Connect with Us

“Modeli i Skënderbeut ka qenë unik”, Magani: Trajnerët ikin vetëm me një sms

Sport

“Modeli i Skënderbeut ka qenë unik”, Magani: Trajnerët ikin vetëm me një sms

Publikuar

-

Trajnerët në Shqipëri janë gjithnjë me valixhe në duar, teksa nëse nuk bindin në pak kohë mund të largohen menjëherë nga stoli. Klubet në Superiore ndodh shpesh të mos e mbyllin sezonin me të njëjtin trajner që e nisin. Diçka të tillë e thekson edhe trajneri shqiptar Gugash Magani.

Ky i fundit ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në “Ora Sport”, ku është shprehur se trajneri duhet respektuar. Magani kritikon mensxhimin që i është bërë Partizanit në këtë drejtim dhe nxjerr si shembull për të tjerët modelin e Skënderbeut, të cilin e cilëson si unik.

“Gjërat janë zbutur këto vitet e fundit por ka qenë shumë e vështirë për trajnerët. Ata iknin vetëm me një sms apo telefonatë. Pozicioni i trajnerit duhet respektuar shumë pasi është numri 1 i klubit nga ana e teknikës. Atij i jepet besimi të bëjë gjithçka. Ka pasur shumë probleme. Jo për çdo gjë fajësohet trajneri. Për Partizanin, rënia filloi që në verë. Një trajner që del kampion dhe nuk i jepet mundësi sërish nuk është e drejtë. Kjo edhe për lojtarët. Modeli i Skënderbeut ka qenë unik në Shqipëri në këto 5-6 vite të tjera. Unë shoh një Partizan që nuk ka uri fare këtë vit”, ka thënë Gugash Magani.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Nuk do të ketë më gjyqtarë me bilbil klasik, ja revolucioni që pritet të ndodhë në futboll

Publikuar

-

Nga

Përhapja e Koronavirusit, pritet të sjellë ndryshime të shumta në fushën e sportit, teksa bilbili klasik rrezikon të dalë në pension pas 140 viteve.

Tendenca më e fundit vjen nga SHBA, që po mendon të shmangë rrezikun e infektimit. Bëhet fjalë për një bilbil elektronik që gjyqtarët do ta mbajnë në duar dhe do ta aktivizojnë nëpërmjet një pulsanti.

“Them se nuk mund të përdoret më bilbili. Lojtarët prekin topin, ia kthejnë gjyqtarit, gjyqtari e prek, vendos bilbilin në gojë dhe është i hapur ndaj rrezikut.”, u shpreh Vern Herris, një gjyqtar amerikan me shumë eksperiencë në basketboll.

Bilbili elektronik është hedhur në treg nga “Fox40”, një ndërmarrje që prodhon bilbila për gjyqtarët dhe që shet mbi 15 mijë copë në ditë.

LEXO TE PLOTE

La Liga

E BUJSHME/ Klauzolë e çmendur, Barcelona zyrtarizon Pjaniçin

Publikuar

-

Nga

Miralem Pjanic mund të quhet zyrtarisht një futbollist i Barcelonas me një klauzolë të çmendur për moshën që ka, pra 30 vjeç: 400 milionë euro nëse dikush do të prishë kontratën e boshnjakut!

Komunikata zyrtare e klubit katalanas sapo ka dalë dhe njofton edhe detajet e marrveshjes me bardhezinjtë dhe sa ka kushtuar mesfushori i Zonjës së Vjetër: 60 mln euro dhe 5 mln bonuse. Pjanic ka firmosur për 4 vite me blaugranat dhe ky do të jetë sezoni i fundit bardhezi (kur të mbyllet në gusht).

Pjanic u transferua te Juventusi në verën e vitit 2016 për 32 milionë euro. Boshnjaku ka fituar 3 tituj kampion, 2 Kupa dhe 1 Superkupë Italie me bardhezinjtë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Panik në klubin Europian, 25 lojtarë më Koronavirus tek skuadra ku aktivizohet ish-futbollisti i Kukësit

Publikuar

-

Nga

Klubi i Kaisar në Kazakistan është tronditur së fundmi, teksa pas testeve të kryera 25 lojtarë kanë rezultuar me Koronavirus. Lojtarët janë 10 nga ekipi i parë dhe të tjerët nga ekipi i dytë. Kjo vjen vetëm 2 ditë para rifillimit të kampionatit në Kazakistan, i cili është planifikuar për ditën e mërkurë.

Kaisari ishte planifikuar të luante me Tarazin ditën e mërkurë, por për shkak të rasteve të reja të konfirmuar me Koronavirus ndeshja është shtyrë, pasi nuk bëhej fjalë për 1 apo 2 lojtarë, por për plot 25 lojtarë.

Kujtojmë se në këtë klub aktivizohet edhe Artur Rexhinaldo, i cili në sezonin e kaluar shkëlqeu në Superiore, por nuk dihet nëse sulmuesi nga Mozambiku është një nga të infektuarit.

LEXO TE PLOTE