Connect with Us

Shkarkohet Fatmira Hajdari/ KPK: Nuk justifikon pasurinë

Vetingu

Shkarkohet Fatmira Hajdari/ KPK: Nuk justifikon pasurinë

Publikuar

-

Fatmira Hajdari apelon vendimin e shkarkimit/ Kërkon të rikthehet në detyrë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur shkarkimin nga detyra të Gjyqtares së gjykatës së Apelit të Tiranës,  Fatmira Hajdari.

KPK dhe DSIK kanë raportuar se Hajdari është në papërshtatshmëri pasi ka mospërputhje me deklarimin e pasurisë.

KKP vlerësoi se Fatmira Hajdari rezulton se nuk ka deklaruar një truall në vitin 2015. “887m2 truall, nuk e ka deklaruar në 2013, 2015 dhe në deklaratën e vettingut. Tre njësi dhe 12 apartamente te Vilat Gjermane, 207.400 euro, pasuria në total. Ka mospërputhje të deklarimit të një apartamenti në deklarimet e vitit 2003 dhe në deklaratën vetting”.

Ndërkohë avokati i Fatmira Hajdarit, Maks Haxhia është shprehur se vendimi për shkarkimin e Hajdarit është i paligjshëm dhe do të ankimohet.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Liroi trafikantin e drogës/ Gjyqtari i Vlorës me njollën e KLD, në Vetting

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Lartë i Drejtësisë më shumë nuk ka funksionuar se sa ka shërbyer si rregullator i sistemit të drejtësisë.

Janë një sërë çështjesh, për të cilat ka nisur verifikime, në kohën që nuk kishim KLGJ , për të cilat nuk dihet epilogu i tyre. Ajo që dihet se disa gjyqtarë do të shkojnë në Vetting, me njollën e KLD-së nga pas. Një rast i tillë është edhe gjyqtari i Vlorës Arqile Basho, për të cilin Vettingu ka nisur para një viti.

Në tetor 2017, Këshilli i Lartë i Drejtësisë njoftoi për nisjen e verifikimit mbi vendimin e marrë nga gjyqtari Arqile Basho, pas vendimit për të lënë të lirë shtetasin R. A. Ky i fundit ishte ndaluar pasi në një godinë shumë pranë banesës së tij, ku u gjendën mbi 5 tonë lëndë narkotike kanabis, në fshatin Llakatund.

Vendimi i gjyqtarit në atë kohë e detyroi KLD-në të nisë verifikimin dhe mbledhjen e të gjitha provave të nevojshme, duke i kërkuar gjykatës së rrethit gjyqësor Vlorë paraqitjen e të gjitha vendimeve e procesverbaleve.

Por si në mjaft raste të tjera epilogu nuk dihet, ose është pluhurosur në arkivat e KLD, pa u bërë publik, njësoj sikur nisën verifikimet.
Në lidhje me pasurisë, gjyqtari Arqile Basho, burimet e të ardhurave i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes që menaxhonte punët bujqësore.
Financat e tij janë të bazuara puna në emigracion e gjyqtarit në Greqi, në periudha të ndryshme përgjatë viteve 1991-1992.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Arqile Basho.

Viti 2003
1/6, tokë arë 17 dynym, ku 10 dynym janë pemë frutore.
Autoveturë tip BMV, me vlerë 0,4 milion lekë.
Gjendje kesh, 0,9 milion lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Tepelenë, 0, 942 milion lekë.
Pension i prindit, 0, 084 milion lekë.

Viti 2004
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryetar gjykate në Tepelenë, 1 000 000 lekë.
Pensioni I prindit, 0, 084 milion lekë.
Të ardhura nga vetpunësimi I Lefteri Bashos, 800 000 lekë.

Viti 2005
Shtuar kursimet familjare 300 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryetar gjykate në Tepelenë, 1 300 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 300 000 lekë.
Pensioni I prindit, 84 000 lekë.

Viti 2006
Kredi, 1 000 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryetar gjykate në Tepelenë, 1 200 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 350 000 lekë.
Pensioni I prindit, 180 000 lekë.

Viti 2007
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryetar gjykate në Tepelenë, 1 100 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 500 000 lekë.
Kredi, 1 000 000 lekë. Shlyer 307 200 lekë.

Viti 2008
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si kryetar gjykate në Tepelenë dhe gjyqtar në Gjirokastër 920 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 800 000
Të ardhura të Çeljeta Bashos si inxhiniere Agrare, 30 000 lekë.
Kredi, 1 000 000 lekë. Shlyer 307 200 lekë.

Viti 2009
Autoveturë Benz 190, me vlerë 200 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Gjirokastër 898 158 lekë, shpërblim 40 000 lekë dhe dieta 51 831 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 900 000
Të ardhura të Çeljeta Bashos si inxhiniere Agrare, 480 000 lekë.
Kredi, 1 000 000 lekë. Shlyer 307 200 lekë.

Viti 2010
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Gjirokastër 1 016 656 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 1 100 000 lekë.
Kredi, 1 000 000 lekë. Shlyer 307 200 lekë. Pa shlyer 156 600 lekë.

Viti 2011
Ta ardhura nga marrëveshgja e grantit me bashkëshortes, për subvencionimin e kushteve të prodhimit dhe tregtimit të pemëtarisë në bllokun privat Odrie, 10 000 dollarë.
Kursime nga të dy bashkëshortët 1 000 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 058 000 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 1 200 000 lekë.
Kredi, 1 000 000 lekë. Shlyer.

Viti 2012
Kursime nga të dy bashkëshortët 1 200 000 lekë.
Autoveturë Volsvagen në emër të Llambi Bashos, 3 000 euro.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 058 500 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 1 300 000 lekë.

Viti 2013
Autoveturë, pronësi familjare, blerë në emër të Llambi Bashos, 16 000 euro.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 327 223 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes si ekonomiste familjare, 900 000 lekë.
DjalI, Llambi Basho deklaron një BMV me vlerë 15 000 euro.

Viti 2014
Shtuar kursimet familjare, 1 300 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 572 315 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga sektori privat bujqësor, 1 100 000 lekë.

Viti 2015
Shtuar kursimet familjare, 1 200 000 lekë.
Pakësim nga të ardhurat e vitit për pagesën e shkollës së djalit Llambi Basho, 4 000 euro.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 260 809 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga sektori privat bujqësor, 1 648 800 lekë.
Deklarata e vajzës Vasilika Bashos.
Tokë arë 31 m2, me vlerë 99 200 lekë, tokë arë 694 m2 me vlerë 2 220 800 lekë, Benz të blerë në vitin 2009 me vlerë 5 200 euro dhe magazinë rreth 250 m2 në process legalizimi, nuk ka vlerë.

Viti 2016
Shtuar kursimet familjare, 200 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 281 931 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga sektori privat bujqësor, 1 000 000 lekë.

Viti 2017
Shtuar kursimet familjare, 200 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 318 200 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga sektori privat bujqësor, 900 000 lekë.
Të ardhura në formën e produkteve bujqësore, 200 000 lekë.

Viti 2018
Shtuar kursimet familjare, 400 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtar në Vlorë 1 336 555 lekë.
Të ardhura të bashkëshortes nga sektori privat bujqësor, 800 000 lekë.
Të ardhura në formën e produkteve bujqësore, 200 000 lekë.
Të ardhura nga interesat e depozitës bankare, 94 280 61 lekë.
Djali deklaron automjet BMV, blerë në Greqi 1 500 euro.
Të ardhura të djalit si përgjegjës I një reparti riciklimi pranë një kompanie private, 147 942 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëjetueses së djalit në një kompani private, 340 000 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

10 apartamente, dyqane, garazhe e llogari qindra-mijëra euro/ Pasuria e “çmendur” e gjyqtares së Apelit

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ka nisur hetimet Vetting për gjyqtaren e Vlorës, Herila Çela në Dhjetor të vitit 2020.

Gjyqtarja Çela e cila të gjithë karrierën e ka të përqëndruar në Vlorë, nuk është emër i panjohur për opinionin publik. Në 2018, Ministria e Drejtësisë kërkoi shkarkimin e gjyqtares së Apelit të Vlorës, Herila Çela, pasi kjo e fundit kishte lënë në arrest shtëpie, një person që ishte kapur duke udhëtuar i armatosur, ndërkohë që kishte qenë nën masën arrest shtëpie.

Gjyqtarja Çela ka edhe “precedentë” të tjerë, të konstatuara nga Ministria e Drejtësisë. Në vitin 2014 edhe ministri i Drejtësisë në atë kohë, Nasip Naço kishte kërkuar shkarkimin e saj. Këshilli i Lartë i Drejtësisë i ka dhënë më herët të njëjtës, “vërejtje me paralajmërim për pushim nga puna” për mos zbardhjen e vendimeve gjyqësore në kohë.

Ndërsa në vitin 2017-të gjyqtarja është denoncuar në emisionin “Stop” se ka dhënë një vendim të gabuar, për një çështje prone. Më herët në vitin 2010, gjyqtarja Herila Çela sërish ka qenë në vëmendjen e mediave, për rastin e ekstradimit drejt Italisë të A. Prudentinos, ndonëse në sallën e gjyqit u përball me kundërshtinë e avokatit të tij. Prudentino është i njohur në Shqipëri si një nga krerët e mafies italiane që ka vepruar edhe në vendin tonë.

Sa i përket pasurisë, gjyqtarja Çela pa frikë mund të thuhet se është miliarderja e gjyqësorit në Shqipëri. Ajo pjesën më të madhe të pasurisë, ai apartamente që janë më shume 10, dyqane apo disa garazhe, i deklaron si trashëgimi.

Gjithashtiu ajo deklaron dhjetra llogari bankare në bashkëpronësi me të atin, me qindra –mijëra euro, por që i menaxhon bashkëshorti i saj për shpenzime për ndryshme si për blerje apartamentesh apo makina të shtrenjta.

Më poshtë po sjellim pasurinë marramendëse të gjyqtares së Apelit në Vlorë, Herila Çela.

Viti 2003
Autoveturë BMV, 50 000 lekë.
Autoveturë Nissan, 140 000 lekë.
Depozitë bankare, 0,5 milion lekë, dhuaratë para martese nga prindërit.
Depozitë bankare 2 milion lekë, me të ardhurat nga emigracioni.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 600 000 lekë.
Të ardhura nga aktiviteti I bashkëshortit, 680 000 lekë.

Viti 2004
Depozitë bankare, 500 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 780 000 lekë.
Të ardhura nga aktiviteti I bashkëshortit, 3 000 000 lekë.
Depozitë bankare 1 100 000 lekë.

Viti 2005
Autoveturë Opel Astra, 1.4 milion lekë.
Shitje automjeti Opel, 7 500 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 900 000 lekë.
Të ardhura nga aktiviteti I bashkëshortit, rreth 6 000 000 lekë.
Detyrim 1 000 000 lekë për riparim banese. Pa shlyer 862 000 lekë.
Kredi për blerje automjeti 1.4 milion lekë.

Viti 2006
Depozitë bankare 600 000 lekë.
Kursime, Thanas Leka, Asqeri Çela, 2 418 886 lekë dhe 1 220 544 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 75 000 lekë në muaj.
Të ardhura nga aktiviteti I bashkëshortit, rreth 3 500 000 lekë.
Detyrim 1 000 000 lekë për riparim banese. Pa shlyer 764 219 lekë.

Viti 2007
Depozitë bankare 150 143 lekë dhe 72 000 lekë.
Detyrim 1 000 000 lekë për riparim banese. Pa shlyer 582 795 lekë.

Viti 2008
Depozitë bankare e subjektit deklarues, 600 000 lekë dhe 600 000 lekë.
Depozitë bankare e bashkëshortit, 3 100 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 85 000 lekë në muaj.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, në Mondoffice, 600 000 lekë.
Dividenti i bashkëshortit në firmën në Mondoffice, 600 000 lekë.

Detyrim 1 000 000 lekë për riparim banese. Pa shlyer 372 676 lekë.

Viti 2009
Depozitë bankare e subjektit deklarues, 600 000 lekë dhe 600 000 lekë.
Tërhequr prinicipali dhe interesi i depozitës bankare nga bashkëshorti, 4 200 000 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 960 000 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, në Mondoffice, 600 000 lekë.
Dividenti I bashkëshortit në firmën në Mondoffice, 600 000 lekë.
Detyrim 1 000 000 lekë për riparim banese. Pa shlyer 133 415 64 lekë.

Viti 2010
Truall 2 680 m2, trashëgimi nga nëna.
Depozitë nga prindërit e subjektit deklarues, 50 230 lekë.
Depozitë nga prindërit e subjektit deklarues, 50 230 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 1 140 000 lekë.
Detyrim 1 000 000 lekë për riparim banese. Shlyer.
Llogari rrjedhëse në pronësi me vjehrrin, 20 000 euro.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, në Mondoffice, 50 000 lekë.
Dividenti I bashkëshortit në firmën në Mondoffice, 1 000 000 lekë.

Viti 2011
Tokë truakk 820 m2, trashëgimi nga nëna.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 1 275 263 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, në Mondoffice, 600 000 lekë.
Dividenti I bashkëshortit në firmën në Mondoffice, 1 000 000 lekë.
Të ardhura nga pensioni I babait, 168 000 lekë.
Depozitë bankare e babait të subjektit deklarues, 174 888 lekë dhe 111 167 lekë.
Depozitë bankare e subjektit deklarues, 41 671 lekë, shtuar me 34 000 lekë dhe 41 672 lekë shtuar me 34 000 lekë.
Llogari rrjedhëse 5 042 euro.

Viti 2012
Ap 117 m2, trashëgimi nga nëna.
Dyqan 78 m2, trashëguar nga nëna.
Garazh, 17 m2, 17 m2, 24 m2, 24 m2 dhe 17 m2 , trashëgimi nga nëna.
Makinë Chevrolet, në pronësi të bashkëshortit me vlerë 13 500 euro.
Depozitë bankare e babait të subjektit deklarues, 109 031 lekë dhe 163 920 lekë.
Depozitë bankare e subjektit deklarues, 48 197 lekë dhe 48 197 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 1 140 000 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si president në Mondoffice, 600 000 lekë.
Pensioni i babait, 174 000 lekë.
Të ardhura nga qiraja e dyqanit, 540 000 lekë.

Viti 2013
Të ardhura nga interesat bankare, 41 244 lekë dhe 41 244 lekë.
Të ardhura nga qiraja e dyqanit, 540 000 lekë.
Gjendje në llogarinë e pagës së subjektit deklarues 54 376 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 972 806 lekë.
Të ardhura nga interesat bankare të bashkëshortit, 83 400 lekë dhe 172 389 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse të bashkëshortit 19 058 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si president në Mondoffice, 472 800 lekë.
Pensioni i babait, 182 600 lekë.

Viti 2014
Depozitë bankare e subjektit deklarues, 24 443 lekë dhe 24 443 lekë.
Shitur ap në Vlorë 50 000 euro.
Gjendje në llogarinë e pagës së subjektit deklarues 46 748 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 1 328 143 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si ortak në Mondoffice, 600 000 lekë.
Pensioni i babait, 182 600 lekë.
Të ardhura nga qiraja e dyqanit, 540 000 lekë.
Të ardhura nga qiraja e dyqanit (2), 50 000 lekë.
Të ardhura nga interesat bankare të bashkëshortit, 191 544 lekë dhe 39 029 lekë.
Gjendje në llogarinë rrjedhëse të bashkëshortit 22 788 lekë.

Viti 2015
Depozitë bankare e subjektit deklarues shtuar me 15 554 lekë, 15 554 lekë, 63 158 lekë dhe 28 269 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 1 276 484 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si ortak në Mondoffice, 541 355 lekë.
Të ardhura nga qiraja e dyqanit, 540 000 lekë.
Të ardhura nga qiraja e dyqanit (2), 300 000 lekë.
Të ardhura nga dividenti për bashkëshortin 700 000 lekë.
Të ardhura nga interesat bankare, 91 427 lekë.
Ap 88 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 73 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 92 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 76 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 73 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 92 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 73 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 73 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 92 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 42.6 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Ap 50.6 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Garazh 18 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Garazh 24 m2, nga kontrata e shkëmbimit me firmën Golemi.
Shitur ap 73 m2, me vlerë 30 000 euro.
Shitur garazhi 18 m2, 5 000 euro.
Shitur ap 117 m2, blerë në 2014, 50 000 euro.
Blerë ap në Tiranë 1+1, 69,3 m2 me vlerë 42 000 euro.
Gjendje në llogarinë e bashkëshortit, 760 euro, 35 489 euro dhe 45 600 lekë. .
Të ardhura nga dividenti i bashkëshortit, në Mondoffice, 700 000 lekë.

Viti 2016
Autoveturë Opel Corsa 1 800 euro.
Depozitë e subjektit deklarues dhe babait të saj me vlerë, 40 999 euro.
Llogari rrjedhëse e subjektit deklarues dhe babait të saj në shumat, 33 000 euro, 38 000 euro dhe 84 544 euro.
Llogari rrjedhëse e babait dhe bashkëshortit të subjektit deklarues, 29 700 euro.
Llogari rrjedhëse e subjektit deklarues dhe babait të saj në shumat, 24 329 76 euro.
Të ardhura nga qiraja e njësisë së shërbimit, 21 200 lekë.
Të ardhura nga qiraja e njësisë së shërbimit, 21 200 lekë.
Të ardhura nga qiraja e njësisë së shërbimit, 38 250 lekë.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 127 924 lekë.
Pakësuar depozita bankare me 630 507 13 lekë.
Depozitë bankare me vlerë 944 735 13 lekë.
Bashkëshorti deklaron depozita bankare në emër të vjehrrit, në shumat 2 800 000 lekë dhe 2 776 000 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si ortak në Mondoffice, 785 400 lekë.

Viti 2017
Shitur ap 30 000 euro.
Blerë ap 102,4 m2, në Tiranë, me vlerë 72 000 euro.
Blerë autoveturë Mercedez Class A me vlerë 5 000 euro.
Depozitë bamkare 74 374 lekë dhe 5 617 lekë.
Llogari rrjedhëse e subjektit deklarues dhe babait të saj në shumat, 19 700 euro, 2 130 euro, 1250 euro, 50 000 euro dhe 25 328 euro. Një pjesë e këtyre parave I janë dhënë bashkëshortit për të blerë makinë dhe për të paguar shkollimin e vajzës.
Llogari rrjedhëse e subjektit deklarues dhe babait të saj në shumat 13 000 euro, 11 200 euro, 22 000 euro, 2 275 euro. Këto para janë përdorur nga bashkëshorti për të blerë ap në Tiranë dhe për shopenzime të ndryshme.
Depozitë bankare e subjektit deklarues dhe babait, të saj 157 euro.
Të ardhura nga paga e subjektit deklarues si gjyqtare në Vlorë, 1 386 284 lekë.
Të ardhura nga qiratë e dyqaneve, 968 400 lekë.
Bashkëshorti ka shitur automjetin Opel Astra 2 000 euro dhe ka blerë Opel Insigna, 25 328 euro.
Bashkëshorti ka shitur Chevrelotin, 7 000 euro.
Bashkëshorti deklaron depozita bankare në emër të vjehrrit, në shumat 15 741 lekë dhe 43 881 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si ortak në Mondoffice, 774 480 lekë.

Viti 2018
Shitur ap banimi 88m2 me vlerë 40 200 euro.
Blerë ap banimi në Tiranë 63.5 m2, me vlerë 60 000 euro.
Depozitë bankare në shumat 236.6 lekë dhe 5654.6 lekë.
Depozitë bankare e subjektit deklarues dhe babait, të saj 172 85 euro.
Llogari bankare, 1 368 536 79 lekë.
Llogari rrjedhëse e subjektit deklarues dhe babait të saj në shumat 4 250 euro, 18 675 euro, 33 euro.
Bashkëshorti deklaron depozita bankare në emër të vjehrrit, në shumat 16 800 lekë dhe 41 778 lekë.
Bashkëshorti ka shitur 50% të aksioneve të Mondoffice, 50 000 lekë.
Të ardhura nga paga e bashkëshortit, si ortak në Mondoffice, 926 080 lekë.
Dividenti i tërhequr nga bashkëshorti në Mondoffice, 300 000 lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Nuk justifikoi ndërtimin e vilës 4 katëshe/ KPK merr vendimin për prokurorin e Apelit Vlorë

Publikuar

-

Nga

Probleme ndërtimin e vilës 4 katëshe/ KPK nxjerr nga sistemi i drejtësisë prokurorin e Apelit Vlorë

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Apelit të Vlorës Enrik Haxhiraj, të cilit iu evidentuan probleme me pasurinë, ku u evidentuan mungesa financiare në vlera të mëdha, një kundravajtje penale pushtim toke dhe mosdeklarim burimesh.

Haxhiraj e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1989 si prokuror në Prokurorinë e Vlorës. Në vitin 1992 ai është emëruar si zv.drejtues po në atë prokurori dhe në periudhën kohore 1995-1998 ka mbajtur pozicionin e drejtuesit. Nga viti 1998 e në vazhdim ai ka punuar për më shumë se dy dekada si prokuror në Prokurorinë e Apelit të Vlorë.

Gjatë seancës dëgjimore që zgjati 4 orë, relatorja e çështjes, Pamela Qirko evidentoi pamundësi financiare në vlera të mëdha për një vilë me 4 kate në zonën e “Ujit të ftohtë” në Vlorë, si dhe “pushtim të tokës” ku gjendet objekti. Në analizën financiare për periudhën 95-2002 janë përfshirë investimet për vilën 4 kate, blerjen e një apartamenti me sipërfaqe 38.7m2 në vitin 2000 në Vlorë kundrejt vlerës 1 milion lekë, blerjen e një makine dhe shpenzimet jetike.

Komisioni konkludon se për këtë periudhë familja e prokurorit Haxhiraj ka rezultuar me balancë negative në shumën 10.5 milionë lekë./CNA.al

LEXO TE PLOTE