Connect with Us

“Fasha e grupmoshës është zgjeruar”/ Eugena Tomini: Agresiviteti i virusit është më i lartë

Shëndeti

“Fasha e grupmoshës është zgjeruar”/ Eugena Tomini: Agresiviteti i virusit është më i lartë

Publikuar

-

Covid-19 po përhapet masivisht tek të rinjtë, në intubim edhe 25-30 vjeçarë

Specialistja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka folur lidhur me situatën aktuale shëndetësore në vend, ku janë regjistruar shifra të larta të infektuarish me Covid-19.

Tomini tha se rastet që janë në terapi intensive janë në gjendje shumë të rëndë dhe forca e virusit nuk ka rënë, por sipas saj agresiviteti është rritur.

“Në këto javë virusi ka treguar se po kryen ato veprimet fiziologjike. Grupet e riskut kanë pësuar rritje dhe rastet e vdekjeve. Virusi ka treguar se ka transmetueshmëri dhe agresivitet. Kemi vënë re që kemi një zgjerim të fashës së grupmoshës 30-40 vjeç, me simptoma ta shfaqura. Kemi një rrjedhë fiziologjike të transmetimit të virusit në vend. Forca e virusit nuk ka rënë, agresiviteti është më i lartë”, theksoi specialistja e ISHP-së në “Real Story”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Publikuar

-

Nga

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Kompania farmaceutike AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit do të rinisin testimet për vaksinën kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Më 8 shtator, testimet për këtë vaksinë u pezulluan pasi një vullnetarit nga Mbretëria e Bashkuar iu përkeqësua gjendja shëndetësore, raporton BBC. AstraZenaca më pas tha se do të hetojë nëse përkeqësimi i shëndetit të vullnetarit ishte efekt anësor i vaksinën që kjo kompani po zhvillon.

Por, të shtunën, Universiteti i Oksfordit tha se e konsiderojnë të sigurt vazhdimin e testimeve të vaksinës potenciale kundër COVID-19.

Ky universitet tha se është e “pritshme” që disa pjesëmarrës në studimet që po kryhen për vaksinën “mund të sëmuren”.

Autoritetet britanike thanë se testimet do të vazhdojnë dhe do të ndiqen rekomandimet e një komiteti të pavarur për sigurinë, që vepron në kuadër të Agjencisë Rregullative të Barnave dhe Produkteve Shëndetësore të Mbretërisë së Bashkuar.Ndonëse në Mbretërinë e Bashkuar sëmundjet e pacientëve janë konfidenciale dhe nuk publikohen, New York Times ka raportuar se një vullnetar nga Mbretëria e Bashkuar u diagnostikua me një sinkron inflamator që prek palcën kurrizore dhe që mund të shkaktohet nga infeksionet virale.

LEXO EDHE:  Vijon të rritet numri i të infektuarve me Covid-19/ 71 të prekur në 24 orë

LEXO EDHE:  Kryemadhi mosbesuese për Covid-19/ Patozi: Është temë shumë serioze, s’mund të bëhet gallatë

Vaksina, që po zhvillohet nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit në Britani, është një prej projekteve më premtuese në luftën kundër sëmundjes COVID-19.

AstraZeneca është një prej tri kompanive që kanë arritur në fazën e tretë të testimeve të vaksinave për koronavirus në Shtetet e Bashkuara, meqë atje janë siguruar mijëra vullnetarë për marrje të vaksinës.

Dy vaksinat e tjera po zhvillohen nga kompanitë Pfizer dhe Moderna.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se aktualisht në botë janë duke u testuar rreth 180 vaksina potenciale kundër koronavirusit./ REL

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektohet me Covid drejtoresha e kopshtit në Elbasan/ Karantinohet i gjithë stafi

Publikuar

-

Nga

Infektohet me Covid drejtoresha e kopshtit në Elbasan/ Karantinohet i gjithë stafi

Mes 164 rasteve me Covid ditën e sotme, që u raportuan nga MSH, është dhe drejtoresha e një kopshti në Elbasan.

Bëhet fjalë për drejtoreshën e kopshtit  13 në këtë qytet. Mësohet se gjithë stafi i këtij kopshti është karantinuar deri në marrjen e tamponëve.Ky kopsht ka rreth 100 fëmijë dhe një staf prej 11 edukatoresh, ndërsa ndodhet ngjitur me një çerdhe dhe shkollën e muzikës në qendër të qytetit.

LEXO EDHE:  Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve

LEXO EDHE:  Vijon të rritet numri i të infektuarve me Covid-19/ 71 të prekur në 24 orë

Qyteti i Elbasanit që prej fillimit të epidemisë ka ka aktualisht 232 raste aktive, ndërsa 21 persona kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Covid-19 i merr jetën mësuesit nga Pogradeci/ Nuk kishte sëmundje shoqëruese

Publikuar

-

Nga

Ulet ndjeshëm numri i personave me Covid në shtetin fqinj/ Humbin jetën 6 pacientë

Një mësues nga Pogradeci ka humbur sot betejën me koronavirusin e rrezikshëm.

Lajmin e ka bërë të ditur ministria e Shëndetësisë, e cila njofton se mësuesi ka qenë në terapi intensive prej 12 ditësh.Gjithashtu mësohet se 47-vjeçari nuk ka pasur sëmundje shoqëruese.

“Një mësues 47 vjeçar nga Pogradeci, pa sëmundje bashkëshoqëruese, pas 12 ditësh në terapi intensive në spitalin Shefqet Ndroqi, nuk e fitoi dot betejën me COVID19”, raporton ministria e Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE