Connect with Us

Zbulimi i rasteve të reja me Covid/ SHBA i vjen në ndihmë Shqipërisë

Shëndeti

Zbulimi i rasteve të reja me Covid/ SHBA i vjen në ndihmë Shqipërisë

Publikuar

-

Ambasada e SHBA në Tiranë bën me dije se 3.500 komplete testimi për COVID të financuara nga qeveria amerikane, kanë mbërritur në Shqipëri dhe janë dorëzuar në ISHP!

Këto komplete testimi janë pjesë e kontributit të përgjithshëm Amerikan për të mbështetur reagimin e Shqipërisë ndaj COVID-19.

“Duke punuar me Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të Shqipërisë këto komplete testimi do të ndihmojnë në zbulimin e rasteve si dhe gjurmimin e rasteve te lidhura me to”,thuhet në njoftimin e ambasadës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Nëndrejtori i ISHP-së ngre alarmin/ Spitalet po mbushen, lufta për jetën shumë e ashpër!

Publikuar

-

Nga

Nëndrejtori i ISHP-së ngre alarmin/ Spitalet po mbushen, lufta për jetën shumë e ashpër!

Nëndrejtori i ISHP-së Dritan Ulqinaku ishte i ftuar pasditen e sotme në ‘Repolitix’ ku ka folur për situatën e Covid-19.

Ai tha se na pret një dimër i vështirë nëse nuk ndryshon mënyra e jetesës dhe nëse nuk ulen rastet me COVID.

Nëse kjo situatë vijon të përkeqësohet ai tha se të gjithë spitalet rajonalë do të bëhen pjesë e skenës, ka shtuar ai.

“Duke parë vendet fqinje si Maqedonia që është më e vogël se ne dhe ka të njëjtin numër rastesh mund të them se nëse nuk ulim shifrat ky dimër do jetë i vështirë. Spitalet po mbushen, lufta për jetën është shumë e ashpër, nëse nuk ndryshojmë jetën tonë do të jetë muaj shumë të vështirë. Janë 6 struktura rajonale që janë në fazë të parë dhe nëse shifrat do rriten të gjithë spitalet rajonalë do të bëhen pjesë e skenës”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ribursimi i kurës për Covid-19/ Manastirliu: Skemën e mjekimit e jep mjeku i familjes

Publikuar

-

Nga

Ribursimi i kurës për Covid-19/ Manastirliu: Skemën e mjekimit e jep mjeku i familjes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me ribursimin e ilaçeve që i nevojiten një pacienti me Covid-19 për t’u trajtuar.

Manastirliu tha se duke filluar nga nesër qeveria do të rimbursojmë trajtimin ambulator në banese për dy forma të sëmundjes, forma e lehtë dhe forma e moderuar për të gjithë popullatën.

Ajo deklaroi se për këtë mbulim universal për trajtimin e Covid, ka vetëm një kurë që qeveria do ta ribursojë.

Ajo çfarë mendoj që publiku duhet të dijë është se mjeku i familjes është personi i autorizuar për të dhënë këtë skemë mjekimi. Skema e mjekimit për format e lehtë dhe moderuar përmban antibiotikët, antiflamatorët,  vitamita C dhe D, etj po ashtu dhe skema e dytë pra ka të gjithë barnat për simptomat që paraqesin pacientët. Mjeku i familjes është ai që vendos, ai ka një udhëzues dhe në bazë të këtij udhëzuesi ku ka dhe terapinë një qytetari me simptoma të përcaktuara, për moshën e caktuar të pacientin”, u shpreh ajo në Abc News.

Ministrja theksoi se për vitin 2021 qeveria ka vendosur 1.2 miliardë lekë për ato që do të trajtohen në shtëpi për popullatën.

LEXO EDHE:  Erdogan akuzon SHBA-në/ Po shantazhon Turqinë

LEXO EDHE:  Zyrtare, SHBA dhe BE duan Vetingun

Skema varion dhe maksimumi i saj është 106 dollarë, fillon nga një masë e caktuar në varësi të simptomave, pasi mund të kesh temperaturën dhe mjeku e vendos se çfarë duhet të marrësh saktësisht.

Ka një udhëzim të përcaktuar në bazë të asaj që ne njohim, deri më sot ne e kemi rifreskuar trajtimin e pacientëve ambulatorë, këtë vendim e morëm për mbështetjen e qytetarëve dhe të familjeve. Skema e rimbursimit do të funksionojë mirë pasi prej vitesh ajo ekziston. E rëndësishme për këtë është se ne e kemi një udhëzim të konsoliduar dhe në momente të caktuara ky udhëzim do të ndryshojë në varësi të simptomave që shfaqin qytetarët me Covid.

Mjeku i familjes ka një lidhje direkte me operatorin shëndetësor që në kohe reale jep informacionin për pacientët pozitiv dhe mjeku mban informacionin për rastet e dyshuara. Testi që diagnostikon qytetarët është përfitojnë një pjesë të skemës edhe nëse dalin negativ do të marrin një pjesë të ilaçeve për infeksionet virale, por kryesisht skema e rimbursimit kryesisht është për pacientët me Covid”, theksoi Manastirliu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Flenë bashkë por nuk infektohen”/ Mjeku Sulçebe tregon se përse njëri nga partnerët preket nga Covid-19 dhe tjetri jo

Publikuar

-

Nga

“Flenë bashkë por nuk infektohen”/ Mjeku Sulçebe tregon se përse njëri nga partnerët preket nga Covid-19 dhe tjetri jo

Mjeku imunolog Genc Sulçebe ishte i ftuar pasditen e sotme në Tv klan ku ka folur për situatën e pandemiësë.

Mes të tjerash ai ka shpjeguar dhe se si ekziston mundësia që njerëzit mund të jetojnë dhe fejnë bashkë, por dikush sëmuret rëndë me Covid-19 dhe tjetri nuk ka asnjë simptomë.

“Duhet të kemi parasysh se përgjigjia imunitare ndaj një virusi është gjenetike dhe i ndryshëm nga njëri tek tjetri, është e përcaktuar gjenetikisht. Të gjithë ne reagojmë në mënyra të ndryshme ndaj këtij virusi dhe është e pranueshme që një njeri mund të reagojë shumë fort ndaj një virus dhe tjetri shumë lehtë ose fare. Ka të bëjë dhe doza e virusit.

Duke mbajtur maskën në mënyrë të vazhdueshme, ne pakësojmë në këtë mënyrë edhe sasinë e virusit që marrim.

LEXO EDHE:  Koronavirusi merr 100 jetë njerëzish në 24 orë, në Nju Jork

LEXO EDHE:  Koronavirusi mbetet rrezik global

Nëse marrim një sasi të vogël virusi atëhere edhe sëmundja kalon më lehtë, po morëm një sasi të madhe virusi atëhere sëmundja kalon më rëndë. Personat obezë apo ata me probleme diabetike dhe në përgjithësi ata me një masë të vogël muskulare e kalojnë më rëndë sesa ata që janë me një gjendje të mirë zike. Është një sëmundje që është në progresion të drejtë me moshën, sa më e avancuar të jetë mosha, aq më e shprehur dhe më e fortë do jetë sëmundja, pra është një gjë që nuk është parë tek infeksionet e tjera.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE