Connect with Us

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit

Teknologji

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit

Publikuar

-

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit

Superkompjuteri më i shpejtë në botë po vendoset në luftën kundër koronavirusit. Superkompjuteri japonez Fugaku ka marrë vendin e parë, duke kryer 2.8 herë më shumë llogaritje për sekondë sesa një makinë IBM në SH.B.A. Makina amerikane, e quajtur Samit, kryesoi listën me Top500 më shumë se më parë.

Fitorja e Fugakut theu një epërsi të gjatë të sundimit SHBA-Kinë, duke e rikthyer Japoninë në krye për herë të parë në 11 vjet. Top500 rendit sistemet kompjuterike më të fuqishme kompjuterike jo të shpërndara. Fugaku tashmë është vënë në punë në luftimin e koronavirusit, duke simuluar mënyrën se si do të përhapeshin pikat në hapësirat e zyrave me ndarëse të instaluara ose në trena të mbushur me dritare të hapura.

Kur ai të jetë plotësisht funksional vitin e ardhshëm, ekspertët shpresojnë se makina  do të jetë në gjendje të ndihmojë në ngushtimin e kërkimit për trajtime efektive për virusin. Makina me madhësi sa një dhomë ndodhet në qytetin e Kobe dhe u zhvillua gjatë gjashtë viteve nga firma japoneze e teknologjisë Fujitsu dhe Instituti Riken i mbështetur nga qeveria.

LEXO EDHE:  Kishin kontakt me 73-vjeçaren nga Durrësi/ Mjekët dhe infermierët dalin të pastër

Performanca e tij u mat në 415.53 petaflops, 2.8 herë më shpejt se 148.6 petaflops të Samitit të vendit të dytë. Makina amerikane është vendosur në Laboratorin Kombëtar Oak Ridge në Tenesi. Një superkompjuter klasifikohet duke qenë më shumë se 1.000 herë më i shpejtë se një kompjuter i rregullt. “Shpresoj që përparësia kryesore e IT e zhvilluar për të do të kontribuojë në përparime të mëdha në sfida të vështira sociale si Covid-19”, tha Satoshi Matsuoka, drejtuesi i Qendrës Riken për Shkencë Kompjuterike.

Vendi i tretë në listë kaloi në një sistem tjetër të IBM, në Laboratorin Kombëtar Lawrence Livermore në Kaliforni, ndërsa vendin e katërt dhe të pestë u morën nga kompjuterët në Kinë.Fugaku kryesoi gjithashtu renditjet e tjera të performancës së super kompjuterave, duke u bërë i pari që u ul në të njëjtën kohë në listat Graph500, HPCG dhe HPL-AI./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  “Coronavirusi është tek porta”/ Paloka: Me këtë kryeministër jemi në duart e Zotit

LEXO EDHE:  96 raste të reja me koronavirus në Kosovë/ Shërohen 87 pacientë

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  “Coronavirusi është tek porta”/ Paloka: Me këtë kryeministër jemi në duart e Zotit

LEXO EDHE:  "Të parët që duhet të testohen janë punonjësit e shëndetësisë"/ Epidemiologia: Taskforca shqiptare veproi vonë

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  96 raste të reja me koronavirus në Kosovë/ Shërohen 87 pacientë

LEXO EDHE:  "Të parët që duhet të testohen janë punonjësit e shëndetësisë"/ Epidemiologia: Taskforca shqiptare veproi vonë

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: