Connect with Us

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Kuriozitete

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Publikuar

-

VIDEO-Rënia e natës në Uran dhe perëndimet e diellit në planetët e tjerë/ NASA tregon pamjet

Nuk është e rëndësishme se sa shumë herë i shohim ato, perëndimet e diellit janë spektakolare. Por a e dini se si duket perëndimi i diellit në planetet e tjera? Shkencëtari i NASA – s , Geronimo Villanueva ka krijuar një animacion mahnitës që tregon se si duket rënia e natës në planetët e tjerë në sistemin tonë diellor.

NASA tha: “Animacionet tregojnë se Dielli duket se shfaqet nga këndvështrimi i dikujt në këto botë.”Ndërsa këto botë rrotullohen larg nga drita e Diellit, që është ajo që ndodh gjatë perëndimit të diellit, fotonet shpërndahen në drejtime të ndryshme në varësi të energjisë së fotoneve dhe llojeve të molekulave në atmosferë.

“Rezultati është një gamë e bukur ngjyrash që do të ishte e dukshme për ata që qëndrojnë në këto botë.”Në veçanti, muzgu i Diellit në Uran është i bukur, duke shfaqur një azure të pasur që venitet në blu mbretërore. NASA shpjegoi: “Kjo ngjyrë blu-jeshile vjen nga bashkëveprimi i dritës së diellit me atmosferën e planetit. Kur rrezet e diellit – e cila është e përbërë nga të gjitha ngjyrat e ylberit – arrin atmosferën e Uranit, hidrogjeni, heliumi dhe metani thithin pjesën e kuqe të dritës më të gjatë të valës.

LEXO EDHE:  Video e frikshme/ Momenti kur rrëzohet pema e Vitit të Ri në sheshin “Skënderbej”

“Pjesa e dritës blu dhe jeshile me gjatësi më të shkurtër valore shpërndahen ndërsa fotonet kërcejnë molekulat e gazit dhe grimcat e tjera në atmosferë. Një fenomen i ngjashëm bën që qielli i Tokës të duket i kaltër në një ditë të qartë. “Ndërkohë, perëndimi i diellit në Mars kthehet nga kafe në blu, falë grimcave të pluhurit Martian që shpërndajnë ngjyrën blu në mënyrë më efektive.

Z. Villanueva shpreson se simulimi do të ndihmojë ndërsa ndërtoni një mjet modelimi kompjuterik për një mision të mundshëm të ardhshëm në Uranus.NASA shpreson të kthehet në planetin e akullt në 2030 – 44 vjet pas misionit të fundit në Uranus./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një asteroid tre herë më i madh se “Big Ben” në Londër mund të godasë Tokën/ Ja çfarë zbuluar NASA

Publikuar

-

Nga

Një asteroid i madh mund të kalojë nëpër planetin tonë javën e ardhshme, ka zbuluar NASA.Asteroidi, i quajtur 441987 (2010 NY65), vlerësohet të masë rreth 140 m – 310 metra në diametër. Në fundin më të lartë të këtij vlerësimi, ai tregon se asteroidi është mbi trefishin iemadhësisë së Big Benit në Londër.

Shkëmbi hapësinor mund të  kalojë në 24 qershor në 07:44 BST, në të cilën pikë do të jetë 2.3 milion mies nga Toka.Ndërsa kjo mund të duket shumë larg, është klasifikuar si një ‘qasje e ngushtë’ nga NASA .Gjatë kalimit, asteroidi do të udhëtojë me shpejtësi mahnitëse deri në 12.89 kilometra / sekondë. Kjo është rreth 14 herë më shpejt se një plumb.

Fatmirësisht, shanset për të goditur 441987 (2010 NY65) janë jashtëzakonisht të ulëta.NASA shpjegoi: “Askush nuk duhet të shqetësohet shumë për një ndikim në Tokë të një asteroidi ose komete.Sidoqoftë, NASA nuk e ka përjashtuar mundësinë e një përplasjeje asteroidi me planetin tonë në një të ardhme të afërt.

LEXO EDHE:  Video/ Si i ofendon Edi Rama gazetarët

LEXO EDHE:  Video-U ngatërrua me vajzën e gabuar/ Ja si e pëson djali

Ai shtoi: “Megjithë këtë, për periudha të gjata kohore, shanset që Toka të ndikohet nuk janë të papërfillshme, kështu që një formë e sigurimit NEO është e garantuar.”Për momentin, sigurimi ynë më i mirë mbështetet tek shkencëtarët NEO dhe përpjekjet e tyre për të gjetur së pari këto objekte dhe më pas të gjurmojnë mocionet e tyre në të ardhmen.Nëse një asteroid zbulohet se është në një kurs përplasjeje për Tokën, NASA ka disa taktika në mëngë për të parandaluar një përplasje.

Ai shpjegoi: “Një nga teknikat e sugjeruara për devijimin e një asteroidi përfshin armë fuzionale bërthamore të vendosura sipër sipërfaqes për të ndryshuar pak shpejtësinë e asteroidit pa e prishur atë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Bukuri mahnitëse/ Fotot nga pjesa më e mrekullueshme e botës

Publikuar

-

Nga

Fotografi italian Luca Tombolini , i cili jeton midis Parisit dhe Milanos, ka udhëtuar në disa nga shkretëtirat më tërheqëse dhe të pazakonta në botë për të kapur këto pamje mahnitëse.

Është e habitshmeqë fotografitë e tij nënvizojnë se shkretëtirat jo domosdoshmërisht duhet të duken si skena klasike të Lawrence of Arabia.

Brenda sesionit të fotografive fotoja që bie më shumë në sy është shkretëtira e Paria Canyon-Vermilion Cliffs në Arizona.

LEXO EDHE:  VIDEO-Marina Vjollca si asnjëherë më parë/ Zbulon pasionin e saj të hershëm dhe të gjithë mbetëm pa fjalë

LEXO EDHE:  Roboti i dërguar nga NASA mbërrin në Mars pas 7 muajsh! Dërgon selfie-n e parë

40-vjeçari u shpreh për MailOnline Travel: ‘Unë ndjej një ndjenjë magjie në shkretëtirë, duke qenë në një vend ku nuk është akush tjetër përveç teje.”

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët zbulojnë detajin/ Sa njerëz duhen për të nisur një jetë në Mars

Publikuar

-

Nga

Do të duhen vetëm 110 njerëz për të krijuar një jetë në Mars, sipas shkencëtarëve. Do të duhet minimumi i popullisë për të vendosur mjetet  dhe mallrat që të mund të ndihen më komodë. Ata do të duhet të jetojnë në një kub të mbushur me oksigjen nëse do të vendosnin të jetonin në planetin e kuq. Bujqësia dhe industria gjithashtu duhet të zhvillohen. Profesori Jean-Marc Salotti bëri parashikimin pasi bëri hulumtime. Gjetjet e studimit do të siguronin që nuk do të kishte një version të jetës reale të personazhit të Matt Damon në reklamën Ridley Scott në filmin The Martian. Filmi i vitit 2015 tregon se si personazhi i astronautit aktori Mark Watney u bllokua në Mars.

“Cili është fizibiliteti i mbijetesës në një planet tjetër dhe të qenurit vetë-mbajtës? “Kjo pyetje ka një rëndësi të veçantë për të ardhmen e pushtimit të hapësirës dhe mbase edhe për të ardhmen e njerëzimit në përgjithësi. Unë tregoj se një model matematikor mund të përdoret për të përcaktuar numrin minimal të njerëzve dhe mënyrën e jetës për mbijetesë në një planet tjetër, duke përdorur Marsin si shembull.

LEXO EDHE:  Video e frikshme/ Momenti kur rrëzohet pema e Vitit të Ri në sheshin “Skënderbej”

LEXO EDHE:  Roboti i dërguar nga NASA mbërrin në Mars pas 7 muajsh! Dërgon selfie-n e parë

“Ajo bazohet në krahasimin midis kërkesave kohore për të zbatuar të gjitha llojet e veprimtarive njerëzore për mbijetesë afatgjatë dhe kohën në dispozicion të njerëzve.Një parametër i rëndësishëm i modelit quhet faktori i ndarjes, i cili lejon disa ulje të kërkesave të kohës për një individ nëse, për shembull, aktiviteti ka të bëjë me ndërtimin e një objekti që mund të ndahet nga disa individë.Për mbijetesën në Mars bëhen disa supozime për organizimin e njerëzve dhe çështje inxhinierike.Numri minimal i njerëzve është llogaritur dhe rezultati është 110 individë.”

Eksperti i Politeknikut Kombëtar të Bordeaux Institut thotë se mbijetesa varet nga aksesi në burimet natyrore dhe kërkesat e njerëzve për punë janë më pak se aftësia e tyre punë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE