Connect with Us

Gazment Bardhi: Sondazhet e nxjerrin PD me më shumë vota se PS

Politikë

Gazment Bardhi: Sondazhet e nxjerrin PD me më shumë vota se PS

Publikuar

-

Gazment Bardhi: Sondazhet e nxjerrin PD me më shumë vota se sa PS

Gazment Bardhi, sekretari i Përgjithshëm i PD-së duke folur për ndryshimet statutore për kandidatët për deputetë dhe kryetar bashkie, tha se do të jenë anëtarët e partisë që do të përzgjedhin emrat. Ai tha, se procesi do të jetë i hapur, transparent dhe do të bazohet mbi meritë. Faza përzgjedhëse, u shpreh Bardhi, do të përmbyllet më 30 shtator.

“Do të ketë propozime nga anëtarë, seleksionim nga komisioni vlerësimi me 5 anëtar që ende nuk është formatuar. Ka pasur kontakte me disa themelues të PD, mes të cilëve dhe Genc Ruli për të qenë pjesë e këtij komisioni pasi do të përbëhet nga individë që nuk kanë ambicie personale. Më pas do të ketë vendimmarrje nga ana e Kryesisë dhe më pas lista do të miratohet nga Këshilli Kombëtar”, u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i PD.

Bardhi tha më tej se, do të aplikohet e drejta që njeh ligji për të kërkuar verifikim të thelluar për secilin kandit të përfshirë në këtë proces nga ana e Prokurorisë së Përgjithshme për të shmangur kandiatët që bien ndesh me ligjin e dekriminalizimit. Ai bëri të ditur se në garë nuk do të jenë të përfshirë drejtuesit kryesorë të PD, përfshirë dhe ish-kryeministrat e PD-së.

Për diskutimet mbi ndalimin e koalicioneve parazgjedhore, ai tha se, kjo mbetet qëllim strategjik i kryeministrit Edi Rama pasi ka mbetur parti pa aleatë dhe për këtë qëllim po keqpërdor disa deputetë që sipas tij janë aksidentalisht në Parlament për të provokuar opozitën. Për ndryshimin e mundshëm të sistemit zgjedhor, ai tha se do të duhet të mbahet referendum.

LEXO EDHE:  Dritan Shano paralajmëron Bashën/ Çdo marrëveshje politike, humbje për PD-në

Gjatë intervistës në “Ilva Now”, Bardhi foli dhe për sondazhet, ku sipas tij PD del parti me mbështetje më të madhe se sa PS.

“PD në këtë moment sipas sondazheve është mbi PS, por kjo nuk ka të bëjmë e PD apo PS. Koalicionet janë aktualisht në ligji dhe do të duhet dakordësi mes palëve për të pasur një ndryshim të rregullave të lojës. Opozita ka marrëveshje për të hyrë bashkë në zgjedhje”, tha ai.

Për përfshirjen e emrave të aleatëve në listën e kandidatëve të PD-së për zgjedhjet e ardhshme siç ka ndodhur në zgjedhjet e kaluara, ai tha se kjo çështje mbetet ende për t’u diskutuar. Ai iu referua specifikisht rastit të Agron Dukës që drejton Partinë Agrare Ambientaliste, i cili ka shprehur vullnetin për të garuar në listën e partisë së tij.

“Do të diskutohet në momentin e duhur. Disa nga kryetarët e partive aleate nuk dëshirojnë që të jenë në listë. Duka dëshiron të kandidojë si kandidat i partisë së tij. Ndoshta kjo është dhe një zgjidhje për aleatë të tjerë”, u shpreh Bardhi./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kujdes nga Covidi se ti heq brekët e propagandës”/ Petrit Vargu degjeneron Ramën

Publikuar

-

Nga

“Kujdes nga Covidi se ti heq brekët e propagandas”/ Petrit Vargu degjeneron Ramën

Mjeku i njohur Petrit Vargu, në një intervistë në Fax news, ku ka folur për situatën e Koronavirusit në vendin tonë, ka kujtuar dhe se çfarë ka deklaruar që në fillim të pandeminë, teksa tha se e kishte paralajmëruar Ramën se  “koronavirusi ti heq brekët e propagandës”

“Situatën e shikoj mjaft të rënduar, të gjitha mediat e hoqën vëmendjen nga Covid-i, një hapje kjo totalisht e pa studiuar, që ishte vetëm me data. Nuk kishte brenda saj fjalën e domosdoshme se si do të hapeshin dhe cilat do të ishin masat që do të merreshin në të gjitha aktivitetet e jetës në vend. Kjo pjesë shumë e rëndësishme, dhe propaganda se po bëjmë si gjithë bota pa parë kushtet në të cilat ndodhej Shqipëria, arritëm në situatën ku jemi sot. Nëse deri në mars i mbanim pacientët deri sa të bënin testin e dytë, sot i mbajmë deri në ndryshimin e shenjave klinike. Kjo tregon se nëse do të kishim të njëjtën njësi matëse, situata është më e vështirë se në muajin mars.

Përqindjen e pacientëve që rezultojnë pozitiv me numrin e tamponëve tregon se kemi shtim të rasteve por ky numër është ende më i madh në raportin numër pozitiv me numër të tamponuar. Ne që nuk jemi në grupin e gushtë të ekspertëve, statistikat tona bëhen në bazë të të dhënave që na japin. Kam shkruar që pa ardhur Covidi kryeministrit, kujdes nga Covidi se nuk është tërmet, ky ti heq brekët nga propaganda dhe më falni për shprehjen.

LEXO EDHE:  Veliaj përfshihet në skandal/ Zbulohen aferat korruptive

LEXO EDHE:  Fotot ekskluzive/ Ja sa njerez kishte Sherefedin Shehu dhe Muharrem Rama në Dibër

Kjo duhej shoqëruar vetëm me tamponeve, do bëhej gjurmimi, pasi është një filozofi në epidemiologji. Me tre vatra në QSUT dhe ti nuk merr masat për të bërë gjurmimin për të gjithë stafin spitalor. Është turp që në QSUT kishte të paktën 3 vatra për të mos thënë edhe personel tjetër si tek Urgjenca e Përgjithshme. Si mund të lësh mjekët të pambrojtur që janë pacientët që infektojnë mjekët dhe anasjelltas. Së paku të lërë vjedhjet dhe të merret me këtë punë se më e rëndësishmja janë jetët e njerëzve”, tha Vargu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Aleksandër Çipa bën parashikimin e papritur/ “Në fund të vjeshtës do kemi zgjedhje të parakohshme”

Publikuar

-

Nga

Aleksandër Çipa bën parashikimin e papritur/ “Në fund të vjeshtës do kemi zgjedhje të parakohshme”

Kreu i Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, Aleksandër Çipa, ka habitur mbrëmjen e sotme më një parashikim, teksa po fliste për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore.

Çipa tha se në fund të vjeshtës mund të kemi një zgjedhje të parakohshme, ndërsa pretendon se ky proces do ta ndihmonte shumë vendin tonë.

“Analiza ime personale më shtyn që të lexoj ekzistencën dhe domosdoshmërinë e një procesi të parakohshëm elektoral të ardhshëm në Shqipëri. Unë e parashikoj në pjesën e fundit të vjeshtës të këtij viti një proces zgjedhor dhe ky proces do ta ndihmonte Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Dokumentet/ Ja si zhvaten taksat e shqiptarëve, buxheti i shtetit në duart e trafikantëve

LEXO EDHE:  Dokumentet/ Ja si zhvaten taksat e shqiptarëve, buxheti i shtetit në duart e trafikantëve

Unë nuk pranoj ta quaj Reformë Zgjedhore pavarësisht se është pranuar nga palët. Një reformë do të thotë kur merret përsipër ndryshimi i arkitekturës dhe pse jo ndryshimi i një sistemi që nuk ka funksionuar. Aty ku nuk ka vullnet dhe ka dakordësi midis palëve antagoniste do të thotë që ka një dakordësi dhe palët këtë gjë po e dëshmojnë”, theksoi ai në Rtv Ora./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kreshnik Spahiu/ Para 2 muajsh SHBA rrëzoi Albin Kurtin, sot Evropa rrëzoi Hashim Thaçin

Publikuar

-

Nga

Kreshnik Spahiu/ Para 2 muajsh SHBA rrëzoi Albin Kurtin, sot Evropa rrëzoi Hashim Thaçin

Në Open në Top Channel Kreshnik Spahiu tha se aktakuzat erdhën për arsye të marrëveshjes që donte të bënte Thaçi me Vuçiçin.

‘Marrëveshja e fshehtë, e nxituar dhe duke lënë jashtë BE-në bëri që të publikoheshin aktakuzat. Para dy muajsh amerikanët rrëzuan Albin Kurtin, ndërsa kësaj radhe Evropa rrëzoi Hashim Thaçin. Në SHBA nuk do kishte marrëveshje ekonomike.

BE i ka vënë kusht Serbisë, dukë thënë se po njohu Kosovën do hyjë shpejt në BE. Serbia nuk është e interesuar për BE-në. U bënë aktakuzat sepse në marrëveshje kishte edhe pikën e amnistisë, ku Serbia nuk  njeh krimet mbi Kosovën.

LEXO EDHE:  Fotot ekskluzive/ Ja sa njerez kishte Sherefedin Shehu dhe Muharrem Rama në Dibër

LEXO EDHE:  Skandali seksual në liceun e Fierit/ PD dënon heshtjen e qeverisë. Të shkarkohet Shahini

Kujtojmë se sot presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi bëri deklaratën e parë pas aktakuzave të bëra nga Prokuroria Speciale. Thaçi tha se akuzat ishin të pabaza dhe se në momentin që akuza të konfirmohet ai do të japë dorëheqjen.

LEXO TE PLOTE