Connect with Us

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri

Blog

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri

Publikuar

-

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri

Pushtimi i Bashkimit Sovjetik, ishte fushata më ambicioze e Luftës së Dytë Botërore. Hitleri besonte se mund të realizohej brenda 3-muajsh, përmes një sulmi të shpejtë dhe të fuqishëm. Fushata nisi me Direktivën e Fyhrerit nr.21. E nënshkruar më 18 dhjetor 1940, ajo përcaktoi synimin për të “shkatërruar Rusinë Sovjetike, përmes një fushate ushtarake të shpejtë”.

Në shkurtin e vitit 1941, zbulimi britanik dhe ai amerikan mësoi planin e pushtimit të BRSS. Duke shpresuar ta inkurajonin Stalinin të niste luftën kundër Hitlerit, ata e informuan diktatorin sovjetik. Por Stalini nuk u besoi, pasi mendonte se Hitleri do t’i përmbahej Paktit të Mos-sulmimit që kishin nënshkruar të dyja vendet para luftës. Marina gjermane, do të luante një rol me rendësi në operacion, duke bllokuar veprimin e anijeve sovjetike nga Deti Baltik.

Gjermanët sulmuan më 22 qershor 1941, me mbi 3 milionë ushtarë të ndarë në 152 divizione. Aty përfshiheshin edhe 17 divizionet e tankeve “Panzer”, dhe 13 divizione të tjera të motorizuara. Transporti u sigurua nga 625.000 kuaj dhe 600.000 automjete. Forca fillestare pushtuese përfshinte 3.350 tanke, 7.146 pjesë artilerie dhe 1.950 avionë.

Në pushtim mori edhe ushtria finlandeze. Ajo furnizoi me trupa 17 divizione dhe 2 brigada. Pas pushtimit sovjetik të Finlandës më shumë se 1 vit më parë, finlandezët ishin të etur për hakmarrje. Edhe Rumania kontribuoi me 14 divizione, 7 brigada, dhe një regjiment tankesh. Ambasadori gjerman në Moskë, shpalli deklaratën e luftës në orën 5:30 të mëngjesit të 22 qershorit 1941, duke përmendur si justifikim për pushtimin shkeljet e paktit dypalësh nga ana e sovjetikëve.

Fronti i sulmit ishte shumë i gjerë, nga Balltiku në veri, deri në Detin e Zi, plot 3057 km. Pushtimi u emërtua “Operacioni Barbarosa”, sipas emrit të themeluesit të Rajhut të Parë gjerman në shekullin XII-të. Vetëm 20 për qind e trupave gjermane, mundën të kryenin llojin e luftës së shpejtë. Pjesa tjetër ishte shumë e ngadaltë, për të ndjekur ritmin e shpejtë të “Blitzkrieg” (Luftës Rrufe).

Stalini u trondit aq shumë nga pushtimi gjerman, sa që nuk pati asnjë reagim publik për 11 ditë më radhë. Sovjetikët kishin 2-3 herë më shumë tanke dhe avionë sesa gjermanët, por shumë nga avionët ishin të vjetëruar.

Pas 2 javëve të para, betejat e suksesshme bënë që komanda naziste të besonte se fushata tashmë ishte fituar, dhe se ushtria sovjetike ishte shpartalluar. Përparimi i shpejtë fillestar, u dha mundësive gjermanëve të shtinin në dorë të korrat e verës nga pjesa më e madhe e Ukrainës. Kjo u shkaktoi sovjetikëve jo pak vështirësi në dimrin që pasoi.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët e kuruan diabetin tek minjtë/ A mund ta bëjnë këtë edhe tek njerëzit?

Gjermanët rrethuan disa ushtri sovjetike, duke i detyruar ato të dorëzoheshin. Vetëm në Minsk dhe Smolensk ata kapën gati 600.000 ushtarë sovjetikë si robër lufte. 665.000 të burgosur të tjerë u mbajtën në Kiev. Deri në fund të korrikut, pak më shumë se një muaj nga pushtimi, gjermanët kishin pushtuar një hapësirë sa dyfishi i Francës, ose mbi 1 milionë km2.

Sovjetikët patën probleme të mëdha me udhëheqjen ushtarake, pasi Stalini e kishte pastruar Ushtrinë e Kuqe në vitet 1930, duke vrarë oficerët gjoja antikomunistë, dhe shumë prej gjeneralëve më të mirë. Në shtetet baltike dhe pjesë të Bjellorusisë dhe Ukrainës, gjermanët u mirëpritën si çlirimtarë që i çliruan nga komunistët që i kishin shtypur për vite me radhë.

Për të vazhduar rezistencën, Stalini zhvendosi në lindje të gjitha fabrikat, në mënyrë që ato të mund të vazhdonin të prodhonin avionë, tanke dhe pajisje të tjera. Duke dashur ta mbanin Hitlerin të zënë në Frontin Lindor, Britania dhe SHBA-ja nisën t’i japin sovjetikëve ndihmë materiale. Ironikisht ata ndihmuan në ndërtimin e makinerisë ushtarake sovjetike, me të cilën do të përballeshin një dekade më vonë, një dukuri kjo e përsëritur në luftërat e shekullit XX-të.

Rrethimi i Leningradit, një nga më të gjatët dhe më të përgjakshmit e Luftës së Dytë Botërore, zgjati 900 ditë. Gjatë asaj kohe, 200.000 civilë u vranë nga bombardimet gjermane. Të paktën 630.000 të tjerë vdiqën nga sëmundjet dhe uria.

Kur diplomatët e huaj u evakuuan nga Moska në përgatitje të një rrethimi të mundshëm, bashkë me ta u largua edhe trupi i balsamosur i ish-udheqësit sovjetik Lenin. Kjo pasi humbja e tij, do të ishte një goditje e fortë propagandistike për sovjetikët. Dimri që ndali përparimin gjerman, ishte më i ftohti në 140 vjet. Nafta ngriu në motorët e tankeve. Po ashtu edhe grasoja në ingranazhet e artilerisë. Gati të gjithë në ushtrinë gjermane vuajtën shumë nga ngricat e mëdha./ warhistoryonlinePërshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Horoskopi i ditës, 24 tetor 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 24 tetor 2020

Dashi

Mundohuni të jeni të duruar në dashuri, por dijeni që Hëna nuk është në favorin tuaj. Në frontin e punës, mendoni edhe për disa projekte të reja dhe interesante!

Demi

Bëni kujdes me të lindurit nën shenjën e Ujorit, është një ditë e nënshtruar për ndjenjat. Në frontin e punës, mendoni dhe merrni kohën tuaj për të bërë një zgjedhje të rëndësishme. Mos u trembni!

Binjakët

Ka ardhur koha të flisni për dashurinë me thjeshtësi. Sa i përket punës, nga fundi i muajit diçka po lëviz. Lajmet vijnë së shpejti!

Gaforrja

Mos u tregoni argumentues dhe përpiquni të flisni duke e bërë të qartë ndjenjën për dashurinë. Në frontin e biznesit, nuk është koha më e mirë për të bërë zgjedhje që marrin shumë para larg. Një kontratë ose marrëveshje mund të ketë nevojë të rishikohet.

Luani

Sot pak turbulencë në dashuri, përpiquni të jeni të durueshëm. Në frontin e biznesit, kushtojini vëmendje investimeve. Fundi i vitit do t’ju shtyjë të kurseni.

Virgjëresha

Ditë pozitive për dashurinë: një histori interesante mund të lindë papritmas. Në frontin e punës, mundësi të mira.

Peshorja

Hëna është një lajm i favorshëm, i shkëlqyeshëm për dashurinë sot. Në frontin e punës, duhet të zgjidhni disa probleme, por mos u shqetësoni: fundi i muajit do të jetë më mirë!

LEXO EDHE:  Çfarë e shkaktoi vdekjen misterioze të Herri Hudinit, magjistarit më të madh të shekullit XX?

LEXO EDHE:  Manuel Sarrazin kritikon kushtet e reja për Shqipërinë

Akrepi

Probleme të vogla në dashuri me ata që kanë lindur nën shenjën e Demit dhe Luanit. Në frontin e punës, ju keni ende disa pengesa për të kapërcyer, por situata e përgjithshme është pozitive.

Shigjetari

Ju keni një dëshirë të madhe për të dashuruar. Marrëdhënie interesante me të lindurit nën shenjën e Ujorit. Në frontin e punës, nëse keni bërë ndonjë kërkesë, përgjigjet vijnë me ngadalë: kjo mund t’ju bëjë shumë nervoz!

Bricjapi

Ju i keni dhënë partnerit tuaj kohë për të sqaruar, tani doni një përgjigje. Në frontin e punës, situata është interesante për ata që punojnë.

Ujori

Dita nervoze: kini kujdes nga marrëdhëniet e gjata. Në frontin e punës, nëse ka pasur përplasje në të kaluarën, sot nuk është e lehtë të bësh paqe!

Peshqit

Afërdita nga data 28 do të jetë e favorshme dhe ky është një lajm i shkëlqyeshëm për ndjenjat. Sa për punën, ka nga ata që ende dyshojnë për një projekt të ri.

LEXO TE PLOTE

Blog

Aplikacionet për gjurmimin e kontakteve/ A ka prova se po ndihmojnë në frenimin e Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Gjatë valës së parë të Covid-19, studiuesit në Universitetin e Oksfordit, ndërtuan një model kompjuterik që tregonte se nëse 56 për qind e qytetarëve britanikë do të shkarkonte dhe përdorte një aplikacion për gjurmimin e kontakteve (bashkë me respektimin e masave të tjera të kontrollit), kjo mund t’i jepte fund epidemisë në vend.

Me aplikacionin që ishte i disponueshëm vetëm që nga shtatori, është shumë herët të thuhet se si po funksionon ky sistem gjurmimi. Por edhe bazuar në përvojën e deritanishme të vendeve të tjera, aplikacionet e të cilëve po përdoren prej disa muajsh, ka ende shumë pak prova se ato mund të bëjnë diferencën në luftimin e Covid-19.

Këshilli i Evropës ka ngritur pikëpyetjen, që duke pasur parasysh mungesën e provave, premtimet e bëra në lidhje me këto aplikacione “a ja vlen marrja parasysh e rreziqeve të parashikueshme sociale dhe ligjore”. Pavarësisht parashikimeve se midis 67.5-85.5 për qind e përdoruesve të mundshëm do t’i shkarkonin këto aplikacione, nivelet e shkarkimeve në mbarë botën të aplikacioneve për gjurmimin e kontakteve, deri më tani kanë qenë të ulëta, duke arritur afërsisht vetëm në nivelin 20 për qind.

Në Gjermani norma ka qenë rreth 21 për qind, në Itali 14 për qind, në Francë vetëm 3 për qind. Islanda dhe Singapori, që ishin ndër të parët që nisën të përdorin një aplikacion të tillë, kanë normat më të larta të shkarkimit deri më tani me 40 për qind.

Në terma më të gjerë, nëse vetëm 20 për qind e popullsisë është përdoruese aktive e aplikacioneve të tilla, atëherë ka vetëm një mundësi prej 4 për qind që ai të hyjë në kontakt me një përdorues tjetër aplikacionesh. Nëse norma e shkarkimit arrin në 40 për qind, shanset që të takoni një tjetër përdorues aktiv të aplikacionit janë 16 për qind.

Kjo gjithashtu funksionon me supozimin se përdoruesit kanë të njëjtin aplikacion ose të ndryshëm, por që mund të funksionojnë bashkë. Por aplikacionet mund të mos kenë nevojë për nivele të larta shkarkimi për të pasur njëfarë ndikimin në frenimin e përhapjes së pandemisë.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkaktoi vdekjen misterioze të Herri Hudinit, magjistarit më të madh të shekullit XX?

LEXO EDHE:  A është i pashmangshëm izolimi i dytë?

Një raport i dytë nga studiuesit e Oksfordit, sugjeroi se një sistem i gjurmimit të kontakteve që përfshinte njoftimet digjitale por edhe manuale, mund të zvogëlojë infeksionet me 4-12 për qind, dhe vdekjet me 2 -15 për qind, dhe kjo vetëm nëse aplikacioni përdoret nga 15 për qind e popullsisë.

Ministria e Shëndetësisë e Singaporit, pohon se atje ku më parë ekipeve të gjurmimit të kontakteve, u duheshin 4 ditë për të identifikuar dhe karantinuar një kontakt të ngushtë të një të sëmuri me Covid, aplikacioni u jep mundësi ta bëjnë atë brenda 2 ditësh.

Por në botën reale, shkarkimi i aplikacionit nuk është i njëjtë me përdorimin e tij, ose më e rëndësishmja:reagimi ndaj paralajmërimeve për t’u vetë-izoluar, ndodh nëse aplikacioni ju tregon se keni qenë në kontakt me një person të infektuar.

Një studim i porositur nga qeveria britanike me më shumë se 30.000 njerëz ,tregoi se vetëm 18 për qind e njerëzve ranë dakord të vetë-izoloheshin, kur dikush që punonte për sistemin manual të gjurmimit të kontaktit, i telefononte dhe u shpjegonte arsyen.

Dhe shifrat e reagimit ndaj një mesazh të automatizuar në telefonat e njerëzve, ka të ngjarë të jenë edhe më të ulëta. Po pse aplikacionet nuk patën një sukses më të dukshëm? Së pari, duket se ka një mungesë të besimit të publikut tek teknologjia, dhe mbi përdorimin që ajo i bën të dhënave personale.

Një problem tjetër është që vetëm zotëruesit e smartfonëve mund të përdorin aplikacionet. Duke pasur parasysh që në Britani, 61 për qind e të moshuarve mbi 65 vjeç nuk kanë qasje në një pajisje të lëvizshme të internetit, kjo do të thotë se grupi më i madh i rrezikuar nga koronavirusi, ka shumë më pak të ngjarë të jetë në gjendje të përfitojë nga aplikacionet për gjurmimin e kontakteve.

Një zgjidhje për këtë problem, mund të jetë përdorimi i teknologjisë alternative për të regjistruar kontaktet e njerëzve. Singapori ka prezantuar një pajisje që mund të mbahet në xhep ose çantë, dhe që përmban një teknologji që kryen të njëjtin funksion si një aplikacion gjurmimi. / The Conversation – Bota.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Biznesi i familjes Bajden, dhe lidhjet e saj me Kinën

Publikuar

-

Nga

Biznesi i familjes Bajden, dhe lidhjet e saj me Kinën

“The Wall Street Journal”

* Shumica e mediave po e injorojnë përmbajtjen e elektronike të gjetur në laptopin e Hanter Bajden, por kjo nuk do të thotë që ato nuk përbëjnë lajm. Xho Bajden ka detyrimin t’i përgjigjet pyetjeve rreth ndikimit të djalit të tij dhe bizneseve të tij, sidomos në lidhje me Kinën.

“The New York Post” botoi javën e kaluar përmbajtjen e materialeve në një laptop që supozohet se i përkiste Hanterit. Gazeta ka qenë transparente, duke thënë se e ka marrë kopjen e hard drive-it nga avokati i Donald Trump, Rudi Xhuliani, që nga ana e tij thotë se e ka marrë atë nga pronari i një dyqani për riparimin e kompjuterave në Delauer, ku kompjuteri u braktis në vitin 2019.

Xho Bajden e përqesh këtë çështje si një “fushatë shpifjesh”, ndërsa Kryetari demokrat i Komitetit të Inteligjencës në Kongres Adam Shif, nuk e quan atë si një provë, por një “dezinformim rus”. Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Xhon Retklif, thotë se qeveria nuk ka të dhëna që e mbështesin pretendimin për një dezinformim.

Një laptop ndodhej në një servis kompjuterësh që nga prilli 2019. Ai përmban emrin e Hanter, dhe atë që duket të jetë firmat i tij. Pronari i servisit tha se kompjuteri dhe hard disku u sekuestruan nga FBI në dhjetorin e vitit të shkuar. Ndërsa shtabi i fushatës së Bajden, nuk ka thënë që posta elektronike është e rreme.

Email-et në lidhje me biznesin e Hanterit në Ukrainë janë raportuar gjerësisht në media. Por më intriguese është një e-mail i majit 2017, që përfshin një diskutim rreth “paketave të shpërblimit” për 6 persona, si pjesë e një marrëveshje biznesi me kompaninë e madhe energjetike kineze sot të shpërbërë, CEFC China Energy.

Kompania kineze, bëri bujë në mediat ndërkombëtare disa vjet më parë, kur qeveria amerikane akuzoi një organizatë të financuar nga CEFC për pastrim parash, dhe kur drejtori i saj ekzekutiv u ndalua nga autoritetet kineze. CNN raportoi në vitin 2018 se “në kulmin e saj”, CEFC ishte “e vështirë të dallohej” nga qeveria kineze.

Sipas postës elektronike, Xho dhe Hanter Bajden ishin në të njëjtën linjë në 2017, për të përfituar nga një marrëveshje me CEFC. Një e-mail duket se identifikon Hanter Bajdenin si “kryetar/zëvendëskryetar, në varësi të marrëveshjes me CEFC”.

Ai gjithashtu i referohet pagesave financiare në termat e “20” për “H”, dhe “10 të mbajtura nga “H” për djalin e madh?”. Fox News thotë se ka konfirmuar vërtetësinë e postës elektronike, me një nga marrësit e saj, dhe burimet thonë se “djali i madh” në këtë mesele është Xho Bajden.

LEXO EDHE:  Koronavirusi, e bën të domosdoshme një strategji të qartë të BE drejt Ballkanit Perëndimor

LEXO EDHE:  A është i pashmangshëm izolimi i dytë?

Një e-mail i gushtit të vitit 2017 nga “Robert Biden” (emri zyrtar i Hanter), thotë se marrëveshja fillestare ishte për 10 milion dollarë në vit, por që atëherë ishte bërë “shumë më interesante për mua dhe familjen time”, pasi përfshinte një pjesë të “kapitalit dhe fitimeve”. Stafi i Xho Bajden, thotë se kthimet e taksave, nuk tregojnë ndonjë përfshirje të familjes në investimet kineze.

Refreni i mediave të majta, është se edhe nëse këto komunikime elektronike janë të vërteta – në fakt familja Bajden nuk e mohon vërtetësinë e tyre – ato nuk arrijnë të provojnë se Xho Bajden ka shkelur ndonjë ligj. Por krimet nuk janë standardi minimal për sjelljen politike të një politikani.

Bajden ishte në vitin 2017 një qytetar i thjeshtë, por po konsideronte mundësinë e garimit për president. Një transaksion që do ta bënte atë – ose djalin e tij – partner me një kompani të lidhur me qeverinë kineze, ngre shumë pikëpyetje rreth gjykimit dhe mënyrës se si ai do ta sillej me Kinën si president i SHBA-së.

Xho Bajden duhet të qartësojë të gjitha dyshime mbi lidhjet e tij ekonomike me Kinën. Kjo është në interesin e tij politik. A është ai “djali i madh” në e-maile? Çfarë ndodhi me marrëveshjen? Kina do të jetë një nga sfidat më të vështira të politikës së jashtme të Bajdenit, dhe dokumentet e pashpjegueshme nuk do të zhduken edhe nëse ai zgjidhet president.

Nëse republikanët mbajnë Senatin, është e sigurt që do të ketë më shumë investigim mbi këtë çështje. Ndoshta Xho Bajden mund të mos ketë qenë i përfshirë, dhe Hanter e ka përdorur emrin e babait të tij për të bizneset e veta.

Por është gjithashtu e mundur që Xho Bajden të ketë qenë në dijeni të biznesit të CEFC, dhe të ketë hezituar t’i thoshte të birit se nuk mund të përdorte emrin dhe pozicionin e babait të tij për punët private. Cilado qoftë e vërteta, publiku meriton të dijë të vërtetën./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE