Connect with Us

Historia interesante/ Si i kërkoi Lionel Messi fanellën futbollistit anonim

La Liga

Historia interesante/ Si i kërkoi Lionel Messi fanellën futbollistit anonim

Publikuar

-

Jobi McAnuff, një emër jo shumë i njohur në botën e futbollit, por historia që ka treguar, ka ndryshuar gjithçka. Në takimin Xhamajkë-Argjentinë disa vite më parë, Lionel Messi ishte në fushë, së bashku me shumë yje të tjerë argjentinas. Të gjithë futbollistët e Xhamajkës, përfshirë dhe McAnuff, kishin mundësinë të shkëmbenin fanellat me lojtarë të klasit botëror.

Normalisht, Lionel Messi në krye! 38 vjeçari Jobi McAnuff, tregoi për The Sun historinë se si shkëmbeu fanellat me futbollistin më të mirë në botë: “E kisha shumë pranë Lionel Messin dhe nuk mund ta besoja. Gjatë gjithë ndeshjes, i kërkoja fanellën dhe ai më tha që kur të mbarojë pjesa e parë, do të ma japë.

Mbaroi pjesa e parë dhe unë menjëherë vrapova drejt tij. Por ai ia kishte premtuar dikujt tjetër. Isha shumë i zhgënjyer, por më tha që fanellën në fund të ndeshjes, do të ma jepte mua. Nuk e kisha shumë mendjen te futbolli, sidomos në minutat e fundit.

Po shikoja gjatë gjithë kohës Leon, nuk doja të më zhdukej. Dëgjuam vërshëllimën finale dhe shkova menjëherë drejt tij. Më tha të mos merakosem, do të më japë në tunel. Kisha frikë se do të ndodhte e njëjta gjë si në pjesën e parë dhe i kërkova të ma jepte që në fushë.

Ai pranoi dhe po priste të merrte fanellën time. Unë i thashë: “Jo, të lutem, nuk ke pse e bën këtë. Fanella ime nuk ka vlerë për ty”. Ai u tregua një njeri i madh dhe më tha që e do me patjetër fanellën time. Nuk mund ta besoja, isha shumë i lumtur. Disa muaj më vonë, pashë një foto të Leos në rrjetet e tij sociale, ku pozoi para të gjithë fanellave që ka grumbulluar.

Të jem i sinqertë, e pashë për një kohë të gjatë atë foto, duke kërkuar për fanellën time. Kuptova që nuk isha pjesë e atij muri me fanella të futbollistëve të mëdhenj. I zhgënjyer? Aspak, Leo është njeri i madh dhe jam shumë i qartë që fanella ime nuk e meriton të jetë aty”, tha mes të tjerash futbollisti i Leyton Orient.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

E kërkoi me ngulm Kuman, Barcelona arrin marrëveshjen me lojtarin holandez

Publikuar

-

Nga

Memfis Depaj do të jetë lojtari i ri i Barcelonës. Në orët e ardhshme pritet zyrtarizimi, teksa marrëveshja mes klubit spanjoll dhe Lionit që zotëron kartonin e lojtarit është arritur.

 



Gazeta e madhe holandeze, “De Telegraaf” shkruan se Barvelona ka arritur marrëveshjen për transferimin e Depajit për shifrën e 25 milionë eurove. Marrëveshja mes palëve është arritur dhe shumë shpejt pritet zyrtarizimi.

Kujtojmë se sulmuesi holandez është një dëshirë e madhe e trajnerit të katalanasve, Rnald Kuman, i cili i kishte kërkuar drejtuesve të bënin të pamundurën për ta afruar dhe tani gjithçka duket se është mbyllur.

LEXO TE PLOTE

La Liga

“Idiot, boll më godite”, zbulohen prapaskenat e përplasjes së Mesit në miqësore

Publikuar

-

Nga

Javier Ribelles është futbollist i Nastic nga Tarragona, që u përballë me Barcelonën në një miqësore ditën e diel. Atij i ra misioni i vështirë për të mbuluar Messin, me të mira apo me të këqija. Trajneri Rocco e kishte udhëzuar në mënyrë të qartë: “Godit gjithçka që lëviz mbi bar, në rastin më të mirë nëse është topi”.

Ribelles e interpretoi në mënyrën më të mirë fjalët e strategut, pa u friksuar nga klasi i kundërshtarit, duke gjetur të gjitha mënyrat për ta ndalur. Sjellja e tij në fushë nuk u prit aspak mirë nga Messi, i cili në një moment nuk duroi duke e kërcënuar.



“Në një moment Messi u kthye drejt meje dhe më tha: Çfarë po bën, idiot? A do i ndalosh shkelmat? Çfarë iu përgjigja? E thjeshtë … ti je më i miri, më i forti në botë dhe unë nuk mund të të lë as të lëvizësh. Mos u zemëro”, tha ai për programin “Jugones”.

LEXO TE PLOTE

La Liga

E pabesueshme, Reali nxjerr në shitje Bejlin për shifrën modeste

Publikuar

-

Nga

Real Madrid është i lodhur nga Garet Bejl dhe dëshiron të shpëtojë nga paga e lartë që merr uellsiani. Në këtë mënyrë madrilenët kanë vendosur ta nxjerrin në shitje, për një çmim të pabesueshëm.



Sipas “Goal”, nëse një klub kërkon shërbimet e Bejlit duhet të paguajë vetëm 20 milonë euro. Mançester Junajtid është ekipi më i intersuar pasi “Djajtë e Kuq” janë gati të heqin dorë nga Sanço. Dormund nuk bën ulje për talentin anglez dhe kështu Mançester Junajtid ka khtyer sytë drejt Bejlit.

LEXO TE PLOTE