Connect with Us

Do krijojë parti të re apo do kandidojë me Nismën Thurje?/ Hajdari: Do jem në listë dhe në zgjedhje

Politikë

Do krijojë parti të re apo do kandidojë me Nismën Thurje?/ Hajdari: Do jem në listë dhe në zgjedhje

Publikuar

-

U largua pa shpjegim nga mbledhja e Këshillit Politik/ Rudina Hajdari sqaron arsyen

Deputetja Rudina Hajdari ka folur sërish për kandidimin në zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe është pyetur nëse do të krijojë një parti të re.

Hajdari nuk dha një përgjigje të saktë për këtë, por theksoi se do të jetë edhe në listë edhe në zgjedhje. Deputetja deklaroi se sot shqiptarët kanë nevojë për forca të reja politike.

“Do të jem në listë dhe në zgjedhje, luftarake sikurse jam gjithmonë. Uroj që të kem mjaftueshëm vota që të rizgjidhem në Kuvend. Mesa shikoj unë sot nevoja është që të kemi forca të reja politike. Si do të marri kjo udhë, sepse kjo nuk është iniciativë e lehtë. Ne duhet të marrim pjesë në zgjedhje dhe t’u ofrojmë sa më shumë mundësi qytetarëve”, u shpreh ajo në Rtv Ora.

LEXO EDHE:  Trump jep urdhër/ Të përjashtohen imigrantët pa dokumenta nga hartat zgjedhore

Ndërkohë, kujtojmë se pak ditë më parë janë ngritur aludimet se Hajdari mund të kandidojë si përfaqësuese e Nismës Thurje, pasi tha se një lëvizje do të ishte më e duhura për të mbushur vakumin e krijuar nga forcat politike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. toni

    30 Qershor, 2020 at 7:39 pm

    hajde se ne fund prape ne pd do kthehesh e te shkuara te harruara se ske shtylle kurrizore ti jo 😂😂😂

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po pengon hapjen e negociatave”/ PAA: Rama kërkon shkatërrimin e zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

Korrupsioni dhe dhe kapja e shtetit rrezikojnë financimet e BE për Shqipërinë/ Duka: Këmbanë alarmi për Ramën

Partia Agrare Ambientaliste ka hedhur akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama, për të cilin thotë se po pengon me vetëdije çeljen e negociatave.

Sipas PAA-së, kryeministri Edi Rama kërkon të shkatërrojë zgjedhjet e 2021.

“Me qëndrimin arrogant dhe të papërgjegjshëm të bllokimit dhe mos-respektimit të marrëveshjes së 5 Qershorit 2021, Rama po vonon dhe pengon me vetëdije çeljen e negociatave, po vonon dhe dëmton fillimin e përgatitjes së partive politike dhe koalicioneve respektive për zgjedhjet parlamentare 2021.Kjo sjellje politike e Ramës është tipike e liderëve autoritarian dhe neo-diktatorial që janë armiq të përbetuar të demokracisë, të lirisë së fjalës së lirë dhe të ndarjes së balancës dhe kontrollit të tre pushteteve kushtetuese, kuvendit, ekzekutivit dhe gjyqësorit.

LEXO EDHE:  SHBA, bashkëpunim apo rivalitet pas zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Edi Rama deklaroi 71 vota për Qeverinë/ Kush janë renegatët?

Rama nuk i do por edhe nuk është i lirë të lejojë zgjedhje të lira sepse edhe sipas vlerësimeve ndërkombëtare Rama drejton qeverinë më të paaftë dhe thellësisht të korruptuar deri në kapje të shtetit.

Përballë pasojave të kësaj situate kritike për të sotmen dhe të ardhmen, është koha për reagim protestues, është koha për të arritur një votë plebishitare kundër diktaturës së pushtetit absolut të Ramës dhe hajdutëve të tij.”-thuhet në deklaratën e PAA-së.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Rama do të mbajë tepsinë, Mona s’do t’i shqitet Lulit…”/ “Shpërthen” Hajdari: Unë nuk heq dorë

Publikuar

-

Nga

Shpërthen Hajdari: Rama do të mbajë tepsinë, Mona s'do t'i shqitet Lulit...

Deputetja demokrate, Rudina Hajdari nuk doli e kënaqur nga mbledhja e djeshme e Këshillit Politik, duke thënë se do të këmbëngulë për hapjen e listave në masën 100%.

Ajo ka akuzuar tre partitë më të mëdha në vend, PS-PS-LSI ku sipas saj nuk po kërkojnë ndryshim, por po “luajnë” për interesat e tyre personale.Në një postim në rrjetet sociale, Hajdari shprehet e bindur se nuk do të heqë dorë nga kërkesa e saj.

“Dje i kemi propozuar Këshillit Politik një mekanizëm i cili garanton përfaqësimin gjinor duke i mbajtur listat 100% të hapura nëpërmjet korrektimit, i cili i detyron si burrat edhe gratë të garojnë dhe votohen nga qytetarët e më pas lista korrektohet nëse përfaqesimi gjinor nuk garantohet në masën 30%.
Problemi që kemi në Këshill ështe se Rama po kërkon të mbajë tepsine, Mona do të mos i shqitet Lulit, Luli do patjetër vagonin e partickave, ndërsa populli mezi po pret ti heqë qafe të gjithë sepse ka 30 vite që i mban në kurriz.
Forma më e mirë, që këta të gjithë të shihen në pasqyrë, janë listat e hapura 100% me mekanizmin që kemi propozuar ne.
Do qëndroj deri në fund për këtë çështje si edhe për problemin e votës së diasporës i cili ende nuk ka marrë pergjigje përfundimtare”, shkruan Hajdari.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Koha është tani”/ Meta bën thirrjen e fortë: Zgjidhja nuk duhet të jetë më largimi

Publikuar

-

Nga

“Koha është tani”/ Meta bën thirrjen e fortë: Zgjidhja nuk duhet të jetë më largimi

Në Diten Ndërkombetare të Demokracisë, presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një thirrje të fortë qytetarëve shqiptarë, ku thekson se zgjidhja e problemeve nuk është largimi nga Atdheu.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa citon Abraham Lincoln, i cili e përkufizoi Demokracinë si: “Qeverisje e popullit, nga populli, për popullin”, Meta ngre pyetjen nëse regjimi I sotëm është “Demokracia” një qeverisje e popullit, që buron nga populli, që i shërben popullit dhe që e meriton populli?.

Po ashtu Meta thekson se zgjidhja është por vetëm ZGJIMI, BASHKIMI, REAGIMI, PËRBALLJA dhe NDRYSHIMI!

“Në vitin 1863, Abraham Lincoln e përkufizoi Demokracinë si: “Qeverisje e popullit, nga populli, për popullin”.

Një shekull e gjysmë nga kjo deklaratë dhe tridhjetë vite nga rënia e sistemit më të egër komunist të kontinentit, pyetja që shtrojmë sot në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë është: Çfarë lloj regjimi është vendosur sot në Shqipëri?

A është kjo forma më e lartë e demokracisë dhe a i kanë përmbushur shqiptarët plotësisht aspiratat e tyre demokratike dhe europiane?A është kjo “Demokraci” një qeverisje e popullit, që buron nga populli, që i shërben popullit dhe që e meriton populli?

LEXO EDHE:  Basha jep urdhër/ Ja kur zgjidhen kryetarët e PD në degë

LEXO EDHE:  Edi Rama deklaroi 71 vota për Qeverinë/ Kush janë renegatët?

Të fundit në rajon para dyerve të BE-së dhe me rreth 500 mijë shqiptarë të larguar vetëm në vitet e fundit, është përgjigjia e dhimbshme!

Ndërsa ky regjimi i tanishëm po refuzohet nga qytetarët si caku i fundit i demokracisë me braktisje masive të Atdheut, zgjidhja nuk duhet të jetë më largimi, por vetëm zgjimi, bashkimi, reagimi, përballja dhe ndryshimi!

Në fjalimin e marrjes së Nobelit për Paqe, i mbijetuari i Holokaustit, shkrimtari i jashtëzakonshëm Elie Ëiesel i la njerëzimit një mësim të vyer: “Jam betuar që kurrë nuk do të hesht ndaj vuajtjeve dhe poshtërimeve që përjeton një qenie njerëzore. Ne gjithmonë duhet të marrim anë. Neutraliteti ndihmon shtypësin, kurrë viktimën. Heshtja inkurajon torturuesin, asnjëherë të torturuarin. E kundërta e dashurisë nuk është urrejtja, është indiferenca”.

KOHA PËR TË MBROJTUR DEMOKRACINË ËSHTË TANI!”-shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE