Connect with Us

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Kuriozitete

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Publikuar

-

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur.

Britania i është rikthyer normalitetit duke bërë që shumë të rinj të rinisin të frekuentojnë pubet dhe restorantet deri në orët e vona.

Pamjet e publikuara nga mediat e huaja tregojnë se të rinjtë kanë bërë nëj jetë të shfrenuar, ku shumica e vajzave shihen të shtrira në mes të rrugës nga pirja e tepërt e alkoolit.

LEXO EDHE:  “Po ma kërkojnë të gjithë”/ Olta Gixhari pas lajmit të shtatzanisë: Vazhdoj bëj s*ksin…

Forcat e policisë kanë kryer arrestime dhe siç do t’i shihni në fotot e mëposhtme, po ndihmojnë disa prej të rinjve të cilët janë në gjendje të keqe për shkak të alkoolit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ndryshimi i klimës/ Nxehtësia shkatërron pjesën e akullit në Groenlandë

Publikuar

-

Nga

Ndryshimi i klimës/ Nxehtësia shkatërron pjesën e akullit në Groenlandë

Një copë e madhe akulli është shkëputur nga rafti më i madh i akullit në Arktik 79N, ose Nioghalvfjerdsfjorden, në Groenlandën veri-lindore. Seksioni i shkëputur përfshin rreth 110 km katrorë. Imazhet satelitore tregojnë se është copëtuar në shumë pjesë të vogla. Humbja është provë e mëtejshme, thonë shkencëtarët e ndryshimeve të shpejta klimatike që ndodhin në Groenlandë.

“Atmosfera në këtë rajon është ngrohur me rreth 3C që nga viti 1980,” tha Dr Jenny Turton. “Dhe në 2019 dhe 2020, ajo pa temperatura rekord gjatë verës”, tha studiuesi polar në Universitetin Friedrich-Alexander në Gjermani për BBC Neës. Nioghalvfjerdsfjorden është afërsisht 80 km i gjatë me 20 km i gjerë dhe është pjesa e përparme lundruese e Rrymës së Akullit Verilindore të Groenlandës ku derdhet nga toka në oqean për t’u bërë më i fuqishëm. Në skajin e tij kryesor, akullnaja 79N ndahet në dysh, me një degëzim të vogël që kthehet drejt veriut. Ky akull, i quajtur Spalte Glacier, është shpërbërë tani.

Karakteristika e akullit  tashmë ishte thyer në 2019; nxehtësia e kësaj vere ka qenë zhbërja e tij përfundimtare. Akullnaja Spalte është bërë një flotilje e ajsbergëve. Shikoni nga afër fotografitë satelitore dhe temperaturat më të larta të ajrit të regjistruara në rajon janë të dukshme nga numri i madh i pellgjeve të shkrirë që qëndrojnë në majë të raftit të akullit. Prania e një uji të tillë të lëngshëm është shpesh problematike për platformat e akullit. Nëse mbush të çarat, mund të ndihmojë në hapjen e tyre. Uji do të shtyjë çarjet, duke i çuar ato deri në bazën e raftit në një proces të njohur si hidrofraktim. Kjo do të dobësojë një raft akulli.

Oqeanografët gjithashtu kanë dokumentuar temperatura më të ngrohta të detit që do të thotë se akulli i raftit pothuajse me siguri po shkrihet edhe nga poshtë.”79N u bë ‘rafti më i madh i akullit Arktik i mbetur’ vetëm kohët e fundit, pasi Glacier Petermann në veriperëndim të Grenlandës humbi shumë sipërfaqe në 2010 dhe 2012,” shpjegoi Prof Jason Box nga Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës (GEUS).

“Ajo që e bën 79N kaq të rëndësishme është mënyra se si është bashkangjitur në fletën e akullit të brendshëm, dhe kjo do të thotë që një ditë – nëse klima ngroh siç e presim – ky rajon ndoshta do të bëhet një nga qendrat kryesore të veprimit për shkrehimin e Grenlandës. ” Rryma e Akullit Verilindore e Grenlandës kullon rreth 15% të shtresës së brendshme të akullit. Përroi gyp akullin e tij ose poshtë N79 ose anëtarit akullnajor vetëm në jug, Zachariae Isstrom. Zachariae tashmë ka humbur pjesën më të madhe të zonës së saj të rafteve të akullit.Prof Box tha që N79 mund të rezistojë më gjatë sepse ishte shkruar në të drejtën e saj në fund nga disa ishuj. Kjo jep një shkallë të stabilitetit. Por, shtoi ai, rafti vazhdon të hollohet, megjithëse kryesisht më mbrapa përgjatë bagazhit.

LEXO EDHE:  “Po ma kërkojnë të gjithë”/ Olta Gixhari pas lajmit të shtatzanisë: Vazhdoj bëj s*ksin…



“Kjo ka të ngjarë të çojë në shpërbërjen e N79 nga mesi, që është një lloj unik. Mendoj, sidoqoftë, kjo nuk do të ndodhë për 10 ose 20 vjet të tjera. Kush e di?” ai i tha BBC News.

LEXO EDHE:  Rrefim erotik/Shoqja ime k… më mori mashkullin e ëndrrave

Korriku dëshmoi se një strukturë tjetër e madhe e raftit të akullit në Arktik humbi një sipërfaqe të konsiderueshme. Kjo ishte rafti i akullit Milne në kufirin verior të ishullit Ellesmere të Kanadasë. Tetëdhjetë km katrorë u shkëputën nga Milne, duke lënë një segment ende të sigurt me madhësi vetëm 106 km katrore. Milne ishte mbetja më e madhe e paprekur nga një tipar më i gjerë rafti që mbulonte 8,600 km katrore në fillim të Shekullit 20.

Ritmi i shpejtë i shkrirjes në Grenlandë u nënvizua në një studim muajin e kaluar që analizoi të dhënat nga satelitët Grace-FO SH.B.A.-Gjermane. Këto anije kozmike janë në gjendje të gjurmojnë ndryshimet në masën e akullit duke ndjerë zhvendosjet në tërheqjen e gravitetit lokal. Ata në thelb peshojnë fletën e akullit.

Misioni Grace zbuloi se viti 2019 ishte një vit rekord, me fletën e akullit që derdhi rreth 530 miliardë tonë. Kaq është ujë i shkrirë që rrjedh nga toka në oqean për të ngritur nivelet globale të detit me 1.5 mm./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të dalloni njerëzit që luajnë “rolin e viktimës”

Publikuar

-

Nga

Një person që luan viktimën zakonisht shpreh shumë negativitet dhe beson se problemet e tyre janë shkaktuar nga dikush tjetër përveç tyre. Ata janë të sigurt që veprimet e tyre nuk kanë asnjë lidhje me zgjidhjen e problemeve të tyre, kështu që ata do të ndihen plotësisht të pafuqishëm. Ne mund të merremi me ta çdo ditë të jetës sonë, të ndiejmë dhembshuri për ta dhe të dëshirojmë t’i ndihmojmë, por edhe pa e kuptuar, ata mund të na manipulojnë gjatë procesit.

Iu vjen keq për veten

Bota është mizore dhe ata janë shumë të dobët për të ndryshuar diçka në lidhje me të. Kjo është ajo që viktimat mendojnë për veten e tyre dhe përpiqen ta portretizojnë në pjesën tjetër të botës. Por e vërteta është, bota e jashtme është jomiqësore dhe për të përballuar këtë, viktimat vazhdimisht ndiejnë keqardhje për veten e tyre dhe përpiqen t’i bëjnë njerëzit e tjerë të ndjehen të njëjtën gjë. Sa më shumë që njerëzit reagojnë ndaj kësaj, aq më shumë viktima ngecin në këtë rol.

Manipulojnë

Ata luajnë rolin e viktimës për të fituar dhembshurinë, simpatinë dhe mbështetjen tuaj. Me këtë rol ata përfitojnë duke luajtur me ndjenjat tuaj duke u përpjekur që t’iu manipulojnë.

Krijojnë pengesa

Atyre nuk u pëlqen të dëgjojnë asgjë që ju thoni në lidhje me sjelljen ose qëndrimin e tyre dhe nuk u pëlqen të përballen me faktin se po tregohen toksikë. Nëse kjo ndodh, ata do të zgjedhin të  presin njerëzit dhe të ndalojnë çdo komunikim me ta. Ky mentalitet mbizotërues dhe iracional krijon shumë kaos në marrëdhëniet e tyre me njerëzit dhe fatkeqësisht, ata nuk do të shohin gjithmonë gabimet e tyre.

Ata kanë probleme të besojnë te njerëzit.

Ky është rezultat i një problemi të thellë psikologjik tek dikush që është viktimë – ata nuk kanë vetëbesim dhe nuk besojnë në vetvete. Ata projektojnë emocionet e tyre në pjesën tjetër të botës dhe besojnë vërtet se njerëzit e tjerë janë njësoj si ata: të pabesueshëm. Nuk ka asnjë garanci që dikush mund t’i bindë ata ndryshe.



Ata nuk mund të ndalojnë së krahasuari veten me të tjerët.

LEXO EDHE:  Aksidentalisht hyn LIVE teksa bën seks me të dashurin

LEXO EDHE:  Rrefim erotik/Shoqja ime k… më mori mashkullin e ëndrrave

Për shkak se u mungon vetëbesimi, ata nuk mund të ndalojnë së menduari nëse janë më të mirë apo më të këqij se kushdo tjetër. Në mënyrë tipike, ata do të krahasojnë veten e tyre me të tjerët në një mënyrë negative dhe pastaj do të depresionohen për këtë. Kjo autokritikë është e dëmshme për viktimat dhe njerëzit përreth tyre pasi ata do të përpiqen t’u përmbahen atyre për të fituar dhembshurinë e tyre. Por realiteti është, askush nga ne nuk është perfekt dhe të gjithëve na mungon diçka, gjë që është krejt normale.

Ata janë të pakënaqur me jetën e tyre.

Pavarësisht nga gjërat pozitive që ndodhin në jetën e tyre, viktimat nuk do ta marrin seriozisht dhe kurrë nuk do të mjaftojnë. Pavarësisht se çfarë mungon ose mungon, ata përsëri do të duan më shumë për veten e tyre. Në thelb, ata do të marrin pjesë në ankesat e pafund në një cikël vicioz. Njerëzit si kjo nuk janë zakonisht optimistë dhe nuk e vlerësojnë jetën dhe momentet e saj të ndritshme.

Krijojnë zënka

Njerëzit me mendime, kritika të ndryshme, ose ata që nuk pajtohen me viktimat mund të merren vërtet seriozisht . Këta njerëz do të marrin çdo mosmarrëveshje si një fyerje personale dhe do të vendosin të sulmojnë. Ata mendojnë se njerëzit përreth tyre duan t’i lëndojnë mendërisht, kështu që viktimat duhet të jenë gjithmonë të përgatitur për të shkuar në luftë.

Ata nuk marrin asnjë përgjegjësi.

Gjithmonë është problemi i dikujt tjetër. Viktimat kanë gjithmonë njerëz të tjerë për të  fajësuar për dështimet dhe problemet e tyre. Ata nuk janë mjaft të sigurt për asgjë dhe kanë frikë nga marrja e përgjegjësisë për veprimet e tyre dhe më mirë do t’ia vendosnin të gjitha dikujt tjetër. Në këtë mënyrë, ata ikin nga ndjenjat dhe mendimet e tyre, duke lënë pjesën tjetër për të gjithë të tjerët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pabesueshme/ Çifti zbulon gjininë e bebit duke ndriçuar ndërtesën më të lartë në botë

Publikuar

-

Nga

Çifti i famshëm i Youtube Anas dhe Asala kanë gjetur mënyrën më unike për të mësuar gjininë e bebit të tyre. Ata mësuan se fëmija i tyre i dytë është një djalë pas ngjyrës blu në ndërtesën më të lartë në botë në Dubai, Bujr Khalifa ku shkruhej me të mëdha” Është një djalë”.

Sipas njoftimeve nuk dihet nëse çifti ka paguar në të vërtetë 74,000 £ për të shndërruar ndërtesën. Marwah’s postoi videon në kanalin e tyre në YouTube. Ata u panë duke pritur të zbulonin gjininë e bebit së bashku me vajzën e tyre ndërsa ndërtesa 828 metra i ngacmoi ata duke ndezur të dyja ngjyrat rozë dhe blu para se të ndriçohej e gjitha blu.



‘Ne donim të bënim diçka unike dhe të paharrueshme në mënyrë që të gjithë ta shikonim atë në të ardhmen dhe të kujtojmë atë që kemi ndërtuar si familje.’  Video gjithashtu zbuloi se çfarë ndodhi në prapaskenë gjatë fazës së planifikimit. Llogaria e Burj Khalifa në Twitter, e cila gjithashtu ndau videon, uroi çiftin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE