Connect with Us

OBSH publikon listën me 11 vende të rrezikshme për shkak të Covid-19/ Mes tyre edhe Shqipëria

Shëndeti

OBSH publikon listën me 11 vende të rrezikshme për shkak të Covid-19/ Mes tyre edhe Shqipëria

Publikuar

-

OBSH publikon listën me 11 vende të rrezikshme për shkak të Covid-19/ Mes tyre edhe Shqipëria

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka shprehur shqetësimin në lidhje me rritjen e rasteve të reja të Covid-19, në disa shtete europiane.

OBSH shprehet se në disa vende ëhstë rritur ndjeshëm përhapja e koronavirusit, menjëherë pas daljes nga karantina.

Sipas OBSH në 11 shtete europiane, ndër ta edhe Shqipëria e Kosova, situata është shqetësuese.

“30 vende ose territore kanë parë rritje të numrit të infektimeve. Në 11 vende ose territore, është rritur transmetimi dhe mund të jetë i rrezikshëm në rast se sistemi shëndetësor nuk i kontrollon,” është shprehur gjatë deklaratës së tij, Hans Kluge, drejtori i OBSH-së për Europën.

LEXO EDHE:  Koment: Feja në kohën e krizës së Coronës

Vendet ku ka një rritje të numrit të njerëzve të infektuar me Covid-19 vijojnë kështu:

Suedi
Armeni
Moldavi
Maqedonia e Veriut
Azerbajxhan
Kazakistan
Shqipëri
Kirgistan
Bosnjë dhe Hercegovina
Ukraina
Kosova

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Publikuar

-

Nga

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Tre raste të reja me Covid-19, janë konfiruar sot në Përmetit.

Mësohet se ata janë djali dhe babai i arkëtares së OSHEE, e konfirmuar për Covid-19 pak ditë më parë.

Ndërkohë pozitiv me koronavirus ka rezultuar edhe një tjetër arkëtare punonjëse e OSHEE së këtij qyteti.

Kujtojmë që sot në vendin tonë  u konfirmuan 82 raste të reja me COVIS-19./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Koment: Feja në kohën e krizës së Coronës

LEXO EDHE:  Nga Kreshnik Spahiu/ Shqipëri e vogël apo shqiptarë të vegjël?

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektohen me Covid, 4 familjaret e një epidemiologu/ Mjeku në gjendje të rëndë, niset me urgjencë drejt Infektivit

Publikuar

-

Nga

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Pesë raste të reja të prekur nga Covid-19, janë regjistruar në Dibër, mes të cilëve është edhe një mjek epidemiolog dhe katër familjarë të tij.

Mësohet se mjeku, emri i të cilit nuk bëhet me dije ende, ndodhet në gjendje të rëndë dhe po sillet me urgjencë në spitalin Infektiv në Tiranë.

LEXO EDHE:  Alarmi nga koronavirusi në Itali/ Rajoni Friuli Venezia Giulia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

LEXO EDHE:  Foto- Në kërkim të një jetë më të mirë / Qytetarët "pushtojnë" Ambasadën Gjermane në Tiranë

Kujtojmë se ditën e sotme kemi patur 82 raste të reja me COVID 19, një shifër tejet alarmante.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu ngre tonet/ Zbatoni rregullat! Situata tek Infektivi tepër serioze, 3 të rinj të intubuar!

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka ngritur tonet dhe ka bërë apel të fortë nga foltorja e Kuvendit për qytetarët.

Ajo bëri thirrje për marrjen seriozisht të virusit dhe zbatimin e masave kundër Covid.
Ministrja bëri me dije se në Spitalin Infektiv situata është serioze dhe 6 prej pacientëve të shtruar janë të intubuar. Sipas saj, tre prej tyre janë mosha të reja, 45, 46 dhe 49 vjeç.

LEXO EDHE:  Halim Kosova: Thinjat e mia nga puna dhe përkushtimi, jo nga groposja e tjetrit

LEXO EDHE:  Ndalimi i qarkullimit në BE do të zgjatet

“Kush e konsideron lojë këtë virus të rrezikshmë na rrezikon të gjithëve. Rrezikon shëndetin e të gjithë shqiptarëve! Duhet marrë me seriozitet sepse situata është shumë serioze. Janë vetëm 7 vite e pak që është investuar në sistemin shëndetësore dhe nuk mund të përballojmë atë që mund të vijë nga neglizhenca, nga moszbatimi i protokolleve të sigurisë”, tha Manastirliu./

LEXO TE PLOTE