Connect with Us

Pajisja më e re teknologjike/ Krijohet roboti që mund të dezinfektojë ambjentin në vetëm 30 minuta

Teknologji

Pajisja më e re teknologjike/ Krijohet roboti që mund të dezinfektojë ambjentin në vetëm 30 minuta

Publikuar

-

MIT ka krijuar një robot i cili është i aftë të dezinfektojë dyshemenë e një depoje prej 4,000 katrorësh në vetëm gjysmë ore, dhe një ditë mund të përdoret për të pastruar lokalin tuaj ushqimor ose shkollën.

Laboratori i Shkencave Kompjuterike dhe Inteligjencës Artificiale të Universitetit (CSAIL) ka punuar me Ava Robotics – një kompani që përqendrohet në krijimin e robotëve telepresencë – dhe Bankës së Madhe të Ushqimit Boston (GBFB) për të zhvilluar një robot që përdor një dritë UV-C me porosi për të dezinfektuar sipërfaqe dhe neutralizojnë format e aerosolizuara të koronavirusit.

Zhvillimi për këtë projekt filloi në fillim të prillit, dhe një nga studiuesit tha se ai erdhi si përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj pandemisë. Rezultatet kanë qenë mjaft inkurajuese që studiuesit thonë se dezinfektimi autonom UV mund të bëhet në ambiente të tjera, si supermarkete, fabrika dhe restorante.

Covid-19 kryesisht përhapet përmes transmetimit të ajrit, dhe është i aftë të mbetet në sipërfaqe për disa ditë. Me shtetet nëpër SH.B.A. që raportojnë një rritje të rasteve dhe pa një orar konkret për një vaksinë të mundshme, aktualisht nuk ka fund të afërt për pandeminë. Kjo i lë shkollat ​​dhe supermarketet të kërkojnë zgjidhje për të dezinfektuar në mënyrë efektive zonat. Ndërsa zgjidhjet e pastrimit të shtëpive të vogla janë në gjendje të zvogëlojnë përhapjen e virusit, një robot autonome i aftë për të pastruar shpejt dhe me efikasitet zona të mëdha siç janë depot ose dyqanet ushqimore mund të dëshmojnë se janë thelbësore. Studiuesit përdorën bazën e një prej robotëve celular Ava Robotics dhe e modifikuan atë me një instalim të lehtë UV-C të lehta.

Drita UV-C ka rezultuar e efektshme në vrasjen e baktereve dhe viruseve në sipërfaqe, thanë studiuesit. Megjithatë, është e dëmshme për njerëzit. Roboti u ndërtua për të qenë autonome pa pasur nevojë për ndonjë mbikëqyrje apo ndërveprim të drejtpërdrejtë. Ekipi telepunoi robotin për ta mësuar atë të lundronte nëpër depo duke vendosur pika të paracaktuara, dhe ekipi tha që aktualisht është duke eksploruar se si të përdoret Sensorët e bordit të robotit për tu përshtatur me ndryshimet në mjedis. Qëllimi është që roboti të bëhet i aftë të përshtatet në botën tonë për të ndryshuar në mënyrë dinamike planin e tij bazuar në dozat e vlerësuara UV-C.

LEXO EDHE:  “Sikur doktorët t'i nxirrnim në ekran aq sa nxjerrim sharlatanët!”

Seria UV-C e vendosur në majë të robotit celular lëshon një dritë ultravjollcë me gjatësi vale të shkurtër, që vret mikroorganizmat dhe prish ADN-në e tyre në një proces të quajtur rrezatim mikrobicid ultravjollcë, thanë studiuesit. Ky proces zakonisht përdoret në ambiente spitalore ose mjekësore për të sterilizuar dhoma dhe për të ndaluar përhapjen e mikroorganizmave.

Ndërsa ekipi është përqendruar aktualisht në një robot të vetëm që është vendosur në bankën e ushqimit, ekipi tha se ata po eksplorojnë se si “zgjidhjet multi-robot mund të duken në të ardhmen”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  Mbi 20 mijë raste me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë/ Humbin jetën gjashtë të infektuar

LEXO EDHE:  Gjermanët të zhgënjyer nga aplikacioni për gjurmimin e koronavirusit

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

A do të humbni mesazhet në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet?/ Çfarë ndodh pas 15 majit

Publikuar

-

Nga

Afati i fundit për pranimin e politikave të reja të privatësisë të WhatsApp po afrohet me shpejtësi.Përdoruesit që nuk bien dakord do të humbin një sërë funksionesh në aplikacion derisa të mos kenë zgjidhje tjetër përveç të shkarkojnë të dhënat e tyre dhe të lënë WhatsApp përgjithmonë.

A do të fshihen bisedat në WhatsApp nëse nuk pranoni kushtet e reja?

Website i WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”

Gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit. Përdoruesit që nuk i kanë pranuar kushtet tashmë do të marrin përsëri disa javë njoftime rikujtuese kur përdorin aplikacionin.

Pas kësaj pike, përkujtesat do të bëhen të qëndrueshme dhe të vështira për t’u injoruar. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë.”Ju nuk do të jeni në gjendje të hyni në listën tuaj të bisedave, por përsëri mund të përgjigjeni në thirrjet telefonike dhe video hyrëse.

LEXO EDHE:  Gjendje kaotike me masat në Gjermani

LEXO EDHE:  Gjermanët të zhgënjyer nga aplikacioni për gjurmimin e koronavirusit

Nëse keni njoftime të aktivizuara, mund t’i prekni ata për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi ose për të thirrur një telefonatë ose video thirrje të humbur.

Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Ai vazhdon duke dhënë mundësinë e eksportimit të historisë tuaj të bisedave në iPhone ose Android.Përdoruesit zakonisht bëjnë diçka të tillë nëse do të fshijnë llogarinë e tyre por nuk do të ruajnë bisedat e tyre të vjetra për kujtimet.

WhatsApp vazhdon të theksojë se nuk do të fshijë llogaritë, por përdoruesit mund ta fshijnë vetë llogarinë e tyre nëse dëshirojnë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Publikuar

-

Nga

Covid-19/ Twitter dhuron 15 milionë dollarë në ndihmë të Indisë

Twitter ka dhuruar 15 milion dollarë për të ndihmuar në luftën kundër COVID-19 në Indi e cila po lufton me valën e dytë të paparë të pandemisë vdekjeprurëse.

CEO i Twitter Jack Patrick Dorsey të hënën shkroi në Twitter se shuma u është dhuruar tre organizatave jo-qeveritare – Care, Aid India dhe Sewa International USA.

Ndërsa CARE-it i janë dhënë 10 milion dollarë, Aid India dhe Sewa International USA kanë marrë 2.5 milion dollarë  secila.

LEXO EDHE:  Shifra alarmante/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve të reja me Covid në 24 orë

LEXO EDHE:  Mbi 20 mijë raste me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë/ Humbin jetën gjashtë të infektuar

“Sewa International është një organizatë e shërbimit hinduist, të bazuar në besim, humanitar dhe jofitimprurës. Kjo organizatë do të sigurojë pajisjet spiatlore si koncentratorë oksigjeni, ventilator, makina BiPAP (Presion pozitiv i rrugëve ajrore Bilevel. Pajisjet do të shpërndahen në spitalet qeveritare dhe qendrat e kujdesit COVID-19  dhe spitalet,” u shpreh një nga përfaqësuesit e kompanisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE