Connect with Us

Një foshnje e lindur me flokë të gjatë e të dendur befason botën

Kuriozitete

Një foshnje e lindur me flokë të gjatë e të dendur befason botën

Publikuar

-

Një nënë e dy fëmijëve, e cila besonte se foshnjat kur lindin nuk duhet të kenë flokë, u shokua kur vajza e saj e porsalindur lindi me flokë shumë të shpeshta.

Alexandra Jechorek, 21-vjeçare, nga Dublini i Irlandës, nuk mund t’i besonte syve nga ajo çfarë pa në skanimin që iu bë me ultrazë gjersa ishte në javën e 34-të të shtatzënisë. Imazhet që u shfaqën  tregonin sasi të mëdha flokësh, çka befasoi edhe mjekët, shkruan Mirror.

“Sapo pashë flokët e gjata të vajzës në javën e 34-të, mezi prisja ta shihja”, deklaroi për tabloidin Jechorek. “Flokët po ia mbulojnë veshët tashmë”, shtoi ajo, duke pasur parasysh faktin se Maya, emri të cilit ia ka vënë vajzës, është ende në fazat e hershme për një rritje kaq të gjatë të flokëve. Nëna e Maya-s i ka hapur një Instagram kësaj të fundit, me shpresën se ndonjë ditë do të bëhet modele. /CNA.al/

LEXO EDHE:  Horror në Itali/ Gjendet e vdekur foshnja brenda një qeseje

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Paratë mund të blejnë lumturi/ Mirëqenia e njerëzve vazhdon të përmirësohet sa më shumë të pasur bëhen

Publikuar

-

Nga

Paratë mund të blejnë lumturi/ Mirëqenia e njerëzve vazhdon të përmirësohet sa më shumë të pasur bëhen

Paratë me të vërtetë mund t’ju ​​blejnë lumturinë, pa marrë parasysh sa pasuroheni, ka zbuluar një studim i ri. Prej kohësh është menduar se pasuria përmirëson jetën e njerëzve deri në një pikë të caktuar, por më pas ndalon së bërë ndryshimin.

Studimi i mëparshëm sugjeroi se pika në të cilën paratë nuk çonin më në më shumë lumturi ishte rreth 75,000 dollarë (55,400 £) në vit. Sidoqoftë, studimi i ri sugjeron që ndjenjat e mirëqenies vazhdojnë të rriten me rritjen e të ardhurave dhe se  nuk ka asnjë kufizim për efektin.

Në studim, Dr Matthew Killingsworth nga Universiteti i Pensilvanisë shikoi lidhjen midis pasurisë dhe mirëqenies. Për të vlerësuar këtë lidhje, Dr. Killingsworth analizoi 1,725,994 raporte në kohë reale të mirëqenies me përvojë nga 33,391 të rritur të punësuar në SHBA.

Në kohë të rastësishme gjatë orëve të tyre të zgjimit, pjesëmarrësit u nxitën nga telefonat e tyre inteligjentë t’i përgjigjen pyetjes ‘Si ndiheni tani?’ Rezultatet zbuluan se mirëqenia u rrit në mënyrë lineare me të ardhurat e familjes, pa asnjë kufizim për këtë efekt.Në studimin, botuar në PNAS , Dr Killingsëorth shpjegoi: ‘Hulumtimet e kaluara kanë zbuluar se mirëqenia me përvojë nuk rritet mbi të ardhurat prej $ 75,000 / vit.

‘Ky zbulim ka qenë në qendër të vëmendjes thelbësore nga studiuesit dhe publiku i gjerë, megjithatë bazohet në një set të të dhënave me një masë të mirëqenies me përvojë që mund të jetë ose jo tregues i përvojës aktuale emocionale. ‘Këtu, mbi një milion raporte në kohë reale të mirëqenies me përvojë nga një mostër e madhe e SH.B.A. tregojnë prova që mirëqenia e përjetuar rritet në mënyrë lineare me të ardhurat e regjistrit, me një pjerrësi po aq të pjerrët mbi $ 80,000 sa poshtë saj.

LEXO EDHE:  Lind me zemër jashtë kraharorit/ Vogëlushja i nënshtrohet operacionit me 50 mjekë

LEXO EDHE:  Ushqen foshnjën me gji, por pendohet!/Zbuloni arsyet

‘Kjo sugjeron që të ardhurat më të larta mund të kenë akoma potencial për të përmirësuar mirëqenien e përditshme të njerëzve, në vend që të kenë arritur tashmë në një pllajë për shumë njerëz në vendet e pasura.’Ndërsa arsyeja për lidhjen mbetet e paqartë, studiuesit sugjerojnë që të ardhurat më të larta u japin njerëzve një ndjenjë më të lartë kontrolli mbi jetën e tyre, gjë që nga ana tjetër mund t’i bëjë ata më të lumtur. Dr Killingsëorth shtoi: ‘Ndërsa mund të ketë ndonjë pikë përtej së cilës paratë humbin fuqinë e saj për të përmirësuar mirëqenien, rezultatet aktuale sugjerojnë që ajo pikë mund të qëndrojë më lart sesa mendohej më parë.’

Studimi vjen pak pasi studiuesit nga Universiteti Purdue zbuluan se të ardhurat vjetore prej 43,000 60 (60,000 dollarë) dhe 54,000 75 (75,000 dollarë) janë shuma ideale për mirëqenien emocionale.Ekipi i bazoi gjetjet e tyre në të dhëna nga Sondazhi Gallup Ëorld, i cili përfaqëson më shumë se 1.7 milion njerëz nga 164 vende. Ata zbuluan se diku midis 43,000 60 (60,000 dollarë) dhe 54,000 £ (75,000 dollarë) ishin të ardhurat ideale për mirëqenien emocionale, ndërsa shifra prej 68,000 95 (95,000 dollarë) ishte pika në të cilën njerëzit mendonin se po arrinin sukses në jetën e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si e shikon qeni juaj botën?/ Imazhet që tregojnë se si kafshët shtëpiake e perceptojnë mjedisin që i rrethon

Publikuar

-

Nga

Si e shikon qeni juaj botën?/ Imazhet që tregojnë se si kafshët shtëpiake e perceptojnë mjedisin që i rrethon

Imazhe magjepsëse kanë zbuluar ndryshimin midis asaj se si ju dhe kafsha juaj e dashur, qoftë mace, peshk apo tarantula ,e shohin mjedisin shtëpiak. Fotografitë e realizuara nga tregu dixhital HomeAdvisor me bazë në SH.B.A., tregojnë jo vetëm jetën në ngjyra të ndryshme por përmes pikave të ndryshme të shikimit dhe numrit të syve.

Të kuptuarit se si e shikojnë kafshët botën mund të ndihmojë pronarët e kafshëve shtëpiake të zgjedhin lodra, shtretër dhe lojëra me ngjyra që tërheqin më shumë vëmendjen për miqtë e tyre të vegjël.  ‘Ju i doni kafshët shtëpiake. Ajo që është interesante është se anëtarët e familjes suaj me gëzof e shohin shtëpinë tuaj shumë më ndryshe se ju. Nuk është çështje shijesh por është mënyra se si e kanë të ndërtuar shqisën e shikimit’ tha HomeAdvisor.

Për shembull, ata shpjeguan, nuk është e vërtetë që qentë shohin në të zezë dhe të bardhë, por ata shohin më pak ngjyra sesa shumica e njerëzve. Kjo sepse ata kanë vetëm dy lloje të qelizave konike në sytë e tyre, krahasuar me njerëzit duke ndjerë dritën e kuqe, jeshile dhe blu.

E gjithë kjo do të thotë që kafshët shtëpiake të lundrojnë në shtëpinë tuaj në një mënyrë tjetër për ju. Qeni juaj mbështetet tek nuhatja dhe kujtesa për të gjetur rrugën.

LEXO EDHE:  Lind me zemër jashtë kraharorit/ Vogëlushja i nënshtrohet operacionit me 50 mjekë

LEXO EDHE:  Ushqen foshnjën me gji, por pendohet!/Zbuloni arsyet

Shmang lëvizjen e rregullt të mobiljeve për shkak se mund t’i çorientojë ato. Por, nëse keni planifikuar një plan urbanistik të ri, mund të ndihmojë për të lëvizur një pjesë të mobiljeve në të njëjtën kohë. ‘ Si rezultat i të pasurit vetëm të dy llojeve të qelizave konike të akorduara përkatësisht në blu dhe të verdhë  qentë shohin vetëm në kombinime të këtyre ngjyrave, dhe në hije të paqarta, si pastel.

Ata gjithashtu kanë vetëm 20–40 përqind të mprehtësisë vizuale domethënë, aftësinë për të bërë detaje dhe forma të ne njerëzve, dhe të mbështeten shumë në nuhatjen e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ujëvara, akullnaja dhe lugina mahnitëse/ Fotot që tregojnë madhështinë e terrenit malor të Kanadasë

Publikuar

-

Nga

Ujëvara, akullnaja dhe lugina mahnitëse/ Fotot që tregojnë madhështinë e terrenit malor të Kanadasë

Robin Williams e përshkroi Kanadanë si “si një apartament në papafingo për një festë vërtet të mrekullueshme”.

Fotografi amator James Cliburn , nga Vancouver, ka shkrepur imazhe të mrekullueshme,  pasi ka kaluar pesë vitet e fundit duke eksploruar terrenin e egër të vendit të tij me kamer në dorë.

Dhe ai ka bërë një punë të jashtëzakonshme duke kapur madhështinë epike të peizazhit nga Lugina e lartë e Dhjetë Majave në Parkun Kombëtar Banff tek akullnajat dhe ujëvarat.

38-vjeçari, i cili është gjithashtu bashkëthemelues i botimit online të udhëtimit Stade Magazine, i thotë MailOnline Travel: ‘Kanadaja ka një gamë të gjerë peisazhesh të bukura. Më pëlqen shumë të vizitoj shkëmbinjtë Kanadezë, kështu që parqet kombëtare të Banff, Jasper dhe Yoho do të ishin zgjedhja ime e peisazheve më piktoreske.

LEXO EDHE:  Ushqen foshnjën me gji, por pendohet!/Zbuloni arsyet

LEXO EDHE:  Gruaja lind foshnjen me ngjyrë, fajin ja vë burrit: Ke pirë shumë kafe

Nëse bëni disa hulumtime, mund të largoheni nga kaosi dhe të përjetoni pak më shumë nga këto vende mahnitëse. Është një vend nga i cili nuk do të zhgënjeheni.”

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE