Connect with Us

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid-19/ Disa vende rikthejnë masat kufizuese

Bota

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid-19/ Disa vende rikthejnë masat kufizuese

Publikuar

-

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid-19/ Disa vende rikthejnë masat kufizuese

India dhe Shtetet e Bashkuara kanë rikthyer masat kufizuese në disa pjesë të vendit për shkak të rritjes së fundmi të rasteve të reja me koronavirus. India njoftoi të hënën një rritje tjetër rekord një-ditore në raste të reja, rreth 20 mijë të infektuar.

Një pjesë e shtetit Assam të Indisë ka vendosur sërish masat kufizuese deri më 12 korrik, ndërsa shteti i Bengalit Perëndimor i ka zgjatur ato deri në fund të korrikut.

Në Shtetet e Bashkuara, Florida, Teksasi, Kalifornia dhe Arizona janë ndër shtetet që kanë shënuar një rritje të numrit të të infektuarve. Guvernatori i Floridës Ron DeSantis njoftoi të dielën se ai ka vendosur t’i mbyllë përsëri plazhet, duke fajësuar të rinjtë si nxitës të rritjes së numrit të të infektuarve për shkak të mos respektimit të masave të distancimit fizik.

LEXO EDHE:  "Bomba" nga Italia/ "Strakosha ka dalë pozitiv ndaj koronavirusit"

Zyrtarët shtetërorë kanë vendosur gjithashtu kufizime për konsumin e alkoolit në bare, si vende të grumbullimit në masë të të rinjve. Edhe guvernatorët e Teksasit e të Kalifornisë kanë bërë të njëjtën gjë. Guvernatori i Teksasit Greg Abbott tha se “gjatë javëve të fundit COVID-19 ka marrë një kthesë shumë të shpejtë e tejet të rrezikshme në këtë shtet“.

Në SHBA numri i të prekurve nga koronavirusi që prej fillimit të pandemisë llogaritet në mbi 2 milionë e 549 mijë dhe ai i të vdekurve në mbi 125 mijë./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut nuk gjen paqe/ Ndërrojnë jetë 12 pacientë me Covid-19, regjistrohen 132 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Maqedonia e Veriut nuk gjen paqe/ Ndërrojnë jetë 12 pacientë me Covid-19, regjistrohen 132 raste të reja

Në Maqedoninë e Veriut vijon të ketë shtim të rasteve të reja të prekur nga Covid-19.

Mediat raportojnë se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 12 persona dhe janë konfirmuar pozitive me koronavirus 132 persona.

Ndërkohë deri më tani numri i të infektuarve është 6209 prej të cilëve 2427 janë shëruar kurse 298 persona kanë humbur betejën me koronavirusin e ri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Francë/ Të Gjelbërit festojnë suksesin në zgjedhjet lokale

Publikuar

-

Nga

Paloka jep detaje për listën e deputetëve/ Çfarë do të ndodhë me kritikët e fortë të Bashës

Të Gjelbrit drejtojnë qytete si Lioni, Strasburgu, Bordeaux ose Besançon. Partia në pushtet e Presidentit Macron dështoi në shumë komuna. Macroni do ta ristrukturojë qeverinë.

Zëdhënësi i partisë “Europe Écologie – Les Verts”, Sas, foli për një valë të Gjelbër që përshkoi vendin. Deri  tani, Grenoble është i vetmi qytet i madh me një kryetar bashkie Të Gjelbër.

Korrespondenti i DLF, Jürgen König theksoi që thuajse të gjitha qytetet e mëdha tani qeverisen nga Të Gjelbrit. Megjithatë, atyre ende u mungon një personalitet që njihet në të gjithë vendin.

Korrespondetë të tjera flasin për një “tërmet të gjelbër” në vend. Politikani i gjelbër Yannick Jadot sheh një pikë kthese politike në Francë. Peizazhi politik po riorganizohet, me ekologjinë në qendër.

Në Paris fitoi mbajtësja aktuale socialiste e postit të kryetares së Bashkisë, Anne Hidalgo – por edhe ajo mbron një program vazhdimisht të gjelbër dhe, sipas Bohne, arriti një “fitore të papritur të qartë”.

Zhgënjim në partinë në pushtet

                                      Anne Hidalgo

Kryeministri Philippe vërtet arriti të imponohej në qytetin portual të Le Havre. Ai qe shprehur kundër bashkimit të posteve dhe iu desh që të jepte dorëheqjen si kryeministër për t’u bërë kryetar bashkie.Ai e kishte mbajtur postin e kryetarit të bashkisë në Le Havre nga viti 2010 deri në 2017.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi/ Gjoba dhe mbyllje aktiviteti për autoshkollat që nuk zbatojnë masat anti-Covid

LEXO EDHE:  Humbi jetën nga Covid-19/ Asnjë i pranishëm në varrimin e gruas 72-vjeçare

Përndryshe, partia e Presidentit Macron, La République en Marche, dështoi në shumë komuna. Fillimisht, ajo dëshironte të dilte partia më e fortë në Paris dhe gjithashtu të arrinte surpriza në qytete të tjera. Pasuesit e Macron-it nuk ishin në gjendje të hidhnin rrënjë në ambjentet lokale për partinë e Macronit, të themeluar në vitin 2016. “Sigurisht që ne ndiejmë zhgënjim këtë mbrëmje”, pranoi zëdhënësja e qeverisë Sibeth Ndiaye në kanalin TV France 2.

Qëllimi i partisë së Macronit për të krijuar një bazë të gjerë me shumë kryetarë bashkish nuk u arrit. Performanca e dobët në zgjedhjet lokale do t’i nxisë proceset e shpërbërjes brenda partisë. Si pasojë, Macroni do ta ristrukturojë plotësisht qeverinë. Edhe organizime krejt të reja të ministrive janë të mundshme.

Zgjedhje balotazhi pati në pothuajse 5000 komuna. Për të dhënë votën qenë thirrur mbi 16 milionë votues – kjo i përgjigjet rreth një të tretës së atyre që kanë të drejtë të votojnë në Francë./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Angela Merkel mbetet politikanja e preferuar e votuesve në Gjermani

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të ri, Angela Merkel është ende politikania më e preferuar në Gjermani.

Sipas sondazhit të fundit të ZDF “Politbarometer”, partia e Angela Merkel, CDU/CSU ka rritur popullaritetin në mesin e votuesve dhe tani qëndrojnë në 40 përqind, vlera më e lartë në gati tre vjet.

Hera e fundit që ata votuan aq shumë ishte në gusht 2017, pak para fillimit të fushatës elektorale federale, kur ata qëndruan në 32.9 përqind.

Social Demokratët e qendrës së majtë (SPD) mbetën në 15 përqind, dhe të Gjelbërit humbën një pikë në 19 përqind. Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) arriti nëntë përqind dhe Partia e Majtë shtatë përqind. Demokratët e Lirë pro-biznesit (FDP) fituan një pikë për të arritur në pesë përqind.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi/ Gjoba dhe mbyllje aktiviteti për autoshkollat që nuk zbatojnë masat anti-Covid

LEXO EDHE:  Humbi jetën nga Covid-19/ Asnjë i pranishëm në varrimin e gruas 72-vjeçare

Rezultatet e sondazhit tregojnë gjithashtu se Merkel nuk është vetëm kryetarja e partisë më të votuar, por edhe fituese kur bëhet fjalë për reputacionin personal.
Në një shkallë nga plus pesë në minus pesë, ajo përmirësoi qëndrimin e saj në këtë sondazh të fundit në 2.6.

Për krahasim, udhëheqësi i CSU, Markus Söder, ishte politikani tjetër më i njohur me një vlerësim neto prej 1,9. Ministri i Financave Olaf Scholz (SPD) u rendit i treti me 1.8. Ministri i Brendshëm Horst Seehofer fitoi terren në popullaritetin e kunjeve dhe kapërceu Armin Laschet, Kryeministrin e Shtetit të Rhein-Westfalisë së Veriut, vlerësimi i të cilit miratimi u zhyt në 0.5./CNA.al

LEXO TE PLOTE