Connect with Us

Arkitektura e mahnitshme dhe bota nëntokësore të lë pa frymë/ Qytetet siç nuk i keni parë kurrë më parë

Kuriozitete

Arkitektura e mahnitshme dhe bota nëntokësore të lë pa frymë/ Qytetet siç nuk i keni parë kurrë më parë

Publikuar

-

Arkitektura e mahnitshme dhe bota nëntokësore të lë pa frymë/ Qytetet siç nuk i keni parë kurrë më parë

Fotografi Jeroen van Dam bën fotografi të monumenteve më të njohura. Por fotografi shumë i talentuar u përzgjodh në listën e sivjetshme të Sony World Photography Aëards dhe preferon të fotografojë ambiente të fshehura, më të errëta dhe më të zjarrta.

Ai i bën ata të duken absolutisht epikë, ndonjëherë madje edhe joshës. Disa prej ambienteve apo dukurive që ai sjell në fotogaleritë e tij janë të shtëna drenazhesh të mëdha stuhie, hekurudha të humbura, bunkerë të shkatërruar të Luftës së Dytë Botërore dhe një termocentral të braktisur të përdorur për filmin Blade Runner 2049.

LEXO EDHE:  Fansja “bombë” e Juventusit dhe Cristiano Ronaldos/ Fotot më të nxehta të modeles italiane

Jeroen, i cili jeton në Roterdam, thotë se i pëlqen të tregojë tërheqjen e një ane më të errët të një qyteti  ose të fotografojë diçka të famshme nga një kënd i papritur, për t’i ndihmuar njerëzit të vlerësojnë më shumë vendin ku jetojnë.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

Publikuar

-

Nga

I formuar pranë mantelit të Tokës/ “Historia” e diamantit të kurorës mbretërore

Xhevahirët e kurorës mbretërore të Britanisë përfshijnë një diamant “super të thellë” që është formuar shumë thellë nën tokë. Diamanti Cullinan është diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë dhe ekspertët kanë përdorur teknologjinë lazer pionierë për të vendosur origjinën e saj.

Është një nga dy diamantet me origjinë më shumë se tre herë më të thellë se shumica e diamanteve në mantelin e Tokës, përpara se të nxirret përfundimisht përmes shpërthimeve vullkanike.Diamanti u zbulua në një minierë në Afrikën e Jugut në 1905 dhe tani ndodhet në qendrën e xhevahireve të Kurorës mbretërore.

Ajo u paraqit si një gjest simbolik që synonte të shëronte përçarjen midis Britanisë dhe Afrikës së Jugut pas Luftës së Boer. Diamanti i dytë që u gjet ishte diamanti Hope i zbuluar në Indi dhe i mbajtur në Institutin Smithsonian në SH.B.A.

Dr Wuyi Wang, nga Instituti Gemologjik i Amerikës, tha:”Zbulimi i origjinës së mantelit të thellë do të thotë që materiali në këto diamante i nënshtrohet një udhëtimi të mrekullueshëm. Ne besojmë se bor, i cili i jep Diamantit Hope është ngjyra e tij blu karakteristike, që buron nga fundi i oqeaneve.Nga atje, tektonika e pllakës e tërheq atë qindra kilometra poshtë në mantel, ku mund të kthehet në diamant.

LEXO EDHE:  Me dorën në gjoks/ Oriola Marashi i vë “flakën” Instagramit me foton e fundit

LEXO EDHE:  FOTOT-Vetëm me të brendshme mbi lisharëse/ Dafina Zeqiri çmend ndjekësit

Kjo tregon se ekziston një rrugë e gjatë riciklimi që sjell elemente nga sipërfaqja e Tokës poshtë në Tokë, dhe pastaj herë pas here kthen diamante të bukura në sipërfaqe, si pasagjerë në shpërthime vullkanike.”

Diamantet formohen nën presion të lartë në mantelin e Tokës, shtresën e mesme midis kores së sipërfaqes dhe bërthamës qendrore. Shumica e diamanteve formohen në bazën e pllakave tektonike kontinentale në thellësi rreth 150-200 km por disa diamante të rralla të formuara më thellë në mantel.

Ekipi me qendër në New York identifikoi mbetjet e një minerali të quajtur bridgmanite në Cullinan i cili ka ngjyrë të bardhë-blu.

Diamanti Cullinan është 3,107 karat në formën e tij të paprekur dhe tani përbëhet nga nëntë gurë të mëdhenj dhe nëntëdhjetë e gjashtë gurë më të vegjël. Dy gurët më të mëdhenj u vendosën në Kurorën e Sovranit dhe Perandorisë Shtetërore./ CNA.al

Marrë nga Metro.co.uk

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Publikuar

-

Nga

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Nuk është e rëndësishme se sa shumë herë i shohim ato, perëndimet e diellit janë spektakolare. Por a e dini se si duket perëndimi i diellit në planetet e tjera? Shkencëtari i NASA – s , Geronimo Villanueva ka krijuar një animacion mahnitës që tregon se si duket rënia e natës në planetët e tjerë në sistemin tonë diellor.

NASA tha: “Animacionet tregojnë se Dielli duket se shfaqet nga këndvështrimi i dikujt në këto botë.”Ndërsa këto botë rrotullohen larg nga drita e Diellit, që është ajo që ndodh gjatë perëndimit të diellit, fotonet shpërndahen në drejtime të ndryshme në varësi të energjisë së fotoneve dhe llojeve të molekulave në atmosferë.

“Rezultati është një gamë e bukur ngjyrash që do të ishte e dukshme për ata që qëndrojnë në këto botë.”Në veçanti, muzgu i Diellit në Uran është i bukur, duke shfaqur një azure të pasur që venitet në blu mbretërore. NASA shpjegoi: “Kjo ngjyrë blu-jeshile vjen nga bashkëveprimi i dritës së diellit me atmosferën e planetit. Kur rrezet e diellit – e cila është e përbërë nga të gjitha ngjyrat e ylberit – arrin atmosferën e Uranit, hidrogjeni, heliumi dhe metani thithin pjesën e kuqe të dritës më të gjatë të valës.

LEXO EDHE:  Foto/ Kryebashkiakët e Tiranës “zbresin” në sheshin “Skënderbej”

LEXO EDHE:  Miss bum bum/ Fotot e fundit të Suzy Cortez do t’iu lënë pa fjalë

“Pjesa e dritës blu dhe jeshile me gjatësi më të shkurtër valore shpërndahen ndërsa fotonet kërcejnë molekulat e gazit dhe grimcat e tjera në atmosferë. Një fenomen i ngjashëm bën që qielli i Tokës të duket i kaltër në një ditë të qartë. “Ndërkohë, perëndimi i diellit në Mars kthehet nga kafe në blu, falë grimcave të pluhurit Martian që shpërndajnë ngjyrën blu në mënyrë më efektive.

Z. Villanueva shpreson se simulimi do të ndihmojë ndërsa ndërtoni një mjet modelimi kompjuterik për një mision të mundshëm të ardhshëm në Uranus.NASA shpreson të kthehet në planetin e akullt në 2030 – 44 vjet pas misionit të fundit në Uranus./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Një asteroid tre herë më i madh se “Big Ben” në Londër mund të godasë Tokën/ Ja çfarë zbuluar NASA

Publikuar

-

Nga

Një asteroid i madh mund të kalojë nëpër planetin tonë javën e ardhshme, ka zbuluar NASA.Asteroidi, i quajtur 441987 (2010 NY65), vlerësohet të masë rreth 140 m – 310 metra në diametër. Në fundin më të lartë të këtij vlerësimi, ai tregon se asteroidi është mbi trefishin iemadhësisë së Big Benit në Londër.

Shkëmbi hapësinor mund të  kalojë në 24 qershor në 07:44 BST, në të cilën pikë do të jetë 2.3 milion mies nga Toka.Ndërsa kjo mund të duket shumë larg, është klasifikuar si një ‘qasje e ngushtë’ nga NASA .Gjatë kalimit, asteroidi do të udhëtojë me shpejtësi mahnitëse deri në 12.89 kilometra / sekondë. Kjo është rreth 14 herë më shpejt se një plumb.

Fatmirësisht, shanset për të goditur 441987 (2010 NY65) janë jashtëzakonisht të ulëta.NASA shpjegoi: “Askush nuk duhet të shqetësohet shumë për një ndikim në Tokë të një asteroidi ose komete.Sidoqoftë, NASA nuk e ka përjashtuar mundësinë e një përplasjeje asteroidi me planetin tonë në një të ardhme të afërt.

LEXO EDHE:  Foto/ Kryebashkiakët e Tiranës “zbresin” në sheshin “Skënderbej”

LEXO EDHE:  FOTOT-Vetëm me të brendshme mbi lisharëse/ Dafina Zeqiri çmend ndjekësit

Ai shtoi: “Megjithë këtë, për periudha të gjata kohore, shanset që Toka të ndikohet nuk janë të papërfillshme, kështu që një formë e sigurimit NEO është e garantuar.”Për momentin, sigurimi ynë më i mirë mbështetet tek shkencëtarët NEO dhe përpjekjet e tyre për të gjetur së pari këto objekte dhe më pas të gjurmojnë mocionet e tyre në të ardhmen.Nëse një asteroid zbulohet se është në një kurs përplasjeje për Tokën, NASA ka disa taktika në mëngë për të parandaluar një përplasje.

Ai shpjegoi: “Një nga teknikat e sugjeruara për devijimin e një asteroidi përfshin armë fuzionale bërthamore të vendosura sipër sipërfaqes për të ndryshuar pak shpejtësinë e asteroidit pa e prishur atë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE