Connect with Us

Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë

Teknologji

Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë

Publikuar

-

Misioni i Elon Musk/ Space X gati të vendosë 60 satelitë në hapësirë

Elon Musk ka vendosur që sot të hedhë 60 satelitë të tjerë Starlink në orbitë. Një raketë Falcon 9 është vendosur të shpërthejë nga Cape Canaavayê në Florida, Sh.B.A. në orën 4.18 pasdite, sipas faqes së internetit të Nasa’s Kennedy Space Center .

Nisja është planifikuar për sot pasi u shty për shkak të kushteve të këqija të motit. Projekti i diskutueshëm Space X synon të rrezojë Wi-Fi me kosto të ulët në zona të largëta duke përdorur mijëra satelitë. Më shumë se 420 sonda tashmë janë hedhur në hapësirë. Një publikim në faqen e internetit thotë: “SpaceX tani po synon 26 Qershor 2020 4:18 PM ET për fillimin e 10-të të Starlink. “SpaceX është planifikuar të lëshojë 60 satelitë Starlink nga një Falcon 9. “Ky do të jetë misioni i 10-të në mbështetje të yjësisë së satelitëve të rrjetit të njohur si Starlink.

“Qëllimi i Starlink është të krijojë një rrjet që do të ndihmojë në ofrimin e shërbimeve të internetit për ata që nuk janë akoma të lidhur, dhe të sigurojë internet të besueshëm dhe të përballueshëm në të gjithë globin.”Gjatë lëshimit, raketa e pa pilotuar Falcon 9 do t’i çojë satelitët në orbitë, përpara se të përpiqen të ulen në det.

Firma e miliarderit të teknologjisë Elon Musk, Hapësira X i hedh sondat në hapësirë ​​në grupe prej 60 vetash.

LEXO EDHE:  Njihuni me miljarderin më të ri në botë

Satelitet, të cilët janë me energji diellore, zakonisht orbitojnë rreth 340 milje mbi Tokë. Starlink shpjegon: “Me performancën që tejkalon atë të internetit tradicional satelitor, dhe një rrjet global të pakufizuar nga kufizimet në infrastrukturën tokësore, Starlink do të ofrojë internet me shpejtësi të lartë në vendet ku aksesi ka qenë i besueshëm, i shtrenjtë, ose plotësisht i padisponueshëm”.

Sidoqoftë, disa astronomë kanë ngritur shqetësimin se njëri prej satelitëve mund të kalojë para një teleskopi dhe të errësojë një imazh.Britanikët që duan të shikojnë nisjen në kohë reale mund ta bëjnë këtë përmes një transmetimi jetësor në kanalin YouTube të Space H X, ose në uebfaqen e TV Nasa./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Wikipedia vendos rregulla të reja për të luftuar “sjelljen toksike”

Publikuar

-

Nga

Wikipedia vendos rregulla të reja për të luftuar “sjelljen toksike”

Wikipedia po mendon të krijojë një kod të ri sjelljeje për të luftuar atë që firma e quan “sjellje toksike” nga disa vullnetarë. Fondacioni Wikimedia, organizata që drejton faqen, votoi për masat e reja që do të finalizohen deri në fund të vitit. Wikipedia është shkruar dhe azhurnuar nga vullnetarët. Të shumtë janë ata që janë ankuar për abuzime dhe ngacmime nga redaktorët e tjerë, veçanërisht gratë dhe anëtarët e komunitetit LGBTQ.

Bordi i administrimit të Wikimedia tha se mbajtja e civilitetit ishte një vlerë thelbësore.

“Ne duhet të punojmë së bashku për të krijuar një kulturë të sigurt, gjithëpërfshirëse, ku të gjithë ndihen të mirëpritur, që kontributet e tyre të vlerësohen dhe se perspektiva e tyre ka rëndësi”, tha Katherine Maher, zyrtari kryesor ekzekutiv i Fondacionit Wikimedia.

“Qëllimi ynë është e gjithë njohuria e botës dhe ky është një hap thelbësor në udhëtimin tonë.”

Çfarë do të përfshijnë rregullat e reja?

Kodi detyrues i fondacionit për anëtarët do të përfshijë ndalimin ose kufizimin e aksesit nëse vullnetarët shkelin kushtet. Do të ketë një proces rishikimi për vendimet nëse vullnetarët mendojnë se nevojitet më shumë kontekst.

LEXO EDHE:  Amazon në rrugën e Space X/ Planifikon lëshimin e tre mijë satelitëve në hapësirë

LEXO EDHE:  Pas dy dështimeve/ Satelitet Starlink të SpaceX do të udhëtojnë për në hapësirë

Wikipedia është bërë një nga burimet më të besuara të internetit për informacion, por ankesat në lidhje me pabarazitë gjinore dhe ngacmimet kanë pllakosur platformën për gati një dekadë.

Një studim nga Universiteti i Uashingtonit mbi hendekun gjinor në redaktorët e Wikipedia zbuloi se shumë redaktore femra dhe LGBTQ kishin frikë për sigurinë e tyre. Disa redaktore femra u thanë studiuesve se puna e tyre ishte kontestuar nga redaktorët meshkuj ose se ata morën reagime negative nga një redaktor mashkull.

Një artikull i New York Times nga 2019 theksoi gjithashtu shqetësimet që kanë disa redaktorë transgjinorë për vullnetarizmin në faqe. Madje një redaktor i tha gazetës se ata morën kërcënime me vdekje./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

A është kjo maska ​​“më e zgjuar” e fytyrës në botë?

Publikuar

-

Nga

A është kjo maska ​​“më e zgjuar" e fytyrës në botë?

Kompania e lojrave Razer pretendojnë se kanë krijuar maskën më të zgjuar të fytyrës në botë, e cila është e kompletuar me një mikrofon të integruar. Prototipi, i zbuluar në konventën e teknologjisë CES, pretendon të amplifikojë zërin e përdoruesve, për të parandaluar “zërin e mbytur”.

Dizajni përfshin ventilim aktiv, duke nxjerrë ajrin më të ngrohtë ndërsa tërheq ajrin më të ftohtë.Kompania thotë se maska ​​klasifikohet si një maskë kirurgjikale N95, megjithatë BBC nuk e ka shqyrtuar produktin.

Vetë maska ​​është bërë prej plastike transparente, duke e bërë më të lehtë për njerëzit që të lexojnë buzë.Një maskë transparente vështirë se është një risi në vetvete pasi të tilla ka shumë në treg. Megjithatë kompania thotë se maska ​​gjithashtu ka një “modalitet të ulët ndriçimi”.

Kjo do të thotë që brendësia e maskës ndizet automatikisht kur është errësirë duke ndriçuar pjesën e gojës. Razer pretendon se kjo ju lejon të “shpreheni qartë pa marrë parasysh kushtet e ndriçimit”.

A është e rehatshme të vishesh me gjithë atë teknologji brenda? Epo, ekipi i teknologjisë së BBC nuk e ka provuar.Por Razer thotë që është e përbërë nga një silikon që përshtatet rreth fytyrës dhe është shumë e rehatshme. Ai gjithashtu thotë do të ketë më pak presion tek veshët tuaj.

LEXO EDHE:  SpaceX gati misionin me astronautë

LEXO EDHE:  Pas dy dështimeve/ Satelitet Starlink të SpaceX do të udhëtojnë për në hapësirë

Karakteristika e patentuar “voiceamp” e maskës është pa dyshim aspekti më i përparuar teknologjikisht i maskës.Kompania thotë se mikrofoni dhe amplifikatori i integruar do ta bëjnë zërin tuaj më të qartë.Zëri i mbytur mund të jetë një problem i veçantë me mbulesat tradicionale në hundë dhe gojë.

Ky është një produkt koncept, nuk është aktualisht në shitje. BBC ka kontaktuar Razer dhe ende nuk ka marrë përgjigje.Sidoqoftë, duke folur për faqen e internetit të teknologjisë The Verge , kompania tha se jetëgjatësia e ventilatorëve është ende duke u testuar, së bashku me kur filtrat duhet të ndryshohen.

Kompanitë e tjera që kanë zbuluar produkte konceptuale tërheqëse në ekspozitën e këtij viti CES përfshijnë:

-Një automjet elektrik Vertical Take-off and Landing me markë Cadillac nga General Motors

-Një tualet që analizon poo tuaj për të bërë rekomandime dietike nga Toto

-Një ekran tablet që mbështillet në një lëvizje nga TCL./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

Publikuar

-

Nga

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

Përdoruesit e TikTok të moshës nën 16 vjeç do të vendosin llogaritë e tyre automatikisht si private, pasi aplikacioni paraqet një sërë masash për të përmirësuar sigurinë e fëmijëve.

Ndjekësit e aprovuar mund të komentojnë vetëm në video nga këto llogari.Përdoruesit gjithashtu do të parandalohen të shkarkojnë çdo video të krijuar të moshës nën 16-vjeç.

TikTok tha se shpreson që ndryshimet do të inkurajojnë përdoruesit e rinj të “përfshihen aktivisht në udhëtimin e tyre të privatësisë në internet”.

“Ne shpresojmë t’i frymëzojmë ata të marrin një rol aktiv dhe të marrin vendime të informuara,” tha kreu i privatësisë Elaine Fox.

Ata të moshës midis 13 dhe 15 do të jenë në gjendje të miratojnë “miqtë” për komente dhe të zgjedhin nëse do t’i bëjnë video publike.Por ato llogari gjithashtu nuk do t’u “sugjerohen” përdoruesve të tjerë në aplikacion.

Llogaritë e 16 dhe 17-vjeçarëve do të parandalojnë që të tjerët të shkarkojnë videot e tyre por të rinjtë do të kenë aftësinë të çaktivizojnë këtë kufizim.

Për më tepër, TikTok po ndryshon cilësimet e paracaktuara të kësaj grupmoshe për të lejuar që miqtë e tyre të zgjedhur të “duet” përkrah tyre emri i dhënë një strukture që lejon një përdorues të regjistrojë veten në një klip që luhet ngjitur me një regjistrim të mëparshëm, kështu që ata mund të shikohet njëkohësisht.Përdoruesit nuk do të lejohen të bëjnë duet me klipet e bëra nga nën 16 vjeç.Masa vjen pasi një hetim i BBC Neës zbuloi se platforma mund të ishte e prekshme nga rregullimi në internet.

LEXO EDHE:  Astronauti Kelly thyen rekordin amerikan për qëndrim në orbitë

LEXO EDHE:  Tesla mund të zgjerojë versionin e softuerit vetë-drejtues brenda dy javësh

TikTok tashmë ka disa cilësime të vendosura për të mbrojtur përdoruesit e saj më të rinj, duke përfshirë:

-Kufizimin e mesazheve direkte dhe transmetimeve të drejtpërdrejta në moshën 16 vjeç

-Kufizimin e blerjes, shitjes dhe marrjes së “dhuratave virtuale” për të rriturit

-Duke mundësuar që prindërit dhe kujdestarët të kenë kontroll më të madh, me llogari të lidhura duke i lejuar ata fuqinë përfundimtare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE