Connect with Us

Aplikacioni gjerman në luftën kundër koronavirusit/ Tani i disponueshëm ndërkombëtarisht

Teknologji

Aplikacioni gjerman në luftën kundër koronavirusit/ Tani i disponueshëm ndërkombëtarisht

Publikuar

-

Aplikacioni gjerman në luftën kundër koronavirusit/ Tani i disponueshëm ndërkombëtarisht

Me hapjen e kufijve të brendshëm dhe sezonin e pushimeve, Instituti i Robert Koch ka zgjedhur të vendosë në dispozicion ndërkombëtarisht aplikacionin e tij të paralajmërimit të koronavirusit, duke filluar me vendet fqinje të Gjermanisë. Aplikacioni paralajmërues i koronavirus tani është në dispozicion në 10 vende të BE-së. Aplikacioni më i shumëpritur nga qeveria gjermane, u lançua 10 ditë më parë, por në fillim disa njerëz patën probleme pasi në fillim aplikacioni ishte vetëm në versionin gjerman të dyqaneve të aplikacineve Apple dhe Google.

Meqë tashmë kufijtë me zonën Shengen janë të hapura mijëra udhëtarët dhe pushuesit do të kalojnë kufijtë brenda dhe jashtë Gjermanisë çdo ditë. Prandaj, Robert Robert Institute ka vendosur të ndërmarrë hapa drejt bërjes së aplikacionit në sa më shumë vende të jetë e mundur.

Deri tani, Corona-Warn-App është gjithashtu në dispozicion në Hollandë, Belgjikë, Luksemburg, Francë, Austri, Republikën eke, Poloni, Danimarkë, Rumani dhe Bullgari. RKI është gjithashtu duke eksploruar situatën në vendet e tjera dhe shpreson që gradualisht të lëshojë aplikacionin edhe më tej. German Corona-Warn-App është shkarkuar 12 milion herë

Corona-Warn-App përdor teknologjinë Bluetooth për të gjurmuar kur përdorues të ndryshëm të aplikacionit bien në kontakt me njëri-tjetrin dhe për sa kohë. Kurdo që dy përdorues të aplikacionit vijnë brenda intervalit të njëri-tjetrit, telefonat e mençur të tyre shkëmbejnë ID të përkohshme, anonime.

LEXO EDHE:  Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ 6 viktima dhe mbi 200 të infektuar në 24 orë

Kur dikush testohet pozitivisht me Coronavirus, ata e fusin manualisht në aplikacion. Çdo përdorures që ka qenë në afërsi të tyre për një periudhë të kosiderueshme ( afërsisht 15 minuta) do të marrin një njofirm se janë të rrezikuar dhe se duhet të testohen.

Që nga lançimi i tij, ky aplikacion është shkarkuar 12 milionë herë. Sa më shumë njerëz që e shkarkojnë atë, aq më efektive bëhet. Dhe për herë të parë këtë javë, ajo paralajmëroi një grup të përdoruesve se ata rrezikonin të kontraktonin virusin. Me këtë azhurnim të ri, aplikacioni duket i vendosur të jetë në gjendje të mbajë shumë më tepër njerëz të sigurt./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Logoja e iPhone, një buton “sekret” që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Publikuar

-

Nga

Logoja e iPhone, një buton “sekret" që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Logoja juaj  e iPhone mund të veprojë si një “buton sekret” i zgjuar. Butoni i fshehur mund të kryejë shumë detyra të dobishme, përfshirë edhe shkrepjen e fotografive.

Quhet “Back Tap” dhe është pjesë e azhurnimit të ri të softuerit iOS 14.

Si të përdorni Trokitje e lehtë në iPhone

Për të aktivizuar funksionin sigurohuni që të keni azhurnuar në iOS 14.Pastaj shkoni te Cilësimet tuaja. Pastaj lëvizni poshtë te “Kthehu Trokitje”.Do të keni zgjedhjen të aktivizoni “Trokitje e dyfishtë” ose “Trokitje e trefishtë”.Cilindo që zgjidhni ju jep të njëjtat opsione.Klikoni për të parë se cilat tipare mund të kontrolloni tani ose me një trokitje të dyfishtë ose të trefishtë në logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.

LEXO EDHE:  Rekord i zi në Maqedoninë e Veriut/ 22 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

LEXO EDHE:  Rritet sërish numri i të infektuarve/ 16 raste të reja gjatë 24 orëve

Ato përfshijnë marrjen e fotografive në ekran, kthimin e volumit lart ose poshtë, zmadhimin, lëvizjen dhe më shumë.Për shembull, nëse keni dashur të përdorni një Trokitje të Dyfishtë për të marrë pamje nga ekrani, klikoni në opsionin “Trokitje e Dyfishtë” dhe më pas shënoni “Screenshot”.

Tani duhet të jeni në gjendje të bëni një pamje të ekranit vetëm duke trokitur dy herë logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.Shkoni poshtë dhe prekni “Accessibility” dhe më pas klikoni “Touch”. Mund t’i ndërroni veçoritë e Kontrollit të Trokitjes së Prapa ose ta çaktivizoni atë në çdo kohë duke përdorur të njëjtat hapa më sipër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Publikuar

-

Nga

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Google ka zbuluar një të metë “kritike” të sigurisë në shfletuesin e saj të Chrome që mund t’i ekspozojë përdoruesit ndaj hakerave.

Gjiganti i kërkimit po hap një azhurnim këtë javë për të rregulluar cenueshmërinë që duhet të shpërndahet automatikisht në telefona dhe PC në të gjithë botën. Është një nga dhjetëra mënyrat e sigurisë të fiksuara nga Google në azhurnimin e softuerit Chrome 88 të lëshuar të Martën.

Shkarkimi përfshin gjithashtu një numër përmirësimesh të stabilitetit dhe performancës, tha Google. Titani i teknologjisë në Kaliforni renditi 36 dobësi të Chrome të rregulluara nga azhurnimi, të cilat duhet të arrijnë tek përdoruesit në ditët ose javët e ardhshme.

Njëra, CVE-2021-21117, u shënua si “kritike”. Të metat kritike janë zakonisht ato që kërkojnë rregullim urgjent, zakonisht sepse e ekspozojnë përdoruesin ndaj hakerave. Google nuk shkoi në detaje mbi natyrën e çështjes, ose çfarë mund të arrijnë vjedhjet kibernetike nëse e shfrytëzojnë atë. Nuk është e qartë nëse hakerat mendohet të kenë përdorur cenueshmërinë për të depërtuar në pajisjet e njerëzve para se të rregullohej.

LEXO EDHE:  “Virusi mund të jetojë në disa sipërfaqe për orë të tëra”/ Manastirliu video-mesazh qytetarëve

LEXO EDHE:  Rritet sërish numri i të infektuarve/ 16 raste të reja gjatë 24 orëve

Për t’u siguruar që jeni të sigurt, të gjithë përdoruesit e Google Chrome këshillohen të azhurnojnë tani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Me WhatsApp aktualisht të zhytur në një skandal të privatësisë, vëmendja është kthyer në praktikat e grumbullimit të të dhënave të aplikacioneve të tjera të Facebook.

Facebook Messenger, për shembull, është kritikuar javët e fundit për qëndrimin e tij ndaj privatësisë së përdoruesit. Aplikacioni i bisedës, i cili ka 1.3 miliard përdorues në të gjithë botën, gjurmon vendndodhjen tuaj të saktë, lexon mesazhet tuaja private dhe madje skanon aplikacionin tuaj të kalendarit. Kushtet shqetësuese të privatësisë së aplikacionit u theksuan nga eksperti i sigurisë kibernetike Zak Doffman në një artikull për Forbes gjatë fundjavës.

Ai e përshkroi marrjen e të dhënave të Messenger si “dukshëm më alarmante” sesa WhatsApp.

WhatsApp iu nënshtrua një stuhie zjarri të mediave sociale javën e kaluar për shkak të ndryshimeve të detyrueshme të kushteve të saj të shërbimit që i lejojnë asaj të ndajë më shumë të dhëna të përdoruesit me Facebook. Disa tifozë shprehën shqetësime se mesazhet e tyre do të ankohen nga gjigandi i mediave sociale, megjithëse WhatsApp mohon me forcë akuzat.

Facebook, për shembull, pranon hapur leximin e teksteve private të dërguara përmes Messenger dhe përdorimin e përmbajtjes së tyre për të synuar më mirë reklamat tek përdoruesit. Aplikacioni madje shkarkon bashkëngjitjet e skedarëve të dërguara midis texters në serverat e vet, si dhe lidhjet për ndarjen e skedarëve dhe faqet e internetit. Të dhënat e vendndodhjes, kontaktet tuaja, historia e blerjeve, historia e kërkimit, historiku i shfletimit dhe shumë më tepër gjithashtu mblidhen nga aplikacioni.

Doffman, i cili është themeluesi dhe CEO i firmës britanike të teknologjisë së mbikqyrjes Digital Barriers, theksoi se WhatsApp mbron mesazhet e dërguara mbi shërbimin e saj me enkriptim nga fundi në fund. Kjo do të thotë që askush – përfshirë WhatsApp dhe Facebook – nuk mund të lexojë tekste të tjera përveç dërguesit dhe marrësit.

LEXO EDHE:  Kruja vatër e nxehtë e koronavirusit/ Sa raste u zbuluan në 24 orët e fundit

LEXO EDHE:  Shpërthen koronavirusi në një fabrikë të përpunimit të mishit/ Një rreth gjerman izolohet sërish

Por ndërsa Messenger ofron kriptimin si pjesë të mjetit të tij “biseda sekrete”, kjo mbështetet vetëm në biseda midis dy personave.

Praktikat e mbledhjes së të dhënave të aplikacioneve të mesazheve kanë qenë njohuri të publikut për vite me radhë, por një vëmendje u ndriçua nga Apple muajin e kaluar.Prodhuesi i iPhone prezantoi etiketat e reja të privatësisë për çdo aplikacion në App Store në 14 Dhjetor për të përmirësuar transparencën rreth mbledhjes së të dhënave.

Etiketat shfaqen në faqet e produkteve të aplikacioneve, përfshirë softuerin e vetë Apple, duke u dhënë përdoruesve një përmbledhje të shpejtë të praktikave të të dhënave të një aplikacioni.Ata që u qëlluan me WhatsApp dhe Messenger zbulojnë lista të gjata të të dhënave të gjurmuara nga aplikacionet. Kapja e ekranit prej tyre shpejt u bë virale në Twitter. Në të kundërt, vetë shërbimi i mesazheve i Apple, iMessage, kërkon vetëm adresën tuaj të postës elektronike, numrin e telefonit dhe ID-në e pajisjes, sipas Apple.

Doffman rekomandoi që kushdo që dërgon mesazhe në Messenger ose Instagram gjë që ai thotë se është “edhe më keq” për privatësinë tuaj të kalojë në një shërbim të koduar, siç është WhatsApp.Ai shtoi se ata që duan një mundësi më të sigurt duhet të zgjedhin aplikacionin e mesazheve të fokusuar në privatësi Signal, i cili ka parë një rritje të shkarkimeve pas gabimeve të fundit të WhatsApp./ CNA.al

LEXO TE PLOTE