Connect with Us

Tensionet mes Kinës dhe Indisë po përshkallëzohen/ Qeveria indiane ndalon Tik Tok-un

Teknologji

Tensionet mes Kinës dhe Indisë po përshkallëzohen/ Qeveria indiane ndalon Tik Tok-un

Publikuar

-

India po ndalon TikTok dhe disa aplikacione të tjera të njohura kineze, duke thënë se ato paraqesin një “kërcënim për sovranitetin dhe integritetin”, në indikacionin e fundit për përshkallëzimin e tensioneve midis dy vendeve.

Ministria e Elektronikës dhe Teknologjisë së Informacionit në Indi tha në një deklaratë të hënën se kishte marrë shumë ankesa në lidhje me keqpërdorimin dhe transmetimin e të dhënave të përdoruesve nga disa aplikacione celularë në serverët jashtë Indisë.

“Përpilimi i këtyre të dhënave, minierimi i tij dhe profilizimi i elementeve armiqësore ndaj sigurisë kombëtare dhe mbrojtjes së Indisë, i cili përfundimisht ndikon në sovranitetin dhe integritetin e Indisë, është një çështje shumë e thellë dhe e menjëhershme që kërkon masa emergjente,” ministria tha, duke renditur 59 aplikacione përfshirë shumë nga ato të shquara kineze që do t’i nënshtrohen ndalimit.

LEXO EDHE:  Ekonomia globale 2020/ Një perspektivë pozitive nën hijen e Kinës, borxhit dhe tensioneve tregtare

Ndërsa deklarata e qeverisë indiane nuk e përmendte Kinën me emër, ndalimi vjen pasi tensionet ushtarake midis dy vendeve vazhdojnë të përshkallëzohen pas përleshjeve vdekjeprurëse kufitare në fillim të këtij muaji që la të paktën 20 ushtarë indiane të vdekur. Shumë indianë kanë bërë thirrje për një bojkot të mallrave dhe shërbimeve kineze, veçanërisht nga industria e teknologjisë mbizotëruese të Kinës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  Ekonomia globale 2020/ Një perspektivë pozitive nën hijen e Kinës, borxhit dhe tensioneve tregtare

LEXO EDHE:  Bullgaria ndalon 125 migrantë

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  WhatsApp vjen në ndihmë të bizneseve

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në Europë nga Covid 19/ Në Itali ngadalësohet infeksioni

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Policia ne aksion, kapen 48 klandestine ne Kakavije e Hani i Hotit

LEXO EDHE:  Pse 1979-a, ishte viti që formësoi botën e shekullit XXI

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: