Connect with Us

“Kjo është lojë shahu ndërkombëtare”/ Mesazhi i fortë: Pse takimi Kosovë-Serbi në SHBA duhet të zhvillohet

Politikë

“Kjo është lojë shahu ndërkombëtare”/ Mesazhi i fortë: Pse takimi Kosovë-Serbi në SHBA duhet të zhvillohet

Publikuar

-

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me situatën politike në Kosovë, pas akuzave të ngritura ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli thekson se ndërhyrja e ShBA-ve, në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ishte një domosdoshmëri për të arritur sa më shpejt në destinacionin e kërkuar nga gjithë shqiptarët.

Më tej, ai thekson se “Nuk besoj se është thjesht një xhelozi, por një lojë shahu ndërkombëtare, por që në një mënyrë apo në një tjetër çdo vonesë pengon interesat e shqiptarëve. Nga ana tjetër akuzat për krime të luftëtarëve të UÇK nuk do të mundin të përbaltin kurrë luftën e shqiptarëve të Kosovës për t’ i shpëtuar asgjësimit nga nacional-shovinistët serbë e për të fituar lirinë e pavarësinë të mohuar gati 100 vjet, që kur e ndanë nga trojet amë.”.

Gjithashtu, Olli shprehet qartë se pavarësisht akuzave ndaj individëve të caktuar, qoftë ky edhe presidenti i vendit, takimi në SHBA duhet të bëhet.

“Kosova ka provuar një shkallë të lartë përgjegjshmërie në raport me marrëveshjet ndërkombëtare, sikundër është edhe rasti i Gjykatës Speciale dhe askush nga trimat e UÇK- nuk ka ikur në arrati apo është mbrojtur nga shtetit i Kosovës. E kundërta ka ndodhur më të akuzuarit serbë jo me dyshime, por me pamje e prova të qarta edhe për më filoserbët. Në këtë kuadër unë përunjësisht sugjeroj se takimi në Ëashington duhet të zhvillohet, madje sa më parë të jetë e mundur, pavarësisht problemeve që mund të kenë individët, sikundër rasti i Thaçit edhe pse është Presidenti i vendit.”-shkruan ndër të tjera Leonard Olli.

Postimi i plotë:

Takimi mes përfaqësuesve të Republikës së Kosovës dhe Serbisë në Washington, sigurisht që provokoi shumë gjeopolitikën globale. Reagimet mosaprovuese ishin të shumta, madje dhe nga organizmat drejtues të BE-së, e cila si përgjegjëse për dialogun Kosovë-Serbi, e ka stërzgjatur këtë proces për gati 10 vite, pa ndonjë progres të rëndësishëm në këtë kohëzgjatje dhe, ndoshta, gjithmonë me një qasje më favorizues për Serbinë.

Është fakt i pakundërshtueshëm që mungesa e një politike të jashtme të unifikuar e vendeve të BE-së ka reflektuar edhe në procesin e dialogut, duke krijuar këtë vonesë që pengon zhvillimin dhe konsolidimin e Republikës së Kosovës. Në politikë e për më tepër në gjeopolitikë nuk ka rastësi. Kjo nuk është një bindja ime, por një konkluzion edhe i shumë eksprtëve. Ndërhyrja e ShBA-ve ishte një domosdoshmëri për të arritur sa më shpejt në destinacionin e kërkuar nga gjithë shqiptarët. Nuk besoj se është thjesht një xhelozi, por një lojë shahu ndërkombëtare, por që në një mënyrë apo në një tjetër çdo vonesë pengon interesat e shqiptarëve.

LEXO EDHE:  Komisioni në kërkim të “fakteve” të reja për demarkacionin

Nga ana tjetër akuzat për krime të luftëtarëve të UÇK nuk do të mundin të përbaltin kurrë luftën e shqiptarëve të Kosovës për t’ i shpëtuar asgjësimit nga nacional-shovinistët serbë e për të fituar lirinë e pavarësinë të mohuar gati 100 vjet, që kur e ndanë nga trojet amë. Për më tepër kjo gjueti shtrigash nuk do të mundë kurrë të zbusë sadopak krimin në nivel shtetëror të Serbisë dhe politikat e genocidit të hartuara nga ultranacionalistët serbë gati 200 vite më parë. Kosova ka provuar një shkallë të lartë përgjegjshmërie në raport me marrëveshjet ndërkombëtare, sikundër është edhe rasti i Gjykatës Speciale dhe askush nga trimat e UÇK- nuk ka ikur në arrati apo është mbrojtur nga shtetit i Kosovës.

E kundërta ka ndodhur më të akuzuarit serbë jo me dyshime, por me pamje e prova të qarta edhe për më filoserbët. Në këtë kuadër unë përunjësisht sugjeroj se takimi në Washington duhet të zhvillohet, madje sa më parë të jetë e mundur, pavarësisht problemeve që mund të kenë individët, sikundër rasti i Thaçit edhe pse është Presidenti i vendit. Jam i bindur në pafajësinë e tij në raport me akuzat që janë ngritur ndaj tij, ashtu sikundër u provua edhe në rastin e Ramush Haradinajt. Respektimi i marrëveshjeve ndërkombëtare vetëm ka lartësuar reputacionin e Kosovës. Por, nga ana tjetër rrugëtimit të gjatë për njohjen përfundimtare të Republikës së Kosovës edhe formalisht i është afruar fundit. Do të ishte e udhës që të gjithë faktorët dhe aktorët e jetës politike dhe publike të Kosovës në këtë moment të jenë sa më të bashkuar pasi interesat e vendit të tyre janë shumë më madhore se betejat e brendshme. Në bindjen time të thellë: The meeting must go on! BE nuk pse të ndjehet e mënjanuar, por mund të bëhet pjesë e tij dhe lider i tij sikundër ka qenë deri tani. Por, që ta bëjnë këtë duhet të ketë një qëndrim të unifikuar dhe të palëkundur, sikundër e ka patur gjithmonë Washington-i!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gabimet në politikë dhe drejtuesi ‘de facto’ i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

Publikuar

-

Nga

Gabimet në politikë dhe drejtuesi 'de facto' i LSI/ Kryemadhi nuk ia fal vetes që Rama u bë Kryeministër

“Si ka funksionuar më mirë LSI gjatë kohës që drejtonte Ilir Meta apo Monika Kryemadhi”? I pyetur nga Roland Qafoku në emisionin Hard Talk,  vetë  Kryemadhi i dha përgjigje kësaj pyetjeje.

“Unë bëj garë politike dhe gara politike nuk ka të bëjë as me Ilir Metën dhe as me Monikën.  Kjo është gara politike e LSI-së dhe Monikës, nëse ne arrijmë qëllimin tonë objektiv për të kthyer ata 600 mijë të rinj dhe të reja që kanë ikur në tre vjet. Ajo që është akoma më e rëndësishme dhe ne ja ku e kemi sonte këtu, për t’a kthyer Shqipërinë në shtëpinë e shqiptarëve. Sepse unë mendoj që shtëpia është vendi më i rëndësishëm që shqiptarët kanë, është vendi më i shenjtë që shqiptarët kanë. Shtëpia dhe familja janë kisha dhe xhamia e çdo shqiptari.

LEXO EDHE:  Komisioni në kërkim të “fakteve” të reja për demarkacionin

LEXO EDHE:  Haradinaj: Kosova ka një kërkesë të vogël për BE-në

Monika Kryemadhi gjithashtu iu përgjigj edhe pyetjes se cili është gabimi i saj. Të bësh Edi Ramën kryeministër. E kanë bërë votat e LSI-së në 2013. Dhe përveç kësaj të qënurit luajal në ekstrem ndaj Edi Ramës, është po përsëri… Nuk mund t’i qëndrosh luajal një njeriu që nuk është besnik”, tha ajo. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Publikuar

-

Nga

Kërkoi më shumë pushime për administratën/ Arben Malaj i del në mbrojtje Beqjës

Ish ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj gjatë fjalës së tij sot në Kuvend  propozoi që gjatë verës, qeveria të vendosë që 2 ose 3 fundjava të lerë pushim administratën të premten dhe të hënën, përveç të shtunë të diel.

Kjo sipas tij do të ndihmonte në rimëkëmbejen e ekonomisë. Këtë  ide të tij, duket se e mbështet dhe ish ministri Arban Malaj.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Malaj e quan këtë një propozim racional duke thënë se shtimi i ditëve pushim duhet të ndodhë jo vetëm për administratën por për të gjithë sektorët privatë dhe publik.

Kjo do të lehtësonte krizën ekonomike të krijuar si pasojë e pandemisë, duke nxitur turizmin vendas dhe do të rriste njëkohësisht dhe kohezionin social në familje, shkruan Malaj.

“Nje ide racionale qe duhet mbeshtetur. Paqartesite dhe pasigurite por rriten me progresion gjeometrik. Risku i rimbylljes dhe mos hapja e kufijve nga vendet e BE po bllokon turistet e huaj, do ta bejne krizen me te thelle, me te rende dhe me te gjate. Nje nga politikat kunderciklike eshte lehtesimi dhe nxitja e turizmit vendas.

Zgjatja e diteve nga turizmi vendas dhe rritja e numrit te turisteve vendas kerkon politika lehtesuese si propozimi i kolegut Beqja. Ndoshta mund te ishte me racionale te lejohej fillimi i punes diten e hene deri ne oren 11.00 dhe mbylljen e punes ditet e premte ne oren 14.00 Kjo edhe per faktin qe pjese e rritjes se turizmit duhet te jene te gjithe shqiptaret dhe jo vetem punonjesit e administrates publike. Per te ruajtur ekonomine nga krizat vende te ndryshme japin para ne dore tek cdo individi ne vendin e tyre qe te mund ti perdorin sa me pare per konsum sepse keshtu ndihmohet ringritja e ekonomise.

LEXO EDHE:  SHBA kryeson listën e të infektuarve në botë/ Ja sa persona kanë humbur jetën dhe janë shëruar nga Covid-19

LEXO EDHE:  Transformimi i FSK-së në FAK/ Proces i pakthyeshëm

Ne nuk e kemi te plote kete mundesi pasi kemi borxh te larte dhe stabilitet te kercenuar te financave publike. Idene e pare e shkurtimit te oreve ose diteve te punes e ka dhene Kemal Dervish ish shefi i UNDP dhe tashme studjues ne nje prej qendrave kerkimore shkencore me te mira ne bote. Ne pergjigje te rritjes se papunesise deri ne 25% dhe 50% per te rrinjte per shkak te krizes globale 2008. Kemal Dervish propozoj qe per te ulur papunesine mund te rriten ditet e pushimit, duke ju rritur mundesine punonjesve te qendrojne dhe investojne per mire rritjen e femijeve te tyre. Rekomandimi parashikonte qe edhe pse do te shkurtoheshin oret dhe/ose ditet e punes konsumi do te rritej sepse studmet tregojne se ne dite pushimi konsumatoret shpenzojne me shume se gjate diteve te punes. Perfitimi afatgjate do te ishte mire-dukimi i femijeve dhe rritja e kohezionit socal. Pandemite do behen me te shpeshta, vet-izolimet do te imponohen here pas here, por pandemia po na “ndihmon” te jemi novatore si te harmonzojme mbrojtjen nga pendemia dhe si te ngadalesojme renien e ekonomise dhe lehtesojme ringritjen e saj, Nje lutje publike per te gjithe, te respektojme strikt vendosjen e maskes ne ambientet e mbyllura dhe kur nuk respektohet distancimi social. Kjo na ndihmojne te largojme pandemine nga ne, familjet tona , nga fqinjet apo koleget tane. Kjo na ndihmon te shpetojme jete njerezish. te shpetojme dhjetra mije te papune dhe te pa afte. Keshtu shpetojme familjet nga borxhet e rritura per shkak te renies se te ardhura nga puna apo nga bizneset e tyre indiduale, familjare apo biznese te vogla, te mesme dhe te medha.”/CNAal

LEXO TE PLOTE

Politikë

Myslim Murrizi nuk përmbahet me “spurdhjakët” / I uroj suksese rikthimit të PD dhe LSI në parlament

Publikuar

-

Nga

Myslim Murrizi nuk përmbahet me “spurdhjakët” / I uroj suksese rikthimit të PD dhe LSI në parlament

Deputeti Myslim Murrizi shprehet se deklaratat e sotme të 6 deputetëve legjitimon kthimin zyrtar të PD dhe LSI në Kuvend. “Hajdutët e politikës shqiptare dhe spurdhjakët politikë që harxhojnë paratë e vjedhura për të gjetur suflerë nga jashtë për të ruajtur karriget e pushtetit nuk mund të mbajnë peng 5 milionë shqiptarë. Koha kur një gjerman i jepte urdhër Europës ka perënduar më datë 9 maj 1945.

Shqipëria dhe shqiptarët nuk hyjnë në BE nga firma e asnjë hajduti që kanë mbajtur Shqiperinë jashtë Europës prej 30 vitesh. Delirantë që mbajnë në xhep vula partish dhe ju duket vetja si parti politike nuk mund të hiqen si shpëtimtarë të vendit dhe si faktorë që fusin Shqipërinë në BE. Sado të përpiqen trastaxhinjtë për të arritur numrin 84 me vemje pa pigment, pa këllqe dhe pa moral në kundërshtim me atë që vetë kanë deklaruar prej 13 muajsh.

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj Adriatik Llallës/ Berisha: Nëse ka të dhëna, të nisë hetimi

LEXO EDHE:  Sot Shqipëria mban zgjedhjet vendore/ Çfarë pritet të ndodhë

Kurrë nuk do ia arrijnë dot. Shqiptarët duan lista të hapura dhe nuk mund t’i ndalojnë dot një grusht individësh që janë sot në parlament, por prej 25 vitesh kanë kandiduar për drejtorë. Deklaratat e sotme të 6 deputetëve legjitimon kthimin zyrtar të PD dhe LSI në Kuvend. Tashme “ kauza” e 20 shkurtit 2019 kur PD dhe LSI dogji mandatet, paska qenë hakmarrje ndaj deputetëve që ishin në Kuvend deri në atë kohë. I uroj suksese rikthimit të PD dhe LSI në parlament, por duhet të rihapin tenderin për të gjetur edhe 1 deputet tjetër që të arrijnë formimin e një grupi parlamentar miks me emrin PISDAL”, shkruan Murrizi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE