Connect with Us

Mjeku tregon pse u rritën rastet me Covid-19 në Shqipëri/ Çfarë ndodh me rritjen e temperaturave

Shëndeti

Mjeku tregon pse u rritën rastet me Covid-19 në Shqipëri/ Çfarë ndodh me rritjen e temperaturave

Publikuar

-

Konfirmohet me Covid-19 edukatorja e kopshtit/ Pozitiv dhe bashkëshorti  

Mjeku pneumolog në Itali, Behar Cekorja foli për situatën e koronavirusit. Cekorja, i cili punon në Siena tha se situata në zonën e tyre ka qenë më e lehtë krahasuar me Lombardinë.

Në një intervistë për “Abc-ja e mëngjesit”,  ai tha se “Në Lombardi kur e kuptuan që kishte ardhur Covid, kishte kaluar më tepër se një muaj. Pjesa më e madhe e të infektuarve, të personelit mjekësor ishin mjekë familje. Vdekjet më të larta kanë qenë të mjekëve të familjes. Ne në Toskanë kjo na dha kohë”.

Ndërkaq, për rritjen e rasteve në Shqipëri ai tha se kjo ka ardhur si pasojë e hapjes totale dhe nuk kemi të bëjmë me një valë të dytë të virusit. Cekorja u shpreh më tej se beson se virulenca e virusit nuk ka rënë, por janë kushtet atmosferike ato të cilat vështirësojnë përhapjen e tij.

“Është vazhdimin i valës së parë. Shqipëria bëri mbylljen totale dhe virusi nuk arriti të përhapej. Me hapjen totale, se në Shqipëria hapja nuk ishte graduale, por totale nuk ka distancim social dhe virusi është akoma mes nesh. Nëse është më i fortë apo më i dobët nuk ka akoma të dhëna për këtë gjë. Nuk e dimë nëse virulenca ka rënë apo jo. Duket se virulenca nuk ka rënë. Thjeshtë ndihmojë kushtet e atmosferike, i ngrohti ndoshta ul atë përhapjen e virusit. Megjithatë akoma nuk ka të dhëna shkencore”, tha ai.

LEXO EDHE:  Shpejtësia e internetit 2018/ Shqipëria pranë vendeve afrikane 

Më tej, mjeku sqaroi edhe heqjen e barnave tocilizumab nga protokolli i mjekimit në Itali.

“Italia hoqi nga studimi ilacin tocilizumab sepse pa që nuk kishte efekt për sa i përket vdekshmërisë apo përmirësimit. Ky ilaç është studiuar nga pacientë me pasoja të lehta dhe jo te ata me të rënda. Në atë lloj pacientësh ndoshta ka një lloj logjike të përdoret ky ilac. Në format më të lehta dhe të mesme nuk jep ndonjë rezultat, por në format më të rënda arrin të bllokojë një nga mënyrat inflamatore të sëmundjes. Ne e kemi përdorur te pacientët e intubuar dhe kemi pasur rezultate”, u shpreh ai.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Masat anti-covid/ 400 masa administrative bizneseve që kanë kryer shkelje

Publikuar

-

Nga

Masat anti-covid/ 400 masa administrative bizneseve që kanë kryer shkelje

Ministra e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka qënë e ftuar mbrëmjen e sotme në ABC news, ku ka folur për situatën e pandemisë.

Sa i përket mos hapjes së pishinave dhe disa aktiviteteve të tjera të cilësuara si me rrezikshmëri të lartë, Manastirliu tha se po punohet me Komitetin Teknik të Ekspertëve për të vendosur disa protokolle strikte.

“Kam pasur një mbledhje me Këshillin Teknik të Ekspertëve dhe kemi diskutuar për aktivitete që nuk janë ende të lejuara. Pishina dhe kënde lojërash në aktivitete të mbyllura. Kemi diskutuar protokollet e sigurisë. Komiteti po vlerëson një protokoll të posaçëm. Përpara 1 jave hapëm transportin publik. Kemi vendosur masa të rrepta sepse ka rrezikshmëri të lartë. Kemi shumë punë, dhe përgjegjësi. Kurrë nuk mundet dot që të jemi një polic, një qytetar. Nuk e kontrollojmë dot territorin. Duhet të mendojmë për shëndetin pastaj për ekonominë.”

LEXO EDHE:  Vdekjet nga ndotja/Shqipëria ia kalon edhe Kinës

LEXO EDHE:  FMN nuk ndryshon parashikimin për 2016 për Shqipërinë, e ul për 2015 dhe në afatgjatë

Po ashtu, Manastriliu deklaroi se deri më tani janë bërë mbi 100 mijë inspektime në terren si dhe janë vendosur 400 masa administrative për bizneset që kanë kryer shkelje.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Sa për qind e popullatës e kanë marrë virusin?/ Manastirliu tregon shifrat dhe gjurmimet

Publikuar

-

Nga

Sa për qind e popullatës e kanë marrë virusin?/ Manastirliu tregon shifrat dhe gjurmimet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka komentuar nw “AbcNews” situatën me Covid-19 në vend, duke zbuluar edhe nismën për testet serologjike në popullatë, teste të cilat tregojnë se sa për qind e qytetarëve janë infektuar në vend.  “ISHP po realizon një program me një kampion prej 1500 individësh për të parë se sa për qind e kanë kaluar. Po përgatitet struktura dhe do të realizohet në muajt gusht-shtator”.

Duke iu referuar shifrave aktuale në vend, Manastirliu u shpreh se virusi ka të njëjtën transmetueshmëri dhe të njëjtin agresivitet. Po ashtu, ministrja shtoi se i gjithsë sistemi shëndetësor është i angazhuar në një “situatë që nuk është normale, në një situatë epidemie. ”

“Në datë 1 u rihapëm. Këto tre javë kemi pasur një rritje. Por shoqërohet me rritje të rasteve në spitale. 6 raste të intubuar. Virusi nuk zgjedh. Ka të njëjtin transmetueshmëri dhe agresivitet. I gjithë sistemi shëndetësor është i angazhuar në 1 situatë që nuk është normale. Jemi në një situate epidemie. Kujdesi duhet të jetë maksimal. Ne si qeveri vijojmë të zbatojmë planet dhe skenarët,” u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Kosove/ Kallëzim penal ndaj mjekut që rrezikoi jetën e pacientëve

LEXO EDHE:  Shqipëria do të drejtojë OSBE-në në 2020

Sa i përket moshapjes së pishinave dhe disa aktiviteteve të tjera të cilësuara si me rrezikshmëri të lartë, Manastirliu deklaroi se po punohet me Komitetin Teknik të Ekspertëve për të vendosur disa protokolle strikte për të minimizuar përhapjen në këto ambiente.

Manastirliu shpjegon: “Kam pasur një mbledhje me Këshillin Teknik të Ekspertëve dhe kemi diskutuar për aktivitete që nuk janë ende të lejuara. Pishina dhe kënde lojërash në aktivitete të mbyllura. Kemi diskutuar protokollet e sigurisë. Komiteti po vlerëson një protokoll të posaëëm. Përpara 1 jave hapëm transportin publik. Kemi vendosur masa të rrepta sepse ka rrezikshmëri të lartë. Kemi shumë punë, dhe përgjegjësi. Kurrë nuk mundet dot që të jemi një polic, një qytetar. Nuk e kontrollojmë dot territorin. Duhet të mendojmë për shëndetin pastaj për ekonominë”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

OBSH krijon panel për të rishikuar përgjigjen ndaj pandemisë

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ka krijuar një panel për të rishikuar përgjigjen globale ndaj COVID-19.

Duke folur përpara përfaqësuesve të vendeve anëtare në Gjenevë, kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se ish-ministrja e Shëndetësisë në Zelandën e Re, Helen Clark, dhe ish-presidentja e Liberisë, Ellen Johnson Sirleaf, do të bashkudhëheqin panelin shqyrtues, i cili do të quhet Paneli për Përgatitjen dhe Reagimin ndaj Pandemisë.

Tedros tha se kjo është koha “për vetëreflektim, për të parë botën ku jetojmë dhe për të gjetur mënyra për të forcuar bashkëpunimin tonë, derisa punojmë së bashku për të shpëtuar jetë dhe për ta vënë pandeminë nën kontroll”.

LEXO EDHE:  Shpejtësia e internetit 2018/ Shqipëria pranë vendeve afrikane 

LEXO EDHE:  Vdekjet nga ndotja/Shqipëria ia kalon edhe Kinës

OBSH-ja është përballur me kritika, sidomos nga Shtetet e Bashkuara, se ka qenë e ngadalshme në reagim, pas shpërthimit të koronavirusit fillimisht në Kinë, dhe se ka qenë shumë e afërt me Qeverinë kineze. Paneli i OBSH-së do të rishikojë jo vetëm reagimin e kësaj organizate, por edhe të vendeve të veçanta. Këtë javë, SHBA-ja i njoftoi zyrtarisht Kombet e Bashkuara për synimin e saj për të lënë OBSH-në./CNA.al

LEXO TE PLOTE