Connect with Us

“Marrëveshja në fije të perit për t’u grisur”/ Bylykbashi i përgjigjet Ramës: Jam shumë kurioz…

Politikë

“Marrëveshja në fije të perit për t’u grisur”/ Bylykbashi i përgjigjet Ramës: Jam shumë kurioz…

Publikuar

-

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Bylykbashi: Nëse Venecia i jet të drejtë opozitës, drafti duhet të rishikohet

Përfaqësuesi i PD në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi ka folur për zhvillimet e fundit lidhur me këtë tryezë.

Bylykbashi i është përgjigjur edhe kryeministrit Edi Rama, i cili tha në Kuvend se “marrëveshja është në fije të perit për t’u grisur”. Demokrati theksoi se është kurioz të shohë se si këputet si fije peri një marrëveshje që është me kontribut të ndërkombëtarëve

“Jam shumë kurioz të shoh se si e këput atë fije peri në një marrëveshje që është me kontribut të ndërkombëtarëve. Por ka marrë që nga vlerësimi i Odhir, nga BE, por edhe nga Pompeo. Jam shumë kurioz ta shoh dhe Ramën se sa kurajo do ketë. Jam shumë kurioz për ata deputetë që tundin letra në dorë se si dalin kundër kësaj. Jam shumë kurioz ti shoh sa trima dalin përpara të gjithë interesit publik shqiptar”, tha Bylykbashi në studion e Abc Neës.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i frikshëm për Ramën/ Mos luaj me zjarrin, se do digjesh

Më tej, ai u shpreh i bindur se identifikimi biometrik do të realizohet 100% në zgjedhjet e ardhshme në të gjithë vendin./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

10 mijë euro udhëtimi me helikopter për në Dibër/ Vokshi: Olta Xhaçka duhet të japë dorëheqjen

Publikuar

-

Nga

“Punët partiake personale po u kushtojnë shumë shqiptarëve”/ Vokshi: Olta Xhaçka duhet të japë dorëheqjen

Partia Demokratike i është rikthyes serish akuzave për ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka, ku ish deputeti Xhemal Gjunkshi e akuzoi pak ditë më parë se përdor helikopterin për fushatë elektorale në Dibër.

Ndërsa sot, ishte ish deputetja Albana Vokshi ajo e cila u shpreh se punët personale partiake i kushtojnë shtrenjtë shqiptarëve. Vokshi tha se ministrja duhet të japë dorëheqjen.

Ndër të tjera, ish deputetja tha se Xhaçka vijon të heshtë sepse ka mbështetjen e kryeministrit Edi Rama, që sipas saj edhe ky i gudit është i babëzitur për luks të shfrenuar.

Deklarata e plotë e Vokshit

Jam sot tek Ministria e Mbrojtjes për të shprehur shqetësimin për papërgjegjshmërinë e Ministres Olta Xhaçka dhe kryeministrit në ikje Edi Rama. Të premten është verifikuar një veprim që ajo e ka bërë shpesh, që kur është deleguar si drejtuese e qarkut në Dibër për Partinë Socialiste. Olta Xhaçka ka përdorur privatisht helikopterin e Ministrisë së Mbrojtjes për fushatën e partisë në pushtet.

Punët personale partiake i kushtojnë shtrenjtë shqiptarëve. Udhëtimi me helikopter vajtje-ardhje nga Tirana në Peshkopi, kushton 10’mijë euro. Për të bërë fushatën e Partisë Socialiste, ajo ka futur duart në xhepin e secilit prej jush për të udhëtuar me helikopter nga Tirana në Peshkopi për disa takime partie.

Gjatë këtyre orëve, pasi është publikuar video nga kolegu Xhemal Gjunkshi, janë me mijëra mesazhet e qytetarëve, që shprehin tronditjen për këtë vjedhje të hapur dhe këtë arrogancë të pafalshme të shpërdorimit të pushtetit.

Për qytetarët është e papranueshme që në mesin e kësaj krize të dyfishtë, ekonomike dhe shëmdetësore, Minisitrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka të harxhojë 10 mijë euro për të shkuar më Peshkopi me helikopter  për fushatë elektorale.

LEXO EDHE:  “Koronavirusi nuk luftohet me politike”/PD i përgjigjet Ramës

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i frikshëm për Ramën/ Mos luaj me zjarrin, se do digjesh

Askush nuk mund ta pranojë që Olta Xhaçka të shpenzojë 10 mijë euro për një udhëtim privat me helikopter, kur më spitale njerëzit vuajnë për të gjetur një shtrat. Është një shpërdorim skandaloz, që revolton çdo qytetar, i cili harxhon 100 mijë lekë për tamponin në privat, i cili blen vetë bombolën e oksigjenit dhe që rri me frikë në zemër, se nuk ka ku të perplaset.

Shpenzimet marramendëse të Olta Xhaçkës, që për punë partie përdor helikopterin si taksi private, revoltojnë çdo biznes që vuan mungesën e mbështetjes nga kjo qeveri. Në vend që paratë të shpenzohen për të ndihmuar njerëzit në këtë kohë të vështirë, Olta Xhaçka përdor helikopterin e Ministrisë së Mbrojtjes për fushatën e PS në Dibër.

Olta Xhaçka nuk mund ta kalojë në heshtje këtë skandal, që në botën demokratike ka kushtuar karrige ministrash dhe kryeministrash. Një person politik, me një grimcë ndërgjegje, nuk mund të heshtë. Akti i fundit që Olta Xhaçka duhet të bëjë sot është firmosja e dorëheqjes pasi t’u ketë kërkuar falje shqiptarëve.

Personaisht, besoj se kjo nuk do të ndodhë. Ka një arsye pse Ministrja e Mbrojtjes vazhdon të heshtë për këtë skandal. Aja ka mbrojtjen e Edi Ramës, i cili ka treguar se ndan të njëjtën mendësi dhe babëzi për luks të shfrenuar dhe udhëtime me avionë privatë me paratë e shqiptarëve.

Na kushton më lirë t’i largojmë këta qeveritarë të pangopur e të korruptuar, që tallen dhe vjedhin qytetarët në ditën më të vështirë. Shqiptarët kanë mevojë për një qeveri dhe një kryeministër që punon për ta!/CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Situata është jashtë kontrollit”/ Berisha tregon kush është vatra e përhapjes: Të mbyllen menjëherë

Publikuar

-

Nga

“Situata është jashtë kontrollit”/ Berisha tregon kush është vatra e përhapjes: Të mbyllen menjëherë

Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se shkollat duhet të mbyllen menjëherë në mënyrë që të frenohet përhapja e virusit. Përmes një postimi në rrjetin social, Berisha shkruan se pas datës 15 shtator kur nisi viti i ri akademik, numri i të prekurve dhe viktimave është rritur ndjeshëm.

Ish kryeministri tha më tej se të dhënat që janë publikuar tregojnë qartë se situata e pandemisë në Shqipëri është jashtë çdo kontrolli.

“Edhe njehere, mbyllja e shkollave eshte urgjence per frenimin e pandemise! Ato jane sot bomba biologjike te perhapjes se pandemise. Nga 15 shtatori gjer sot numri i rasteve te infektuara cdo dite eshte rritur me 500%. Vetem dje u shpallen 17 vdekje spitalore nga covid19. Miq, dje ne Shqiperi me nje testim me pak se 1:3 pati 795 te infketuar nga covid19 ose 5 here me shume raste se sa me dt 15 shtator. Po keshtu pati dhe 17 vdekje apo mbi 50% te te gjitha vdekjeve te tre muajve te pare te pandemise.

Keto te dhena deshmojne se situata e pandemise ne Shqiperi eshte jashte çdo kontrolli dhe po rrok listen me shpejtesi. Duhet mbajtur parasysh se me nje testim normal numri i rasteve te infektuara dje do te ishte 2500-3000, dhe po te mos fshiheshin vdekjet spitalore, numri i te semurve te vdekur dje nga covid ne spitalet covid dhe ato te rretheve eshte rreth 36-40, pa llogaritur  ketu vdekjet e shumta jo spitalore nga covid19 ne te kater anet e vendit numri i te cilave eshte rreth 90-100”, tha Berisha.

Ish kryeministri Sali Berisha shtoi në reagimin e tij se qeveria nuk garatoi asnjë masë anti-Covid në ambientet e shkollave, ku theksoi se Shqipëria ka numrin më të ulët të testimeve në Europë.

“Pavaresisht nga keto te dhena me perkeqesim progresiv, kryepidemiologu injorant i Surrelit Edvin Hajdutit ka zgjedhur qe ne krye te radhes mashtrimin dhe manipulimin per trajtimin e pandemise.  Ne kete kontekst ai vazhdon refuzimin e mbylljes se shkollave duke ndezur keshtu flake pandemine covid 19 ne Shqiperi dhe po çon vendin drejt katastrofes.

Ne fund te gushtit por dhe ne fillim te shtatorit duke konstatuar se Shqiperia kishte kushtet me minimale per hapjen e shkollave per nxenesit kerkova shtyrjen e fillimit te vitit te ri shkollor per te parandaluar shnderrimin e shkollave ne bomba biologjike te perhapjes se covid19.

Natyrisht reagimi i kryepidemiologut injorant te Surrelit dhe lakejve te tij ishte se shkollat po i hapim sepse ato i hapen Gjermania, Franca, Italia, Britania etj.

E verteta eshte ato vende i hapen shkollat por kushtet ne shkollat e tyre ndryshonin me ato te Shqiperise si dita me naten. Ne shkollat e Shqiperise nuk ekzistojne kushtet me minimale mbrojtese te femijeve tane nga covid 19. Shumica derrmuese e tyre jane pa uje, pa mjediset e duhura higjeno sanitare, pa dizinfektant me klasa 45 nxenes dhe ne asnje aspekt absolutisht ne asnje aspekt nuk mund te krahasohen me shkollat e Gjermanise, Frances, Britanise, Italise.

Perveç ketyre, ne dallim nga te gjitha keto vende Shqiperia ka nivelin me te ulet te testimeve ne Europe, per rrjedhoje nivelin me te ulet te disgnostikimit, izolimit dhe mjekimit te te semurve me covid19”, tha Berisha.

Berisha kërkoi që shkollat të kalojnë në mësim online dhe të mbyllen totalisht në të gjithë territorin.

LEXO EDHE:  Kryeministri Rama sfidon protestuesit/ Vulos shëmbjen e Teatrit, tregon datën

LEXO EDHE:  “Turpi s’ka brirë”/ Ish-kreu i PD-së mesazh të fortë Ramës dhe Bashës

Sot jane me mijra femije qe shkojne çdo dite ne shkolle me prinder dhe familjare me covid19, te cilet nuk bejne dot testin. Sot jane me qindra e qindra mesues te infektuar me covid 19 qe vazhdojne punen sepse nuk e bejne dot testin ose urdherohen ne menyre kriminale te fshehin gjendjen e tyre nga narkdrejtore militant, qe para shendetit te kolegeve dhe nxenesve vene urdherat kriminal te kryeepidemiologut te Surrelit dhe lakejve  te tij.

Duke denuar si te papergjegjshem e kriminal dhe me pasoja tejet te renda qendrimin e Edvin Hajdutit me mos mbylljen e shkollave, kerkoj mbylljen e menjehershme te tyre ne mbare vendin dhe kalimin e tyre ne sistemin online”, tha Berisha./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi për koalicionet/ Fronti opozitar është i bashkuar në qëndrime politike

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi për koalicionet/ Fronti opozitar është i bashkuar në qëndrime politike

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi zhvilloi sot një takim me gazetarët ku deklaroi se koventa e LSI që do të mbahet më 5 dhjetor do të zgjedhë drejtuesit e partisë.

Ndërkaq ajo është ndalur edhe te pozicioni i LSI në marrëdhënie me opozitën sa i përket koalicioneve në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 25 prillit. duke theksuar se është i patjetërsueshëm dhe shumë i qartë.

Ajo tha se opozita është e bashkuar me qëndrimet politike, dhe prerazi theksoi se taktitat e rilindjes skanë çedim në qëndrimin e tyre.

“Konveta e 5 dhjetorit do të jetë konventa që zgjedh kryesinë… dhe do të jetë shumë e qartë sa i përket jo vetëm anës programore dhe vizionit të LSI për zgjedhjet por dhe cili do të jetë angazhimi i drejtpërdrejt i LSI. Pas konventës jam e bindur se me ndryshimet statutore, se sot pas mbledhjes me ju kemi mbledhje me grupin e punës. Prej pandemisë duhet të kalojmë në një proces tjetër. Taktitat e rilindjes skanë çedim në qëndrimin tonë. E rëndësishme sot më shumë se kurrë e gjithë opozita e bashkuar është dhe do jetë pranë qytetarëve dhe mbështetësve të saj, jo vetëm të saj por dhe të qytetarëve që s’kanë votuar. Sa i përket pozicionimeve politike s’janë gjë tjetër veçse teknikalitete. Pozicioni i LSI në marrëdhënie me opozitën është shumë i qartë dhe i patjetërsueshëm”, u shpreh Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE