Connect with Us

Meta refuzoi ta dekretonte si ministër/ Cakaj: Fola kundër shkëmbimit territorial të Kosovës

Politikë

Meta refuzoi ta dekretonte si ministër/ Cakaj: Fola kundër shkëmbimit territorial të Kosovës

Publikuar

-

"Furtunë" në ambasaden shqiptare në Athinë/ Shkarkohet gjithë stafi

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj tha në “Ilva Now” se qëndrimi i Shqipërisë në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë bazohet në dy shtylla kryesore, të cilat janë njohja e pavarësisë dhe çelja e rrugës së anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare.

“Dua të theksoj se qëndrim ynë karshi dialogut ka qenë i qartë dhe shpjegohet në dy shtylla kryesore. Shtylla e parë ka qenë që dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me një marrëveshje të qartë, ku nuk ka hapësirë për interpretim nëse Serbia e ka njohur apo jo Kosovën. Parimi i parë është njohja e Kosovës nga Serbia, dhe shtylla e dytë është që marrëveshja duhet të garantojë një perspektivë evropiane, që të çelë rrugëtimin drejt BE dhe organizatave ndërkombëtare që janë strategjike për Kosovën. Roli i SHBA është i pazëvendësueshëm në këtë proces dhe ne mbështesim rolin e SHBA, por edhe të Bashkimit Europian, sepse jo vetëm Kosova, por edhe shqiptarët kanë përfituar nga marrëdhënia e ngushtë e SHBA dhe BE dhe asnjëherë nuk kanë pasur një bilanc negativ kur kjo marrëdhënie ka qenë e qëndrueshme”, u shpreh Cakaj.

Duke folur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Cakaj paralajmëroi takime të nivelit të lartë, ku tha se nuk do të mungojë shpalosja e qëndrimit të Shqipërisë për agjendat që janë sot aktuale në Ballkanin Perëndimor.

“Natyrisht Shqipëria dhe SHBA kanë një marrëdhënie të ngushtë, por realisht SHBA për Shqipërinë janë referencë diplomatike dhe strategjike dhe unë jam këtu për të zhvilluar një sërë vizitash të nivelit të lartë më përfaqësues të lartë të Departamentit të Shtetit, Kongresit dhe Senatit, dhe kam edhe agjendën time e cila do të bëhet publike shumë shpejt. Unë jam i hapur të diskutoj për rajonin dhe natyrisht duke pasur parasysh edhe procese që po vijnë edhe do të shpreh qëndrimet e Republikës së Shqipërisë karshi të gjitha çështjeve që rëndojnë hë për hë në agjendën e Ballkanit perëndimori”, tha ai.

I pyetur rreth qëndrimit në lidhje me shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi, z. Cakaj u shpreh se Shqipëria nuk e mbështet një tezë të tillë, e cila siç tha ai nuk ekziston por se është përdorur për qëllime elektorale në Kosovë dhe në Shqipëri.

“Çështja e shkëmbimit të territoreve është një çështje që është abuzuar më tepër për qëllime ditore elektorale se sa ka qenë një temë ku Shqipëria të ketë pasur një rol përmbajtësor. Shqipëria nuk është pjesë e grupit negociator që do të udhëtojë në Uashington. Shqipëria nuk është një nënshkruese e mundshme e asaj marrëveshjeje. Ne kemi pasur një qëndrim të qartë që për Shqipërinë çdo dëmtim territorial i Kosovës është i papranueshëm dhe kjo ka qenë politikë zyrtare e Shqipërisë. Ne kemi sot përfaqësuesin e Trump, Grenell dhe del e thotë se nuk po diskutohet për shkëmbim territoresh”, shtoi Cakaj.

LEXO EDHE:  Rakipi flet për zotimin e Ramës/Mënyra që ka zgjedhur për t’i mbyllur punët me Metën

Drejtorja e lajmeve në Euronews Albania, Ilva Tare e pyeti z. Cakaj se si do t’i komentonte veprimet e presidentit të Republikës, Ilir Meta, i cili nuk e dekretoi si ministër të Punëve të Jashtme, me argumentin se ai mbështeste idenë e shkëmbimit të territorit mes Kosovës dhe Serbisë, diplomati shqiptar dhe këtë përgjigje: “Për çështjen e presidenti unë nuk dua të flas, sepse ai është Presidenti i Republikës dhe ka qenë pjesë e korrektësisë time që mos t’i përgjigjem asnjë akuze apo intrige që ka qarkulluar me emrin tim. Të gjithë ata që flasin për mua, kanë shumë mëkate prapa vetes dhe sikur të kishte pasuar ndonjë të vërtetë rreth personalitetit tim, me siguri ata do ta kishin shpalosur. Unë në Shqipëri kur kam ardhur kam pasur një intervistë dhe kam folur kundër këmbimeve territoriale dhe kundër ndarjes së Kosovës. Ndaj për ata që kanë dashur t’i dinë qëndrimet e mia, intervistat janë publike, dhe nuk kanë fare arsye të lodhen dhe unë ua jap të gjithë deklaratat e mia kundër asaj pune. Ata nuk e duan të vërtetën. Ata duan të ushqehen me thashetheme dhe intriga”, tha ai.

Ministri në detyrë i Evropës dhe Punëve të Jashtme ftoi këdo që të lërë mënjanë spekulimet për ndarjen e Kosovës. Z. Cakaj tha se as ai dhe as kryeministri Edi Rama nuk i përkasin llojit të atyre shqiptarëve që punojnë kundër interesave të kombit.

“Të lihen anash çështjet e territoreve dhe spekulimet të tjera për Kosovën, se as unë dhe as kryeministri i Republikës së Shqipërisë nuk i takojnë llojit të shqiptarëve që e dëmtojnë vendin e vet, përkundrazi. Për ata që kanë sy në ballë dhe mend në kokë, këtë e dinë. Është e rëndësishme që këtë radhë t’i besojmë SHBA dhe Bashkimit Europian, sepse falë këtij partneritetit edhe Kosova është bërë shtet edhe shqiptarët janë më të fortë se kurrë”, përfundoi Cakaj./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Covid jashtë kontrollit/ Paralajmëron ish ministri: Po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë

Publikuar

-

Nga

Covid jashtë kontrollit/ Paralajmëron ish ministri: Po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në rubrikën “Opinion”, në News 24, ku mes të tjerave ka folur për situatën e Covid-19.

Ai shprehet se kapaciteti i dy spitaleve po shkon drejt ezaurimit dhe sipas tij po shkojmë drejt një katastrofe të vërtetë.“Është paralajmëruar edhe nga autoritetet se po shkon drejt ezurimit sistemi ne 2 spitalet, po shkojnë drejt ezurimit të sistemi. Në këtë rast pastaj do të jetë një katastrofë e vërtetë.Në të gjitha vendet janë nxjerrë mësime në momentin që pati një rënie të lehtë.

LEXO EDHE:  Plan “sekret” për një takim Rama-Trump?!/Si përgjigjet ministri Bushati

LEXO EDHE:  Plan "sekret" për një takim Rama-Trump?!/Si përgjigjet ministri Bushati

Le të shpresojmë se janë të vërteta lajmërimet për nxjerrjen e një vaksine.E vërteta është se të gjitha qeveritë e vendeve të pasura, kanë vënë buxhete shumë të mëdha për vaksinën. Mobilizimi i laboratorëve dhe industrisë më mbështetje, është diçka që mund të arrihet”, tha Mustafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta dekreton ligjin “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”/ Të nisë menjëherë zbatimi

Publikuar

-

Nga

Meta dekreton ligjin “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”/ Të nisë menjëherë zbatimi

Presidenti Ilir Meta, ka dekretuar ligjin e miratuar nga Kuvendi ‘Për  Regjistrin e Pronarëve Përfitues’.

Meta shprehet se ky ligj ka rëndësi themelore për Shqipërinë, duke shtuar se duhet që të nisë menjëherë zbatimi i tij pa u zvarritur.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje ligjin nr. 112/2020 “Për Regjistrin e Pronarëve Përfitues”.Ky ligj është një rekomandim i përsëritur për Republikën e Shqipërisë nga Komiteti i Ekspertëve për Vlerësimin e Masave Kundër Pastrimit të Parave dhe Financimit të Terrorizmit (MONEYVAL) të Këshillit të Europës, për identifikimin dhe regjistrimin e pronarit përfitues të subjekteve tregtare dhe organizatave jofitimprurëse, të regjistruara në Republikën e Shqipërisë.

Ky ligj është një hap para drejt transparencës së zotëruesve të kapitalit të subjekteve tregtare, por që po në funksion të kësaj transparence, mund të kishte përcaktuar edhe më qartë detyrimin për deklarimin dhe regjistrimin e subjekteve, pa kufizime, në raport me aksionet/kuotat të kapitalit ose të interesave të pronësisë në një subjekt raportues.

LEXO EDHE:  Kosova: Do reduktojë taksat për bizneset e reja

LEXO EDHE:  Kosova: Do reduktojë taksat për bizneset e reja

Ky ligj nuk duhet të jetë një akt që miratohet vetëm për qëllime raportimi pranë Moneyval, por është me rëndësi themeltare për Shqipërinë, të nisë menjëherë zbatimi i tij dhe transparenca me zotëruesit e aksioneve, pa u zvarritur nga Këshilli i Ministrave nxjerrja e akteve nënligjore që mundësojnë fillimin e implementimit.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasen 4 makina në aksin Maminas-Durrës

Publikuar

-

Nga

Një aksident ku janë përfshirë 4 mjete,  ka ndodhur në aksin rrugor Maminas-Durrës, por vetëm me dëme materiale.

Në vendin e quajtur Mapei në Shijak mjeti tip “Audi” me targa AA898TJ me drejtues Gramos Meminaj, mjeti tip “Ford” me targa AA926YJ, drejtues Ylli Veizaj, mjeti tip “Benz” me targa AA371MR me drejtuese Suzana Aga dhe mjeti tip “Benz” me targa AA 599 UD me drejtues Altin Vrapin janë përplasur me njëri-tjetrin.LEXO EDHE:  Video-Rama është përfundimisht “i pandreqshëm”/ Nuk heq dorë nga zakoni i tij

Fatmirësisht asnjë nga 4 drejtuesit nuk është dëmtuar, por vetëm ka pasur dëme materiale, ku makinat janë bërë copë e çikë. Akoma nuk dihet shkaku i aksidentit të ndodhur ditën e sotme. /CNA.al

LEXO TE PLOTE