Connect with Us

FOTOT-Pemë që “përplasen” në qiell dhe foto magjike të Rrugës së Qumështit

Kuriozitete

FOTOT-Pemë që “përplasen” në qiell dhe foto magjike të Rrugës së Qumështit

Publikuar

-

FOTOT-Pemë që “përplasen” në qiell dhe foto magjike të Rrugës së Qumështit

Rruga e Qumështit përmban mbi 200 miliardë yje, përfshirë sistemin tonë diellor. Fotografimi i diçkaje kaq të gjerë mund të jetë sfiduese, por rezultatet janë gjithmonë të mrekullueshme.

Më poshtë do të gjeni 5 prej fotogarfive më ët bukura dhe historinë që fshihet pas tyre:

1-“Deadvlei” nga Stefan Liebermann tregon Rrugën e Qumështit që shtrihet mbi Parkun Kombëtar Namib-Naukluft në Namibia.

“Pemët në Deadvlei kanë vdekur për më shumë se 500 vjet,” shkroi Liebermann. “E vendosur në Parkun Namib-Naukluft në Namibia, këto fidanë u rritën pasi lumenjtë vendas u përmbytën për shkak të reshjeve të mëdha të shiut, por vdiq pasi dunat e rërës u zhvendosën në seksion jashtë lumit. Lartë sipër dhe larg në distancë, banda e galaktikës sonë të Rrugës së Qumështit formon një hark mbi një kërcell të madh në këtë imazh të panoramës së natës “.

2-Tendat e ndezura në “Baza Camp” të Giulio Cobianchi bëjnë një kontrast mahnitës me Rrugën e Qumështit më lart.

“Më pëlqen të gjuaj Rrugën e Qumështit gjatë gjithë 12 muajve të vitit,” shkroi Cobianchi. “Unë duhet të pranoj se gjatë sezonit të dimrit, ai më magjeps edhe më shumë, me siguri sepse Rruga e Qumështit ka ngjyra më të ftohta që kombinohen në mënyrë të përsosur me dëborën, dhe gjithashtu sepse gjuajtja në këto kushte është shumë më sfiduese.”

3- “Manastiri i magjepsur” i Ramón Morcillo tregon Rrugën e Qumështit duke krijuar një hark mbi një manastir në Spanjë që daton që nga 1504.

LEXO EDHE:  "S'po na zinte gjumi"/ Luana Vjollca zbulon çfarë ndodhi me krahun e "zhdukur"

“Ideja për të gjuajtur një manastir të vjetër nën Rrugën e Qumështit në malet spanjolle ishte ne kokën time për muaj të tërë,” shkroi Morcillo. “Unë isha eimagjepsur nga ideja për të planifikuar këtë imazh; kisha harkun e Rrugës së Qumështit sipër kullës së lashtë dhe të vetmuar. Manastiri ishte një manastir Augustini i themeluar në vitin 1504 dhe u quajt Manastiri i Zojës së Kragës. Disa qindra milje me makinë e ndjekur nga një shëtitje e gjatë dhe një ngjitje e sfiduese  përfundoi në këtë vend të bukur dhe magjik, ku unë mund të kapja harkun tonë të galaktikës “.

4- Mehmet Ergün e quajti këtë foto “Rruga e Qumështit mbi Parque Nacional del Teide”.

“Kjo foto është bërë në një nga ishujt e mi të preferuar: Tenerife”, ka shkruar Ergün. “Ky është një ishull me mundësi të pakufizuara, ku ju mund të shijoni natyrën me të gjithë lavdinë e saj. Në veçanti, qielli natën mbi Tenerife është i njohur në të gjithë botën për kushtet e tij të shkëlqyera për stargazhe dhe astrofotografi.”

5- Michael Goh donte të kapte mënyrën se si pemët dukeshin se po “përplaseshin në qiell” në foton e tij “Nightmare”.

“Liqeni i Dumbleyung është një liqen kripë që ndodhet në Australinë perëndimore,” shkroi Goh. “Liqeni është i rrethuar nga qindra pemë që kanë vdekur për shkak të nivelit të kripës, dhe, gjatë një nate të qetë, të gjitha yjet reflektojnë ujin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Arkitektura e mahnitshme dhe bota nëntokësore të lë pa frymë/ Qytetet siç nuk i keni parë kurrë më parë

Publikuar

-

Nga

Arkitektura e mahnitshme dhe bota nëntokësore të lë pa frymë/ Qytetet siç nuk i keni parë kurrë më parë

Fotografi Jeroen van Dam bën fotografi të monumenteve më të njohura. Por fotografi shumë i talentuar u përzgjodh në listën e sivjetshme të Sony World Photography Aëards dhe preferon të fotografojë ambiente të fshehura, më të errëta dhe më të zjarrta.

Ai i bën ata të duken absolutisht epikë, ndonjëherë madje edhe joshës. Disa prej ambienteve apo dukurive që ai sjell në fotogaleritë e tij janë të shtëna drenazhesh të mëdha stuhie, hekurudha të humbura, bunkerë të shkatërruar të Luftës së Dytë Botërore dhe një termocentral të braktisur të përdorur për filmin Blade Runner 2049.

LEXO EDHE:  Një nga vajzat më “bombë” të ekranit/ Fotot më të zjarrta të Rashel Kolanecit

LEXO EDHE:  Video-Mendoni se vetëm meshkujt janë të zotë për të pirë alkool/ Këto vajza do t’u lënë pa fjalë

Jeroen, i cili jeton në Roterdam, thotë se i pëlqen të tregojë tërheqjen e një ane më të errët të një qyteti  ose të fotografojë diçka të famshme nga një kënd i papritur, për t’i ndihmuar njerëzit të vlerësojnë më shumë vendin ku jetojnë.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

Publikuar

-

Nga

I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

Xhevahirët e kurorës mbretërore të Britanisë përfshijnë një diamant “super të thellë” që është formuar shumë thellë nën tokë. Diamanti Cullinan është diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë dhe ekspertët kanë përdorur teknologjinë lazer pionierë për të vendosur origjinën e saj.

Është një nga dy diamantet me origjinë më shumë se tre herë më të thellë se shumica e diamanteve në mantelin e Tokës, përpara se të nxirret përfundimisht përmes shpërthimeve vullkanike.Diamanti u zbulua në një minierë në Afrikën e Jugut në 1905 dhe tani ndodhet në qendrën e xhevahireve të Kurorës mbretërore.

Ajo u paraqit si një gjest simbolik që synonte të shëronte përçarjen midis Britanisë dhe Afrikës së Jugut pas Luftës së Boer. Diamanti i dytë që u gjet ishte diamanti Hope i zbuluar në Indi dhe i mbajtur në Institutin Smithsonian në SH.B.A.

Dr Wuyi Wang, nga Instituti Gemologjik i Amerikës, tha:”Zbulimi i origjinës së mantelit të thellë do të thotë që materiali në këto diamante i nënshtrohet një udhëtimi të mrekullueshëm. Ne besojmë se bor, i cili i jep Diamantit Hope është ngjyra e tij blu karakteristike, që buron nga fundi i oqeaneve.Nga atje, tektonika e pllakës e tërheq atë qindra kilometra poshtë në mantel, ku mund të kthehet në diamant.

LEXO EDHE:  Kourtney Kardashian nuk kursehet aspak/ Pozon në foto pa recipeta

LEXO EDHE:  "S'po na zinte gjumi"/ Luana Vjollca zbulon çfarë ndodhi me krahun e "zhdukur"

Kjo tregon se ekziston një rrugë e gjatë riciklimi që sjell elemente nga sipërfaqja e Tokës poshtë në Tokë, dhe pastaj herë pas here kthen diamante të bukura në sipërfaqe, si pasagjerë në shpërthime vullkanike.”

Diamantet formohen nën presion të lartë në mantelin e Tokës, shtresën e mesme midis kores së sipërfaqes dhe bërthamës qendrore. Shumica e diamanteve formohen në bazën e pllakave tektonike kontinentale në thellësi rreth 150-200 km por disa diamante të rralla të formuara më thellë në mantel.

Ekipi me qendër në New York identifikoi mbetjet e një minerali të quajtur bridgmanite në Cullinan i cili ka ngjyrë të bardhë-blu.

Diamanti Cullinan është 3,107 karat në formën e tij të paprekur dhe tani përbëhet nga nëntë gurë të mëdhenj dhe nëntëdhjetë e gjashtë gurë më të vegjël. Dy gurët më të mëdhenj u vendosën në Kurorën e Sovranit dhe Perandorisë Shtetërore./ CNA.al

Marrë nga Metro.co.uk

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Nuk është e rëndësishme se sa shumë herë i shohim ato, perëndimet e diellit janë spektakolare. Por a e dini se si duket perëndimi i diellit në planetet e tjera? Shkencëtari i NASA – s , Geronimo Villanueva ka krijuar një animacion mahnitës që tregon se si duket rënia e natës në planetët e tjerë në sistemin tonë diellor.

NASA tha: “Animacionet tregojnë se Dielli duket se shfaqet nga këndvështrimi i dikujt në këto botë.”Ndërsa këto botë rrotullohen larg nga drita e Diellit, që është ajo që ndodh gjatë perëndimit të diellit, fotonet shpërndahen në drejtime të ndryshme në varësi të energjisë së fotoneve dhe llojeve të molekulave në atmosferë.

“Rezultati është një gamë e bukur ngjyrash që do të ishte e dukshme për ata që qëndrojnë në këto botë.”Në veçanti, muzgu i Diellit në Uran është i bukur, duke shfaqur një azure të pasur që venitet në blu mbretërore. NASA shpjegoi: “Kjo ngjyrë blu-jeshile vjen nga bashkëveprimi i dritës së diellit me atmosferën e planetit. Kur rrezet e diellit – e cila është e përbërë nga të gjitha ngjyrat e ylberit – arrin atmosferën e Uranit, hidrogjeni, heliumi dhe metani thithin pjesën e kuqe të dritës më të gjatë të valës.

LEXO EDHE:  Provokuese me pozat e saj/ Mya Mills, fantastike në fotot e fundit

LEXO EDHE:  Video-Mendoni se vetëm meshkujt janë të zotë për të pirë alkool/ Këto vajza do t’u lënë pa fjalë

“Pjesa e dritës blu dhe jeshile me gjatësi më të shkurtër valore shpërndahen ndërsa fotonet kërcejnë molekulat e gazit dhe grimcat e tjera në atmosferë. Një fenomen i ngjashëm bën që qielli i Tokës të duket i kaltër në një ditë të qartë. “Ndërkohë, perëndimi i diellit në Mars kthehet nga kafe në blu, falë grimcave të pluhurit Martian që shpërndajnë ngjyrën blu në mënyrë më efektive.

Z. Villanueva shpreson se simulimi do të ndihmojë ndërsa ndërtoni një mjet modelimi kompjuterik për një mision të mundshëm të ardhshëm në Uranus.NASA shpreson të kthehet në planetin e akullt në 2030 – 44 vjet pas misionit të fundit në Uranus./ CNA.al

LEXO TE PLOTE