Connect with Us

NASA bën ofertën tunduese/ Ofron 35 mijë dollarë për krijimin e një tualeti që do të përdoret në Hënë

Teknologji

NASA bën ofertën tunduese/ Ofron 35 mijë dollarë për krijimin e një tualeti që do të përdoret në Hënë

Publikuar

-

NASA bën ofertën tunduese/ Ofron 35 mijë dollarë për krijimin e një tualeti që do të përdoret në Hënë

NASA ka kërkuar ndihmë për të dizejnuar një tualet të përshtatshëm për në Hënë.

Ata janë gati të paguajnë 35 mijë dollar për këtë krijim. Agjensia hapësinore ka vendosur një qëllim ambicioz për të dërguar astronautët përsëri në Hënë deri në vitin 2024 dhe ekuipazhi padyshim që do ti duhet të përdorë tualetin gjatë misionit.

NASA mund të përshtatë modelin e tualetit për tokën e saj hënore të Artemis, kështu që do të duhet të punojë si në mikrogravitetin e hapësirës, ose “zero-g”, ashtu edhe në Hënë, ku graviteti është rreth një e gjashta e asaj që ndiejmë në Tokë , sipas udhëzimeve të projektimit të postuara nga NASA dhe HeroX , e cila lejon secilin të krijojë sfida për të zgjidhur një problem me të cilin përballet bota.

Misioni do të përfshijë astronauten e parë femër që udhëton ndonjëherë në Hënë , kështu që tualetet do të duhet të jenë për burra dhe gra.

Modelet e tualetit gjithashtu duhet të ruajnë ujin dhe “të ndihmojnë në mirëmbajtjen e një mjedisi të pacenuar brenda tokës që nuk ka erë dhe ndotës të tjerë”.

“Pikat e bonusit do t’i jepen modeleve që mund të kapin të vjellat pa qene nevoja qe anëtari i ekuipazhit të vendosë kokën e tij / saj në tualet,” thuhen udhëzimet.

LEXO EDHE:  “Mbreti i Instagramit” me jetë të shfrenuar/ Dan Bilzerian bën ofertën e çmendur

Ai duhet të jetë në gjendje të perballoje një ekuipazh prej dy astronautësh për 14 ditë dhe të lejojë transferimin e mbeturinave të mbledhura në depo ose depozitim jashtë automjetit.

Tualeti duhet të jetë i lehtë për tu pastruar dhe mirëmbajtur dhe duhet të ketë një kohë kthimi prej pesë minutash ose më pak ndërmjet përdorimeve. Gjithashtu duhet të harxhoje më pak se 70 vat energji dhe të bëjë më pak zhurmë.

Një tualet në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor ka përmasat e një dollapi të vogël. Çmimi më i lartë është 20,000 dollarë dhe fituesit e vendit të dytë dhe të tretë do të marrin 10,000 dhe 5,000 dollarë. Afati i fundit për dorëzimin e modeleve është 17 gusht dhe fituesit do të shpallen në tetor./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Logoja e iPhone, një buton “sekret” që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Publikuar

-

Nga

Logoja e iPhone, një buton “sekret" që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Logoja juaj  e iPhone mund të veprojë si një “buton sekret” i zgjuar. Butoni i fshehur mund të kryejë shumë detyra të dobishme, përfshirë edhe shkrepjen e fotografive.

Quhet “Back Tap” dhe është pjesë e azhurnimit të ri të softuerit iOS 14.

Si të përdorni Trokitje e lehtë në iPhone

Për të aktivizuar funksionin sigurohuni që të keni azhurnuar në iOS 14.Pastaj shkoni te Cilësimet tuaja. Pastaj lëvizni poshtë te “Kthehu Trokitje”.Do të keni zgjedhjen të aktivizoni “Trokitje e dyfishtë” ose “Trokitje e trefishtë”.Cilindo që zgjidhni ju jep të njëjtat opsione.Klikoni për të parë se cilat tipare mund të kontrolloni tani ose me një trokitje të dyfishtë ose të trefishtë në logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.

LEXO EDHE:  NASA nuk e pa/ Asteroidi që mund të shkatërronte Nju Jorkun kalon fare pranë Tokës

LEXO EDHE:  Asteroidi me madhësinë e makinës kalon Tokën / NASA: Nuk e kemi parë

Ato përfshijnë marrjen e fotografive në ekran, kthimin e volumit lart ose poshtë, zmadhimin, lëvizjen dhe më shumë.Për shembull, nëse keni dashur të përdorni një Trokitje të Dyfishtë për të marrë pamje nga ekrani, klikoni në opsionin “Trokitje e Dyfishtë” dhe më pas shënoni “Screenshot”.

Tani duhet të jeni në gjendje të bëni një pamje të ekranit vetëm duke trokitur dy herë logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.Shkoni poshtë dhe prekni “Accessibility” dhe më pas klikoni “Touch”. Mund t’i ndërroni veçoritë e Kontrollit të Trokitjes së Prapa ose ta çaktivizoni atë në çdo kohë duke përdorur të njëjtat hapa më sipër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Publikuar

-

Nga

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Google ka zbuluar një të metë “kritike” të sigurisë në shfletuesin e saj të Chrome që mund t’i ekspozojë përdoruesit ndaj hakerave.

Gjiganti i kërkimit po hap një azhurnim këtë javë për të rregulluar cenueshmërinë që duhet të shpërndahet automatikisht në telefona dhe PC në të gjithë botën. Është një nga dhjetëra mënyrat e sigurisë të fiksuara nga Google në azhurnimin e softuerit Chrome 88 të lëshuar të Martën.

Shkarkimi përfshin gjithashtu një numër përmirësimesh të stabilitetit dhe performancës, tha Google. Titani i teknologjisë në Kaliforni renditi 36 dobësi të Chrome të rregulluara nga azhurnimi, të cilat duhet të arrijnë tek përdoruesit në ditët ose javët e ardhshme.

Njëra, CVE-2021-21117, u shënua si “kritike”. Të metat kritike janë zakonisht ato që kërkojnë rregullim urgjent, zakonisht sepse e ekspozojnë përdoruesin ndaj hakerave. Google nuk shkoi në detaje mbi natyrën e çështjes, ose çfarë mund të arrijnë vjedhjet kibernetike nëse e shfrytëzojnë atë. Nuk është e qartë nëse hakerat mendohet të kenë përdorur cenueshmërinë për të depërtuar në pajisjet e njerëzve para se të rregullohej.

LEXO EDHE:  NASA-SpaceX/ Astronautët nisin udhëtimin 19 orësh për në shtëpi pas misionit historik në Crew Dragon

LEXO EDHE:  Imazhi mahnitës/ NASA fotografon Uraganin Genevieve nga Stacioni Hapësinor

Për t’u siguruar që jeni të sigurt, të gjithë përdoruesit e Google Chrome këshillohen të azhurnojnë tani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Me WhatsApp aktualisht të zhytur në një skandal të privatësisë, vëmendja është kthyer në praktikat e grumbullimit të të dhënave të aplikacioneve të tjera të Facebook.

Facebook Messenger, për shembull, është kritikuar javët e fundit për qëndrimin e tij ndaj privatësisë së përdoruesit. Aplikacioni i bisedës, i cili ka 1.3 miliard përdorues në të gjithë botën, gjurmon vendndodhjen tuaj të saktë, lexon mesazhet tuaja private dhe madje skanon aplikacionin tuaj të kalendarit. Kushtet shqetësuese të privatësisë së aplikacionit u theksuan nga eksperti i sigurisë kibernetike Zak Doffman në një artikull për Forbes gjatë fundjavës.

Ai e përshkroi marrjen e të dhënave të Messenger si “dukshëm më alarmante” sesa WhatsApp.

WhatsApp iu nënshtrua një stuhie zjarri të mediave sociale javën e kaluar për shkak të ndryshimeve të detyrueshme të kushteve të saj të shërbimit që i lejojnë asaj të ndajë më shumë të dhëna të përdoruesit me Facebook. Disa tifozë shprehën shqetësime se mesazhet e tyre do të ankohen nga gjigandi i mediave sociale, megjithëse WhatsApp mohon me forcë akuzat.

Facebook, për shembull, pranon hapur leximin e teksteve private të dërguara përmes Messenger dhe përdorimin e përmbajtjes së tyre për të synuar më mirë reklamat tek përdoruesit. Aplikacioni madje shkarkon bashkëngjitjet e skedarëve të dërguara midis texters në serverat e vet, si dhe lidhjet për ndarjen e skedarëve dhe faqet e internetit. Të dhënat e vendndodhjes, kontaktet tuaja, historia e blerjeve, historia e kërkimit, historiku i shfletimit dhe shumë më tepër gjithashtu mblidhen nga aplikacioni.

Doffman, i cili është themeluesi dhe CEO i firmës britanike të teknologjisë së mbikqyrjes Digital Barriers, theksoi se WhatsApp mbron mesazhet e dërguara mbi shërbimin e saj me enkriptim nga fundi në fund. Kjo do të thotë që askush – përfshirë WhatsApp dhe Facebook – nuk mund të lexojë tekste të tjera përveç dërguesit dhe marrësit.

LEXO EDHE:  Dokumenti i shkarkimit/ Kadia: PD është e papjekur, Basha nuk ka bërë reformim

LEXO EDHE:  Mëngjesi i së hënës nis me shi/ Sa do të zgjasin reshjet?

Por ndërsa Messenger ofron kriptimin si pjesë të mjetit të tij “biseda sekrete”, kjo mbështetet vetëm në biseda midis dy personave.

Praktikat e mbledhjes së të dhënave të aplikacioneve të mesazheve kanë qenë njohuri të publikut për vite me radhë, por një vëmendje u ndriçua nga Apple muajin e kaluar.Prodhuesi i iPhone prezantoi etiketat e reja të privatësisë për çdo aplikacion në App Store në 14 Dhjetor për të përmirësuar transparencën rreth mbledhjes së të dhënave.

Etiketat shfaqen në faqet e produkteve të aplikacioneve, përfshirë softuerin e vetë Apple, duke u dhënë përdoruesve një përmbledhje të shpejtë të praktikave të të dhënave të një aplikacioni.Ata që u qëlluan me WhatsApp dhe Messenger zbulojnë lista të gjata të të dhënave të gjurmuara nga aplikacionet. Kapja e ekranit prej tyre shpejt u bë virale në Twitter. Në të kundërt, vetë shërbimi i mesazheve i Apple, iMessage, kërkon vetëm adresën tuaj të postës elektronike, numrin e telefonit dhe ID-në e pajisjes, sipas Apple.

Doffman rekomandoi që kushdo që dërgon mesazhe në Messenger ose Instagram gjë që ai thotë se është “edhe më keq” për privatësinë tuaj të kalojë në një shërbim të koduar, siç është WhatsApp.Ai shtoi se ata që duan një mundësi më të sigurt duhet të zgjedhin aplikacionin e mesazheve të fokusuar në privatësi Signal, i cili ka parë një rritje të shkarkimeve pas gabimeve të fundit të WhatsApp./ CNA.al

LEXO TE PLOTE