Connect with Us

Duka koalicion me PS?/ Malaj: “Djali planprishës” i koalicionit opozitar…

Politikë

Duka koalicion me PS?/ Malaj: “Djali planprishës” i koalicionit opozitar…

Publikuar

-

cna lajme politike

Ish-ministri i Financave Arben Malaj ka komentuar një deklaratë të bërë nga kreu i PAA, Agron Duka se nuk do të hyjë në listat e PD dhe se është gati edhe për koalicion me të majtët.

Malaj e cilëson atë si një deklaratë të drejtpërdrejtë dhe të orientuar nga poziviteti. Ai thekson se PAA ka kërkuar vazhdimisht rotacion politik, ndërsa thekson disa nga problemet në vend.

“Për këtë deklaratë të kryetarit të PAA ka shumë komente në rrjetet sociale. Komunikimi i drejtpërdrejtë, i sinqertë dhe i orientuar nga pozitiviteti dhe optimizmi për të ardhmen është shumë i rëndësishëm në angazhimet politike. Lidhur me debatin Churchilli theksonte se “për parimet e ndryshoj partinë por për partitë nuk i ndryshoj parimet”.

Kjo është shumë e rëndësishme edhe në rastin e PAA dhe deklaratës së z. Duka e cila vërtetohet edhe nga disa argumenta dhe fakte konkrete. (i) . z. Duka dhe PAA e kanë deklaruar se janë pjesë aktive e opozitës, ruajnë identitetin e tyre politik me fokus sfidat e bujqësisë dhe ambientit. (ii). PAA vazhdimisht ka theksuar se vendi ka nevojë per rotacion politik dhe është e angazhuar në përballjen opozitare me mazhorancën aktuale për braktisjen që ajo i ka bërë fermerëve dhe dëmet ambientaliste që po shkakton me modelin e saj të zhvillimit. Vetëm dy ditë më parë u njoftua se Tirana rezulton kryeqyteti më i ndotur në Europën Lindore dhe ndojtja gjatë qeverisjes së Veliaj është rritur gati 2 herë. Rritja e ndojtjes vret më shumë se coronavirus.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 shkurt 2021

(iii). Z. Duka nuk ka pranuar asnjë ofertë për të shërbyer si “djali planprishës” i koalicionit opozitar edhe pse ka vërejtje konkrete për veprime konkrete të opozitës, e cila duhet të maksimizojë votën e mbështetjes të saj mes shumë shqiptarëve drejt rotacionit politik.
(iv). Çdo parti politike synon të ketë përfaqësim në parlament, në Bashkitë dhe në Qeveri për të mbajtur premtimet e saj. Ka momente kur partitë politike dalin mbi vetveten dhe bëjnë koalicione që ç’tensionojnë politikën shqiptare apo çbllokojnë proçeset integruese të vendit. Opsioni i parë mbetet opozita ku PAA ka vite që kontribuon. Por asnjëherë një opsion nuk duhet të jetë i vetëm. E rëndësishme është që angazhimi të jetë vetëm për qëllime fisnike dhe larg interesave meskine.

(v). Qëndrimi i z. Duka përputhet me eksperiencat më të mira të Partive të Gjelbërta të cilat kanë imponuar programet qeverisëse në koalicionet ku kanë bërë pjesë. Të gjelbërit janë në rritje për shkak të angazhimit të tyre për çështjet jetike me të cilat shoqëritë tona po përballen. Ditë të mbarë, ”, Shkruan Malaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kuvendet e PD/ Alizoti:Partia në situatën më të vështirë në 30 vjet

Publikuar

-

Nga

Deputeti Tomor Alizoi ka komentuar krizën në PD, si dhe mbajtjen e Kuvendeve, atë të datës 11 dhjetor të thirrur nga delegatët dhe atë të datës 18 dhjetor nga Lulizim Basha.

Deputeti demokrat ka thënë në emisionin Zonë e Lirë në Tv Klan se ka vendosur që të mos shkojë në asnjë prej dy kuvendeve.Unë kam një pjesë reflektimi timin, është situatë e vështirë në 30 vjet të PD. Është një situatë brenda familjes kur ka një debat kaq të fortë familjar, ka një debat ku reagojnë ndaj Berishës. Personalisht nuk mund të reagoj ndaj Berishës sepse është një figurë e madhe për demokratët. Unë si një demokrat që në momentet e para të votimit e kam parë si një figurë serioze Berishën. A ka ai probleme politike? Shumë. A la ai një parti me probleme? Patjetër. Dhe unë në këtë qasje meqë është një debat i tyre unë kam vendosur ose do të vendos që mos të shkoj tek të dyja kongreset”, tha Alizoti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Toyota Yaris” fundos Bashën/ Kreu i PD rrezikon të humbasë mandatin e deputetit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Drejtësia belge po hap “petët e byrekut” për Lulzim Bashën.

Ndaj këtij të fundit, është hapur një procedim penal nga Belgjika, për rolin e tij në çështjen e Toyota Yaris, ku fakte të reja po dalin në dritë.

Por pikërisht implikimi në këtë çështje, Basha pritet të humbasë edhe mandatin e deputetit.

Kreu i PD në formularin e vetëdeklarimit që ka dorëzuar në KQZ bën me dije se nuk ka qenë i dënuar me burg, por as nuk ka pasur asnjë procedim penal.  Në pikën 3 të formularit, pyetjes nëse keni qenë ndonjëherë në hetim nga ndonjë autoritet i huaj për kryerjen e një vepre penale, Lulzim Basha i është përgjigjur në mënyrë mohuese.

Por në provat e reja që po dalin, Basha rezulton person nën hetim. E thënë ndryshe, Luli e ka fshehur këtë gjë dhe sipas legjislacionit në fuqi, nëse vërtetohet fshehja e të dhënave, Basha mund të bëhet subjekt i nenit 190 të kodit penal dhe të shkojë para drejtësisë

“Toyota Yaris” është afera që Bashën e kap ligji i dekriminalizimit.Letër-porositë nga Belgjika

Më datë 20.4 2020 Ministria e Drejtësisë i ka dhënë rrugë ekzekutimit të letërporosisë të Autoriteteve Blege të drejtësisë, ku kërkohet nisja e procedimit penal për 11 persona që janë implikuar direkt ose kanë dijeni për çështjen 3.5 milionë eurove të kapura në makinën Toyota Yaris më datë 26 maj të vitit 2018.

LEXO EDHE:  Boom shifrash nga Covid-19/ Humbin jetën 11 persona

LEXO EDHE:  Erion Veliaj letër Armando Dukës/ Disa lojtarë leji të rrinë në Francë

Prokuroria Belge thekson se kreu i PD nuk i është përgjigjur katër kërkesave rresht të autoriteteve të drejtësisë atje. Në kërkesën e pestë datë 3 mars 2020 është bërë dhe paralajmërimi i fundit për Bashën, ku është vënë në dijeni se mosparaqitja me datë 17 mars të 2020-ës viti do sillte penalitete, ose më saktë mosparaqitja do shkaktonte procedim penal për Bashën.

Pas kësaj më datë 27 prill të vitit të kaluar Ministria e Drejtësisë i ka hapur rrugë letër-porosisë së autoriteteve Belge me lidhje me procedimin penal të personave të përfshirë në ngjarje. Lulzim Basha është I 11 në renditjen e individëve që prokuroria Belge kërkon nisjen e hetimeve.

Duke iu referuar  Nenit 14 të ligjit të dekriminalizimit, përcaktohet qartë se konstatimi i një deklarate të rreme sjell përfundimin e detyrës dhe të funksionit, ose humbjen e mandatit të deputetit.

Tashmë i mbetet prokurorisë që të hetojë Lulzim Bashën nëse i preket mandate për shkak të ligjit të dekriminalizimit apo nëse është në shkelje të nenit 190 të Kodit Penal për falsifikimin e dokumenteve zyrtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ti dhe sorosistat do të ktheheni nga keni ardhur”/ Bien këmbanat e alarmit për Bashën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Tashmë deklaratat e kryetarit ende në detyrë të PD, Lulzim Basha janë kthyer në një refren. Në të gjitha daljet e tij, vazhdon të këmbëngulë që Kuvendi Kombëtar i PD do të mbahet më 18 Dhjetor .

Së fundi përmes një statusi në rrjetet sociale, Basha i është përgjigjur ish kryeministrit Sali Berisha pas deklaratave në Foltoren e Devollit, ku lideri historik i PD, u shpreh se Basha po mbahet peng nga Rama për shkak të dosjeve penale që ka ndaj tij.

Kësaj deklarate, Basha iu përgjigj duke shkruar se Kuvendi i Partisë Demokratike do të shënojë një pikë kthese pas  31 vitesh tranzicion.

Kuvendi i Partisë Demokratike do të shënojë një pikë kthese pas 31 vitesh tranzicion. Më #18Dhjetor, ne do të zgjedhim të ardhmen, duke mishëruar shpresat më të mira të njerëzve, për të ripërtërirë besimin te politika, si mjet për ndryshimin e Shqipërisë🇦🇱”, shkruan Basha.

LEXO EDHE:  “Kongres që i vuri kapakun humbjes”/ Demokratët nuk i ndalin “shuplakat” ndaj Bashës

LEXO EDHE:  Lajm i mirë nga Gjermania/ Vaksina mund të jetë gati këtë dimër

Ndërkohë ashtu si çdoherë, Basha ka kundër demokratët të cilët e akuzojnë se ka shitur 4 herë zgjedhjet.Madje ata e quajnë Lulzim Bashën armikun e Partisë Demokratike.

Sa shume urrejtje kanë ÇET’NIKET “demon-kratët” e paguar, të “ndërsyer” ndër rrjetet sociale ndaj “armikut” të vetëm që ka Demokracia Shqiptare, që quhet, L. Basha!!! d’rama-virusin e shqiptarisë, e kanë bërë “demokrat”, e s’duhet gacmuar !!! TURP E FAQJA E ZEZË!!”, shkruan një prej tyre.

Do kthehesh ti dhe soroistat e tu andej nga ke ardhur. Kjo do të jetë kthesa dhe mësimi më i mirë për ne. Haram mbështetjen që të kanë dhënë ty demokratët këtyre viteve”, shkruan një tjetër për demokratët.

Më poshtë po iu sjellim disa prej komenteve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE