Connect with Us

“Kini kujdes gjatë pushimeve”/ Mjeku Koraqi: COVID transmetohet në ujërat e ëmbla

Shëndeti

“Kini kujdes gjatë pushimeve”/ Mjeku Koraqi: COVID transmetohet në ujërat e ëmbla

Publikuar

-

A ka prezencë të mutacionit të Covid në Shqipëri?/ Anëtari i Komitetit Teknik jep përgjigjen

Andi Koraqi, shef i Laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT e lidh shtimin e rasteve të reja me coronavirus me lehtësimin e masave dhe pakujdesinë e qytetarëve në ruajtjen e distancës sociale dhe marrjen e masave mbrojtëse.

“Virusi është prezent, nuk ka ikur dhe nuk është zhdukur. Si rrjedhim i hapjes është rritur koha e ekspozimit të njerëzve karshi njëri-tjetrin dhe takimet e shpeshta. Kjo është arsyeja kryesore rritjes së rasteve”, tha mjeku.

Duke theksuar se, rritja e temperaturës nuk ka sjellë uljen e virulencës së virusit, Koraqi u ka bërë thirrje qytetarëve që të tregohen të kujdesshëm gjatë pushimeve, duke theksuar se COVID-19 transmetohet në ujërat e ëmbla, ndaj këshillon që të mos përdoren pishinat.

“Nuk ka asnjë të dhënë se virulenca ndikohet nga temperatura e lartë, mbetet me të njëjtën virulencë si në fillim. Që të themi se është ulur virulenca, virusi duhet të ketë pësuar mutacion, pra të jetë krijuar një virus i ri. Coronaviruset janë viruse që kontaminojnë edhe ujërat.

LEXO EDHE:  Drejtoresha e ISHSH, Vjollca Braho me Covid-19/ Shtrohet në Sanatorium

Ka të dhënë sporadike se nuk përhapet përmes ujërave të kripura por përhapet përmes ujërave të ëmbla. Duhet pasur kujdes nga pishinat. Rreziku në plazh është rreziku i grumbullimeve të mëdha. Si pasojë e rritjes së temperaturave dhe uljes së lagështirës mund të jetë ulur transmetueshmëria, por asnjëherë virulenca”, theksoi mjeku.

I pyetur mbi mundësinë e rikthimit të karantinës, ai thotë se, nuk do të arrijmë asnjëherë në izolim total sicc ndodhi në fillimin e pandemisë, por u bën apel qytetarëve që të mbajnë maskë dhe të lajnë duart.

Lidhur me infektimin e mjekëve në QSUT, Koraqi tha se ashtu si qytetarët dhe mjekët me heqjen e masave janë treguar të pakujdesshëm. “Në momentin e daljes nga karantina u krijua ideja në masën e popullit që virusi u zhduku dhe sigurisht dhe mjekët nuk bëjnë përjashtim nga populli. Patën pakujdesi në ruajtjen e distancimit dhe përdorimit të masave mbrojtëse”, deklaroi shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë në QSUT./ Euronews Albania

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Nga Erion Dasho/ Vaksinat apo medikamentet?

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Vaksinat apo medikamentet?

Molnupiraviri i prodhuar nga firma Merck vepron direkt në kodin gjenetik të virusit. Ky medikament arrin të krijojë viruse me ARN difektoze duke parandaluar kështu shumëzimin e mëtejshëm të tyre.

Paxlovidi i Pfizer vepron nëpërmjet një mekanizmi të ndryshëm. Ai parandalon procesin e transformimit të ARN-së së virusit në ADN. Duke mos patur modelin e ADN-së, qeliza nuk prodhon dot viruse të rinj duke ndërprerë kështu shumëzimin.Nuk ka dyshim se para se këto preparate të hyjnë në përdorim të gjerë (sikundër ndodhi me vaksinat), të gjithë efektet anësore do të jenë studiuar në detaje dhe siguria për pacientin do të jetë provuar katërcipërisht.

LEXO EDHE:  Einxhel Shkira provokon sërish/ Me bikini dhe gotën në dorë, bën gëzuar për jetën

LEXO EDHE:  Einxhel Shkira provokon sërish/ Me bikini dhe gotën në dorë, bën gëzuar për jetën

Një pyetje kam për anti-Vax-ët dhe konspiracionistët që mezi po presin “ilaçet magjike” kundër COVID-it dhe anatemojnë çdo vaksinë si “të pasigurt” dhe “gjenetike”:

Cilën zgjidhje preferojnë? Vaksinën apo medikamentet? /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Konfirmohen 568 raste të reja me Covid/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2659 testime dhe kanë rezultuar pozitivë  568 qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 5 shtetas.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:299 në Tiranë, 26 në Durrës, 22 në Vlorë, 20 në Berat, nga 19 qytetarë në Elbasan, Fier, 17 në Lushnje, 15 në Kamëz, 14 në Sarandë, 9 në Dimal, nga 7 qytetarë në Kuçovë, Himarë, Kurbin, Shkodër, nga 6 qytetarë në Lezhë, Kavajë, nga 5 qytetarë në Pogradec, Tepelenë, Këlcyrë, Gjirokastër, nga 4 qytetarë në Mirditë, Vorë, Mallakastër, Korçë, Devoll, nga 3 qytetarë në Gramsh, Skrapar, Divjakë, nga 2 qytetarë në Pukë, Patos, Delvinë, Memaliaj, nga 1 qytetar në Poliçan, Konispol, Klos, Bulqizë, Dibër, Krujë, Shijak, Tropojë, Has, Kukës, Malësi e Madhe.

Janë 8,059 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 184 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 5 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: tre qytetarë nga Tirana të moshave 39-85 vjeç, një qytetar nga Gramshi 40 vjeç, një qytetare nga Dibra 71 vjeçe.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  U përfolën për një lidhje dashurie/ Xherdan Shaqiri dhe Dhurata Ahmetaj me pushime së bashku?

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk njeh moshë/ Tritan Kalo apel të fortë të rinjve, tregon çfarë po ndodh në autobusë

Janë shëruar 398 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 178,111 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (7 Nëntor 2021)
Raste të reja ditore 568
Të shëruar në 24 orë 398
Të shtruar në spitale 184
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 2659

Testime totale 1,328,650
Raste pozitive 189,125
Raste të shëruara 178,111
Raste Aktive 8059
Humbje jete 2,955

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4181
Fier 841
Shkodër 492
Durrës 481
Vlorë 451
Gjirokastër 366
Elbasan 348
Berat 290
Korçë 235
Lezhë 183
Kukës 111
Dibër 80

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si dallojnë pilulat e Pfizer dhe Merck kundër COVID-19?

Publikuar

-

Nga

Kompanitë Pfizer dhe Merck kanë krijuar pilula antivirale, të cilat kanë treguar efekt premtues në testimet e të rriturve të infektuar me koronavirus, që rrezikojnë të sëmuren rëndë.

Të dyja ilaçet janë duke u analizuar për të kuptuar nëse mund të parandalojnë infektimin e njerëzve të ekspozuar në këtë virus.

Cila prej dy pilulave ka më shumë efekt?

Të dhënat nga testimet e dy kompanive sugjerojnë se Pfizer ka pilulë me më shumë efekt, ndonëse të dhënat e plota nuk janë publikuar ende.

Pfizer ka thënë të premten, më 5 nëntor, se rezultatet e testimeve tregojnë se pilula e saj ka zvogëluar për 89 për qind shtrirjen në spital apo vdekjen nga COVID-19 – sëmundja që shkakton koronavirusi – te pacientët që kanë pasur rrezik të sëmuren rëndë.

Pfizer do të kërkojë miratim për pilulën kundër COVID-19

Terapia me pilulë atyre u është dhënë për tri ditë ose pesë ditë sa kanë qenë me simptoma.

Merck, në anën tjetër, ka thënë më 1 tetor se pilula e saj zvogëlon për 50 për qind rrezikun për sëmurje të rëndë, nëse terapia merret për pesë ditë.

Kompania nuk ka ofruar të dhëna rreth terapisë për tri ditë.

Pilula e Pfizerit ka emrin Paxlovid. Pilula e Merckut ka emrin Lavgevrio në Britani, ku është miratuar për përdorim.

Pse janë të rëndësishme këto ilaçe?

Ndonëse një numër vaksinash janë të qasshme në gjithë botën për të parandaluar infektimin, përfshirë edhe atë të krijuar nga Pfizer, ende ekzistojnë trajtime të kufizuara për personat veçse të infektuar me këtë virus.

Aktualisht, pacientët me COVID-19, të cilët nuk janë shumë të sëmurë për t’u shtrirë në spital, mirëpo rrezikojnë të sëmurën shumë, mund të trajtohen me terapi të antitrupave.

Si funksionojnë këto ilaçe?

Të dyja pilulat duhet të merren për pesë ditë.

Regjimi i Pfizerit është tri pilula në mëngjes dhe tri të tjera në mbrëmje.

Merck, ndërkaq, ka thënë se katër pilula duhet të merren në mëngjes dhe katër të tjera në mbrëmje.

OBSH-ja synon të blejë ilaçe kundër COVID-19 për vendet e varfra

Pilula e Pfizerit bllokon një enzimë që i duhet koronavirusit për t’u shumëfishuar.

Pfizer ka thënë se për shkak që ilaçe shënjestron pjesën e virusit që është kyçe për shumëfishim, atëherë patogjeni nuk mund t’i rezistojë trajtimit.

Pilula e Pfizerit është duke u dhënë në kombinim me ritonavir, një tjetër antiviral që rrit aktivitetin për bllokim të proteinës, por mund të shkaktojë efekte anësore gastrointestinale dhe të ndërhyjë në ilaçet tjera.

LEXO EDHE:  Covid në Shqipëri/ A ka diçka që mund të besojmë?!

LEXO EDHE:  Koronavirusi nuk njeh moshë/ Tritan Kalo apel të fortë të rinjve, tregon çfarë po ndodh në autobusëBritania miraton pilulën e parë kundër COVID-19

Pilula e Merckut ka mekanizëm veprimi që ka për qëllim të lëshojë gabime në kodin gjenetik të virusit.

Për shkak se pilula krijon mutacione të zakonshme në virus, vetë koronavirusi e ka të vështirë të rezistojë.

Çfarë dimë për sigurinë?

Të dyja kompanitë kanë publikuar të dhëna të kufizuara për trajtimet, mirëpo kanë thënë se besojnë në sigurinë e tyre.

Pfizer ka thënë se rreth 20 për qind e pacientëve që kanë marrë ose pilulën apo një hap të padëmshëm (efekti placebo), janë përballur me efekte të lehta anësore.

Efektet anësore serioze janë raportuar te 1.7 për qind e pacientëve që e kanë marrë pilulën.

Merck ka thënë se 12 për qind e pacientëve që kanë marrë pilulën e saj dhe 11 për qind që kanë marrë pilulën e padëmshme, kanë pasur efekte nga ilaçi.

Në disa studime me kafshë, ilaçet që janë në kategori të pilulës së Merckut, janë lidhur me defekte gjatë lindjes.

Mirëpo Merck ka thënë se studime të ngjashme të pilulës se saj – për kohë më të gjatë dhe me marrje të dozave të larta – kanë treguar se ajo nuk shkakton defekte në lindje apo kancer.

Çfarë dimë për furnizimet?

Pfizer dhe Merck kanë thënë se janë duke bërë përpjekje për të shtrirë qasjen globale në ilaçe.

Pfizer ka thënë se pret që të prodhojë ilaçe për më shumë se 180,000 terapi deri në fund të këtij viti.

Më 2022, kompania mëton të prodhojë ilaçe për të paktën 50 milionë terapi.

Merck ka thënë se pret që të prodhojë sasi për 10 milionë terapi deri në fund të këtij viti, dhe të paktën 20 milionë terapi tjera më 2022.

Cila kushton më shumë?

Qeveria amerikane i ofron falas vaksinat dhe trajtimet për koronavirus, për banorët amerikanë.

Shtetet në gjithë botën janë duke negociuar çmimet me Pfizer dhe Merck.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë më 5 nëntor se Qeveria amerikane ka siguruar milionë doza të trajtimit me pilulën Pfizer.

Merck ka kontratë në vlerë të 1.2 miliard dollarëve për ta furnizuar SHBA-në me sasi për 1.7 milion trajtime – apo rreth 700 dollarë për një trajtim.

Britania e Madhe ka siguruar sasi të pilulës Pfizer për 250,000 terapi, ndonëse çmimet e kontratave nuk janë bërë publike./rel

LEXO TE PLOTE