Connect with Us

Irlanda Veriore ndjek shembullin e Gjermanisë/ Po përgatit aplikacionin gjurmues për Coronavirusin

Teknologji

Irlanda Veriore ndjek shembullin e Gjermanisë/ Po përgatit aplikacionin gjurmues për Coronavirusin

Publikuar

-

Irlanda Veriore ndjek shembullin e Gjermanisë/ Po përgatit aplikacionin gjurmues për Coronavirusin

Irlanda Veriore po planifikon të prezantojë brenda disa javësh aplikacionin e saj gjurmues të koronavirusit. Aplikacioni NI do të bazohet në modelin Google / Apple.

Është krijuar që të jetë në përputhje me një aplikacion që do të dalë së shpejti në Republikën e Irlandës. Ky aplikacion bazohet gjithashtu në paketën e tools të ofruara nga Apple dhe Google.

Modeli Apple dhe Google është më i përqendruar në privatësi, por ofron më pak të dhëna për epidemiologët sesa versioni i centralizuar i Anglisë.

“Ministri i Shëndetësisë ka urdhëruar të nisë puna për krijimin e programit bazuar në modelin e de-centralizuar të Google / Apple, për t’u përdorur në Irlandën Veriore,” tha Departamenti i Shëndetit në Irlandën Veriore në një deklaratë.

LEXO EDHE:  Gjermania mbështet forcimin e të drejtave të grave në Shqipëri

“Kjo punë përfshin shqyrtimin e ndërveprimit të aplikacioneve dhe shkëmbimin e informacionit përtej kufirit midis Irlandës Veriore dhe Republikës”, tha ajo.

Megjithatë, ministri i shëndetësisë i Irlandës Veriore duket i bindur se pas disa javësh punë, mbase duke u bazuar në përvojën e Gjermanisë dhe vendeve të tjera që kanë lëshuar aplikacione të decentralizuara, mund të japin diçka që do të bëjë punën më të lehtë dhe madje edhe të jetë në përputhje me projektin e Republikës irlandeze./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  Snapchat bën lëvizje të zgjuar/ Do zbukurojë story-n me GIFT-s

LEXO EDHE:  Snapchat bën lëvizje të zgjuar/ Do zbukurojë story-n me GIFT-s

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  DW: Asnjë ndryshim, vetëm tregti me Kinën

LEXO EDHE:  Negociatat/ Gjermania: BE nuk bën pazare me Shqipërinë  

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:   “Gjermania nuk është jashtë rrezikut”/ Apeli i fortë i Merkel: Covid-19 të merret seriozisht

LEXO EDHE:  Kështu Europa ia fali borxhet Gjermanisë

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: