Connect with Us

“Duhet qeverisje krejtësisht ndryshe”/ Mark Marku leksion Bashës: Riformato PD-në

Politikë

“Duhet qeverisje krejtësisht ndryshe”/ Mark Marku leksion Bashës: Riformato PD-në

Publikuar

-

“Duhet qeverisje krejtësisht ndryshe”/ Mark Marku leksion Bashës: Riformato PD-në

Pedagogu Mark Marku, i ka dhënë leksion kryetarit të Republikës së Re, Lulzim Bashës, se çfarë duhet të bëjë.

Sot ai tha me bindje se kryeministri Edi Rama nuk i fiton zgjedhjet, ndërsa i tregon edhe Bashës hapat që duhet të hedhë. Si fillim ai kërkoi hapjen e PD-së me shoqërinë dhe një riformatim të kësaj partie.

“Unë jam më shumë për hapjen e PD me shoqërinë. Mendoj se Shqipëria është kaq keq, sa duhet një qeverisje krejtësisht ndryshe. Duhet ndryshuar mentaliteti fillimisht. PD duhet të bëjë një riformatim total. Nuk duhet të jetë me rëndësi individi, por ka rëndësi që njerëzit të përfaqësohen. Duhet marrëdhënia e kontratës, pra që të kesh kontratë me ata persona që kanë vërtetë interes të punojnë për PD-në”, theksoi pedagogu në News 24./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“PD duhet të kalojë nga demokracia”/ Shehaj: Berisha nuk do të tërhiqet

Publikuar

-

Nga

Agron Shehaj: PD duhet të tregojë burimin e financimit

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, ka deklaruar se kreu i PD, Lulzim Basha, edhe pse është shprehur si pro-amerikan, nuk është një i tillë.

Ai ka thënë se nuk ndodh në Amerikë që kryetari të marrë një vendim i vetëm.

Shehaj ka theksuar se lidhur për përjashtim e ish-kryemistrit Sali Berisha, duhet ishte pyetur anëtarësinë e PD.

“Parashikimi i mundshëm në Shqipëri nuk është optimist. Nuk ndodh në Amerikë që kryetari të marrë një  vendimin i vetëm. Nuk ndodh që fati i partisë duhet të vazhdojë në duart e tij”.Ai ka thënë më tej se PD duhet të kalojë nga demokracia dhe të mos mendojë gjithsecili për interesin e vetë.

LEXO EDHE:  Nga Elvi FUNDO/OPOZITA E OPOZITËS

LEXO EDHE:  Rama ka bllokuar reformen zgjedhore

“PD duhet të kalojë nga demokracia. Unë mendoj që Bersiha nuk do të tërhiqet. Kur dëgjoj që sdo mblidhet asnjë forum i PD, mendoj që gjithsecili do mendojë për inetresin e vetë, do fillojnë do të kapën”, ka deklaruar ai.

Shehaj ka thënë se modeli që duhet ndjekur është ai perëndimor.

“Thjesht ne shikojmë perëndim, pyetën anëtarët, forumet, kjo duhet të ndodhë në PD, shumë parti kanë patur të njëjtin problem. Ne themi nuk e mbledhim kuvendin se u mblodh para dy muajsh, por kur u mblodh nuk ishte marrë ky vendim”, ka thënë Shehaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Flamur Noka: Sikur të më vënë dhe pistoletën, nuk mund të vras forcën time politike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Flamur Noka është shprehur se edhe sikur t’i vendosin pistoletën nuk do të merrte kurrë një vendim që do të vriste forcën e tij politike.

I ftuar në emisionin Log, Noka ka theksuar edhe një herë tjetër se nuk mund të merret një vendim duke përdhosur institucionet dhe që dobëson forcën politike.Në rastin e zotit Berisha është një vendim i vështirë. Është njeriu që ka reputacionin më të madh në bazën e PD-së. E shohin sit ë vetmin njeri që mund ta çonte Partinë Demokratike në fitore. Për shkak të personalitetit të tij. Kur tip o merr një vendim dhe e di çfarë efekti ka në bazë si mundesh ti? Ky vendim bën një ndarje të forcës tënde politike.

Ne po akuzojmë Edi Ramën. Tashmë ai është një autokrat. Ti si mundesh të marrësh vendim duke përdhosur institucionet. Tregon që ti po jep shenja autokracie brenda partisë. Cili është besimi që mund  të kem unë për institucionet nesër kur ti sot i shkelmon. Sikur edhe pistoletën këtu të më vënë dhe më thonë vrite forcën tënde politike, unë nuk e vras. Jap dorëheqjen. Sepse ky do ishte dobësim dhe i çon ujë Edi Ramës. Nuk mund t’i shërbejë kurrë Edi Ramës”, tha Noka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kikia për perceptimin e korrupsionit/ “Qeveria duhet të përballet me këtë problem”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Mentor Kika thotë se perceptimi i shqiptarëve kur thonë se “qeverisja është zhytur në korrupsion” krijon përshtypjen se ka një reflektim  të thellë tek shoqëria.

Përshtypja e parë është se mund të konstatojmë një lloj zgjimi të shoqërisë për të parë të keqen në sy. Qytetarët tregojnë gishtin in tek korrupsioni, edhe pse është perceptim, unë mendoj e qytetarë janë dy kategori. Ata që e përjetojnë dhe ata e perceptojnë”, tha Kikia në studion e emisionit “Barometri”.

LEXO EDHE:  Andi Përmeti: Do bashkohem me Bashën vetëm nëse mbështet ndryshimin e sistemit

LEXO EDHE:  Devolli rekord kombëtar/ Refuzon deputetin e BashësAi thekson se qeveria duhet të përballet me këtë perceptim ose në të kundërt do të paguajë kostot.

“Qeveria do duhet të përballet realisht me këtë problem ose do duhet të përballet ose do të paguajnë koston”, tha ai./ Euronews

LEXO TE PLOTE