Connect with Us

Lajmi i rremë për humbjen e mjekut/ Manastirliu: Keqardhje që nuk i referoheni burimeve zyrtare

Shëndeti

Lajmi i rremë për humbjen e mjekut/ Manastirliu: Keqardhje që nuk i referoheni burimeve zyrtare

Publikuar

-

ministrja e shendetesise, ogerta manastirliu nekonference

Një status i Bernard Prognit, i cili njoftonte i vdekjen e mjekut të Hematologjisë, Arjan Pushi, ngatërroi sot mediat, duke nxjerrë nxitimthi këtë lajm i cili u përgënjeshtua vetëm pak minuta më vonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Këtë ngjarje jo fort të këndshme e ka komentuar dhe vetë ministrja Manastirliu këtë të hënë në “Open” ku tha se ndjen keqardhje për këtë lajm të rremë.

“Është një informacion i rremë dhe neve na ka ardhur shumë keq, për ketë infomacion që mediat nuk iu referuan burimeve zyrtare.

Unë besoj se ekzston një institucion dhe ne kemi ruajtur të gjithë transparencën e nevojshme dhe kemi raportuar çdo ditë, për numrin e fataliteteve. Kemi patur një komunikim të përditshëm.”

LEXO EDHE:  “Vala e dytë e COVID do të jetë më e lehtë”/ Mjeku shqiptar në Itali tregon pse po rriten rastet në Shqipëri

Lidhur me lajmin për infektimin e Kreut të Dhomës së Tregtisë, Manstirliu nuk u ndal gjatë të komentonte duke thënë se rastet janë konfidenciale.

Unë mbaj informacion për të gjithë pacientët e shtruar në Infektiv. Nuk do doja t’i referohesha me raste individuale pasi ne kemi ruajtjen  e konfidencialtitetit por mund të them që të gjithë pacientët po marrin shërbimin e duhur.

98 për qind e rasteve testohen dhe izolohen dhe kështu frenohet përhapja e infeksionit.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Boom” të infektuarish/ Bino: Jemi të shqetësuar, sfidë mbetet ulja e numrave

Publikuar

-

Nga

“Boom” të infektuarish/ Bino: Jemi të shqetësuar, sfidë mbetet ulja e numrave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, e ftuar sot në Euro news ku ka folur për situatën nga Covid-19 tha se rastet e reja janë shqetësuese, ndërkohë shtoi se qëllimi kryesor është mbajtja e situatës nën kontroll.

Ajo u shpreh se frenimi i përhapjes së mëtejshme të infeksionit mund të bëhet vetëm nga gjurmimi dhe izolimi i kontakteve, ndryshe shtoi se çdo tentativë dhe përpjekje do jetë e kotë.

“Jemi të shqetësuar me shifrat e larta dhe po përpiqemi, ta mbajmë dhe të ulim këtë situatë. Këtu është qëllimi ynë. Sëmundja ka një periudhë inkubacioni dy javë. Duke parë këtë, parashikohet edhe ulja. Në lidhje me gjurmimin, ai ka qenë strategjia kryesore dhe gjurmimi i kontakteve. Ky është elementi kyç. Vetëm gjurmimi pa pasimin të izolimit nuk ka vlerë. Ekipet edhe mund të jenë të lodhur, por kemi një strategji, e cila është zëvendësimi i ekipeve. Ka dhe një plan B dhe C, ku numri i tyre duhet të rritet apo duhet të zëvendësohet me të tjerë. Mbetet një sfidë izolimi”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Alarmon mjeku/ Ja çfarë po ndodh me adoleshentet shqiptare

LEXO EDHE:  “Shpërthen” me akuza Patozi/Basha lidership kaotik, pse humbëm më 25 qershor

Bino shtoi se Shqipëria nuk mund të kryejë teste të përgjithshme dhe se për momentin plazhi nuk është qetësues.

“Duhet që njerëzit të jenë të kujdesshëm. Grumbullimet shtojnë mundësinë e infektimit. Për momentin plazhi nuk është shqetësues”, tha Bino./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet numri i viktimave nga Covid-19/ Ndërron jetë pacienti 69-vjeçar tek Infektivi

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i viktimave nga Covid-19/ Ndërron jetë pacienti 69-vjeçar tek Infektivi

Një pacient 69-vjeçar nga Shkodra ka ndërruar jetë në spitalin infektiv në QSUT, i konfirmuar me COVID19, i shtruar prej 10 ditësh në gjendje të rëndë.

Lajmi është konfirmuar pak minuta më parë nga Ministria e Shëndetësisë.

Gjendja e tij është përkeqësuar si pasojë e vështirësisë në frymëmarrje dhe pavarësisht terapisë intensive medikamentoze dhe kujdesit të stafit mjekësor, 69-vjeçari, i cili vuante nga hipertensioni, nuk ka mundur të mbijetojë.

LEXO EDHE:  Rreziku i koronavirusit në Europë/ Flet mjeku i njohur: Pa dobi kontrollet kufitare

LEXO EDHE:  Zhdukja e mjekut hebre/ Dëshmia shokuese e bashkëshortes: Si u gjet trupi pa kokë

Që nga fillimi i epidemisë, 59 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19, ndërsa vijon të ketë raste të rënda që po trajtohen në shërbimin infektiv.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët të tregojnë kujdes, të mbajnë maskën dhe të respektojnë distancën nga njëri-tjetri si dhe bizneset të respektojnë me rigorozitet protokollet e sigurisë, për të ruajtur shëndetin e qytetarëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Vala e dytë e koronës është një fantazi”, profesori i virologjisë shpjegon sjelljen e virusit

Publikuar

-

Nga

"Vala e dytë e koronës është një fantazi", profesori i virologjisë shpjegon sjelljen e virusit
Një valë e dytë? Asnjë valë? Një valë që vazhdon? Profesori gjerman i virologjisë, Hendrick Streeck bën një parashikim optimist për koronavirusin Covid-19. ‘Nuk mendoj se do të kemi një valë të dytë ose të tretë,’ tha ai, edhe nëse pret më shumë infeksione në vjeshtë.

Virologu thotë: ‘Mendoj se jemi në një valë të vazhdueshme. Është një valë që vijon, e cila shkon lart, më pas poshtë dhe anasjelltas”. Sipas Streeck, fakti që shkollat do të hapen përsëri pas pushimeve verore, nuk do të sjellë një valë të dytë. ‘Nuk ka prova që nxënësit janë më infektivë së të rriturit,’ tha eksperti. ‘Duket sikur ata transmetojnë më pak viruse’.

Në këtë mënyrë, Streeck është më optimist se kolegu i tij, virologu Christian Drosten, studimi i të cilit arriti në përfundimin se fëmijët mund të jenë po aq efektivë sa të rriturit. Të martën, Drosten paralajmëroi: ‘Në dy muaj do kemi një problem nëse nuk i ndezim përsëri të gjithë sensorët e alarmit. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm me zhvillimin e një vale të dytë’.

LEXO EDHE:  “Vala e dytë e COVID do të jetë më e lehtë”/ Mjeku shqiptar në Itali tregon pse po rriten rastet në Shqipëri

LEXO EDHE:  Rreziku i koronavirusit në Europë/ Flet mjeku i njohur: Pa dobi kontrollet kufitare

Po tani?

Profesor Klaus-Dieter Zastrow, ishte i qartë që në fillim të majit: Vala e dytë e koronës është një fantazi. Nuk ka asnjë dëshmi për rritje të përhapur dhe të shpejtë të infeksioneve.

Parakusht për një situatë të qëndrueshme: mbajtja e maskës.

“Ne nuk kemi ilaç dhe as vaksinë. Prandaj duhet të vendosim maskën. Kjo është mënyra e vetme për të mbajtur viruset larg nesh,” shpjegon Zastrow. “Edhe shtetet me shkallë të ulët infeksioni duhet të mbajnë maska. Është e lehtë, kostoja është e ulët”. BILD

LEXO TE PLOTE