Connect with Us

Syzet inteligjente/ Google blen kompaninë e madhe

Teknologji

Syzet inteligjente/ Google blen kompaninë e madhe

Publikuar

-

Google ka blerë një kompani që merret me krijimin e syzeve inteligjente. Kompania North, e themeluar në Kanada në vitin 2012, tha se tani do të përfundojë me mbështetjen e saj për gjeneratën e parë Focals.

Nënkryetari i lartë i pajisjeve dhe shërbimeve i Google Rich Osterloh shkroi: “Ne po ndërtojmë drejt një të ardhmeje, ku dobia është e gjithë rreth jush, ku të gjitha pajisjet tuaja thjesht punojnë së bashku dhe teknologjia venitet në sfond.”

Apple dhe Samsung gjithashtu thuhet se po krijojnë syze inteligjente ndërsa ndarja Oculus në Facebook po kërkon të kthejë tregun masiv të realitetit virtual. Focals North përbëhen nga  një procesor kompjuterik, bateri dhe modul Bluetooth në krahët e kornizave.

LEXO EDHE:  Google premton më shumë privatësi për përdoruesit e Android

Kontrolluar përmes një unaze të quajtur Loop dhe në përputhje me një ekran holografik ju lejon përdoruesve të shohin njoftimet ose madje të telefonojnë një taksi.

Një palë syze kushtojnë 599 dollarë (480 £), me lente recetë 200 $ shtesë.

Analisti i CCS Insight, Leo Gebbie tha se ai kishte provuar syzet inetligjente të Veriut dhe mendoi se kishin nevojë për përsosje të mëtejshme, por prapë përfaqësonin një “top kristal” në atë se si teknologjia mund të evoluojë.

“Syzet e zgjuara mund të jenë një element revolucionar i teknologjisë. Dhe shumë shërbime të Google, të tilla si Hartat, do ta bëjnë më të përsosur”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  Të famshëm që shkatërrojnë kompani të fuqishme me një fjalë!

LEXO EDHE:  FOTO/Ja se si duket Porsche 718 e re

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  Të famshëm që shkatërrojnë kompani të fuqishme me një fjalë!

LEXO EDHE:  Të famshëm që shkatërrojnë kompani të fuqishme me një fjalë!

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Dezinformimi për Coronavirus/ BE kërkon raporte mujore nga Facebook, Google dhe Twitter

LEXO EDHE:  Funksionet e fshehta të Instagramit të cilat nuk e dinit se ekzistonin

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: