Connect with Us

“Vala e dytë e koronës është një fantazi”, profesori i virologjisë shpjegon sjelljen e virusit

Shëndeti

“Vala e dytë e koronës është një fantazi”, profesori i virologjisë shpjegon sjelljen e virusit

Publikuar

-

"Vala e dytë e koronës është një fantazi", profesori i virologjisë shpjegon sjelljen e virusit
Një valë e dytë? Asnjë valë? Një valë që vazhdon? Profesori gjerman i virologjisë, Hendrick Streeck bën një parashikim optimist për koronavirusin Covid-19. ‘Nuk mendoj se do të kemi një valë të dytë ose të tretë,’ tha ai, edhe nëse pret më shumë infeksione në vjeshtë.

Virologu thotë: ‘Mendoj se jemi në një valë të vazhdueshme. Është një valë që vijon, e cila shkon lart, më pas poshtë dhe anasjelltas”. Sipas Streeck, fakti që shkollat do të hapen përsëri pas pushimeve verore, nuk do të sjellë një valë të dytë. ‘Nuk ka prova që nxënësit janë më infektivë së të rriturit,’ tha eksperti. ‘Duket sikur ata transmetojnë më pak viruse’.

Në këtë mënyrë, Streeck është më optimist se kolegu i tij, virologu Christian Drosten, studimi i të cilit arriti në përfundimin se fëmijët mund të jenë po aq efektivë sa të rriturit. Të martën, Drosten paralajmëroi: ‘Në dy muaj do kemi një problem nëse nuk i ndezim përsëri të gjithë sensorët e alarmit. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm me zhvillimin e një vale të dytë’.

LEXO EDHE:  Manastirliu paralajmëron bizneset/ "Zero tolerancë për ata që shkelin protokollet e sigurisë"

Po tani?

Profesor Klaus-Dieter Zastrow, ishte i qartë që në fillim të majit: Vala e dytë e koronës është një fantazi. Nuk ka asnjë dëshmi për rritje të përhapur dhe të shpejtë të infeksioneve.

Parakusht për një situatë të qëndrueshme: mbajtja e maskës.

“Ne nuk kemi ilaç dhe as vaksinë. Prandaj duhet të vendosim maskën. Kjo është mënyra e vetme për të mbajtur viruset larg nesh,” shpjegon Zastrow. “Edhe shtetet me shkallë të ulët infeksioni duhet të mbajnë maska. Është e lehtë, kostoja është e ulët”. BILD

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Publikuar

-

Nga

Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Një numër i zonave të trurit ndryshojnë aktivitetin e tyre para se të ekzekutojmë një lëvizje të planifikuar vullnetare. Një studim i ri nga Universiteti Umeå identifikon një funksion të ri të këtij aktiviteti nervor përgatitor, duke theksuar një mekanizëm tjetër që sistemi nervor mund të përdorë për të arritur qëllimet e tij.

Lëvizjet vullnetare përgatiten para se të ekzekutohen. Për shembull, një përgatitje e tillë ndodh në periudhën midis shikimit të një filxhani kafeje dhe fillimit të zgjatjes për të. Neuronet në shumë zona të trurit ndryshojnë aktivitetin e tyre gjatë përgatitjes së lëvizjes në mënyra që pasqyrojnë aspekte të ndryshme të qëllimit, siç është drejtimi i synuar i lëvizjes.

Është e njohur se përgatitja përmirëson kohën e reagimit dhe cilësinë e përgjithshme të lëvizjeve, por ka qenë e paqartë se si aktiviteti përgatitor i trurit sjell rritjen e performancës motorike. Nuk ka pasur prova të ndryshimeve përgatitore të lidhura me qëllimin në muskuj. Sidoqoftë, një studim i ri nga Universiteti Umeå ka identifikuar një mekanizëm specifik nervor përgatitor që mund të çojë në përmirësimin e performancës motorike.

Studimi ynë demonstron një ndryshim përgatitor në ndjeshmërinë e receptorëve të gishtit muskulor dhe reflekset motorike që ato mundësojnë”, thotë Dr. Michael Dimitriou i cili drejtoi këtë studim dhe është një studiues në Departamentin e Biologjisë Mjekësore Integruese të Universitetit Umeå.

Receptorët e gishtit të muskujve ose “sensorët” normalisht masin sasinë e shtrirjes në një muskul. Spindles gjithashtu furnizojnë sinjalet që shkaktojnë dhe formojnë përgjigjet e refleksit të shtrirjes. Në ndryshim nga llojet e tjerë të receptorëve në muskuj dhe lëkurë, gishtat e muskujve kanë furnizimin e tyre motorik ose fusimotor. Kjo është, vetë sistemi nervor mund të rregullojë ndjeshmërinë e gishtave të muskujve në mënyrë të pavarur.

LEXO EDHE:  “Do na merrni në qafë pash Zotin”/ Infermierë pa veshje mbrojtëse në shtëpitë e pacientëve me Covid-19

LEXO EDHE:  Manastirliu sërish apel qytetarëve/ “Na nevojitet bashkëpunimi juaj”

Duke modifikuar ndjeshmërinë e boshtave dhe reflekseve të shtrirjes gjatë përgatitjes, sistemi nervor mund të rregullojë ngurtësinë e muskujve në mënyrë të pavarur nga forca muskulore e njëkohshme”, thotë Dr. Dimitriou. Ngurtësia e muskujve i referohet rezistencës mekanike të muskujve për t’u shtrirë. Ngurtësia e muskujve dhe kyçeve është një parametër kritik për performancën motorike dhe ndërveprimin e suksesshëm me mjedisin tonë. Ngurtësia shumë ose shumë e vogël mund të jetë e dëmshme për performancën motorike. Për shembull, ngurtësia e madhe e muskujve është një shenjë dalluese e çrregullimit të spastikitetit.

Kur përgatitesh për të arritur në një drejtim të veçantë, zbuluam se ndjeshmëria refleksore dhe ngurtësia e muskujve zvogëlohen në mënyrë selektive në muskujt që do të shtrihen. Për të lehtësuar arritjen e qëllimit, sistemi nervor duket se në mënyrë të pavarur modulon” pushimet “në një mënyrë të favorshme para fillimit të lëvizjes “, thotë Dr. Dimitriou. “Përtej rolit të tij në përgatitjen e lëvizjes, kontrolli i pavarur i receptorëve ndijor mund të jetë një mënyrë tjetër në të cilën sistemi nervor ushtron rregullisht kontroll të varur nga qëllimi, përveç kontrollit nga lart-poshtë të muskujveforca dhe përpunimi selektiv i sinjaleve shqisore. Një kuptim më i mirë i funksionit sensorimotor të njeriut mund të informojë teknologji të reja në zona të tjera, të tilla si protezat dhe kontrolli i robotikës.“/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Takimi i mjekëve të diasporës për Covid-19/ Mjekja Dollenberg zbulon çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

Takimi i mjekëve të diasporës për Covid-19/ Mjekja Dollenberg zbulon çfarë u diskutua

Mjekja Aurora Dollenberg duke komentuar takimin e mjekëve të diasporës për Covid-19 u shpreh se është diskutuar për strategjitë që duhet të ndjek Ministria e Shëndetësisë në muajt në vijim për të menaxhuar më mirë situatën e pandemisë.

Sipas Dollenberg, gjatë takimit u diskutua edhe për mënyrat më të duhura të diagnozës për pacientët e infektuar me Covid në mënyrë që të mos përsëriten gabimet që janë bërë, por të veprohet me hapa më të shpejtë.

Ajo kritikoi mënyrën e vendosjes së karantinës në Shqipëri, ku sipas saj nuk është e mirëfilltë dhe ka një lirshmëri të lëvizjeve.

“U diskutua shumë gjatë për strategjitë që do të ndjeki dhe qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë shqiptare në muajt që vijon për të menaxhuar këtë krizë. Fokusi patjetër që ishin vaksina, cilat janë vaksinat më të favorshme për Shqipërinë, mënyra si mund t’i arrijmë ato edhe pse deri tani kemi ato kufizimet nga ana ekonomike, kontratat që nuk mund të mbyllen dot aq kollajshëm për të siguruara numrin e nevojshëm të vaksinës.

U diskutuan të gjitha ato studimet e fundit mbi terapitë dhe mënyrat më të mira diagnostike, në mënyrë të tillë që gabimet dhe përvojat që kemi bërë të gjithë ne si Europë gjatë gjithë këtij viti pandemik të mos i përsërisim, por të ecim pak me hapa më të shpejta.

LEXO EDHE:  Manastirliu sërish apel qytetarëve/ “Na nevojitet bashkëpunimi juaj”

LEXO EDHE:  Habit Pëllumb Pipero/ Jo çdo person me Covid-19 duhet të izolohet

Situata është patjetër delikate nuk vlen vetëm për Shqipërinë, por vlen për të gjithë Europën. Testet duhet të bëhen më shpesh, më shpejtë dhe të kemi mundësinë që mos të pritet derisa pacienti të jetë infektuar pjesën më të madhe të familjarëve ose të rrethit shoqëror që për fatin e keq vazhdon t’i takojë edhe duke respektuar ato masat mbrojtëse, por lëvizshmëria e komunitetit tonë në Shqipëri është më e madhe dhe kontaktet nëpër bare dhe restorante janë më të mëdha sesa në vendet evropiane ku ne jetojmë si mjek të diasporës. Kjo është një pikë të cilën ne e diskutuam u debatu aspekti ekonomik si mund të mbyllen të gjitha këto biznese në kohën që Shqipëria nuk e përballon dot ekonomikisht.

Argumenti jonë si mjek është mbrojtja e shëndetit të pacientit dhe patjetër që duhet shikuar pak me kriticizëm kjo lirshmëri e qarkullimit dhe një karantinë e mirëfilltë që po ndiqet në Shqipëri”, u shpreh Dollenberg pwr Fax News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shpresa dhe pikëpyetje për pasaportat e vaksinimit

Publikuar

-

Nga

Shpresa dhe pikëpyetje për pasaportat e vaksinimit

Me premtimin për kthim gradual në normalitet tani që shumë vende kanë filluar fushatat e vaksinimit, po ndizet debate për pasaportat e vaksinimit. Ata që e mbështesin këtë ide thonë se do të lejojë për lëvizjen e sigurtë të njerëzve, por të tjerët e kundërshtojnë duke ngritur pikëpyetje për diskriminim të atyre pa pasaportë:

Për muaj me radhë qytete turistike kanë qenë të boshatisura, por tani njerëzit kanë filluar të bëjnë plane udhëtimesh të ushqyera nga premtimi i vaksinës kundër COVID-it.

“Dua të shoh diçka tjetër përveç katër mureve të shtëpisë. Mendoj se shumë prej nesh këtu në Britani po vuajmë të njëjtin stres. Sa mirë do të ishte sikur të shihnim diçka ndryshe, mezi e pres,” thotë një britanik.

Ky padurim dhe shpresa për rihapje nga vaksinat ka rezultuar në shtim të interesimit për prenotimin e udhëtimeve turistike.

“Kemi filluar të shohim rezervime për në fund të verës. Shohim që njerëzit po shfaqin më shumë interes dhe po tregohen më aktivë në plane,” thotë Alan French, agjent udhëtimesh.

Në Britani, së shpejti njerëzve mund t’u kërkohet të hapin një aplikacion në celular që shërben si pasaportë për të vërtetuar se mund të frekuentosh bare e objekte publike.

Disa drejtues sektorësh e mbështesin këtë ide. Charlie Mullins drejton një kompani për punime hidraulike. Ai thotë nuk do të marrë në punë njerëz që nuk kanë pasaportë vaksinimi:

“Aktualisht njerëzit do të zvarriteshin pa rroba nëpër borë për të bërë vaksinën. Përse ta bëjmë kaq të komplikuar? Kjo mënyrë na jep mundësi ta vëmë situatën nën kontroll,” thotë zoti Mullins.

Nëse pasaportat e vaksinimit fillojnë të praktikohen në masë, ato mund të bëhen çelësi që u garanton njerëzve pjesëmarrje në grumbullime masive si festivale apo bankete, të cilat u anuluan gjatë pandemisë.

LEXO EDHE:  Habit Pëllumb Pipero/ Jo çdo person me Covid-19 duhet të izolohet

LEXO EDHE:  Manastirliu paralajmëron bizneset/ "Zero tolerancë për ata që shkelin protokollet e sigurisë"

Por kjo ide ka hasur në rezistencë nga disa grupime.

Juristi David Samuels paralajmëron kompanitë dhe vendet që po e peshojnë këtë mundësi:

“Nëse bëhet fjalë për njerëz që kanë probleme të caktuara shëndetësore, ata mund të jenë të përjashtuar nga vaksina. Ka njerëz që nuk duan të vaksinohen për arsye ideologjike. Këta individë do ta shohin si të padrejtë përjashtimin nga shoqëria, pasi nuk kanë pasaporta vaksinimi”.

Kur bëhet fjalë për udhëtime ndërkombëtare, dalin ndërlikime të tjera që kanë të bëjnë me kornizën ligjore. Nuk pritet që kompanitë e fluturimeve ta përqafojnë idenë e pasaportave të vaksinimit:

“Mund të duhen 25 vjet për të rënë dakord për standarde ndërkombëtare për këto pasaporta. Unë mendoj se mjafton të kesh konfirmim nga mjeku i familjes apo klinika ku je vaksinuar,” thotë Michael O’Leary, shefi ekzekutiv i kompanisë ajrore “Ryanair”.

Megjithë pikëpyetjet, shumë qeveri po analizojnë propozime për të kërkuar dokumentacion që vërteton se personi nuk përbën rrezik për përhapjen e virusit.

Danimarka tha në fillim të muajit se po bashkërendon veprimet me bizneset për të krijuar një pasaportë dixhitale për vaksinën kundër COVID-it, duke e reklamuar këtë përpjekje si hap drejt normalizmit.

Duket se edhe Kryeministri britanik, Boris Johnson e mbështet këtë ide:

“Nuk ka diskutim që këtë drejtim do të ndjekin shumë vende. Ato do të kërkojnë pasaporta vaksine kundër COVID-it, ashtu siç kërkonin provë se personi ishte vaksinuar nga ethet e verdha apo sëmundje të tjera. Do të praktikohet në shkallë ndërkombëtare”.

Ngaqë ende nuk dihet si do të ndryshojnë rregulloret nga një vend në tjetrin, shumë njerëz për momentin po bëjnë plane për udhëtime brenda vendit./ VOA

LEXO TE PLOTE