballet me mua, i ra të fikët nga Babaramo”

iMesazhi

Aplikacioni i paracaktuar i mesazheve Apple vjen i instaluar paraprakisht në iPhone dhe ofron mesazhe të koduara si standard.Adhuruesit e Apple gjithashtu kanë mundësinë të fshijnë automatikisht tekstet e tyre çdo 30 ditë përmes një opsioni në cilësimet e pajisjes suaj.Ashtu si në WhatsApp, ju mund të çaktivizoni faturat e leximit në iMessage në mënyrë që njerëzit të mos mund të shohin kur ju keni lexuar mesazhin e tyre.Ju gjithashtu mund të çaktivizoni njoftimet e ekranit të kyçjes në mënyrë që mesazhet tuaja të mund të shihen vetëm kur hapni telefonin tuaj.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tashmë në gjuhën shqipe/ Apple Maps ndryshon emrat e qyteteve të Kosovës

Publikuar

-

Nga

Apple ka rregulluar të gjitha lokacionet në territorin e Kosovës, ato tashmë shënohen në gjuhen shqipe. Apple Maps tashmë ka rregulluar emërtimet e qyteteve dhe fshatrave të Kosovës, dhe kjo ndoshta pas “presionit” të vazhdueshëm, sepse kujtojmë se më herët Apple Maps nuk e kishte as emrin e shtetit të Kosovës në aplikacionin e saj, por ai u vendos pas një peticioni të bërë nga qytetarët e Kosovës.

Pasi emri i shtetit të Kosovës u vendos në Apple Maps, emrat e qyteteve dhe fshatrave kishin mbetur ende në gjuhën serbe, por ato kanë ndryshuar para disa ditësh dhe janë bërë të gjitha në gjuhën shqipe. Kjo është njoftuar fillimisht nga Valdrin Shala te grupi Maniakë t’teknologjisë, i cili ishte një nga iniciatorët që kjo të ndodh, së bashku me shumë anëtarë të tjerë të grupit.

LEXO EDHE:  Zbulohet kandidatja e PD për Bashkinë e Shkodrës/ Është një femër, por jo Voltana

LEXO EDHE:  Zbulohet kandidatja e PD për Bashkinë e Shkodrës/ Është një femër, por jo Voltana

Po ashtu, janë përmirësuar edhe disa prej lokacioneve te cilat veçse ishin te rregulluara tashme në shqip, si: Prishtina-Prishtinë, Mitrovica-Mitrovicë, Peja-Pejë dhe disa qytete tjera.

Por duket se jo të gjitha emrat kanë ndryshuar dhe janë bërë në gjuhën shqipe.

Emrat e disa lumenjve dhe liqeneve në Kosovë janë ende në gjuhën serbe dhe duket se po punohet që edhe ato të ndryshojnë dhe të shënohen në gjuhën shqipe. Kështu dukej harta e Kosovës më herët kur emrat e qyteteve dhe fshatrave shkruheshin në gjuhën serbe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE