Connect with Us

Nuk keni nevojë për një kirurg/ 5 ushtrimet që ndihmojnë për të riformuar nofullën

Life Style

Nuk keni nevojë për një kirurg/ 5 ushtrimet që ndihmojnë për të riformuar nofullën

Publikuar

-

Zakonisht ne i kushtojmë vëmendje të mjaftueshme trupit tonë kur bëhet fjalë për stërvitjen, por harrojmë që muskujt e fytyrës mund të kenë nevojë të funksionojnë gjithashtu.

Një ekspert sugjeron që kryerja e këtyre ushtrimeve mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjes në qafë, dhimbje koke dhe dhimbje nofullash.
Bright Side përgatiti për ju 5 ushtrime të thjeshta por efektive që do t’ju ndihmojnë të tonifikoni muskujt dhe t’i jepni nofullës tuaj një pamje më të përcaktuar.

1.Rivendosësi i nofullave
Vendosni dy gishtërinjtë e mëdhenj të duarve poshtë mjekrës dhe tërhiqini me ngadalë deri tek veshët. Këtë ushtrim përsëriteni 10 herë.
Efekt: Ky ushtrim ndihmon që nofulla juaj të jetë më e fortë dhe e përcaktuar.

2. Ushtrimi i Chin Sagging
Uluni në një tryezë dhe vendosni grushtat nën mjekër. Mbajini bërrylat në tryezë. Ngadalë dhe butësisht përpiquni të hapni gojën, duke i shtyrë ende grushtat lart, duke krijuar rezistencë. Mbajeni për pak kohë dhe lëshojeni.

3.Ushtrimi i Chin-up
Si ta bëni: Mbyllni gojën dhe ngadalë shtyni nofullën tuaj përpara, duke ngritur buzën e ulët lart. Ndjeni se si muskujt shtrihen. Qëndroni në këtë pozicion për rreth 10 sekonda, dhe bëni përsëri ushtrimin
Kohëzgjatja: Përsëritni 3 grupe prej 15 reps.
Efekti: Ky ushtrim promovon ngritjen e muskujve tuaj të fytyrës në pjesën e poshtme të fytyrës tuaj.

LEXO EDHE:  Ushqimet që e përmirësojnë punën e trurit

4.Ushtrimi i Tingujve të zanores
Si ta bëni: Qëllimi juaj është të hapni gojën sa më gjerë që të jetë e mundur, duke thënë tinguj “O” dhe “E”. Sigurohuni që të artikuloni tingujt dhe të angazhoni muskujt tuaj. Mundohuni të mos prekni ose tregoni dhëmbët.
Kohëzgjatja: Përsëritni 3 grupe prej 15 reps.
Efekti: Ky ushtrim tonifikon muskujt që gjenden rreth gojës dhe buzëve.

5.Ushtrimi i kockave të qafës
Si ta bëni: Mbani kokën drejt dhe ngadalë ëvizni përsëri për të ndier muskujt tuaj të kontraktuar, dhe pastaj ktheheni në pozicionin fillestar.
Kohëzgjatja: Përsëritni 3 grupe nga 10 reps. Kur të jeni gati, mund të provoni të qëndroni në këtë pozicion më gjatë.
Efekti: Ky ushtrim angazhon në mënyrë perfekte muskujt nën mjekrën tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 14 maj 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 9 maj 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Nëse diçka në dashuri ju shqetëson në mendime, do të jetë me vend që këtë të premte të adresoni çështjet siç duhet. Lidhur me punën, pavarësisht krizës së përgjithshme, diçka e mirë rezervohet në qiell. Tregoni vëmendjen e duhur!

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Sipas horoskopit(14 maj), për sa i përket dashurisë, fundjava do të sjellë rezultate të mira. Sa i përket punës duhet të merrni kohë para se të veproni. Përdorni mendimet siç duhet.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Nëse shkëndija nuk është ndezur për një kohë të gjatë, tani është koha për të ecur përpara. Sa i përket punës, falë një propozimi të ri, do të jetë e mundur të përballesh me disa risi.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Në dashuri ka ardhur koha të ktheheni në lojë, ndërsa në punë është e nevojshme t’i kushtoni vëmendje të madhe vendimeve që do të merren. Mos u ngutni.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Sipas kësaj fundjava do t’ju sjellë disa këshilla, por gjithashtu do të ngrejë dyshime në lidhje me ndjenjat. Sa i përket punës, gjithçka po shkon mirë falë një vetëvlerësimi në rritje. Vazhdoni kështu!

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Venusi filloi me një tranzit të veçantë dhe kjo do t’ju çojë të jeni shumë tolerant në diskutime. Durimi do të jetë i nevojshëm edhe në punë.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Nëse ka pasur një krizë në dashuri, diçka mund të ndryshojë në orët e ardhshme. Sa i përket punës, ka ardhur koha të ndryshojmë dhe të shikojmë pak përreth.

LEXO EDHE:  Rreth botës për 15 minuta, ISS sjell pamjet e Tokës nga hapësira qe do ju lënë pa fjalë

LEXO EDHE:  Ushqimet që e përmirësojnë punën e trurit

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Hëna nuk është më kundër jush. Dallimet duhet të zgjidhen sa më shpejt, që të jetë e mundur. Në vendin e punës nuk jeni plotësisht të kënaqur: disa vështirësi ju fusin në krizë të madhe.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Hëna ka qenë në opozitë për disa ditë, por nuk duhet të dorëzoheni. Mos u dorëzo kurrë. Sa i përket punës, e premtja do të jetë një ditë për tu marrë me energjinë e duhur.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Ndryshimet që ekzistojnë në çift mund të zgjidhen me një komunikim të mirë. Sa i përket punës, ju mund të bëni disa gabime, për shkak të shpërqendrimit tuaj.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Takimet e këtyre ditëve do të jenë shumë interesante, për të ardhmen. Kjo vlen si për dashurinë ashtu edhe për mjedisin e punës.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Para se të thoni ndonjë gjë, mendohuni dhe përpiquni të përdorni fjalët e duhura. Për sa i përket punës, lodhja ju bën të ndjeshëm: nervozizmi juaj rrjedh gjithashtu nga kjo situatë.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Antonela zbulon sekretin/ “Së shpejti do të dalë…”

Publikuar

-

Nga

Atdheu zgjodhi Sarën/ Antonela e lumtur në shoqërinë e ish konkurrentit

Antonela Berisha është një nga konkurentet e Përputhen shumë të komentuara. Në programin e sotëm Antonela bëri me dije se së shpejti do të nxjerrë një këngë të sajën. Sipas saj, pjesë e klipit të saj do të jetë Arsimi.

Kjo ka qenë edhe një nga arsyet që Atdheu ish konkurent i përputhen është mërzitur më të dhe nuk vazhduan me takime.

“Unë mendoj që Atdheu është mërzitur me mua se nuk e mora unë pjesë të videoklipit tim. Së shpejti unë do të publikoj një këngë timen dhe pjesë e këtij klipi do të jetë Arsimi”, u shpreh Antonela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

 “Nuk e shoh veten të martuar me shqiptar”/ Ola bën deklaratën e fortë

Publikuar

-

Nga

Konkurentja e Përputhen Ola Zenelaj ditën e sotme ka zhvilluar takimin e radhës me Çimin. Sot dyshja kishte zgjedhur ta zhvilonin takimin e tyre larg zhurmës në një kala.

I pyetur nga Çimi se s aka zgjatur lidhja e saj më e gjatë Ola tha se ka qenë 3 vjet.

Gjithashtu konkurentja deklaroi se nuk e sheh veten të martuar me një djalë shqiptar.

LEXO EDHE:  Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë

LEXO EDHE:  Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë

“Më pëlqejnë djemtë që janë rritur jahstë, kanë një mentalitet tjetër. Djemtë e Shqipërisë janë të egër dhe jam zhgënjyer nga ata. Unë kam qenë e lidhur me djem që më shumë se gjysëm e jetës e kaë kaluar jashtë dhe kanë marrë mentalitetit e vendit ku janë rritur”, është shprehur Ola./ CNA.al

LEXO TE PLOTE