Connect with Us

Kundër racizmit/ Twitter merr vendimin, heq përfundimisht këto fjalë nga programi

Teknologji

Kundër racizmit/ Twitter merr vendimin, heq përfundimisht këto fjalë nga programi

Publikuar

-

Kundër racizmit/ Twitter merr vendimin, heq përfundimisht këto fjalë nga programi

Platforma e mediave sociale Twitter po heq fjalët “mjeshtër”, “skllav” dhe “listë e zezë” në favor të një gjuhe më gjithëpërfshirëse. Termat përdoren shpesh në kodet e programimit që kanë origjinuar dekada më parë.

Banka amerikane JPMorgan ka njoftuar gjithashtu një veprim të ngjashëm pasi më shumë kompani adresojnë racizmin pas vrasjes së George Floyd nga policia në Minneapolis. Zëvendësimi i kushteve mund të kushtojë miliona dhe të duhen muaj, sipas ekspertëve. Në programimin flasin, “master” i referohet versionit kryesor të kodit që kontrollon “skllevërit”, ose kopje. “Lista e zezë” përdoret për të përshkruar artikujt që refuzohen automatikisht, zakonisht në faqet e internetit të ndaluara.

LEXO EDHE:  Lista e zezë e Ramës “tërbon” politikën/Shpërthen ish-deputeti i PS: Antinjerëzore!

Të enjten, departamenti i inxhinierisë në Twitter cicëroi një seri fjalësh që dëshiron “të largohet nga përdorimi në favor të një gjuhe më gjithëpërfshirëse”. Lista përfshin zëvendësimin e “listës së bardhë” me “listën e lejave” dhe “master / skllav” me “udhëheqës / ndjekës”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  Njerëzit në një lidhje të shëndetshme përdorin më shpesh “ne” apo “unë”? Jua tregon ky studim

LEXO EDHE:  Shën Valentini, ja 5 vendet që thanë më shumë “të dua”

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  “Nuk kam fjalë”/ Këngëtares shqiptare nuk i besohet, kënga e saj thyen rekordet

LEXO EDHE:  Rappers are blowing up Twitter with praise for Jay Z and '4:44'

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Shën Valentini, ja 5 vendet që thanë më shumë “të dua”

LEXO EDHE:  Njerëzit në një lidhje të shëndetshme përdorin më shpesh “ne” apo “unë”? Jua tregon ky studim

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: