Connect with Us

Video-Skenë dramatike që vlen 400 mijë euro në ditë/ Policia i vërsulet qytetarit, i “merr kafshatën”

Denoncim

Video-Skenë dramatike që vlen 400 mijë euro në ditë/ Policia i vërsulet qytetarit, i “merr kafshatën”

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në profilin e tij në rrjetet sociale, një video ku shihet se si forcat e rendit dhunojnë persona, të cilët shihen të mbledhin kanaçe dhe lëndë plastike.

Berisha e shoqëron videon edhe me një koment të shkurtër, ku shkruan se kjo dhunë nuk është rastësore, por sipas tij i ka rrënjët në një aferë korruptive të dyshes Rama-Veliaj, e cila gjeneron mijëra euro në ditë.

“Skenë dramatike! A e dini pse 5 narkobanditë me uniformë keqtrajtojnë dhe i marrin thesin me plehrat e kafshatës qytetarit? Kjo sepse plehrat janë afera Rama-Veliaj-Bosi i Ndragetës, Miglioranzi i Veronës!”, shkruan Berisha.

LEXO EDHE:  Sekuestrohen armë, municione dhe drogë/ Në pranga dy persona

Më tej, Berisha shkruan se “Në këtë aferë ndërmarrja e tyre e përbashkët Echo Tirana, duke paguar nga takspaguasit 12-27 euro për çdo ton plehra që dërgon në Sharrë ndërmarrjes përsëri të përbashkët, pra i paguajnë vetes së tyre dhe Rama-Veliaj-Ndrageta fitojnë në ditë 400 000-440 000 euro. Kjo është arsyeja pse 5 narkopolicë i vërsulen të shqyejnë fatkeqin që siguron kafshatën me plehrat që mbledh! Krim mafioz!”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Hoxha-Blushi në dosjet e SPAK?!/ Hetimet për aferat me inceneratorët duhet të shtrihen edhe në media

Publikuar

-

Nga

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

CNA.al me dokumente ekskluzive dhe zyrtare ka mundur të zbërtheje skemën e plotë të koncesionit të inceneratorëve në Shqipëri, që fillon me 22 milion euro në Elbasan, 28 milionë euro në Fier, dhe 128 milionë euro në Tiranë.

Një dosje e tërë me dokumenta dhe kompani dyshohet se pronarët e këtyre koncesioneve janë të përfshirë në ortakëri me pronarë e drejtues mediash, dokumente zyrtare janë publikuar nga CNA.al, ditë pas dite.

Njerëzit që fshihen pas inceneratorëve nëpërmjet një skeme, e denoncuar nga pak media, por edhe nga opozita pjesërisht, kanë lidhje të forta mediatike.

Ata janë shtetasit Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe bashkëjetuesja e këtij të fundit Stela Gugallja, të cilët rrugës kanë depërtuar edhe në ortakëri me media, si në rastin e Top Channel, apo duke sponsorizuar shumë televizione dhe portale nga më kryesoret në vend.

CNA.al ka zbardhur lidhjet e treshes së inceneratorëve me një pronaren e Top Channel Vjollca Hoxha dhe ish politikanin, aktualisht drejtues i këtij televizioni, Ben Blushin.

Janë dy kompani të cilat tregojnë qartazi, se aksionerja e Top Channel, Vjollca Hoxha është ortake me pronarët e kompanive që kanë marrë me koncesion, inceneratorët në Shqipëri.

Së pari, është Em Capital Group.

Një kompani e themeluar në Bullgari, ku ortakë janë Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Eva Blushi, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi.( Lexo këtu)

Më pas kjo kompani vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Lori Kafe, e cila mban emrin tregtar Valtelina Kafe, dhe që “rastësisht” ka të njëjtët pronarë me Top Channel. (Lexo këtu)

Kompania e dytë është KudoPay.

Në këtë kompani aksionerë janë Vjollca Hoxha, Ben Blushi, dhe Stela Gugallja. Kjo e fundit personazhi që siguroi kontratën 22 milionë euro të koncesionit të Inceneratorit të Elbasanit. ( Lexo këtu)

Pronarja e Top Channel është ortake, me pronarët e inceneratorëve, këta marrin para nga taksapaguesit shqiptarë dhe me këto para sponsorizojnë media, për t’u “mbrojtur” publikisht.

Tashmë e gjithë kjo skemë është publike dhe SPAK e ka mjafdt të lehtë ta hetojë mjafton vullneti i organeve përkatëse.

Kreu i SPAK, Arben Kraja, në një përgjigje zyrtare për CNA.al, saktëson se çfarë po ndodh me aferën e inceneratorëve dhe cili është objekti i hetimeve.

Struktuara e Posaçme Antikorrupsion ka vënë nën hetime aferat me inceneratorët, pronarët e të cilëve janë në ortakëri në kompani të tjera me pronaren e Top Channel, Vjollca Hoxha dhe ish politikanin, aktualisht drejtues i Top Channel, Ben Blushi.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Tiranë/ Arrestohen administratori dhe drejtuesi teknik i punimeve

LEXO EDHE:  Lazarat, gjendet arsenali i armeve qe u perdor ne sulmin e 24 Qershorit

Hetimet kanë nisur për inceneratorin e Fierit dhe për inceneratorin e Tiranës.

Ju konfirmojmë se SPAK, po kryen hetime në kuadër të procedimit penal nr.187 të vitit 2020, në lidhje me kontratën koncensionare me objekt “ Dhënia me koncension e ndërtimit dhe Administrimit të Impiantit  të Trajtimit të Mbetjeve Urbane, Fier”, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe ‘Shkelja e barazisë në tendera apo ankande publike”, parashikuar nga nenet 248 dhe 258 të Kodit Penal.

Po ashtu SPAK, po kryen hetime në kuadër të procedimit penal nr.255 të vitit 2020, në lidhje me kontratën koncensionare me objekt “Dhënia me koncension e ndërtimit të landfillit, inceneratorit dhe reahabilitimi i vend depozitimeve ekzistuese në Tiranë”, për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe ‘Shkelja e barazisë në tendera apo ankande publike”, parashikuar nga nenet 248 dhe 258 të Kodit Penal”, thuhet në përgjigjen e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, të firmosur nga Arben Kraja.

Sipas të njëjtit për këto dy procedime penale hetimet vazhdojnë ende, dhe në ruajtje të sekretit hetimor, nuk mund të bëhen publike më shumë detaje.

Në fakt, dokumentat kompromentuese, ekzistojnë dhe janë të shumtë, dhe SPAK e Arben Kraja, kanë si kurrë më parë prova për të bërë drejtësi nëse duan, në rastin e inceneratorëve, pavarësisht se kush janë të përfshirë cilët janë mbrojtësit e tyre publikë apo ortakët mediatikë si Vjollca Hoxha, Ben Blushi, treshja e ortakëve Klodian Zoto, Mirel Mërtiri, Stela Gugallja apo edhe të tjerë të ndonjë rangu më të lartë./CNA.alSkema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Faktet/ Vjollca Hoxha, si ortake e pronarëve të inceneratorëve

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dokumente-Skandal/ Noterja falsifikon firmën e qytetares në kontratën e dhurimit

Publikuar

-

Nga

Sistemi i drejtësisë në vendin tonë, nuk çalon vetëm nga gjykatat dhe prokuroritë, të cilat janë vënë gjithnjë në shënjestër, por edhe nga noteria.

Në Shqipëri, Noteri në vend që të ligjërojë një dokument e falsifikon.

Një denoncim ka mbërritur në CNA.al, ku një qytetare ka rrëfyer se si i është falsifikuar firma për të dhuruar një pronë.

Qytetarja, e cila për shkak të hetimeve kërkon të mos identifikohet me emër dhe mbiemër por vetëm me iniciale R.I, rrëfen se noterja Diana Kamberi ka falsifikuar firmën e saj duke nënshkruar një kontratë dhurimi.

Gjithçka ka ndodhur në vitin 2012 dhe denoncuesja e ka kuptuar në vitin 2021.

“Unë në vitin 2012, nuk kam qenë në Shqipëri, kam qenë në Itali, ku po merrja kujdes shëndetësor. Këtë e vërtetoj edhe me epikrizën por edhe me të dhënat e sistemit TIMS. Vonë kam kuptuar se më është falsifikuar firma nga noterja Diana Kamberi dhe për këtë kam bërë denoncim në sektorin e krimeve ekonomike në Polici dhe tashmë çështja ka kaluar në Prokurorinë e Tiranës, tek prokurorja Anisa Qilimi”, ka rrëfyer ajo për CNA.al.

Duke iu  referuar denoncimit të qytetares, por edhe dokumentave të vëna në dispozicion prej saj, të cilat do t’i sjellim më poshtë, ne kontaktuam me shkrim, noteren Diana Kamberi për të kërkuar versionin e saj.

LEXO EDHE:  A përfundon këtu goditja ndaj Berishës?

LEXO EDHE:  A përfundon këtu goditja ndaj Berishës?Kamberi nuk ka kthyer përgjigje, por gjithsesi e mirëpresim ende edhe versionin e saj në lidhje me këtë denoncim-skandal.

Pasi, sipas dokumentave është falsifikuar firma e qytetares, ndërkohë që ajo nuk ka qenë fare në Shqipëri.

Kontrata e dhurimit mban datën  13 Korrik 2012, ndërkohë që e njëjta datë rezulton edhe tek epikriza e denoncueses, lëshuar nga një institucion shëndetësor në Lombardi.

 

Edhe në të dhënat e sistemit TIMS, lëshuar nga Drejtoria e Policisë së Shtetit, rezulton se denoncuesja ka dalë nga Porti i Durrësit me datë 03.05.2012 ora 13.19 dhe ka hyrë në territorin shqiptar me datë 27.08.2012, ora 8.02 minuta po nga Porti i Durrësit.

Këmbanat në këtë rast nuk bien vetëm për Prokurorinë që t’i japë vëmendjen e duhur kësaj çështjeje por edhe për Ministrinë e Drejtësisë, që të çlirojë sistemin e noterëve nga korrupsioni./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Shtëpia “mollë sherri”, vajza fut nënën në burg dhe më pas e mbyll në çmendinë

Publikuar

-

Nga

cna lajm denoncim

Emisioni “Stop” mbrëmjen e sotme ka publikuar historinë e Krisanthi Kore nga Gjirokastra. Krisanthi Kore, 76 vjeçe, denoncon se si është burgosur dhe dërguar në çmendinë nga vajza e saj me ndihmën e policisë, prokurorisë dhe gjykatës Gjirokastër, vetëm për t’i marrë pronën të moshuarës.

E moshuara  tregon problemet nisë në vitin 2007 pasi i ndërroi jetë bashkëshorti, ku bashkë me të kishin një banese 60m2, me vërtetim hipotekor dhe sipas trashëgimisë i kaloi asaj dhe 2 femijëve, djalit dhe vajzës.

Kam pasur një banesë ku e kemi bërë bashkë me bashkëshortin tim se ai ka ndërruar jetë në fund të 2007. Në krah të kësaj, unë duke punuar në Greqi 25 vjet, ndërtova një banesë 2-katëshe pa leje ndërtimi dhe bëra një vetëdeklarim në 2014 tek ALUIZNI për ta legalizuar këtë shtëpi që të merrja edhe atë të pronësisë. Në 2015 vajta prapë, kam djalin në Greqi, vajta te djali, qëndrova ca kohë, më marrin në telefon nga lagjia dhe më thonë nisu urgjent sepse vajza tënde të është futur në katin e dytë të banesës time. Vajza është martuar që në vitin ’84 dhe banon edhe sot në Greqi.

Vij këtu, marr policinë, i them ju lutem shumë hajdeni nxirreni vajzën nga shtëpia. Më thotë policia nuk e nxjerrim dot se ti nuk ke bërë hipotekën. I them jam në proces legalizimi. Më nxjerrin një pretekst që nuk të bëjmë dot legalizimin për arsye sepse ajo është shtesë e asaj që është ekzistuese. Dhe i kam bërë një letër Artan Lames ku i kam kërkuar ndihmën e tij për të më dërguar ekspertë që të verifikohej se cila ishte e vërteta.

Artan Lame dërgon një përgjigje në datën 19 Janar 2017 dhe thotë që në bazë të dokumenteve që më keni nisur si ekspertë, legalizimi duhet t’i bëhet zonjës Krisanthi Kore, sepse reparti mekanik që janë trashëgimtarët dhe fëmijët është me hyrje më  vete dhe banesa është me hyrje më vete. Dhe unë vete tek ish-drejtori Klodian Micka, ai nuk më priti fare, më ka përplasi te dera duke më ofenduar dhe më tha s’e njoh fare Artan Lamen sepse jam drejtor vetë. Unë mendoj që ai ka marrë ryshfet nga vajza time. Pas 5 ditëve që unë u ndesha me të, ngrihet dhe pranon një vetëdeklarim të vajzës time që quhet Eleni Kore, vetëdeklarim të jashtëligjshëm”, tregon Krisanthi Kore.

Pas këtij rrëfimi, “Stop” ka shkuar në Kadastrën e Gjirokastrës së bashku me denoncuesen dhe takojnë kreun e këtij institucioni, Florian Taçi.

Drejtori i Kadastrës Gjirokastër, Florian Taçi: Është bëre një objekt, ndërtim pa leje, rreth viteve që deklaron zonja, por vetëdeklarimi i parë është bërë rreth viteve 2014 në emër të Krisanthi Kores. Më pas është bërë një vetëdeklarim i dytë, gjatë kohës që nuk kam qenë unë titullar i ALUIZN-it. Ligji 9482 i “2006”  para hyrjes në fuqi të ligjit 2020, që në rastin kur kishim dy aplikime për të njëjtin objekt, palët duhet ta zgjidhnin ose me marrëveshje kundrejt  njëri-tjetrit, në emër të kujt do bëhej legalizimi ose nëpërmjet rrugës gjyqësore.

Krisanthi Kore: Para se të bënte vetëdeklarimin, unë kam bërë kërkesë tek Artan Lamja, kam kërkuar komision që kanë hedhur firmat, që ju e dini mirë se kush janë edhe thotë përgjigjen, ka ardhur 19.01.2017 dhe thotë që legalizimi të bëhet në emër të Krisanthi Kores, nuk kanë punë fëmijët, pesë ditë më mbrapa nga urdhri i Artan Lames,  me shkresë që unë i kam këtu, ai i ka pranuar vetëdeklarimin, me çfarë të drejte…dhe ai u pushua nga puna.

Florian Taçi: Para një viti hyri në fuqi ligji 2020 dhe në momentin që hyri  ka një përcaktim ligjor, për ti dhënë zgjidhje këtyre rasteve. Ligji 2020 përcakton dispozitën, që në rastin kur kemi dy vetëdeklarime, atëherë trajtohet po themi vetëdeklaruesi i parë.

Ligji e thotë qartë që procedura e legalizimit duhet të vijojë me emrin e deklaruait të parë, që në këtë rast  është Kristhani Kore, por kjo gjë nuk ka ndodhur.

LEXO EDHE:  Policia në panik/ Kryemadhi jep alarmin

LEXO EDHE:  Video-Drejtuesit lokalë në krah të Berishës/ Kreu i PD: Jemi për një ringritje totale

Florian Taçi:  Ideja është ky 60m2 me shtesën, a ka një soletë të përbashkët? Po, jo?

Krisanthi Kore: Jo.

Gazetari: Jo, janë veçmas.

Florian Taçi: Po prit një sekondë, ta mbarojë dhe specialistët më thonë që lidhjet e ambienteve janë funksionale, po themi me pjesën e objektit, që ka qenë ndërtuar nga Aristidhi..Gazetari: Nuk janë.

Florian Taçi: Të lutem, unë nuk jam, jam jurist në profesion.

Por kjo problematikë ishte sqaruar nga Artan Lame vite më parë, po Kadastra nuk veproi në mënyrë të duhur duke i dhënë mundësi vajzës së Krisanthi Kores për të hapur një proces gjyqësor dhe për të mbajtur çështjen e legalizimit pezull.

Florian Taçi: Për sa kohë kemi një proces gjyqësor, jemi të detyruar, po themi pending (pezull), të pezullojmë situatën. Dhe në momentin, të lutem, në momentin që do kemi një vendim të formës së prerë..

Gazetari: Epo kjo s’ka fund..

Florian Taçi: Nga ana e vendimit, të lutem..

Gazetari: Ajo 76 vjeç është, a do ta gëzojë? Ajo thotë me më dalë sot hipoteka, vdiqa nesër.

Florian Taçi: Atëherë, ideja është po themi, që atëherë duhet t’i qëndrojmë rrugës së marrëveshjes për ta zgjidhur, po themi me marrëveshje me vajzën e saj.

Gazetari: Nuk zgjidhet kurrë ajo, se situata ka agravuar..

Florian Taçi: Kurrë mos thuaj kurrë!

Por teksa po zhvillohej kjo bisedë, denoncuesja Krisanthi Kore nuk ndihet mirë dhe i bie të fikët. Gjithçka është filmuar dhe tregon se e moshuara nga kjo situatë është dëmtuar shumë, duke mos qenë mirë me shëndet.

Asgjë nuk mbaron këtu, pasi në këtë situatë është përfshirë dhe Policia e Shtetit. Krisanthi Kore denoncon se ajo ka thyer dy xhamat e shtëpisë dhe i ka shkuar policia. E moshuara tregon se policia i kishte shkuar sërish pas disa ditësh dhe e kishin arrestuar.

Më arrestuan, më morën zvarrë dhe unë humba ndjenjat”, tregon e moshuara, e cila është arrestuar në mënyrë të paligjshme pasi ligji nuk lejon që të arrestohen personat mbi 70 vjeç./tvklan

LEXO TE PLOTE