Connect with Us

Kur filluan njerëzit të hanë në restorante?

Blog

Kur filluan njerëzit të hanë në restorante?

Publikuar

-

Njerëzit kanë ngrënë jashtë shtëpisë për mijëvjeçarë, duke blerë diçka të çastit nga një shitës në rrugë, duke drekuar në një han buzë rrugës në mesin e udhëtimi të gjatë, e kështu me radhë. Në Perëndim, shumica e versioneve të hershme të restoranteve modern, e kanë origjinën nga Franca.

Dhe një revolucion në kuzhinë, nisi pikërisht në Paris në shekullin XVIII-të. Por një nga shembujt më të hershëm të një kulture të vërtetë të restoranteve filloi 600 vjet më parë dhe gjysmën tjetër të botës.

Sipas Eliot Shor dhe Keti Rauson, bashkëautorë të librit “Darkimi jashtë:Një histori globale e restorantit”, restorantet e para që ishin lehtësisht të dallueshme si të tilla, u shfaqën rreth vitit 1100 Pas Krishtit në Kinë, kur qytete si Kaifeng dhe Hangzhou, kishin popullsi të dendura urbane, me më shumë se 1 milionë banorë secila.
Tregtia midis këtyre 2 kryeqendrave veriore dhe jugore të Dinastisë Song të shekullit XII-të, po lulëzonte shpjegon Shor, profesor i historisë në Kolegjin Brin Maur, por tregtarët kinezë që udhëtonin jashtë qytetit të tyre të lindjes, nuk ishin mësuar me ushqimet e çuditshme të zonës.

“Restorantet origjinale në këto 2 qytete, përgatisnin gatime jugore për njerëzit që vinin nga jugu, dhe gatime veriore për njerëzit që zbresin nga veriu. Mund të thuhet se restoranti i parë në botë ka qenë “restoranti etnik”. Këto restorante tipike ishin të vendosura në lagjet e argëtimit, që u përkisnin udhëtarëve të biznesit, dhe që ishin plot me hotele, bare dhe bordello.
Sipas dokumenteve kineze të kohës, shumëllojshmëria e opsioneve të restoranteve në vitet 1120, i bënte ato të ngjashme me qendrat turistike të qyteteve të shekullit XXI. “Përvojat e ngrënies në restorantet më të mëdha dhe më të bukura të kohës, ishin jashtëzakonisht të ngjashme me ditët e sotme”- thotë Shor.
Sipas një dorëshkrimi kinez të vitit 1126, cituar edhe në librin e lartpërmendur, klientëve
të një restoranti të njohur iu ofrohej një përzgjedhje pjatash të “paramenduara”, që përfaqësonin qindra mundësi të këndshme.

Më pas vinin një ekip kamarierësh të stërvitur. “Ata merrnin porositë e tyre, pastaj shkonin në kuzhinë dhe u transmetonin porositë kuzhinierëve. Ata që ishin në krye të kuzhinës quheshin “mjeshtra të gjellëve” ose quheshin “kontrollues të tryezave”.
Kur gjellët ishin gati, kamerieri merrte në duar disa pjata njëra mbi tjetrën, dhe i shpërndante sipas rendit të saktë në të cilin ishin porositur. Nuk lejohej as gabimi më i vogël”- shkruhet në libër. Në Japoni, lindi një kulturë e veçantë restorantesh nga traditat japoneze të çajrave të viteve 1500, që i paraprinë lëvizjeve të sotme “sezonale” dhe
”lokale”.

Kuzhinieri japonez i shekullit XVI-të, Sen no Rikju, krijoi traditën e shumëfishtë të ngrënies ‘kaiseki’, në të cilën u përgatitën menytë e shijimit të gjellëve, për të treguar historinë e një vendi dhe sezoni të veçantë. Nipërit e Rikjuit, e zgjeruan traditën për të përfshirë pjata që shërbehen në enë të veçanta, që përputheshin me estetikën e ushqimit që shërbehej. Megjithë tregtinë shekullore midis Lindjes dhe Perëndimit, nuk ka asnjë provë që kulturat e hershme të restoranteve të Kinës ose Japonisë, të kenë ndikuar mbi konceptet e mëvonshme evropiane të restoranteve.

Gati në të njëjtën kohë, një traditë e veçantë lindi në Perëndim, e njohur në frëngjisht si tryeza ‘d’hôte’, një vakt me një çmim fiks në një tryezë të përbashkët. Kjo lloj vakti, i konsumuar në publik me miqtë dhe të huaj që mblidheshin rreth një tryeze të stilit familja.

LEXO EDHE:  Kim Jong Un, si mund të negociohet më dikë që ka vrarë edhe vëllain e tij?

Në fillim, shërbehej vetëm një vakt çdo ditë në orën 1 të drekës. Nëse nuk paguaje, nuk
do të shërbeheshe. Nuk kishte meny, dhe asnjë alternativë tjetër. Ishte kuzhinieri në han
apo hotel, ai që vendoste se çfarë do të përgatitej dhe shërbehej, dhe jo klientët.
Variantet e tryezën “d’hôte”, pari u shfaqën në shekullin XV dhe vazhduan përtej lindjes së restoranteve të parë modernë. Në Angli, vaktet e përbashkëta që konsumonte klasa punëtore quhej “ordinaire”, dhe “Simpson’s Fish Dinner House” e themeluar në vitin 1714, shërbente “peshk të zakonshëm” popullor për 2 shilinga, dhe pjata përbëhej nga “një duzinë prodhimesh deti, supë, rosto dhe djathtë deleje”.

Legjenda thotë se restorantet e para franceze u shfaqën në Paris pas Revolucionit Francez, kur kuzhinierët gustatorë të aristokratëve që përfunduan në gijotinë nisën të kërkojnë punë. Por kur historiania Rebeka Spang e Universitetit të Indianës, hulumtoi mbi këtë temë, ajo zbuloi gjeti diçka krejtësisht të ndryshme.
Fjala restorant vjen nga folja franceze “restaurer”, që do ta thotë “të ripërtërish veten”. Restorantet e para të vërteta franceze, të hapura disa dekada para Revolucionit të vitit 1789, supozohet të jenë dyqane ushqimore që shisnin një pjatë kryesore:buillon.
Përshkrimi në gjuhën franceze për këtë lloj supe, është një restorant bouillon ose “supë restauruese”. Në librin e saj “Shpikja e Restorantit:Parisi dhe kultura gastronomike”, Spang shpjegon se restorantet e para franceze u hapën midis viteve 1760-1770, dhe frekuentoheshin shumë nga shtresa e pasur e tregtarëve në Paris.

Bouillon ishte një gatim natyral, i lehtë për tu tretur, por i mbushur plot me lëndë ushqyese të gjalla. Por Spang ia njeh meritën e suksesit dhe rritjes së shpejtë të këtyre restoranteve të hershëm jo vetëm gjellëve që shërbenin, por edhe mënyrës se si ato shërbeheshin.

“Pronarët e restoranteve kopjuan modelin e shërbimit që ekzistonte tashmë në kulturën franceze të kafeneve. Ata i ulnin klientët në një tavolinë të vogël me madhësinë e një tavoline kafene. U jepnin më pas një meny të shtypur në shtypshkronjë, ku njerëzit porositnin atë që donin. Dhe ata ishin më fleksibël në orare, të gjithë nuk kishin nevojë të shkonin në restorant para orës 1 të drekës, dhe të hanin gjithçka që ishte në tryezë”- thotë ajo.

Pasi u kapën restorantet, nuk u desh shumë kohë që në meny të shfaqeshin edhe artikujt të tjerë. Një shishe e vogël vere, dhe ndoshta edhe mish pule i zier. Siç tregohet nga historia e restoranteve në Kinë dhe Francë, nuk mund të kesh restorante pa një popullsi të madhe dhe të uritur urbane.

Prandaj restoranti i parë me një meny të shkëlqyer në Amerikë u hap në Nju Jork në shekullin XIX. “Delmonico’s” hapi dyert e tij në vitin 1837, duke pasur suita luksoze private ku hahej, dhe një kantinë vere me mbi 1000 shishe. Restoranti, që ekziston ende sot në të njëjtin vend të Manhatan (edhe pse mbylli dyert e tij gjatë krizës së Covid-19), pretendon të jetë i pari në Amerikë që ka përdorur mbulesa tavoline./Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

E çuditshme por e vërtetë/ Karantina ka bërë më të lumtura shumë familje

Publikuar

-

Nga

E çuditshme por e vërtetë/ Karantina ka bërë më të lumtura shumë familje

Disa njerëz mund të mos bien dakord, por një studim i ri sugjeron se mbyllja e imponuar në shtëpi për shkak të pandemisë së koronavirusit, ka forcuar marrëdhëniet e shumë prindërve me fëmijët e tyre.

Studimi, i publikuar nga Instituti për Kërkime Sociale dhe Ekonomike në Universitetin Eseks në Britaninë e Madhe, zbuloi se rreth një e katërta e prindërve, raportojnë përmirësim të  marrëdhënieve me fëmijët e tyre, që kur qeveria britanike miratoi politikën e saj të qëndrimit në shtëpi.

Më pak se 5 për qind e të anketuarve, thanë se raportet me fëmijët ishin përkeqësuar. Rezultatet bazohen në hulumtimet për studimin e Kuptimit të Shoqërisë gjatë Covid-19, një studim kombëtar përfaqësues që mblodhi të dhëna nga 5.500 prindër.

Studimet e mëparshme të institutit, kanë raportuar se nënat po kryejnë një sasi disproporcionale punësh shtesë, përfshirë në kujdesin për fëmijët, që normalisht në atë periudhë do të duhej të ishin në shkollë. Por gjetjet e reja, sugjerojnë se kjo nuk ka ndikuar negativisht në marrëdhëniet e tyre me fëmijët.

“Shumë nga studimet e fundit, kanë nxjerrë në pah barrën ekonomike dhe të kujdesit në rritje fëmijët nga ana e grave”- thotë profesore Briena Perelli-Harris nga Qendra ESRC për Ndryshimin e Popullsisë në Universitetin e Sauthemptonit, që e drejtoi studimin së bashku me Sandra Ualzenbah nga Universiteti Eseks.

Ajo tha se një studim i muajit prill mbi pasojat e Covid-19, tregoi se nënat kalonin mesatarisht 9 orë më shumë në javë gjatë karantinës për kujdesin e fëmijëve dhe shkollimin e tyre në kushtet e shtëpisë, krahasuar me baballarët.

“E megjithatë, gati një e treta e grave duket se po përfitojnë nga masat kufizuese, si një kohë për t’u afruar me fëmijët e tyre. Vetëm 5 për qind e tyre, raportuan se marrëdhëniet e tyre ishin përkeqësuar. Duket se përkundër presioneve të pabarabarta të shkollimit në shtëpi dhe punëve të shtëpisë, nënat raportuan më shumë sesa baballarët një përmirësim në marrëdhëniet e tyre”- thotë Perelli-Harris.

LEXO EDHE:  Pse do të funksionojë strategjia e Donald Trumpit ndaj Iranit

LEXO EDHE:  Skenarët/ Ja si Trump mund të mbetet president, edhe nëse humb zgjedhjet

Shumë prindër, thanë se kishin marrëdhënie më të ngushta me fëmijët e tyre, pasi kishin ndihmuar në shkollimin e tyre në kushtet e shtëpisë. Gati 40 për qind e prindërve, që i reduktuan orët e tyre të punës për t’u kujdesur për fëmijët, thanë se marrëdhëniet mes tyre ishin përmirësuar.

Vetëm 6 për qind, pohuan se marrëdhëniet e tyre ishin përkeqësuar. Por, disa prindër kanë hasur më shumë vështirësi se të tjerët. Më pak nëna beqare, raportuan një përmirësim në marrëdhëniet me fëmijët e tyre, dhe më shumë pohuan se ato ishin përkeqësuar.

Rreth 10 për qind e prindërve që thanë se e kishin të vështirë të përballeshin me situatën e re, apo që mendonin se e ardhmja e tyre financiare do të përkeqësohej, ka më shumë të ngjarë të thonë se marrëdhëniet me fëmijët e tyre ishin përkeqësuar, ndërsa 27 për qind thanë se marrëdhëniet e tyre ishin përmirësuar.

“Vëzhgimi ka treguar se puna nga shtëpia dhe ndihma në kryerjen e detyrave të shkollës në shtëpi, duket se përmirëson marrëdhëniet prindër-fëmijë”- deklaron Perelli-Harris. Por ajo thekson se ata që kanë mundësi të punojnë nga shtëpia, kanë shumë të ngjarë të kenë të ardhura dhe arsim më të lartë. Në përgjithësi, gati një e treta e atyre që ndodhen në situata më të vështira, raportojnë gjithsesi se marrëdhëniet e tyre me fëmijët ishin përmirësuar./ The Guardian-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Nga i pastrehë në yll kinemaje/ Historia tragjike, por dhe frymëzuese e Silvester Stalones

Publikuar

-

Nga

Nga i pastrehë në yll kinemaje/ Historia tragjike, por dhe frymëzuese e Silvester Stalones

Të thuash që Silvester Stalone ka pasur një jetë të vështirë, do të ishte një nënvlerësim i madh. Nga të gjitha rrëfimet frymëzuese të artistëve me famë botërore, e tija është sigurisht e më e spikatur. Shumë njerëz e njohin Stalonen përmes filmit “Rocky”, historinë e një boksieri amator që përpiqet të mbijetojë në rrugët e Filadelfias.

Për të siguruar jetesën, Balboa punon si mbledhës borxhesh për llogari të një gangsteri të zonës, dhe ndeshet në nivele amatore për shuma të vogla parash. Më në fund, shfrytëzon shansin e madh, dhe arrin të bëhet kampion bote i peshave. Ky film ka në fakt shumë elementë autobiografikë.

Jeta për Stalonen ishte një luftë e vërtetë që kur lindi. Problemet gjatë lindjes, u shoqëruan me një gabim të mjekut gjinekolog, që i shkaktuar një paralizë të pjesshme të fytyrës në anë e majtë, duke përfshirë pjesë të mjekrës, buzës dhe gjuhës.

Për pasojë, Stalone mbeti me pamjen e tij hungëritësh, dhe fliste me vështirësi. Duke u rritur në një zonë të Nju Jorkut të njohur si “Hell’s Kitchen”, Stalone ishte dëshmitar i zënkave të vazhdueshme në shtëpi midis nënës dhe babait të tij.

Kur u largua nga shtëpia, paragjykohej vazhdimisht për shkak të pamjes së tij të çuditshme, dhe vështirësisë në të folur. U përjashtua shumë herë nga shkolla, si rezultat i notave të dobëta, përleshjeve të shpeshta me bashkëmoshatarët, dhe problemeve me sjelljen.

Problemet e vazhdueshme financiare, sollën edhe dëbimin nga shtëpia ku banonte me qira.

I pastrehë për mbi 3 javë, aktori ishte i dëshpëruar për para, dhe pikërisht në atë kohë ai pranoi një rol në një film pornografik. Për punën e tij, u pagua vetëm 200 dollarë në 3 ditë xhirime.

Siç kujton më vonë Stalone:”Isha i detyruar ose të luaja në atë film ose të vidhja dikë, pasi nuk kisha rrugë tjetër”. Më pas Stalone vendosi të bëhet aktor profesionist. Por pavarësisht audicioneve të shumta që dha, u përball në fillim me refuzime të shumta.

Në këto kushte, Stalone mendoi të hynte në botën e kinemasë si skenarist. Sërish u refuzua. I mbetur pa asnjë të ardhur, e shiti i dëshpëruar për 50 dollarë qenin e tij të dashur. Jeta e tij vazhdoi të ishte e mjerueshme. Pasi shëtiste gjithë ditën nëpër rrugëve të ngrira të Nju Jorkut, mbrëmjeve shkonte në një bibliotekë të zonës për t’u ngrohur disi.

Duke shfletuar libra të ndryshëm në raftet e bibliotekës, ai gjeti edhe një herë frymëzimin për të shkruar një tjetër skenar. Për të përsosur stilin e tij, Stalone lexoi vepra të ndryshme të shumë autorëve të famshëm. Nëpërmjet tyre, ai gjeti edhe një herë motivimin e nevojshëm për t’ia dalë, pavarësisht rrethanave të vështira ku gjendej.

LEXO EDHE:  Skenarët/ Ja si Trump mund të mbetet president, edhe nëse humb zgjedhjet

LEXO EDHE:  Nuk rrezikohen vetëm ata me sëmundje mendore/ Ja pesë mitet e gabuara mbi vetëvrasjen

Në 1975, pasi pa ndeshjen e boksit mes Muhamed Ali dhe Çak Uepner, Stalone filloi të krijojë idenë e një skenari filmi. Ai e shkroi për 3 ditë skenarin për filmin “Rocky”. Ua propozoi atë shumë producentëve. Por për muaj më radhë sërish u refuzua.

Më në fund gjeti një regjisor që e përqafoi idenë e tij, Robert Çertof. Por studioja që e pranoi skenarin “United Artists”, këmbëngulte të gjente një aktor tashmë të njohur për të luajtur rolin e Roki Balboas. Por Stalone as nuk e çonte ndërmend, që dikush tjetër të luante në një rol të krijuar prej tij me aq shumë mund.

Pavarësisht ngurrimit të tyre të vazhdueshëm, regjisorët në fund ranë dakord që të ishte vetë Stalone ai që do të luante personazhin e Rokit. Kompania “United Artists”, ishte shumë mosbesuese dhe mori paraprakisht masa ndaj humbjeve të mundshme në shitjen e biletave. Por “Rocky” do të kishte në fakt shumë sukses, duke mbuluar të ardhurat zhgënjyese që pati filmi tjetër i kësaj kompanie, i dalë në të njëjtën kohë.

“Rocky” pati një buxhet i vogël prej 1 milionë dollarësh, çka e detyroi stafin të përshpejtonte prodhimin. Por kjo u bë më e vështirë nga dëmtimet fizike që pësoi Stalone dhe Karl Uedhërs (që luajti rolin e Apollo Kridit) gjatë një skene në ring. Përkundër këtyre pengesave, “Rocky” arriti të përfundojë xhirimet në vetëm 28 ditë.

Që në fundjavën e parë të premierës, filmi arkëtoi mbi 5 milionë dollarë fitime. Dhe kur u llogaritën arkëtimet në total disa javë më vonë, “Rocky” kishte prodhuar një fitim prej 117 milionë dollarësh vetëm në kinematë e Amerikës së Veriut.

Ndërkohë, në vendet të tjera fitimet llogariteshin mbi 107 milionë dollarë. Shitjet totale të biletave, garantuan një kthim prej mbi 11.000 për qind të investimit që kishte bërë studioja filmike. “Rocky” rezultoi të ishte filmi më fitime më të mëdha në SHBA për vitin 1976.

Stalone u nominua për aktorin më të mirë dhe skenarin më të mirë origjinal në ceremoninë e 49-të të Academy Aëards. Sot, Silvester Stalone ka një pasuri prej mbi 400 milionë dollarësh, dhe është shfaqur në më shumë se 50 filma si aktor dhe procudent. “Askujt nuk i pëlqen të dështojë. Unë i mësova leksionet që më dha jeta. Ajo të jep dhunti të caktuara, dhe t’i duhet që t’i shfrytëzosh ato”- thotë aktori./ Powerofpositivity.com-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Shtatë luftërat, ku forcat guerile mposhtën ushtritë profesioniste

Publikuar

-

Nga

Ushtritë e mëdha profesioniste, nuk i fitojnë gjithmonë luftërat ku angazhohen. Ndonjëherë ato që fitojnë janë njësitë luftarake të parregullta; qofshin këto forca vullnetare apo specialistë të trajnuar me taktikat jo konvencionale të luftës. Ata përballen me armikun përmes taktikave të ndryshme të mashtrimit, duke ia dalë të kenë avantazh ndaj një armiku shumë më të përgatitur apo më të madh në numër.

Spanja dhe lindja e guerileve

Termi “luftë guerile” vjen nga Lufta Gadishullore e viteve 1807-1814. Perandori francez, Napoleon Bonaoparti përdori një kombinim të manovrave politike dhe ushtarake, për të vënë nën kontroll Spanjën, dhe për të vendosur në fronin e saj mbretëror vëllain e tij.

Po kjo gjë u kundërshtua nga shumë spanjollë, të cilët sulmuan forcat pushtuese, dhe i mbështetën britanikët kur ata nisën të përballen me Napoleonin në gadishullin Iberik.

Sulmet nga njësitet guerile ishin shpesh brutale, ashtu siç ishin edhe hakmarrjet ndaj tyre, që përfshinin masakrat e shumta të kryera nga ushtarët francezë. Fjala “guerile”, që në spanjisht do të thotë “luftë e vogël”, hyri në gjuhën angleze përmes trupave britanike që e dëgjuan atë shpesh në gadishull.

Revolucioni Haitian

Revolucioni Haitian i viteve 791-1804 ishte unik në llojin e vet. Ai pati sukses dhe nuk u nxit nga shtresa e mesme, por përkundrazi ishte një rebelim i madh i skllevërve. Banorët e Santa Domingos i dëbuan kolonistët francezë. Njësitet e rebelëve përbëheshin nga skllevër të çliruar.

Zemërimi i shkaktuar nga skllavëria, solli akte brutale nga të dy palët. Numri i të vdekurve ishte i jashtëzakonshëm. Pasi i dëbuan padronët e tyre kolonialë, rebelët themeluan kombin e Haitit. Ajo ngjarje i tronditi fuqitë e mëdha të Evropës.

Të Njëmijtët në Itali

Fushatat e Xhuzepe Garibaldit për të bashkuar Italinë, u zhvilluan përmes forcave të parregullta ushtarake. Garibaldi ishte një nacionalist që mbështetej tek vullnetarët atdhetarë, për të formuar ushtritë me të cilat realizoi revolucionin e shumëpritur.

Ekspedita e Të Njëmijtëve në Sicili e vitit 1860 ishte më e shquara nga ato fushata. Duke qenë 25 herë më pak në numër se sa armiku, këmishëkuqtë e Garibaldit arritën të mposhtin ushtritë profesioniste të Mbretërisë së Napolit në një seri betejash të vogla.

Duke sulmuar gjithmonë të parët, trupat e Garibaldit ngjallën panik tek napolitanët. Kur kërkuan armëpushim, këta të fundit ishin sërish 5 herë më të shumtë në numër, megjithëse siçilianët kishin kaluar në anën e Garibaldit. Pasi vuri nën kontroll Siçilinë, Garibaldi u hodh në pjesën kontinentale të vendit. Ai e pushtoi Mbretërinë e Napolit, duke hyrë në qytet hipur në një tren me një pjesë të vogël të ushtarëve të tij. Ai ia kishte dalë të bashkonte pjesën më të madhe të Italisë.

Lufta e Dytë Botërore

Lufta e Dytë Boere e viteve 1899-1902, nuk solli një fitore të trupave të parregullta. Por ajo kujtohet ende si një triumf i taktikave guerile. Lufta nisi me sukseset e njëpasnjëshme të Boerëve, të cilat e tronditën Perandorinë Britanike. Britanikët u kundërpërgjigjën, duke dërguar në koloninë e Afrikës së Jugut një ushtri profesioniste.

Trupat britanike marshuan përtej Republikës së Transvalit dhe Shtetit të Lirë të Oranzhit, duke i detyruar boerët që të tërhiqen. Më pas këta të fundit, nisën të përdorin taktikat guerile. Pushkatarët boerë i shkaktuan dëme të rënda britanikëve.

LEXO EDHE:  Tragjedia e Diego Armando Maradonës

LEXO EDHE:  Çfarë ishin “vrapuesit” e llogoreve gjatë Luftës së Parë Botërore/ Më i famshmi mes tyre Adof Hitleri

Luftimet e vazhdueshme guerile, i detyruan britanikët të ndërtonin kampe përqendrimi dhe të rrethonin me tela me gjemba zona të mëdha nëpër shkretëtirë, për të kufizuar lëvizjen e boerëve. Edhe pse në fund britanikët fituan, ajo ishte një fitore e dhimbshme, dhe nga e cila mësuan shumë gjëra se si nuk duhej luftuar.

Afrika Lindore në Luftën e Parë Botërore

Britanikët u përballën me një situatë të ngjashme në Afrikën Lindore gjatë Luftës së Parë Botërore. Këtu, koloneli gjerman Paul Von Letov-Vorbek, e kuptoi se kishte shumë më pak trupa se armiku. Dhe në vend të një beteje frontale, ai e riorganizoi ushtrinë e tij duke përdorur pritat dhe sulmet guerile. Ai godiste dhe tërhiqej me shpejtësi.

Britanikët i ndoqën gjermanët këmba-këmbës duke përfituar nga numri i madh i trupave në dispozicion, përfshirë trupat e Afrikës së Jugut që kishin luftuar më parë kundër tyre. Gjenerali britanik Jan Smats, një veteran boer, drejtoi fushatën më të suksesshme kundër tij, duke përdorur manovrat dhe jo forcën brutale.

Gjatë 4 viteve të luftës, britanikët nuk ishin në gjendje të kapnin Letov-Vorbek. Bastisjet dhe vjedhjet e furnizimeve nga ana e gjermanëve, ishin vazhdimisht problematike për ushtrinë britanike.

Burma në Luftën e Dytë Botërore

Britanikët ndërruan rolet në Burma gjatë Luftës së Dytë Botërore. Këtu, të nxitur nga sulmet e ushtrisë japoneze, ata adoptuan taktikat e luftës guerile. Ushtarakë të njohur si Hjuxh Sigrim dhe të tjerë, rekrutuan rrjete luftëtarësh guerilë nga Birmania, që e kundërshtonin pushtimin japonez.

Gjithashtu, britanikët trajnuan disa nga trupat e tyre për luftë guerile. Të udhëhequra me sukses nga Ordi Uingejt, këto forca u parashutuan prapa linjave të ushtrisë japoneze, për të sulmuar furnizimet dhe linjat e tyre të komunikimet. Uingejt zhvilloi një strategji të ndërtimit të bazave të vogla në xhunglën e kontrolluar nga Japonia, nga e cila mund të nisnin sulmet komando.

Lufta e Vietnamit

Vietnami u prek rëndë në shekullin XX nga dy luftëra, në të cilat forcat e parregullta mposhtën ushtritë e huaja të pajisura me mjetet më moderne të kohës. Në fillim nisi Lufta e Indo-Kinës (1950-1954), në të cilën vietnamezët mposhtën ushtrinë koloniale franceze.

Në betejën e Dien Bien Phu, vietnamezët përdorën biçikletat për të zhvendosur pajisjet dhe artilerinë e lehtë nëpër kodra. Në pamundësi për të përdorur tanket e tyre në një terren të dendur xhungle, dhe të shkëputur nga linjat e furnizimit, francezët u mundën.

Pastaj erdhi Lufta e Vietnamit (1955-1975). Sërish, vietnamezo-veriorët u mbështetën tek taktikat e luftës guerile, duke i zënë prita vietnamezëve të jugut dhe aleatëve të tyre amerikanë. Kurthet, mashtrimet dhe rrjetet e gjera të tuneleve nëntokësore, luajtën një rol të madh në atë luftë.

Megjithëse Amerika përdori në atë luftë të gjithë fuqinë e saj industriale atë të zjarrit, ajo nuk mundi t’i mposhtte dot taktikat guerile, dhe manovrimin strategjik të gjeneralit vietnamezo-verior Xhap. / War History – Bota.al

LEXO TE PLOTE