Connect with Us

Nga gjyqi në Lozanë te lojtarët me “valixhe në duar”, ja shkaqet e krizës së Skënderbeut

Sport

Nga gjyqi në Lozanë te lojtarët me “valixhe në duar”, ja shkaqet e krizës së Skënderbeut

Publikuar

-

Skënderbeu është duke kaluar një moment të vështirë për sa u përket paraqitjeve në kampionat. Dy humbje në dy ndeshjet e fundit dhe për më tepër eliminimi nga Kupa duket se kanë nxjerrë disi jashtë objektivave ekipin bardhekuq.

Tashmë në vendin e pestë, me Teutën dhe Laçin para tyre, por edhe me një sërë “maloresh” që kanë përpara, vendi i tretë duket disi i largët. Por në paraqitjet e fundit të korçarëve duket se kanë influencuar shumë faktorë.

SHKAQET – Faktorë të brendshëm dhe të jashtëm që e kanë lënë ekipin gati të boshatisur dhe me një mal me probleme. Ajo që vlen të theksohet është fakti se ndaj Bylisit dhe Tiranës, trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja, ka përdorur nga halli 5 lojtarë që moshën mesatare e kanë nën 20 vjeç.

Kjo tregon emergjencën e ekipit. Pikësëpari duket se e gjithë kjo paraqitje e korçarëve ka një ndikim jo të paktë nga dëmtimet e shumta. Ndaj Tiranës, veç Meksit që ka mbyllur sezonin, trajneri kishte jashtë forme Bregun, Jashanicën dhe Pollozhanin që u detyruan të qëndronin në stol. Por edhe Dajën, Gripshin e Krasniqin jo në formën e tyre maksimale, të cilët u desh të “shtrëngonin dhëmbët”.

E gjitha kjo si pasojë e dëmtimeve dhe problemeve fizike të shfaqura gjatë javës. Me gjysmën e ekipit jashtë, korçarët dukshëm humbin në cilësi, e cila u reflektua në fushë. Së dyti, nuk janë vetëm faktorët fizikë ato që e mbajnë Skënderbeun të mbërthyer rreth problemeve të fundit.

Diçka që vihet re me sy të lirë është fakti që një pjesë e lojtarëve dukshëm nuk janë më me mendjen te Skënderbeu. Kjo sjell probleme jo vetëm në mobilizimin e futbollistëve në fushë, por edhe në impenjimin maksimal që trajneri Ilir Daja mundohet t’u përcjellë atyre.

E ARDHMJA – Pa u fshehur pas gishtit, në kampin korçar të gjithë presin se çfarë rrjedhe do të marrë ekipi. Gjithçka duket e varur nga vendimi i Gjykatës Supreme në Lozanë dhe një gjë të tillë e di edhe presidenti Takaj. Me katër lojtarë të dalë në merkato, dy prej të cilët si të lirë, është e vështirë të kërkosh maksimumin.

Dita dhe Bregu gjithnjë e më shumë janë me mendjen larg Skënderbeut pavarësisht se paraqitjet e kapitenit janë përtej pritshmërive në kufij të maksimales. Nga ana tjetër, edhe lojtarë si Krasniqi apo Jashanica kanë filluar të joshen nga zërat e merkatos. Kur shumë prej lojtarëve janë me “valixhe në duar”, e bën më të vështirë situatën dhe zhyt në krizë korçarët.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Derbi do luhet/ Partizani vjen i infektuar, Tirana do 3 pikët

Publikuar

-

Nga

Derbi i kryeqytetit do të vihet në skenë mbrëmjen e sotme, teksa Partizani dhe Tirana përplasen në Air Albania, që fatkeqësisht do të jetë e zbrazët për shkak se tifozët vazhdojnë të mbeten jashtë stadiumit si pasojë e COVID-19.

Ndërkohë, të kuqtë kanë probleme në radhët e tyre para ndeshjes me bardheblutë dhe kjo nuk lidhet me dëmtime, por me faktin se pesë prej lojtarëve të organikës së Partizanit kanë rezultuar me koronavirus. Fillimisht, ishin Boldor dhe Ferati ata që rezultuan pozitivë, ndërsa në momentin që u testua e gjithë skuadra, dolën edhe emrat e Çinarit, Malës dhe Kote. Kështu, këta futbollistë janë të përjashtuar për sot duke ia shtuar vështirësinë trajnerit Sormani.

Sakaq, në kampin e Tiranës kërkojnë të lejnë pas rezultatin negativ me Kukësin dhe të rikthehen në rrugën e drejtë për të prekur objektivin, titullin kampion. Trajneri Emanuel Egbo do të ketë të plotë grupin e futbollistëve dhe në fushë do të zbresin ata që dominuan pjesën më të madhe të këtij kampionati.

LEXO TE PLOTE

Sport

Plas te Partizani, shokët e ekipit bëjnë për spital Boldorin se përhapi koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Ka shkuar në pesë numri i lojtarëve të infektuar me “COVID-19” te Partizani para derbit të kryeqytetit. Deian Boldor dhe Besnik Ferati ishin të parët që dolën të prekur me Koronavirus dhe më pas e gjithë skuadra iu nënshtrua tamponëve. Zbulimi i tre rasteve të fundit, Çinari, Kote dhe Mala, pas përgjigjeve të marra në mesnatën e djeshme e ka rritur jashtë mase frikën, por edhe tensionin në kampin e kuq.pjimage (1)

“Panorama Sport” ka mësuar nga burime pranë vendngjarjes së mbrëmë ka pasur një “larje hesapesh” brenda radhëve të Partizanit. Deian Boldor dhe motra e tij dyshohet se janë vatra infektuese te “demat” dhe papërgjeshmëria e dy rumunëve ka bërë që të zgjerohet vatra e infeksionit. Pas përgjigjes së tamponëve njëri nga të infektuarit është irrituar jashtë mase dhe fillimisht ka pasur një debat përmes telefonit me mbrojtësin rumun.

Më pas, beteja ka vazhduar poshtë pallatit ku banon. “Panorama Sport” mëson se Boldor ka dalë nga karantina dhe ka shkuar të sqarohet me shokun e skuadrës, i cili ka qenë në gjendje të acaruar pasi ka mësuar se ka dalë pozitiv dhe fajësonte rumunin për atë gjë. Nga dëshmitarët pranë ngjarjes mësohet se ka pasur debat me tone të larta dhe në fund Boldor është goditur me një send të fortë ku ka pasur edhe dëmtime. Burimet pranë vendngjarjes bënë me dije për gazetën se lojtari që ka goditur Boldor, çuditërisht ka qenë i shoqëruar edhe me shokë të tjerë të ekipit, të cilët kanë dalë të pastër nga tamponët e kryer. Motra e mbrojtësit rumun, e cila gjithashtu është pozitive me “COVID-19” dhe që kishte dalë nga banesa, ka bërtitur me të madhe.

Kanë qenë banorët e pallatit ku ata banonin që kanë njoftuar policinë, ku më pas ka mbërritur edhe një ambulancë. Boldor mësohet se ka pasur kontakt telefonik më pas edhe nga zyrtarë të klubit, që i kanë rekomanduar të ruaj qetësinë duke mos bërë veprime të mëtejshme. Por motra e Boldorit është dëgjuar duke bërtitur që të bëhet denoncim. Deian Boldor, që është i prekur me Koronavirus, është marrë nga ambulanca, e cila është shoqëruar nga pas nga një mjet i policisë. Por sikur të mos mjaftonte kaq, motra e lojtarit që gjithashtu e ka të ndaluar të dalë jashtë, i është vënë nga pas makinës së policisë dhe ambulancës ku ndodhej mbrojtësi rumun, së bashku me një person tjetër që jeton në të njëjtin pallat me ata dhe që dyshohet të jetë një tjetër i prekur me virus.

LEXO TE PLOTE

Sport

Surpriza e merkatos, Valon Berisha firmos në kampionatin francez

Publikuar

-

Nga

Valon Berisha nuk është më një futbollist i Lacios por do të luajë në kampionatin francez të futbollit. Lëvizja e papritur është zyrtarizuar në darkë nga Lacio që ka gjetur të gjithë të papërgatitur, pasi siç ndodh zakonisht, negociatat e Igli Tares me klubet e tjera janë gjithmonë të fshehta e të paparashikueshme.

Berisha është prezantuar në darkë në radhët e Reims, skuadër ku aktivizohet edhe Arbër Zeneli, duke nënshkruar atje një kontratë katërvjecare e vazhduar aventurën e tij në elitën e futbollit francez ku shpreson të lërë më tepër gjurmë sesa bëri në Itali.

Mediat franceze kanë bërë të ditur se marrëveshja është mbyllur për 5 milionë euro, me Lacion që ka humbur financiarisht me futbollistin i cili për shkak të problemeve fizike apo formës, dha shumë më pak se sa pritej prej tij në radhët e bardhekaltërve.

LEXO TE PLOTE