Connect with Us

Tesla mposht Toyota-n/ Kthehet në prodhuesin më të vlefshëm të makinave

Teknologji

Tesla mposht Toyota-n/ Kthehet në prodhuesin më të vlefshëm të makinave

Publikuar

-

Tesla mposht Toyota-n/ Kthehet në prodhuesin më të vlefshëm të makinave

Tesla është bërë prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë, duke kapërcyer Toyota-n Japoninë, pasi aksionet e saj arritën një rekord të lartë.

Aksionet në prodhuesin elektrik arritën deri në 1,134 dollarë të mërkurën në mëngjes përpara se të binin përsëri, duke e lënë atë me një vlerë tregu prej 209,47bn dollarë (165bn £).Kjo është afërsisht 4 miliardë dollarë më shumë sesa vlera aktuale e aksioneve të aksioneve të Toyota. Sidoqoftë, Toyota shiti rreth 30 herë më shumë makina vitin e kaluar dhe të ardhurat e saj ishin më shumë se 10 herë më të larta.

Aksionet në Tesla janë rritur që nga fillimi i vitit 2020 pasi investitorët kanë filluar të ndjehen më të sigurt për të ardhmen e automjeteve elektrike.Kjo është përkundër themeluesit të saj Elon Musk që ka fshirë 14 miliardë dollarë nga vlera e Tesla në maj pasi tha në Tëitter që çmimi i aksionit të saj ishte shumë i lartë.

Pas shumë vitesh humbje, firma kaliforniane gjithashtu ka dhënë tre tremujorë fitimprurës me radhë dhe e mbajti atë vrull gjatë tre muajve të parë të vitit 2020, pavarësisht shpërthimit të koronavirusit.Toyota, megjithatë, mbetet një biznes shumë më i madh për sa i përket shitjeve.Kompania japoneze shiti 10.46 milion automjete në vit deri në Mars dhe postoi të ardhura prej 30.2 trilion jen (281.20bn dollarë).Tesla i dha fund vitit 2019 me shitje prej vetëm 24.6bn dollarë, duke dorëzuar 367.200 automjete vitin e kaluar.

LEXO EDHE:  Foto/10 makinat më të shtrenjta në botë për 2017

Megjithatë, investitorët janë të ngazëllyer nga potenciali i firmës amerikane, duke besuar se mund të mbizotërojë në tregun e ardhshëm të automjeteve elektrike.Analistët në tregtarin e aksioneve Jefferies thanë që firma mbeti “në mënyrë të konsiderueshme përpara kolegëve në gamën e produktit, kapacitetin dhe teknologjinë”.Në një reflektim të kësaj, firma po vlen gjithashtu rreth tre herë më shumë se vlera e kombinuar e rivalëve amerikanë General Motors dhe Ford.

Musk ka thënë se Tesla do të dorëzojë të paktën 500,000 automjete në vitin 2020, një parashikim që kompania nuk ka ndryshuar pavarësisht nga pandemia e koronavirusit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Publikuar

-

Nga

Facebook, masa kundër informacioneve të rreme

Kompania Facebook tha të martën se gjatë tremujorit të dytë të vitit hoqi 7 milion llogari për shkak se përhapnin informacione të rreme rreth koronavirusit, duke përfshirë kura të ekzagjeruara dhe mënyra false për mbrojtjen prej tij.

Facebook e bëri njoftimin si pjesë e një raporti standardesh të paraqitura nga kompania në vitin 2018, në përgjigje të kritikave se ishte treguar e butë në aspektin e kontrollit të përmbajtjes që postonin përdoruesit në platformat e saj.

Gjatë tremujorit të dytë, firma më e madhe në botë e mediave sociale hoqi rreth 22.5 milion postime që përmbanin gjuhë të urrejtjes në aplikacionin e saj kryesor, nga 9.6 milion në tremujorin e parë.

LEXO EDHE:  Vidhnin pjesë makinash/ Dy të arrestuar në TiranëAjo fshiu gjithashtu 8.7 milion postime të lidhura me organizatat ekstremiste, krahasuar me 6.3 milion në periudhën paraardhëse.

LEXO EDHE:  Covid-19 në SHBA/ Bie në kolaps spitali në Teksas, Florida kalon New Yorkun

Facebook tha se tani mbështetej më shumë se më parë në teknologjinë e automatizimit për të kontrolluar përmbajtjen e postimeve pasi në zyrat e kompanisë kishte më pak njerëz për shkak të pandemisë COVID-19.

Kompania tha se po e zgjeronte politikën e saj për gjuhën e urrejtjes, duke përfshirë “përmbajtje që paraqesin njerëz të cilët lyejnë fytyrën me bojë të zezë, ose paragjykime rreth hebrejve që kontrollojnë botën”./ VOA

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Nëntë vjet si CEO i Apple/ Tim Cook kthehet në miliarder

Publikuar

-

Nga

Drejtori i Përgjithshëm i Apple, Tim Cook është bërë një miliarder ndërsa afrohet pothuajse prej një dekade është në krye të kompanisë më të vlefshme në botë.

Vlera neto e vlerësuar e Cook – siç është llogaritur nga indeksi i Bloomberg Billionaires,  u hodh kur aksionet e Apple u hodhën javën e kaluar, duke u afruar më shumë në vlerën e 2 trilion dollarëve .

Kapaku i tregut i Apple aktualisht është rreth 1.9 trilion dollarë. Aksionet e saj janë rritur gati 54% deri më tani këtë vit në gati 451 dollarë secila, duke tejkaluar tregun më të gjerë dhe sektorin e teknologjisë S&P 500, sipas ofruesit të të dhënave Refinitiv.

Bota e teknologjisë ka prodhuar shumë miliarderë, duke përfshirë njeriun më të pasur në botë, themeluesin e Amazon ( AMZN ) Jeff Bezos, dhe bashkëthemeluesin e Facebook ( FB ) Mark Zuckerberg, të cilët Bloomberg bashkojnë me vlerë 100 miliardë dollarë ose më shumë.

Por statusi i ri i Cook është diçka e rrallë sepse ai nuk është themeluesi i Apple. Për shembull, CEAR i Google ( GOOGL ) Sundar Pichai, jo ndër lojtarët më të pasur të Silicon Valley. Por bashkëthemeluesit e Google, Larry Page dhe Sergey Brin, të cilët hoqën dorë nga rolet e tyre ekzekutive në vitin 2019, vlejnë përkatësisht 71,7 miliardë dollarë dhe 69.5 miliardë dollarë.

Pavarësisht se është ekzekutivi më i lartë në Apple, Cook aktualisht posedon vetëm drejtpërdrejt “rreth 0.02% të aksioneve të Apple, me vlerë rreth 375 milion dollarë”, sipas Bloomberg Billionaires, i cili e bazoi projeksionin e saj të vlerës neto të CEO në një analizë të regjistrimeve rregullatore të kompanisë. Por me kalimin e viteve, Cook ka marrë edhe çmime të konsiderueshme të aksioneve dhe forma të tjera të kompensimit, të cilat shtojnë pasurinë e tij të vlerësuar.LEXO EDHE:  Vidhnin pjesë makinash/ Dy të arrestuar në Tiranë

Vitin e kaluar, paga bazë vjetore e Cook ishte 3 milion dollarë, sipas një regjistrimi me prokurë të bërë nga Apple. Ai është gjithashtu në bordin e drejtorëve në Nike ( NKE ) .

LEXO EDHE:  Pamje të rënda-Aksidenti në Korçë/Kush është personi që vdiq tragjikisht, emri

Apple regjistroi të ardhurat me bllokbore muajin e kaluar, me të ardhura dhe fitime të dy duke tronditur vlerësimet e analistëve për tremujorin e përfunduar në qershor. Kompania gjithashtu shfrytëzoi rastin për të shpallur një ndarje të aksioneve katër për një që mund t’i bënte aksionet edhe më tërheqëse për investitorët.

Cook u bashkua me Apple në 1998 dhe shërbeu në një sërë rolesh të vjetra përpara se të merrte pozicionin e tij aktual, duke përfshirë kryeshefin operativ dhe nënkryetarin ekzekutiv të shitjeve dhe operacioneve në të gjithë botën. Ai u emërua CEO në Gusht 2011, pasi bashkëthemeluesi Steve Jobs u tërhoq në mënyrë të famshme .

Para se të bashkohej me Apple, Cook punoi në Compaq dhe IBM ( IBM ) .

Në vitin 2014, Cook bëri histori për tu bërë CEO i parë i Fortune 500 që doli si homoseksual. Një vit më pas, ai u zotua të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij për bamirësi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter sfidon Microsoft/ I interesuar për të blerë Tik Tok

Publikuar

-

Nga

Twitter i është afruar pronarit kinez të TikTok ByteDance për të shprehur një interes për blerjen e operacioneve të tij në SHBA, sipas raporteve.Platforma për ndarjen e videove TikTok ka qenë në qendër të debatit të ashpër javët e fundit dhe bisedimet për marrjen në dorëzim.Javën e kaluar, Donald Trump i urdhëroi firmat që të ndërpresin të bëjnë biznes me TikTok brenda 45 ditësh për shqetësimet e sigurisë.

Gjigandi i teknologjisë Microsoft është drejtuesi kryesor për të blerë TikTok por tani Twitter është shfaqur si një kërkues i mundshëm.Por mbetet e paqartë nëse Twitter mund të lejojë të blejë TikTok nga pronarët e saj kinezë dhe mund të kryejë një marrëveshje brenda dritares 45-ditore, sipas burimeve të cituara në Wall Street Journal .

LEXO EDHE:  Mori 6 mijë euro për makinat në ankand/ Arrestohet ‘punonjësja’ e KryeministrisëVlera e operacioneve të TikTok në SHBA është e paqartë, por vlerësimet e vendosin atë në dhjetëra miliarda dollarë.Kapitalizimi i tregut në Twitter është rreth 29 miliardë dollarë (22 miliardë), i nxitur nga Microsoft në më shumë se $ 1.6tn.

LEXO EDHE:  Foto/10 makinat më të shtrenjta në botë për 2017

Por ekspertët besojnë se një marrëveshje e mundshme në Twitter do të përballet me një kontroll më të vogël rregullator sesa ai i Microsoft.Një zëdhënës i Twitter nuk pranoi të komentojë një marrëveshje të mundshme ndërsa TikTok nuk u përgjigj menjëherë kur u kontaktua nga BBC./ CNA.al

LEXO TE PLOTE