Connect with Us

Paralajmëron Mediu/ Nëse shkohet në zgjedhje pa koalicione, opozita duhet të shkojë në shtëpi

Politikë

Paralajmëron Mediu/ Nëse shkohet në zgjedhje pa koalicione, opozita duhet të shkojë në shtëpi

Publikuar

-

kreu i pr, fatmir mediu ne studio

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, tha se nëse kryeministri Edi Rama bën marrëveshje me opozitën parlamentare për mospranimin e koalicioneve zgjedhore, opozita duhet të shkojë në shtëpi.

Sipas Mediut, kjo është një kërkesë absurde, pasi nuk mund të ndalohen koalicionet dhe opozita nuk duhet ta pranojë një gjë të tillë, por duhet të reagojë fort.

“Nëse Rama miraton ndryshimet kushtetuese me opozitën parlamentare për koalicionet parazgjedhore është mirë që opozita të shkojë në shtëpi, se nuk ka më opozitë. Do të thotë cenim i drejtpërdrejtë i vullnetit të qytetarëve shqiptarë për të ndryshuar situatën në vend. Ndeshja me të keqen kërkon organizim maksimal. Nëse ne pranojmë makinacione, që kanë të bëjnë me pazare numrash, jemi përballë një situate ku rrëshqasim në diktaturë. Ky është manipulim i hapur flagrant, që Rama mund t’i bëjë procesin zgjedhor. Për të shmangur këtë opozita duhet të flasë sot fort. Nëse nuk flet fort dhe pret se çfarë do të ndodhë, do të ketë pasoja”, tha Mediu në rubrikën “Opinion” në News 24./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Akuza për Thaçin/ Avokati: Nuk është ndonjë gjëmë e madhe

Publikuar

-

Nga

Avokat Spartak Ngjela ka komentuar thirrjen e Hagës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit etj. mbi akuzat për 100 të vrarë në luftën e UÇK-së. Në “Top Talk”, në “Top Channel”, Ngjela tha se nuk është gjëmë e madhe fakti që  Presidenti i Kosovës duhet të përballet me Gjykatën Ndërkombëtare.

“Të gjithë jemi Jozef K. i Franc Kafkës. Shteti, institucionet të akuzojnë. Nuk ka ndodhur ndonjë gjëmë e madhe, akuza për luftëtarët e UÇK. Ajo është akuzë ndërkombëtare. Mund të marrësh fajësinë ose jo. Këtu po flitet për gjykim, jo për terrorizëm ose kidnapim. Ajo duhet të provohet në Gjykatë. A keni ndonjë dyshim që Gjykata nuk është e drejtë? Akuza nuk erdhi tani. Ajo mori forcë juridike tani”.

LEXO EDHE:  Samiti i Vjenes, Rama e Vucic se bashku ne show-n televiziv

LEXO EDHE:  “Rama është tradhtar dhe Haradinaj patriot/ Këtë s'ka gjyq që e ndryshon”

Ngjela nuk e mori në konsideratë faktin se akuza ngrihet në një moment delikat, kur në SHBA është njoftuar takimi i dialogut Serbi-Kosovë, megjithatë ai iu referua një shkrimi të Uashington Post, ku shkurtimisht aprovoi se raporti Serbi-Kosovë nuk duhet të dialogohet pa praninë e BE-së.

“Uashington Post” tha që duhet të thirreshin edhe Europianët në takim”, tha Ngjela.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ramës i bie makiazhi”/ Vendimet skandaloze që i “nxinë fytyrën” para ndërkombëtarëve

Publikuar

-

Nga

“Ramës i bie makiazhi”/ Vendimet skandaloze që i “nxinë fytyrën” para ndërkombëtarëve

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka folur sot në lidhje me zhvillimet politike në vend.

Në një intervistë për Syri.Tv, Këlliçi tha se arroganca e Kryebashkiakëve është e pa tolerueshme.

Ndërsa Pdpara pak ditësh nxori një udhëzim për përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë, Këlliçi tha se “brenda pak ditësh do të dalim me një udhëzim të ri për të përcaktuar garën e kandidatët  për deputetët dhe Kryetarët e Bashkive.”

Belind Këlliçi tha që PD është një parti që i mirëpret njerëzit me vlera dhe kanë nga 7-vite që bëjnë opozitarizëm kundër Ramës, ndërsa për të larguarit që nuk janë bërë pjesë e një force tjetër politike dera e PD është dhe do të jetë gjithmonë hapur.

Gjithashtu ai theksoi se kryeministrit Edi Rama tashmë i ka rënë “makiazhi” para ndërkombëtarëve dhe kjo sipas tij u vërtetua nga prishja e Reatrit.

‘PD është parti që drejtohet mbi bazën e meritokracisë dhe pastërtisë morale të çdo individi, të gjithë ata që bëjnë opozitarizëm në këto 7-vite janë të mirëpritur’.

‘Kjo është parti e madhe me tradita dhe njerëzit që janë larguar nga ajo për arsyet e veta personale dhe që nuk janë bërë pjesë e ndonjë partie tjetër derën e kanë gjithmonë të hapur të bashkohen dhe të largojnë të keqen e madhe qe po e shkatërron vendin tonë’.

LEXO EDHE:  Basha i shtrin dorën Ramës/ Kërkon proçes politik

LEXO EDHE:  Rama i vendosur të mos dëmshpërblejë banorët e Unazës së Re/ Nuk i meritojnë paratë e buxhetit

Rama e mori Shqipërinë në çastin më kritik të saj, rruga që ai bëri ishte vetëm regresive, qeverisja nuk është më për qytetarët por vetëm për oligarkët dhe njerëzit e lidhur me pushtetin

“Unë jam i deleguar në Lezhë, nga reforma territoriale janë formuar 3-Bashki që qeverisin me arrogancë si në rastin e Lelit në Vlorë, nuk denjojnë as ti presin në zyrë njerëzit për tu zgjidhur hallet e tyre.

Ka ardhur koha që ta largojmë të keqen, Partia Demokratike ka aleancën më të fortë atë me qytetarët do ta bëjë fituese sepse edhe programi i sajë është në shërbimin e njerëzve dhe jo oligarkëve, makijazhi i tij ka rënë të ndërkombëtarët, kjo u vërtetua nga prishja e teatrit, akt skandaloz dhe i pa turpshëm, asnjë qeveri në botë nuk shkatërro historinë dhe kulturën e tij, jemi vetëm një hap larg diktaturës’-tha Kryetari i FRPD Belind Kelliçi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paloka jep detaje për listën e deputetëve/ Çfarë do të ndodhë me kritikët e fortë të Bashës

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i PD, Edi Paloka ka dhënë detaje lidhur me procesin e zgjedhjes së kandidatëve për deputetë.

Sipas tij, ky proces, i jep mundësi kujtdo që kërkon të japë një kontribut politik që harmonizohet me filozofinë e kësaj partie. Sipas tij, fjalën e fundit në këtë proces e ka Këshilli Kombëtar, ashtu siç parashikohet te statuti i PD-së.

“Procesi është detajuar në udhëzimin e fundit që miratoi Kryesia e Partisë Demokratike. Anëtarësia e PD-së do të ketë dy herë të drejtën dhe mundësinë për të përzgjedhur kandidatët e preferuar. Së pari, në propozimet që do të bëhen, ku çdo anëtar do të ketë të drejtë të propozojë një kandidat (madje është parashikuar dhe e drejta e vetëpropozimit me dhjetë firma anëtarësh të PD-së). Së dyti, në seleksionimin nëpërmjet votimit “një anëtar, një votë, të kandidaturave që do të rikthehen në degë pas verifikimit të kritereve që do të bëjë Komisioni i Posaçëm që do të ngrihet në bazë të udhëzimit. Kriteret për kandidatët janë publikuar bashkë me udhëzimin dhe kanë të bëjnë kryesisht me parime mbi të cilat qëndron PD-ja. Ndërkohë që përveç dy grupimeve partnere që janë LDG dhe FRPD, me preferencë shihen dhe grupime të tjera që janë pranë PD-së si pronarët dhe të përndjekurit politikë të diktaturës. Pastaj sigurisht që ka edhe kritere që lidhen me arsimin, reputacionin , kontributet e kandidatëve në jetën politike, por jo vetëm të kandidatëve”, ka thënë Paloka për Gazetën Shqiptare.

LEXO EDHE:  Basha i shtrin dorën Ramës/ Kërkon proçes politik

LEXO EDHE:  “Mashtrues dhe legen”/ Qytetarët shpërthejnë kundër Ramës

Më tej, Paloka ka sqaruar edhe çfarë do të ndodhë me kritikët më të fortë të Lulzim Bashës nëse propozohen nga anëtarsia.

“Ata që ju i quani “kritikët e Bashës” janë dhe sot në forumet më të larta të PD-së. Kritika nuk është një problem për PD-në, përkundrazi. Por, duhet të bëjmë dallim midis kritikëve dhe atyre që e kanë gjuajtur PD-në me gurë. Duhet të bëjmë dallimin midis atyre që kritikojnë për të përmirësuar apo për të zgjidhur një problem brenda PD-së (dhe kur këto zgjidhje janë të ndryshme nga mënyra si i sheh kryetari i partisë) nga ata që nën petkun e kritikëve, në fakt nuk kanë lënë gjë pa bërë për të dëmtuar Partinë Demokratike”, thotë Paloka./CNA.al

LEXO TE PLOTE