Connect with Us

Pesë të infektuar me Covid-19 në Krujë dhe një në Durrës/ Shënohet rasti i parë dhe në Përmet

Shëndeti

Pesë të infektuar me Covid-19 në Krujë dhe një në Durrës/ Shënohet rasti i parë dhe në Përmet

Publikuar

-

Në vendin tonë vijonë të shtohen rastet e personave të prekur nga Covid-19.

Kështu mësohet se në krujë në 24 orët e fundit janë regjistruar pesë raste të reja, të prekur nga Covid-19.

Po ashtu një rast është konfirmuar edhe në Durrës, për të cilin thuhet se është kontakt i rasteve të konfirmuara më parë.

Gjithashtu edhe Përmeti është futur në hartën e qyteteve me persona të prekur nga Covid-19.

LEXO EDHE:  Basha refuzon qeverinë teknike/ “Nuk është në radarin tim”

Pas përgjigjeve të ardhura për 34 tamponë të marrë një ditë më parë, rezultoi vetëm një rast pozitiv.

Menjëherë personi i prekur është karantinuar në banesë së bashku me pjesëtarët e tjerë të familjes dhe është nën vëzhgimin e rreptë të Policisë së Shtetit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë

Publikuar

-

Nga

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë: ushqim me cilësi të dobët.

Në vitet e fundit, ne kemi ngrënë ushqim me aq shumë sheqer dhe aq shumë vaj vegjetal sa nuk qe vërtet ushqim.

Na sëmuri.

Pra, ne përfundojmë me presion të lartë të gjakut, me mbipesha, me diabet endemik, ose prediabet shumë të lartë, për shkak të mënyrës se si ushqehemi. Dhe kësaj i shtohet një virus.

Kur vuani nga sindroma metabolike, ajo shkakton inflamacion kronik. Nëse tashmë jeni në gjendje të inflamacionit kronik, nuk mund të mobilizoni mbrojtjet që ju duhen vërtet kundër virusit.

LEXO EDHE:  Zjarri në Krastë të Krujës/ Dëgjohet një shpërthim, dyshohet lëndë eksplozive

LEXO EDHE:  Mblidhet Komiteti Teknik i Ekspertëve/ “Ende asnjë rast i konfirmuar me koronavirus në Shqipëri”

Cfare permbledh sindroma metabolike?

Sindromë metabolike eshte nëse keni tre ose më shumë nga këto karakteristika ose nëse merrni ilaçe për t’i kontrolluar ato:

* Një perimeter të madh te belit

* Nivele të larta të triglicerideve

* Lipoproteina me dendësi të ulet (HDL) ose kolesterol “i mirë”

* Presion të lartë të gjakut

* Nivel i larte i sheqerit esell.

Nëse virusi bie në një trup që nuk është në gjendjen më të mirë, sëmuremi rëndë.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ballafaqim faktesh/ Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?

Publikuar

-

Nga

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?

Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucioine tërhoqën vëmendjen në luftën kundër koronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik. Disa fakte lidhur me disa prej tyre.

Çfarë ka efekt:

Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht në Azi e më pas edhe në vende të tjera u lakua shumë. Medikamenti në fjalë përdoret kundër gripit dhe vepron me efekt kundër viruseve të ndryshme RNA. Më 2014 medikamenti u përdor me sukses kundër Ebolas. Më 2016 qeveria japoneze e dërgoi Favilavir si ndihmë emergjence në Guinea për të luftuar epideminë Ebola. Aktualisht ky medikament mund ta shkurtojë kohën e sëmundjes nga koronavirusi, por megjithatë ka efekte të forta anësore si shok anafilaktik ose infeksion të mushkërive.

Dexametahson – varet nga koha e përdorimit

Bllokuesi i infeksioneve Dexamethason e ul vdekshmërinë tek pacientët, që respirohen dhe janë më gjatë se shtatë ditë të sëmurë. Instituti Robert Kosh (RKI) si dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e rekomandojnë këtë medikament për këta pacientë. Dexamethason megjithatë nuk mund të përdoret për njerëz me simptoma të lehta dhe as nuk mund të përdoret në fazën fillestare të sëmundjes. Nëse përdoret qysh në simptomat e para, medikamenti mund ta zbehë imunitetin apo ta bllokojë atë e madje mund të provokojë një ecuri të rëndë të sëmundjes”, shpjegon në një podcast në fillim të tetorit për NDR, Sandra Ciesek, drejtore e Institutit për Mjekësinë e Virologjisë në Klinikën Univeristare në Frankfurt.

Çfarë nuk ka efekt:

Hydroxychloroquin – nuk ka efekt pozitiv

Kjo lëndë është e hershme dhe është përdorur kundër malarjes, në fillim të pandemisë së COVID-19, Hydroxychloroquin u përdor si një medikament shpresëdhënës. Por ndërkohë Instituti Federal për Barnat dhe Produktet Mjekësore paralajmëron nga përdorimi i tij kundër COVID-19. „Pacientët që trajtohen me Hydroxychloroquin, duhet të mbikqyren intensivisht, pasi ka mundësi që të kenë efekte të forta anësore”, shkruan ky institut në faqen e vet të internetit. Gjithashtu nuk janë provuar efekte pozitive tek pacientët me koronavirus.

Këto ilaçe janë të diskutueshme

Artemisinin – shurup shpresëdhënës me bazë bimore

Në fillim të pandemisë lëngu me erëza nga Madagskari bëri bujë: Covid Organics, promovon Artemininin bazuar tek bimët Hypericum. Studimet të qendrueshme klinike për efektin e Covid Organics deri tani nuk ka. Një ekip i drejtuar nga profesorPeter Seeberger, drejtues i sektorit të Sistemeve Biomolekulare në Institutin Max-Planck, ka arritur të provojë, që ekstraktet e bimës Artemisia kanë efekt ndaj koronavirusit. Deri tani këto studime janë filletare dhe nuk janë verifikuar përfundimisht. Ndërkohë në Meksikë po vazhdon faza e dytë e këtij studimi me 360 vetë, të cilët po testohen mbi efektin e bimës Artemisia në kontekstin e CPVID-19. Rezultatet deri tani nuk janë publikuar. Seeberger në intervistë për DW thotë, se „ka mjaftueshëm pika referimi, për të hulumtuar shkencërisht efektin e Artemisinin ndaj koronavirusit. Ai këshillon megjithatë rreptësisht, që të mos përdoret çaji me Artemisinin duke menduar, se me këtë mund të shërohesh prej COVID-19. Efektet nuk janë ende të provuara klinikisht.”

LEXO EDHE:  Covid-19 infekton tre efektivë të FA/ Ishin pjesë e operacionit të KFOR

LEXO EDHE:  Zjarri në Krastë të Krujës/ Dëgjohet një shpërthim, dyshohet lëndë eksplozive

Tocilizumab dhe Sarilumab – studime kontradiktore

Efekti i antitrupave Tocilizumab dhe Sarilumab është i diskutueshëm. Përbërësit aktiv normalisht përdoret për trajtimin e artitit rheumatik dhe sipas një studimi në fillimet e tij e ulin në mënyrë të dukshme vdekshmërinë prej COVID-19. Qeveria e Britanisë së Madhe planifikon, që në të ardhmen këtë përbërës ta përdorë kundër koronavirusit. Por një tjetër studim ka arritur në konkluzionin, që përbërsi aktiv nuk e ul vdekshmërinë.

Solucionet e gojës dhe sprucot për hundët – efekti i paprovuar

Shoqata gjermane për Higjenën e Spitaleve rekomandon, që si masë profilaktike të bëhet gargar me solucione të caktuara. Ideja që qëndron pas kësaj është: se gargari mbyt viruset në grykë, pra pa depërtuar në organizëm. Nëse pacientët janë të infektuar, kjo masë ndihmon që të ulet rreziku i infektimit të të tjerëve prej tyre. Zëdhnësi i shoqatës, Peter Walger thekson në bisedë për DW, se „natyrisht kjo masë nuk ndihmon, nëse viruset kanë depërtuar në qeliza. Pra përdorimi i të tilla solucioneve nuk shmang infeksionin, por vetëm viruset në qarkullim të lirë, të cilat dalin përmes kollës, teshtimës apo gjatë frymëmarrjes dhe që shërbejnë si bazë për një infeksion të ri.” E njëjta gjë vlen edhe për sprucatorët e hundëve. Deri tani është folur p.sh. për produktin Algovir.

Shkas për rekomandimin për një profilaksi të tillë u bë një studim i Grupit Hulumtues nga Bochumi dhe studiuesve të tjerë, thotë Walger. Në epruvetë arriti të vërtetohet, që solucione të caktuara për shpëlarjen e gojës mbysnin sasi të mëdha virusesh të llojit SARS-CoV-2. OBSH dhe Shoqata Gjermane e Mjekësisë Dentare që nga muaji gusht rekomandojnë, që pacientët përpara trajtimit të bëjnë gargar me një solucion të caktuar. Megjithatë këto shoqata venë në dukje, se ende nuk ka studime klinike, që të provojnë se solucionet për shpëlarjen e gojës ndihmojnë njerëzit naj SARS-CoV-2.

Remdesivir – provat mungojnë

Doinald Trump u trajtua me këtë medikament pas infektimit me koronavirusin. Megjithatë efekti i remdesivir ndaj COVID-19 është mjaft i diskutueshëm. IRK e rekomandon përdorimin e tij vetëm në kushte të veçanta. Ndërsa qeveria e SHBA-së mbështetet në studime, që parashikojnë, se ky përbërës ul kohëzgjatjen e sëmundjes. Sipas OBSH nuk ka prova sa duhet, për ta rekomanduar Remdesivirin./dw

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shifrat nuk njohin ulje/ Mbi 100 raste më shumë se dje, humbin jetën dhe katër persona

Publikuar

-

Nga

Shifrat nuk njohin ulje/ Mbi 100 raste më shumë se dje, humbin jetën dhe katër persona

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3331 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 670 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

262 raste në Tiranë, 29 në Elbasan, 27 në Durrës, 25 në Fier, nga 23 raste në Lezhë, Vlorë, 21 në Krujë, 16 në Berat, 15 në Lushnje, 14 në Kavajë, 13 në Shkodër, nga 12 raste në Sarandë, Dibër, Himarë, nga 11 raste në Kurbin, Mat, nga 10 raste në Korçë, Kukës, Cerrik, nga 9 raste në Kamëz, Gjirokastër, nga 8 raste në Librazhd, Delvinë, nga 7 raste në Prrenjas, Shijak, 6 në Peqin, nga 5 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Divjakë, Gramsh, Kuçovë, nga 4 raste në Pogradec, Tepelenë, Roskovec, nga 3 raste në Mirditë, Skrapar, Vorë, Patos, nga 2 raste në Memaliaj, Poliçan, nga 1 rast në Has, Rrogozhinë, Përmet, Kolonjë, Klos, Dropull, Konispol.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,969 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 279 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

LEXO EDHE:  Covid-19 ngre në këmbë liderët e botës/ 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë

LEXO EDHE:  Beteja me koronavirusin/ Shkenca bën një tjetër hap para

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 4 qytetarë nga Tirana, Fieri, Kavaja dhe Mati, të moshave 37- 77 vjeç, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (20 Janar 2021)

Raste të reja ditore        670

Të shëruar në 24 orë     505

Të shtruar në spitale     279

Humbje jete në 24 orë   4

Testime ditore              3331

 

Testime totale            321,372

Raste pozitive             69,238

Raste të shëruara         41,969

Raste Aktive                25,978

Humbje jete                 1291

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   15156

Fier                        1953

Durrës                  1444

Shkodër               1320

Elbasan                 1055

Vlorë     1019

Lezhë    962

Korçë                    874

Berat     812

Dibër     506

Gjirokastër 502

Kukës    375

LEXO TE PLOTE