Connect with Us

Amerika dhe Evropa duhet të bëhen bashkë kundër Kinës

Blog

Amerika dhe Evropa duhet të bëhen bashkë kundër Kinës

Publikuar

-

Amerika dhe Evropa duhet të bëhen bashkë kundër Kinës

Nga Jochen Bittner – “The New York Times

Hamburg, Gjermani – Me shumë gjasa nuk ishte një rastësi që qeveria gjermane zgjodhi Lajpcigun, si vendin e mbajtjes së samitit të veçantë BE-Kinë, i planifikuar për t’u zhvilluar më vonë gjatë këtij viti. Mbi të gjitha, qytetarët e Lajpcigut ishin të parët që dolën në rrugë në vitin 1989 për të protestuar kundër despotizmit të komunistëve të Gjermanisë Lindore, dhe shtypjes së lirisë.

Shumë prej tyre kishin frikë se regjimi do të reagonte pa dallim dhunshëm ndaj protestuesve që kërkonin liritë më themelore demokratike, ashtu siç kishte vepruar Partia Komuniste e Kinës në qershor të po atij viti. Fatmirësisht, rezultati ishte shumë i ndryshëm:Regjimi u shemb, Muri i Berlinit ra, dhe vendi u ribashkua.

Gjermanët e quajnë Lajpcigun “Heldenstadt”, qyteti i heronjve. Se si do të reagojë ndaj kësaj historie presidenti kinez Xi Jinping, kjo është e paqartë. Por ne do të kemi shansin për ta zbuluar këtë gjë:Samiti do të zhvillohet, pavarësisht pandemisë së koronavirusit.

Gjermania, që mori të mërkurën e datës 1 korrik presidencën e rradhës të Bashkimit Evropian, duket se mezi pret t’i dërgojë një mesazh të qartë Pekinit. Europa i përket ende “Perëndimit politik”, siç e tha publikisht kancelarja gjermane Angela Merkel në muajin maj.

Ndërsa zonja Merkel theksoi se Evropa duhet të “marrë fatin e saj në duart e veta” – një mesazh i koduar gjeopolitik drejtuar Shteteve të Bashkuara – ajo nënvizoi se Bashkimi Evropian duhet të bashkohet për të dominuar mbi të fuqishmit, një mesazh ky i koduar për Kinën.

“Së bashku, ne duam ta çojmë Evropën drejt një niveli të ri fuqie”- tha kancelarja. Por kjo është shumë më e lehtë të thuhet, sesa të realizohet. Evropa gjendet si një “sanduiç” midis dy fuqive rivale – Shtetet e Bashkuara të Amerikës të presidentit që përdor shpesh një gjuhë luftarake Donald Trump, dhe Kinës ndërhyrëse të presidentit Xi Jingping – që të dy e përçmojnë multilateralizmin, dhe e përdorin tregtinë për shantazh.

Dhe në këtë aspekt, nuk ndihmon aspak fakti që kontinenti i vjetër, duke u përpjekur të balancojë interesat strategjike me ato ekonomike, është në mesin e rënies më të madhe ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore. Dhe kriza është e lehtë për t’u vërejtur.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australia dhe Britania, lëshuan një deklaratë të përbashkët që dënonte miratimin e ligjin e sigurisë kombëtare, përmes të cilit Pekini po synon të vendosë nën një kontroll të hekurt Hong Kongun, Bashkimi Evropian, doli me një deklaratë të dobët me gjithsej 5 fjali, duke premtuar se “do ta ngrejë këtë problem në dialogun tonë të vazhdueshëm me Kinën”.

Dhe kjo ndodhi vetëm disa javë pasi 27 ambasadorët evropianë në Kinë, e lejuan “China Daily”, një gazetë zyrtare e Partisë Komuniste, të kritikonte një deklaratë krejtësisht jo-kritike të shkruar prej tyre. Fyerja e tyre? Përmendën faktin që koronavirusi e ka origjinën në Kinë.

Ndërsa javën e kaluar, pas një video-konference midis liderëve evropianë dhe atyre kinezë, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Lejen, mundi të thoshte vetëm se blloku këmbëngul të “ketë një panoramë” të situatës së të drejtave të njeriut në Kinë dhe Hong Kong.

Nga ai moment zoti Xi, do të ketë mësuar me siguri se nuk ka asnjë lloj arsye të frikësohet në të ardhmen nga Brukseli. Një reagim i tillë i mekur, shpreh një të vërtetë të hidhur:Evropa është larg nga të qenit e bashkuar në refuzimin e kapitalizmit shtetëror dhe autoritar të Kinës.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Miliona amerikanë i drejtohen qendrave të votimit

Sidomos për shtetet e Evropës Qendrore si Hungaria dhe Polonia, një Pekin që nuk e vret aspak mendjen për “vlerat”, është shumë më pak i bezdisshëm sesa një Bruksel që e bën këtë gjatë gjithë kohës.

Dhe nuk janë vetëm shtetet që e shohin Kinën me simpati. Në Itali, “diplomacia e maskave” që ka ndjekur Kina gjatë pandemisë – dhurimi i maskave dhe pajisjeve të tjera mbrojtëse mjekësore – duket se ka bërë punën e saj. Sipas një sondazhi të zhvilluar në muajin prill, italianët e shohin Kinën si vendin më miqësor ndaj tyre, ndërkohë Gjermania u rendit e fundit në listë.

Por as vetë gjermanët nuk janë imunë. Në një sondazh të zhvilluar në maj, 25 për qind e të anketuarve u shprehën se kanë një pikëpamje më pozitive ndaj Kinës muajt e fundit për shkak të menaxhimit të mirë të krizës së koronavirusit, ndërsa 73 për qind thanë se mendimi i tyre mbi Shtetet e Bashkuara ishte përkeqësuar.

Komisioni Evropian, mund ta etiketojë Kinën në dokumentet e tij strategjike një “rivale sistemime”. Por një zhargon i tillë luftarak, ka më shumë të ngjarë të shkaktojë të qeshura pa fund tek biznesmenët gjermanë, sesa ta detyrojë Kinën të respektojë rregullat e lojës.

Ai nuk ndikon aspak tek prodhuesit gjermanë të makinave, të cilët kanë një volum të madh tregtar me Kinën, dhe janë të lumtur t’i përkulen presionit të saj politik. Për shembull, Daimler kërkoi me shpejtësi ndjesë pse citoi Dalai Lamën në mediat sociale në vitin 2018.

Në këtë situatë, perspektiva duket e zymtë. Si mund të ndërtojë Gjermania një qasje të besueshme evropiane ndaj Kinës?

Rrugën mund ta tregojë një episod i Luftës së Ftohtë. Kur u shtuan tensionet midis Amerikës dhe Bashkimit Sovjetik në fund të viteve 1970, kancelari i Gjermanisë Perëndimore, Helmut Shmid, pati një qasje inovative. Ai shprehu gatishmërinë për të negociuar me sovjetikët mbi ç’armatimin bërthamor, ndërsa premtoi se do të pranonte vendosjen e raketave amerikane në Evropë, në rast se Moska do ta refuzonte ofertën.

Taktika u bë e njohur si “vendimi i dyfishtë”. Dhe pati efekt:Në fund sovjetikët ranë dakord të marrin pjesë në bisedimet e paqes, të cilat çuan në marrëveshjet e mëdha për ç’armatimin bërthamor. Fatmirësisht, sot fuqia e një shteti shprehet me tepër në shifrat e tregtisë, sesa me numrin e armëve bërthamore.

Por parimet e qasjes së vendimit të dyfishtë, mbeten të zbatueshme ende sot. Për momentin, si Amerika ashtu edhe Bashkimi Evropian, kanë një mënyrë të pafrytshme për t’iu qasur Kinës:Amerika kërcënon ta përshkallëzojë luftën tregtare më të, ndërsa Evropa i lutet asaj për bashkëpunim ndërkombëtar.

Perëndimi duhet të jetë më strategjik. Dhe për ta arritur këtë gjë, e ka një rrugë:përdorimin e  të dyja qasjeve – zemërimin amerikan dhe miqësinë evropiane – dhe kombinimin e tyre me kujdes. Kështu, ndoshta nuk do të ishte diçka e keqe shtyrja e samitit të Lajpcigut midis Merkelit dhe Xi-së. Nëse synimi i Kinës, është të shërbejë si një pykë midis fuqive perëndimore, atëherë Perëndimi mund të dëshirojë të mbajë më herët samitin e vet mbi Kinën./ Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Blog

Si do të jetë politika e jashtme e koalicionit të ri qeverisës në Gjermani?

Publikuar

-

Nga

cna lajme blog

“Der Spiegel”

Është një eksperiment i madh politik. Gati 300 ekspertë nga 3 partitë e përfshira në bisedimet e koalicionit të ri qeverisës, janë takuar gjatë 10 ditëve të fundit në 22 grupe pune, për të përcaktuar politikat e “Koalicionit të Semaforëve”, të quajtur kështu për shkak të ngjyrave që lidhen me flamujt e të tria partive (E kuqe për SPD, e verdhë për FDP, dhe jeshile për Të Gjelbrit).

Ata duan që të mos rrjedhë asnjë informacion për mediat. Liderët e partive besojnë se kjo është mënyrë e vetme për të shmangur presionin publik, që mund të çojë përfundimisht në prishjen e bisedimeve. Gjithsesi është arritur të merret vesh, se palët janë ende shumë larg njëra-tjetrës për shumë çështje të diskutueshme.

Dhe nuk janë vetëm mosmarrëveshjet mbi përmbajtjen. Sidomos Të Gjelbrit, janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj çdo gjëje që vendoset me arrogancë në tryezë nga SPD, partia e cila fitoi në zgjedhjet 26 shtatorit. Ata nuk i besojnë as kancelarit të mundshëm të SPD, Olaf Sholc, as ekipit të tij të negociatorëve.

Dhe bisedimet e para të quajtura “eksploruese”, prireshin që ta zmadhonin këtë mosbesim. FDP doli nga negociatat paraprake, sikur kishte mbrojtur shumë nga pozicionet e veta, në një kohë që Të Gjelbrit u përballën me pyetjet se përse kishin sakrifikuar kaq shumë nga parimet e tyre.

Tani kjo parti nuk mund të lejojë një situatë të ngjashme, kur të vijë momenti i bisedimeve mbi marrëveshjen përfundimtare për qeverinë e koalicionit. Socialdemokratët duan që kjo e fundit të jetë e shkurtër, duke besuar se mjafton që të bihet dakord mbi parimet bazë.

Tek e fundit, pse duhet të jenë të nevojshme përcaktimet e detajuara midis aleatëve politikë? Të tria partitë duan në thelb të njëjtën gjë:përparim, modernizim dhe mbrojtjen e klimës. Por për Të Gjelbrit, gjithçka tingëllon shumë e mirë për të qenë e vërtetë.

Ata janë të shqetësuar se sapo të marrë postin e kancelarit, Sholc do të ndjekë shembullin e Merkel në qeverisje, dhe kjo është arsyeja pse duan që dokumenti final të shpjegojë gjithçka, deri në detajet e fundit. Përndryshe, thonë ata, ekziston mundësia reale që të mashtrohen nga socialdemokratët.

Dhe kjo është e vërtetë edhe për politikën e jashtme. Për këtë të fundit u fol pak gjatë fushatës, dhe as “bisedimet eksploruese” nuk e prekën shumë. Por tani duhet qartësi në lidhje me çështjet më të rëndësishme:marrëdhëniet e Gjermanisë me SHBA-në, Kinën dhe Rusinë; mbi të ardhmen e NATO-s; profilin e ushtrisë gjermane jashtë shtetit; dhe rolin e Gjermanisë në botë.

Por mosmarrëveshjet nisën që mbi gjatësinë e tekstit të marrëveshjes. Socialdemokratët thonë se sidomos në lidhje me politikën e jashtme, nuk është e nevojshme që të kodifikohet çdo gjë e vogël. Çështja është të zhvillohet një qasje e përbashkët, një kornizë.

Gjatë fazës fillestare të negociatave, të Gjelbrit dhe FDP arritën të fusin një dispozitë që kërkonte një hetim parlamentar mbi dështimin dhe tërheqjen e Gjermanisë nga Afganistani, një kërkesë që shënjestronte direkt shefin e diplomacisë Heiko Mas. Ndërkohë, ministri i Jashtëm në detyrë, është shumë i përfshirë në diskutime, edhe pse kishte supozuar më herët do ta humbiste portofolin e politikës së jashtme.

Ai ndoshta shpreson që Ministria e Jashtme të mbetet në fundit në duart e SPD-së. Negociatorët e SPD-së, janë të interesuar për të siguruar vazhdimësinë e Merkel. Por të Gjelbrit dhe FDP, duan ndryshime të rëndësishme në qasjen e Gjermanisë ndaj vendeve autoritare si Kina dhe Rusia.

LEXO EDHE:  Mjeku shqiptar në New York: Shanset që varianti indian të përhapet janë të mëdha

LEXO EDHE:  200 punonjës të vaksinuar të dy spitaleve të prekur nga Delta

Bashkë-kryetarja e Partisë së Gjelbër, Analena Baerbok, këmbëngul që Gjermania të ketë një qasje më pak të butë ndaj Kinës. Një nga pikat më të ndjeshme të debatit, ka të bëjë me të ardhmen e armëve bërthamore amerikane të stacionuara aktualisht në Gjermani.Si pjesë e parandalimit bërthamor të NATO-s, armët atomike amerikane ruhen në bazën ajrore “Fliegerhorst Büchel” në landin Rheinland-Pfalz. Në një situatë lufte, pilotëve gjermanë mund t’u kërkohet t’i fluturojnë drejt objektivave të tyre në avionët luftarakë Tornado, që i përkasin Forcave Ajrore Gjermane.

Por këta avionë janë shumë të vjetër, dhe shumë prej tyre duhet të zëvendësohen. Në fushatat e tyre elektorale, Të Gjelbrit dhe SPD-ja kërkuan një Gjermani pa armë bërthamore, ndërsa FDP nuk e përmendi këtë çështje në fushatë.

Pragmatistët si Sholc dhe Baerbok, këmbëngulin se çdo ndryshim në strategjinë e parandalimit bërthamor duhet të bëhet bashkë me të gjithë partnerët e aleancës. Por de fakto, kjo do të thotë refuzim i kërkesës për tërheqjen e armëve bërthamore nga Gjermania.

Por udhëheqësi i SPD-së, Rolf Mytzenish nuk është i përgatitur të heqë dorë nga kjo kërkesë.

Një anëtar i shquar i krahut të majtë të SPD-së, ai është kundër përfshirjes së Gjermanisë në ndarjen e arsenalit bërthamor. “Ne duam të kemi 4-5 vjet qetësi. Ndoshta  mund t’i largojmë armët nga vendi, mundësisht sa më shpejt që të jetë e mundur”- është shprehur ai.

Konflikti midis SPD dhe Të Gjelbërve, nisi që në ditën e parë të negociatave. Edhe aty fokusi i debatit ishte aleanca transatlantike. Negociatori i SPD-së, Nils Shmid, propozoi përdorimin e frazës “potencial parandalues” në lidhje me NATO-n. Por të Gjelbrit refuzuan, duke e cilësuar më shumë aleancën si një “forum dialogu”.

Ndërkaq, ekziston një çështje qendrore, e cila nuk do të mund të zgjidhet nga grupi i punës: çështja e buxhetit të mbrojtjes së Gjermanisë në të ardhmen. Të tria partitë janë të interesuara që ta pajisin në mënyrën e duhur ushtrinë gjermane, Bundeswehr.

Por ka të ngjarë që kjo të lihet në dorë të politikë-bërësve financiarë, që do ta përcaktojnë

se çfarë do të thotë saktësisht kjo. Në një dokument konfidencial të shpërndarë midis negociatorëve, departamenti i buxhetit i Ministrisë së Mbrojtjes ka propozuar krijimin e një “fondi të posaçëm të Bundeswehr”, në mënyrë që “Gjermania të arrijë objektivin prej 2 për qind, mbi të cili është rënë dakord në NATO”.

Palët kanë dallime sidomos mbi gazsjellësin rus “Nord Stream 2”. Si do të zgjidhen përfundimisht mosmarrëveshjet mbi politikën e jashtme? Një metodë veçanërisht e preferuar, është ajo e kalimit të pjesëve më të vështira tek liderët e partive, në mënyrë që të vendosin këta të fundit.

Volfgang Ishinger, kreu i Konferencës së Sigurisë së Mynihut, thotë se “negociatat e koalicionit do të prodhojnë disa formulime konsensuale”. Por ai pret që konfliktet e vërteta

të shpërthejnë vetëm pas bisedimeve.“Marrëveshja e koalicionit është sfida më e vogël. Problemet e vërteta do të fillojnë kur ata të nisin të qeverisin”- thotë Ishinger.

Përkthyer dhe përshtatur nga  CNA.al

https://www.spiegel.de/international/

LEXO TE PLOTE

Blog

Shkencëtarët kundër planeve bërthamore të Bill Gates

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kompanitë në pronësi të Bill Gates dhe Warren Buffett planifikojnë të nisin projektin e parë të të ashtuquajturit reaktor atomik “Natrium”. Për ekspertët projekti është përpjekje të gabuar për uljen e CO2.

“TerraPower”, kompania e energjisë bërthamore e Bill Gates, si dhe “PacifiCorp” – në pronësi të kompanisë Holding të Warren Buffett, “Berkshire Hathaway” – u bënë bashkë në shtator të 2020-ës në projektin “Natrium”. Bëhet fjalë për një reaktor të vogël modular për të cilin ata thonë se do të jetë i zbatueshëm deri në vitin 2030.

Shumë vende po mendojnë si zgjidhje reaktorë bërthamorë më të vegjël, të ashtuquajtur modularë, si një mënyrë për të mbështetur prodhimin e energjisë me emetim të ulët, duke shmangur varësinë e deritanishme nga karburantet klasike si gazi apo qymyri dhe duke kaluar tek burimet e rinovueshme të energjisë. “Reaktori do të ndërtohet nga Bechtel, në Wyoming, shteti kryesor i prodhimit të qymyrit në Shtetet e Bashkuara”, tha Gates. “Ne mendojmë se ‘Natrium’ do të ndryshojë historikun e industrisë së energjisë”, theksoi ai.

Akti i Transformimit të Energjisë së Pastër të SHBA-së kërkon eliminimin e qymyrit deri në vitin 2025 dhe dekarbonizimin e plotë të rrjetit deri në vitin 2045. Departamenti i Energjisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ka dhënë “TerraPower” 80 milionë dollarë (70 milionë euro) për të çuar përpara idetë e saj. “TerraPower” thotë se uzina do të kushtojë 1 miliard dollarë, duke përfshirë inxhinierinë, prokurimin dhe kostot e ndërtimit, si dhe do të nevojiten shtatë vjet për t’u ndërtuar. Në SHBA, kostoja e ndërtimit të një termocentrali konvencional bërthamor është rreth 25 miliardë dollarë dhe mund të marrë shumë më tepër kohë për t’u ndërtuar.

Bill Gates

“Reaktorët më të vegjël dhe të avancuar, si ata që po zhvillohen nën financimin e Bill Gates dhe të tjerëve, ofrojnë aplikacione, qasje dhe mundësi të reja për një nga burimet më të mëdha në botë të energjisë që nuk emeton karbon, asaj bërthamore” – tha për DW Brett Rampal, drejtor i inovacionit bërthamor në organizatën jofitimprurëse “Clean Air Task Force” (Task Forca e Ajrit të Pastër).

“Nuk janë reaktorë dhe aq të vegjël, sepse janë 345 MW (Megavat)” – tha për DW Antony Froggatt, studiues në Chatham House. “Ndonëse shumë më të vegjël se reaktorët ekzistues (1,000 MW), ata konsiderohen të mëdhenj dhe mund të mos jenë aq modularë sa synohet dhe kjo hedh poshtë argumentin se këto reaktorë mund të ndërtohen në fabrika dhe më pas të dërgohen jashtë” –  paralajmëroi ai.

Rëndësia e fleksibilitetit

Reaktorët “Natrium” pritet të plotësojnë mangësitë e prodhimit të energjisë nga era dhe dielli, siç do të bënte një gjenerator rezervë. Projekti përfshin një reaktor të shpejtë të ftohur me natrium 345 megavat (MW), i cili ruan energjinë nga kripa e shkrirë, me qëllim rritjen e prodhimit të energjisë në 500 MW në kohën kur ka kërkesë maksimale për energji. Teknologjia e natriumit ka aftësinë për të ruajtur nxehtësinë në rezervuarët e kripës së shkrirë për përdorim në të ardhmen, si një bateri.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Miliona amerikanë i drejtohen qendrave të votimit

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Miliona amerikanë i drejtohen qendrave të votimit“Natriumi përfshin rezervuarët e ruajtjes së nxehtësisë së nitratit – i njëjti që përdoret në sistemet e përqendruara të energjisë diellore. Kjo mundëson prodhimin ekonomik të ndryshueshëm të energjisë elektrike – një zëvendësim për turbinat e gazit dhe impiantet e qymyrit”, i tha DW-së, Charles Forsberg, nga Departamenti i Shkencës dhe Inxhinierisë Bërthamore në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts.

Warren Buffet

“Reaktori funksionon me fuqi të plotë, me energji elektrike të ndryshueshme në rrjet. Depozitimi i nxehtësisë është rreth 10 herë më pak i shtrenjtë se depozitimi i baterisë por nevojitet që teknologjia e prodhimit të nxehtësisë të bëhet një me ruajtjen e nxehtësisë. Energjia bërthamore është teknologjia e prodhimit të nxehtësisë me karbon të ulët” – tha Forsberg.

Dobësitë

“Bill Gates ka nënvlerësuar vazhdimisht rolin e sigurt dhe tashmë të provuar të energjisë së rinovueshme në dekarbonizimin e ekonomisë sonë, duke i dhënë rëndësi një teknologjie më të rrezikshme dhe me pasoja si gjeoinxhinieria dhe ajo bërthamore,” tha për DW Michael E. Mann, profesor i shkencës atmosferike në Universitetin Penn State. Mann, nënshkrues i një deklarate të fundit që bën thirrje për dekarbonizim përmes energjisë 100% të rinovueshme, thotë se e sheh shqetësuese që Gates po përpiqet të përfitojë nga ky “drejtim i gabuar”. “Është qasje e rrezikshme, sepse na çon në rrugën e gabuar. Në këtë pikë, veprimet nuk janë më teknologjike. Ato janë politike”  – argumentoi Man.

Të tjerët pajtohen. “Energjia bërthamore është një diversion nga aksioni që duhet ndërmarrë për emergjencën klimatike”, tha për DW Jan Haverkamp i ‘Greenpeace’. “Fuqia e re bërthamore, qofshin reaktorë të mëdhenj ekzistues apo modele të reja të vogla, mund të ofrojnë vetëm një pjesë margjinale të reduktimit të emetimeve të gazeve serrë” shprehet Haverkamp, duke shtuar se një dyfishim i kapacitetit aktual do të sillte më pak se 4% reduktim. “Reaktorët si ‘Natrium’ janë ato që ne i quajmë reaktorë me rritje të shpejtë. Këto reaktorë janë makthe”, sipas Haverkamp. Ato veprojnë së bashku me teknologjinë e përpunimit, e cila është gjithashtu e rëndësishme për izolimin e materialit të bombave bërthamore. Qoftë vetëm për këtë arsye, unë mendoj se idetë e Gates në këtë fushë janë tepër të rrezikshme” – vijoi ai.

“Sot, energjia e erës dhe diellit janë shumë më të lira, shumë më të shpejta për t’u përdorur dhe shumë më të sigurta se centralet bërthamore tradicionale,” tha për DW Robert Howarth, profesor në Universitetin Cornell.

“A mund të jenë më të mira se termocentralet tradicionale bërthamore këto impiante që përfytyrojnë Gates dhe Buffet? Ndoshta, por ky është ende vetëm një eksperiment. Dhe unë dyshoj në pretendimet që ngrihen. Në çdo rast ato janë një shpërqendrim dhe është mirë që ne të heqim dorë nga energjia bërthamore dhe të kalojmë 100% drejt burimeve të rinovueshme, sa më shpejt që të mundemi”, përfundoi Howarth./DW

LEXO TE PLOTE

Blog

Bosnje-Hercegovina rrezikon të ripërtërijë dhunën etnike në Ballkan

Publikuar

-

Nga

cna lajme blog

Nga Iva Vukushic “The Conversation”

Çerekshekulli që prej përfundimit të luftës në Bosnje, ky vend sot ndodhet sërish në një pozitë të rrezikshme. Njerëzit që jetojnë atje janë shumë të shqetësuar. Tek e fundit kanë shumë të drejtë, pasi në konfliktin që përfshiu vendin midis viteve 1992-1995, më shumë se 100.000 njerëz u vranë ose u zhdukën.

Midis tyre ishin rreth 8.000 burra dhe djem të vrarë në gjenocid pas rënies së Srebrenicës në korrikun e vitit 1995. Që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Paqes së Dejtonit dhe përfundimi i luftës, është bërë shumë për të zgjidhur problemet e krijuara nga trashëgimia e dhunës së përhapur.

Shumë prej njerëzve të zhdukurve nuk janë gjetur. Disa nga ata që janë përgjegjës për vrasjen, përdhunimin dhe rrahjen e mijëra njerëzve, janë ndjekur penalisht dhe burgosur. Megjithatë, duket se ajo që është arritur nuk është e mjaftueshme. Dhe tani po shtohet frika se dhuna mund të shpërthejë sërish.

Që nga fundi i vitit 1995, Bosnja ka ngecur e mbërthyer në një strukturë kushtetuese jofunksionale. Marrëveshja e paqes krijoi dy entitete:Republika Srpska dhe Federata e Bosnjë-Hercegovinës. Së bashku me qarkun e vogël por që ka një vendndodhje strategjike, Brčko, përbëjnë shtetin federativ.

Federata drejtohet bashkarisht nga përfaqësuesit e boshnjakëve (më parë të referuar si myslimanë boshnjakë) dhe kroatët e Bosnjes. Ndërkaq, krijimi i një Republika Srpska të pavarur ishte projekti politik i parashikuar dhe mbështetur nga ish-udhëheqësit Radovan Karaxhiç dhe gjenerali Ratko Mlladiç së bashku me sponsorat e tyre në Serbi.

Këto të fundit përfshinin ish-presidentin serb Sllobodan Milosheviç, qësiguroi fondet dhe armët e nevojshme për të zhvilluar luftën. Karaxhic dhe Mlladiç u dënuan në Hagë me burgim të përjetshëm për krimete kryera në ndjekje të ambicieve të tyre territoriale dhe demografike.

Pikërisht gjatë fushatës së armatosur për krijimin e Republika Srpska, që sipas tyre do të ishte e lirë nga jo-serbët, u kryen shumica e krimeve më të tmerrshme. Sistemi i krijuar sipas Marrëveshjes së Dejtonit i dha fund luftës, por në të njëjtën kohë e ndau vendin. Ai krijoi stimuj që politikanët të ndiznin flakën e tensioneve etnike, dhe bëri të mundur që ata të kënaqeshin me korrupsionin e përhapur pa e humbur postin që mbajnë.

Ndërkohë, komuniteti ndërkombëtar – kryesisht SHBA dhe Bashkimi Evropian -e ka humbur gradualisht interesin për financimin e përpjekjeve shtet-ndërtuese në rajon. Shumë premtime u bënë menjëherë pas konfliktit. Por që nga ajo kohë, krizat në Siri, Ukrainë dhe së fundmi në Afganistan, kanë kërkuar si reagime po ashtu edhe burime.

Kjo ka sjellë zbehjen e premtimit për integrimin e Bosnje Hercegovinës në BE. Gjatë15 viteve të fundit, nuk ka pasur asnjë vizion, entuziazëm dhe shumë pak shpresë për një të ardhme më të mirë. Së fundmi, reagimi i dobët ndaj COVID-19, nxori një pah se Bosnja është bërë shumë jo-funksionale, dhe se kjo gjë ka pasoja vdekjeprurëse.

Në këtë kontekst të ndërlikuar, udhëheqësit serbë të Bosnjës dhe kryesisht politikani më dominues Milorad Dodik, kanë ngritur ndjeshëm tensionet, duke kërcënuar se do të krijojnë një Ushtri Serbe të Bosnjes, dhe se do të tërhiqen nga institucionet e përbashkëta shtetërore, si dhe kanë deklaruar se do të shpallin pavarësinë.

LEXO EDHE:  “Mos dëgjoni delirantë të dalë mendsh”/ Rama mesazh të fortë qytetarëve: Nuk e vrasim covid-in me çifte

LEXO EDHE:  Viza nuk vlen më për asgjë/ SHBA synon të dëbojë studentët e huajPlanet e Dodik kërcënojnë që ta shkatërrojnë vetë sistemin që e mban Bosnjën të bashkuar dhe në paqe. Herën e fundit që nacionalistët u përpoqën të kishin një Republika Srpska të pavarur, pati gjakderdhje dhe persekutim masiv dhe sistematik të komuniteteve jo-serbe.

Ushtria Serbe e Bosnjës ishte forca që për 4 vite rresht granatoi dhe goditi me snajper civilët në Sarajevës. Oficerët e saj të sigurisë dhe inteligjencës, ishin kryesisht autorët e gjenocidit të Srebrenicës.

Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë në Hagë, si dhe në gjykata në vend, duhej që të siguronin drejtësi dhe parandalim. Boshnjakët që përballen me krizën aktuale nuk ndihen të sigurt. Ritmi i gjyqeve për të dënuar kriminelët e luftës është ngadalësuar shumë vitet e fundit, duke lënë ende të lirë vrasës dhe përdhunues.

Në fillimin e vitit 2022, do të mbushen 30 vjet që kur doli versioni origjinal i Republikës Srpska, si pasojë e një fushate brutale të spastrimit etnik dhe gjenocidit. Afrimi i atij përvjetori, krahas kontekstit më të gjerë gjeopolitik – me SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe BE-në të shpërqendruara, dhe me një Rusi më agresive-po krijon një dimër të trazuar.

Rusia vjen e inkurajuar me përvojat me Ukrainën Lindore dhe Krimenë, ku ajo ka zgjeruar ndikimin dhe kontrollin nëpërmjet bashkëpunimit me aktorët vendas. Analistët e pranojnë se Moska mund të bëjë të njëjtën gjë duke mbështetur planet e serbëve të Bosnjës.

Këtij konteksti i shtohen edhe tensionet e fundit në rajon në zonat kufitare me Kosovën. Edhe në Maline Zi ka shqetësime për një komunitet të radikalizuar, që dëshiron të ketë lidhje më të ngushta me Serbinë. Njerëzit në Bosnje Hercegovinë e kujtojnë mirë fillimin e viteve 1990.

Shumë prej tyre u ndjenë të braktisur dhe jo pa arsye nga komuniteti ndërkombëtar, që mjaftohej me ndjekjen e lajmeve të mbrëmjes kur boshnjakët mblidheshin, futeshin nëpër kampe dhe ndërkohë që shtëpitë e tyre ishin grabitur ose djegur, ose qëlloheshin nga snajperët që ishin pozicionuar në kodrat përreth Sarajevës.

Kjo krizë, si një kulm i viteve të stanjacionit dhe degradimit, duhet të shërbejë si një thirrje për veprim, në mënyrë që gjendet një shteg i arsyeshëm për të ecur përpara pa dhunë, me siguri edhe për të garantuar prosperitet për të gjithë qytetarët e Bosnjë-Hercegovinës, pavarësisht prejardhjes së tyre etnike.

Që kjo të arrihet, duhet që vullneti dhe përkushtimi politik i liderve lokalë të jetë vendimtarë. Por edhe para kësaj, ajo për të cilën ka dëshpërimisht nevojë Bosnje-Hercegovina është vëmendja e politikanëve ndërkombëtarë, për të treguar se dikush ndodhet në një pozicion ku mund t’iu japë ndihmë.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

https://theconversation.com/bosnia-and-herzegovina-world-leaders-risk-renewed-violence-if-the-country-breaks-apart-171068

LEXO TE PLOTE