Connect with Us

Studiuesit paralajmërojnë çiftet/ Çfarë ndodh me shëndetin e partnerit tuaj nëse e teproni me kritikat

Life Style

Studiuesit paralajmërojnë çiftet/ Çfarë ndodh me shëndetin e partnerit tuaj nëse e teproni me kritikat

Publikuar

-

Studiuesit paralajmërojnë çiftet/ Çfarë ndodh me shëndetin e partnerit tuaj nëse e teproni me kritikat

Të qenit hiperkritik, shumë kërkues dhe  të provokosh shpesh herë nervat e partnerit mund të ndikojë në shëdnetin e tyre dhe rrezikshmërin e një vdekje më të hershme.

Studimi i ri zbuloi se një marrëdhënie negative nuk është vetëm një gjemb në anën tuaj, ajo mund të përkeqësojë shëndetin tuaj dhe madje të ndikojë në jetëgjatësinë tuaj.

Autorët e studimit thanë se nevojiten më shumë hulumtime për të identifikuar saktësisht pse kritika e vazhdueshme është e lidhur me shëndetin më të keq dhe vdekshmërinë, por ato kanë disa teori.

Një rrjedhë e qëndrueshme e negativitetit mund të nxisë ankthin ose depresionin, dhe mund ta bëjë të vështirë për njerëzit që më parë kanë luftuar me ankth dhe depresion të shërohen, për shkak të kritikave nga partneri i tyre. Një studim i fundit i botuar në  Gazetën Mjekësore Britanike (BMJ) në vitin 2012 zbuloi se edhe raste të buta të ankthit ishin të lidhura me vdekjen e hershme.

Pastaj, ekziston vetmia: Sipas hulumtimit, ndikimi i një marrëdhënie negative është edhe më i keq nëse njerëzit në fjalë shkëputen nga miqtë dhe familja. Kjo lidhet me hulumtimet e mëparshme ka lidhur gjithashtu vetminë me rezultatet më të këqija të shëndetit dhe vdekjen e hershme.

LEXO EDHE:  Miratohet kërkesa e PD/ Ja data kur do të mbahet mocioni me debat me Ramën

Për më tepër, stresi ka një ndikim shumë të madh në rrezikun e vdekshmërisë. Sipas një studimi të vitit 2015 të botuar në revistën Circulation: Quality Cardiovaskular and Outcomes, njerëzit me më shumë stres dhe depresion ishin në një rrezik më të lartë për një vdekje të hershme.

“Këto gjetje kanë implikime të rëndësishme klinike sepse ato tregojnë për vlerën e ndërhyrjeve në zhvillim [si terapi] që synojnë uljen e aspekteve negative të cilësisë së marrëdhënieve me bashkëshortin ose partnerin e tij, veçanërisht në lidhje me kritikën brenda marrëdhënies,” studiuesit Jamila Bookëala dhe Trent Gaugler shkroi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Duke mbajtur gjoksin me dorë/ Erjona Sulejmani nuk i lë vend imagjinatës me fotot e fundit

Publikuar

-

Nga

Duke mbajtur gjoksin me dorë/ Erjona Sulejmani nuk i lë vend imagjinatës me fotot e fundit

Erjona Sulejmani është shumë e njohur për shqiptarët pas ndarjes nga futbollisti Blerim Xhemaili. Pasi u nda ajo deklaroi se “futbollistët nuk të kënaqin në shtrat”, duke iu referuar edhe martesës së saj me Blerimin.

Ajo vijon të jetë tejet e komentuar në mediat rozë për linjat e saj trupore dhe fotot provokuese. Së fundi ajo ka publikuar disa foto ku shihet topless në një pozë mjaft të nxehtë nga jahti.Bukuroshja shkodrane nuk i ka lënë vend imagjinatës gjithashtu duke pozuar pothuajse e zhveshur pranë bregut të detit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një nga modelet më të bukura në “Miss Universe”/ Shqiptarja që mahnit me pamjen e saj

Publikuar

-

Nga

Cindy Marina është një modele shqiptaro- amerikane e cila fitoi konkursin e Miss Universe Albania 2019.

Ajo përfaqësoi Shqipërinë në Miss universe ku u rendit në top 20 femrat më të bukura. Ajo u shpreh se ndihet shumë krenare dhe e privilegjuar që iu dha mundësia për të përfaqësuar Shqipërinë në kompeticionin e rëndësishëm të bukurisë.

LEXO EDHE:  Kritika në Britain’s Got TalentPërveç modelingut Cindy është praktikuese e sportit të volejbollit për femra. Cindy nisi të luante volejboll që në moshën 14 vjeçare dhe ka patur shumë sukses.

LEXO EDHE:  EXPO 2015 MILANO/ Besnik Aliaj: Shqipëria dështoi në dizajn dhe arkitekturë

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 16 shtator 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi, 16 shtator 2020

Dashi
Atmosfera është e mbushur me mundësi konstruktive, sidomos në punë dhe në çështjet financiare. Jeta sociale paraqitet e mirë. Njohje të reja dhe takime nuk do të mungojnë.

Demi
Ndikimi i Mërkurit dhe Jupiterit ju sjell pak tension në sferën profesionale. Duhet të tregoheni mëse të ekuilibruar për të mos komprometuar raporte që mund të jenë të dobishme për ju.

Binjakët
Mërkuri në shenjë sjell avantazhe në punë. Kontakte dhe akorde të ndryshme do t’ju përshpejtojnë ritmet e “konkluzionit”. Në dashuri mundohuni të evitoni grindjet me partnerin.

Gaforrja
Ndryshimet planetare do t’ju ndihmojnë të realizoni qëllimet tuaja edhe pse për momentin ju duket çdo gjë e komplikuar. Nëse jeni single duhet të prisni momentin e duhur.

Luani
Ndiheni disi të lodhur dhe keni mungesë përqendrimi. Ndoshta një pushim i vogël s’do t’ju bënte keq. Bëni kujdes të mos humbisni apo të harroni gjëkundi sendet tuaja personale.

Virgjëresha
Duhet të vendosni se ku të duhet jepni tërë energjitë dhe kohën tuaj, dhe nga se të hiqni dorë. Mos harroni të zgjedhësh mund të thotë “të fitosh”. Një fazë magjike paraqitet për dashurinë.Peshorja
Impenjimet që keni marrë gjatë gjithë kësaj kohe në sferën profesionale do t’ju ju japin një rezultat që do t’ju gëzojë edhe në fushën financiare. Bëni kujdes me shëndetin.

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse kritikat e të tjerëve vlejnë shumë në jetët tona

LEXO EDHE:  Miratohet kërkesa e PD/ Ja data kur do të mbahet mocioni me debat me Ramën

Akrepi
Puna ju kërkon një përqendrim maksimal. Tregohuni më diplomatik në takime të rëndësishme ku mund të varet karriera juaj. Një mbrëmje pasionale në krahët e partnerit do t’ju relaksojë.

Shigjetari
Marsi në shenjë vazhdon t’ju garantojë energji të dobishme për të përballuar impenjimet e shumta. Mërkuri në orbitë, mund të akselerojë ritmet e pushtimit të ndonjë zemre nëse jeni vetëm.

Bricjapi
Afërdita prek shenjën tuaj dhe sjell një valë optimizmi dhe fat, që do t’ju ndihmojë të superoni çdo vështirësi. Do të merrni një lajm që do t’ju programojë një takim plot premtime të çdo lloji.

Ujori
Dita e sotme mund të jetë e favorizuar për transferta, spostime të vogla dhe pritje për para. Duhet të përfitoni nga takimet fatsjellëse që krijohen papritur gjatë gjithë javës.
Peshqit
Marsi në kundërshtim me shenjën tuaj ju bën të ndiheni pesimist kundrejt iniciativave që keni marrë. Në dashuri, një ndjenjë e re mund të lerë rrënjë që do t’ju paguajnë nga tensionet në sferat e tjera.

LEXO TE PLOTE