Connect with Us

Qeveria gjermane prezanton aplikacionin për luftën ndaj Covid/ Çfarë duhet të dini

Teknologji

Qeveria gjermane prezanton aplikacionin për luftën ndaj Covid/ Çfarë duhet të dini

Publikuar

-

Aplikacioni i shumëpritur i qeverisë gjermane për paralajmërimin e koronavirusit tani është në dispozicion për t’u shkarkuar në të gjithë telefonat mobile. Sa më shumë njerëz që e përdorin atë, aq më efektive bëhet.

Ja çfarë duhet të dini.

Pas disa javëve të përgatitjes, më në fund është publikuar aplikacioni zyrtar për luftën kundër koronavirusit. Aplikacioni i ri u prezantua në një konferencë shtypi në Berlin të martën në mëngjes, por u vu në dispozicion për të shkarkuar menjëherë pas mesnatës në Google Play dhe Apple Store.

Çfarë bën aplikacioni i paralajmërimit të koronavirusit?

Aplikacioni për Coronën është krijuar për të mundësuar përcjelljen e kontakteve për individët e infektuar me koronavirus, duke ndërprerë kështu zinxhirët e infeksionit në një fazë të hershme, para se simptomat e koronavirusit të bëhen të dukshme.
Ai e bën këtë duke matur nëse përdoruesit e telefonit celular kanë hyrë brenda dy metrave nga njëri-tjetri për një periudhë të zgjatur kohe. Nëse njëri prej përdoruesve ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit dhe e ka ndarë këtë me aplikacionin, ai u raporton përdoruesve të tjerë se ata kanë rënë në kontakt me një person të infektuar.

Si punon?

Në vend që të mbështetet në informacionin gjeografik (psh GPS ose sinjal celular) për të ndjekur infeksionet, aplikacioni funksionon me teknologjinë Bluetooth. Ai e shndërron telefonin tuaj në një “far” të vogël Bluetooth që transmeton një numër identifikimi të përkohshëm, anonim në zonën përreth, 16 herë në çdo dy e gjysmë deri në pesë minuta.
Nëse përdoruesit që të dy kanë aplikacionin që funksionojnë janë brenda intervalit të njëri-tjetrit, telefonat inteligjentë shkëmbejnë ID-të e tyre.

Po në lidhje me privatësinë e të dhënave të mia?

Për Gjermaninë, privatësia ka qenë një pikë e veçantë gjatë zhvillimit të aplikacionit, dhe qeveria ka ruajtur anonimitetin e përdoruesve. Prandaj, asnjë të dhënë nuk do të ruhet në mënyrë qendrore, dhe informacioni i përdoruesit që futni në aplikacionin tuaj nuk do të shkëmbehet kurrë me telefonat e tjerë.
E vetmja gjë që kalohet gjatë shkëmbimit të të dhënave është ID-ja juaj e anonimizuar, e përkohshme, e cila nuk lejon të nxirren përfundime për ju. ID e përkohshme e secilit me të cilin keni rënë në kontakt do të ruhen në smartphone tuaj për 14 ditë para se të fshihen.

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Rama apel të fortë të rinjve: Shmangni clubet e natës, kujdesuni për gjyshërit!

Çfarë ndodh nëse një përdorues ka testuar pozitiv?

Nëse jeni pozitiv ndaj koronavirusit, ju kërkohet ta vendosni vetë këtë gjë në aplikacion. Sidoqoftë, për të parandaluar keqpërdorimin ose gabimin, rezultati juaj i testit gjithashtu duhet të konfirmohet zyrtarisht. Kjo mund të bëhet duke skanuar një kod QR nga laboratori i provës ose duke futur një numër TAN – të cilin mund ta merrni nga një linjë telefonike, pasi jo të gjitha laboratorët mund të lëshojnë kodet QR.
Pasi të konfirmohet infeksioni, të gjithë personat që ranë në kontakt me ju do të marrin një mesazh ku thuhet se ata gjithashtu duhet të testohen.

A duhet të përdor aplikacionin?

Shkarkimi i aplikacionit është vullnetar dhe qeveria ka përjashtuar gjithashtu stimuj të tillë si ulje taksash ose përfitime të tjera për të inkurajuar njerëzit ta përdorin atë. Por sa më shumë njerëz që e shkarkojnë atë, aq më efektive bëhet, dhe kështu po zhvillohet një fushatë masive reklamimi.

Sa njerëz duhet të përdorin aplikacionin që ajo të funksionojë?

Sipas një studimi të Universitetit të Oksfordit, efekti i plotë i aplikacionit mund të arrihet vetëm nëse 60 përqind e popullsisë merr pjesë. Kjo është e barabartë me rreth 40 milion përdorues në Gjermani. Por, studiuesit thanë gjithashtu, “Edhe me një pjesë më të vogël, ne presim që numri i infeksioneve dhe vdekjeve të ulet.”

Shkarkoni aplikacionin
Nëse dëshironi të ndihmoni qeverinë të gjurmojë dhe kontrollojë zinxhirët e infeksionit të koronavirusit, mund ta shkarkoni aplikacionin tani nga Google Play ose Apple Store.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  “Hapja vjen e përshkallëzuar”/ Denaj: Deri në fund të majit të gjitha bizneset do jenë aktive

LEXO EDHE:  Vaksina kundër Coronavirusit/ Gjermania aprovon provat e para tek njerëzit

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  Ti ke fatin e madh të qendrosh në shtëpi

LEXO EDHE:  UNESCO ngre alarmin/ Lufta në Jemen po shkatërron arkitekturën

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi në Shqipëri/ Ambasada amerikane thirrje urgjente

LEXO EDHE:  DPA: Grenell planifikon të tërhiqet si ambasador në Gjermani

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: