Connect with Us

Pajisja më e re teknologjike/ Krijohet roboti që mund të dezinfektojë ambjentin në vetëm 30 minuta

Teknologji

Pajisja më e re teknologjike/ Krijohet roboti që mund të dezinfektojë ambjentin në vetëm 30 minuta

Publikuar

-

MIT ka krijuar një robot i cili është i aftë të dezinfektojë dyshemenë e një depoje prej 4,000 katrorësh në vetëm gjysmë ore, dhe një ditë mund të përdoret për të pastruar lokalin tuaj ushqimor ose shkollën.

Laboratori i Shkencave Kompjuterike dhe Inteligjencës Artificiale të Universitetit (CSAIL) ka punuar me Ava Robotics – një kompani që përqendrohet në krijimin e robotëve telepresencë – dhe Bankës së Madhe të Ushqimit Boston (GBFB) për të zhvilluar një robot që përdor një dritë UV-C me porosi për të dezinfektuar sipërfaqe dhe neutralizojnë format e aerosolizuara të koronavirusit.

Zhvillimi për këtë projekt filloi në fillim të prillit, dhe një nga studiuesit tha se ai erdhi si përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj pandemisë. Rezultatet kanë qenë mjaft inkurajuese që studiuesit thonë se dezinfektimi autonom UV mund të bëhet në ambiente të tjera, si supermarkete, fabrika dhe restorante.

Covid-19 kryesisht përhapet përmes transmetimit të ajrit, dhe është i aftë të mbetet në sipërfaqe për disa ditë. Me shtetet nëpër SH.B.A. që raportojnë një rritje të rasteve dhe pa një orar konkret për një vaksinë të mundshme, aktualisht nuk ka fund të afërt për pandeminë. Kjo i lë shkollat ​​dhe supermarketet të kërkojnë zgjidhje për të dezinfektuar në mënyrë efektive zonat. Ndërsa zgjidhjet e pastrimit të shtëpive të vogla janë në gjendje të zvogëlojnë përhapjen e virusit, një robot autonome i aftë për të pastruar shpejt dhe me efikasitet zona të mëdha siç janë depot ose dyqanet ushqimore mund të dëshmojnë se janë thelbësore. Studiuesit përdorën bazën e një prej robotëve celular Ava Robotics dhe e modifikuan atë me një instalim të lehtë UV-C të lehta.

Drita UV-C ka rezultuar e efektshme në vrasjen e baktereve dhe viruseve në sipërfaqe, thanë studiuesit. Megjithatë, është e dëmshme për njerëzit. Roboti u ndërtua për të qenë autonome pa pasur nevojë për ndonjë mbikëqyrje apo ndërveprim të drejtpërdrejtë. Ekipi telepunoi robotin për ta mësuar atë të lundronte nëpër depo duke vendosur pika të paracaktuara, dhe ekipi tha që aktualisht është duke eksploruar se si të përdoret Sensorët e bordit të robotit për tu përshtatur me ndryshimet në mjedis. Qëllimi është që roboti të bëhet i aftë të përshtatet në botën tonë për të ndryshuar në mënyrë dinamike planin e tij bazuar në dozat e vlerësuara UV-C.

LEXO EDHE:  Puna nga shtëpia/ Gjermania pritet ta bëjë të ligjshme edhe pas pandemisë

Seria UV-C e vendosur në majë të robotit celular lëshon një dritë ultravjollcë me gjatësi vale të shkurtër, që vret mikroorganizmat dhe prish ADN-në e tyre në një proces të quajtur rrezatim mikrobicid ultravjollcë, thanë studiuesit. Ky proces zakonisht përdoret në ambiente spitalore ose mjekësore për të sterilizuar dhoma dhe për të ndaluar përhapjen e mikroorganizmave.

Ndërsa ekipi është përqendruar aktualisht në një robot të vetëm që është vendosur në bankën e ushqimit, ekipi tha se ata po eksplorojnë se si “zgjidhjet multi-robot mund të duken në të ardhmen”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Publikuar

-

Nga

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milion llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme rreth koronavirusit, duke përfshirë kura të ekzagjeruara dhe mënyra false për mbrojtjen prej tij.

Facebook e bëri njoftimin si pjesë e një raporti standardesh të paraqitura nga kompania në vitin 2018, në përgjigje të kritikave se ishte treguar e butë në aspektin e kontrollit të përmbajtjes që postonin përdoruesit në platformat e saj.

Gjatë tremujorit të dytë, firma më e madhe në botë e mediave sociale hoqi rreth 22.5 milion postime që përmbanin gjuhë të urrejtjes në aplikacionin e saj kryesor, nga 9.6 milion në tremujorin e parë.

LEXO EDHE:  Puna nga shtëpia/ Gjermania pritet ta bëjë të ligjshme edhe pas pandemisëAjo fshiu gjithashtu 8.7 milion postime të lidhura me organizatat ekstremiste, krahasuar me 6.3 milion në periudhën paraardhëse.

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Maqedoni

Facebook tha se tani mbështetej më shumë se më parë në teknologjinë e automatizimit për të kontrolluar përmbajtjen e postimeve pasi në zyrat e kompanisë kishte më pak njerëz për shkak të pandemisë COVID-19.

Kompania tha se po e zgjeronte politikën e saj për gjuhën e urrejtjes, duke përfshirë “përmbajtje që paraqesin njerëz të cilët lyejnë fytyrën me bojë të zezë, ose paragjykime rreth hebrejve që kontrollojnë botën”./ VOA

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nëntë vjet si CEO i Apple/ Tim Cook kthehet në miliarder

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Apple, Tim Cook është bërë një miliarder ndërsa afrohet pothuajse prej një dekade është në krye të kompanisë më të vlefshme në botë.

Vlera neto e vlerësuar e Cook – siç është llogaritur nga indeksi i Bloomberg Billionaires,  u hodh kur aksionet e Apple u hodhën javën e kaluar, duke u afruar më shumë në vlerën e 2 trilion dollarëve .

Kapaku i tregut i Apple aktualisht është rreth 1.9 trilion dollarë. Aksionet e saj janë rritur gati 54% deri më tani këtë vit në gati 451 dollarë secila, duke tejkaluar tregun më të gjerë dhe sektorin e teknologjisë S&P 500, sipas ofruesit të të dhënave Refinitiv.

Bota e teknologjisë ka prodhuar shumë miliarderë, duke përfshirë njeriun më të pasur në botë, themeluesin e Amazon ( AMZN ) Jeff Bezos, dhe bashkëthemeluesin e Facebook ( FB ) Mark Zuckerberg, të cilët Bloomberg bashkojnë me vlerë 100 miliardë dollarë ose më shumë.

Por statusi i ri i Cook është diçka e rrallë sepse ai nuk është themeluesi i Apple. Për shembull, CEAR i Google ( GOOGL ) Sundar Pichai, jo ndër lojtarët më të pasur të Silicon Valley. Por bashkëthemeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët hoqën dorë nga rolet e tyre ekzekutive në vitin 2019, vlejnë përkatësisht 71,7 miliardë dollarë dhe 69.5 miliardë dollarë.

Pavarësisht se është ekzekutivi më i lartë në Apple, Cook aktualisht posedon vetëm drejtpërdrejt “rreth 0.02% të aksioneve të Apple, me vlerë rreth 375 milion dollarë”, sipas Bloomberg Billionaires, i cili e bazoi projeksionin e saj të vlerës neto të CEO në një analizë të regjistrimeve rregullatore të kompanisë. Por me kalimin e viteve, Cook ka marrë edhe çmime të konsiderueshme të aksioneve dhe forma të tjera të kompensimit, të cilat shtojnë pasurinë e tij të vlerësuar.LEXO EDHE:  Italia “zonë e kuqe”/ Balluku: Do të mbyllim të gjitha udhëtimet përveç transportit të mallrave

Vitin e kaluar, paga bazë vjetore e Cook ishte 3 milion dollarë, sipas një regjistrimi me prokurë të bërë nga Apple. Ai është gjithashtu në bordin e drejtorëve në Nike ( NKE ) .

LEXO EDHE:  Thirrjet për të qëndruar në shtëpi/ Mihrije Braha s’përmbahet ndaj politikanëve: Ja u q*ft bota nanën

Apple regjistroi të ardhurat me bllokbore muajin e kaluar, me të ardhura dhe fitime të dy duke tronditur vlerësimet e analistëve për tremujorin e përfunduar në qershor. Kompania gjithashtu shfrytëzoi rastin për të shpallur një ndarje të aksioneve katër për një që mund t’i bënte aksionet edhe më tërheqëse për investitorët.

Cook u bashkua me Apple në 1998 dhe shërbeu në një sërë rolesh të vjetra përpara se të merrte pozicionin e tij aktual, duke përfshirë kryeshefin operativ dhe nënkryetarin ekzekutiv të shitjeve dhe operacioneve në të gjithë botën. Ai u emërua CEO në Gusht 2011, pasi bashkëthemeluesi Steve Jobs u tërhoq në mënyrë të famshme .

Para se të bashkohej me Apple, Cook punoi në Compaq dhe IBM ( IBM ) .

Në vitin 2014, Cook bëri histori për tu bërë CEO i parë i Fortune 500 që doli si homoseksual. Një vit më pas, ai u zotua të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij për bamirësi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter sfidon Microsoft/ I interesuar për të blerë Tik Tok

Publikuar

-

Nga

Twitter i është afruar pronarit kinez të TikTok ByteDance për të shprehur një interes për blerjen e operacioneve të tij në SHBA, sipas raporteve.Platforma për ndarjen e videove TikTok ka qenë në qendër të debatit të ashpër javët e fundit dhe bisedimet për marrjen në dorëzim.Javën e kaluar, Donald Trump i urdhëroi firmat që të ndërpresin të bëjnë biznes me TikTok brenda 45 ditësh për shqetësimet e sigurisë.

Gjigandi i teknologjisë Microsoft është drejtuesi kryesor për të blerë TikTok por tani Twitter është shfaqur si një kërkues i mundshëm.Por mbetet e paqartë nëse Twitter mund të lejojë të blejë TikTok nga pronarët e saj kinezë dhe mund të kryejë një marrëveshje brenda dritares 45-ditore, sipas burimeve të cituara në Wall Street Journal .

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në MaqedoniVlera e operacioneve të TikTok në SHBA është e paqartë, por vlerësimet e vendosin atë në dhjetëra miliarda dollarë.Kapitalizimi i tregut në Twitter është rreth 29 miliardë dollarë (22 miliardë), i nxitur nga Microsoft në më shumë se $ 1.6tn.

LEXO EDHE:  Puna nga shtëpia/ Gjermania pritet ta bëjë të ligjshme edhe pas pandemisë

Por ekspertët besojnë se një marrëveshje e mundshme në Twitter do të përballet me një kontroll më të vogël rregullator sesa ai i Microsoft.Një zëdhënës i Twitter nuk pranoi të komentojë një marrëveshje të mundshme ndërsa TikTok nuk u përgjigj menjëherë kur u kontaktua nga BBC./ CNA.al

LEXO TE PLOTE