Connect with Us

Instagram lë pas Twitter/ Kthehet në një burim më të fortë lajmesh

Teknologji

Instagram lë pas Twitter/ Kthehet në një burim më të fortë lajmesh

Publikuar

-

Raporti Digital News Institute i 2020, Reuters, zbuloi se përdorimi i Instagramit për lajme ishte dyfishuar që nga viti 2018.Trendi është më i fortë tek të rinjtë. Ajo tha që gati një e katërta e 18-24-vjeçarëve në Mbretërinë e Bashkuar përdorën Instagramin si një burim lajmesh për koronavirusin.Por platformat e mediave sociale ishin gjithashtu ndër burimet më pak të besueshme.

Vetëm 26% e njerëzve thanë se i besonin mediave sociale si një burim informacioni në lidhje me virusin. Një përqindje e ngjashme thanë se ata kishin besim në lajmet që ishin ndarë përmes aplikacioneve chat si Facebook Messenger dhe WhatsApp.

Në të kundërt, qeveritë kombëtare dhe organizatat e lajmeve iu besuan të dyve nga rreth 59% e të anketuarve.Instagram tani përdoret nga më shumë se një e treta e të gjithë personave që iu përgjigjën sondazhit, dhe dy të tretat e moshave nën 25 vjeç. Dhe 11% e përdorin atë për lajme, duke e lënë atë vetëm një pikë pas Twitter.

LEXO EDHE:  Coronavirus/ Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia "përgjithmonë"

“Instagrami u bë shumë i njohur me të rinjtë”, tha Nic Newman, autori kryesor i raportit. “Ata vërtet reagojnë mirë në lajmet me imazhe vizuale”. Tregimet vizuale të veçanta gjatë muajve të fundit kanë ndihmuar, ndryshimi i klimës, lëvizja Black Lives Matter dhe koronavirus të gjithë kanë parë një angazhim masiv në platformë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Sulmet kibernetike në internet/ I riu nga Korça sfidon hakerat dhe merr medalje në Zvicër

Publikuar

-

Nga

Shumë vende kanë frikë nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e tyre. Për këtij lloj problemi, në Zvicër u përballën disa ekipe studentësh nga 9 vende të ndryshme si Zvicra, Usa, Norvegjia, Suedia, UK, Hungaria, Franca, Estonia, India.

Kjo ishte një sfidë e bazuar mbi një simulim të një krize të madhe kibernetike në vende europiane por jo vetëm. Grupi “Idonea”, pjesë e të cilit ishte edhe një i ri shqiptar, u rendit në vendin e tretë te 2020 Geneva Cyber 9/12 Strategy Challenge. Ky ekip është një sukses i jazhtëzakonshëm, ashtu siç është raportuar edhe në median zviceriane “20 minutes”.

Mikel Grabocka, është 23 vjeçari nga Korça, i cili ishte pjesë e ekipit Idonea”.
I riu i talentuar korçar ishte lideri i ekipit “Idonea” që përbëhej nga 2 djem dhe 2 vajza. 23 vjeçari i cili ja doli të renditet ndër të parit në listën e çmimeve të kësaj gare të rëndësishme, është një model për rininë shqiptare.

LEXO EDHE:  Modelja që tejkalon kufijtë e imagjinatës/ Fotot më përvëluese të Irina Sitkova

LEXO EDHE:  Veshjet që po ‘çmendin’ Instagramin/ Duhet t’i keni patjetër në gardërobën tuaj

“Ideoena” u rendit i treti përballë ekipeve të nëntë vendeve të tjera që mërrnin pjesë në këtë sfidë ku skuadrat pjesëmarrëse duhet të tregojne njohuri multidisiplinore dhe duhet të propozojnë rekomandime për organizata vendimarrëse të nivelit europian./CNA.al

https://www.20min.ch/fr/story/des-etudiants-zurichois-rois-des-cyberdefenseurs-176997557568

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Dy “bishat” në konkurrencë/ Lordstown Motor prezanton makinën elektrike

Lordstown Motors ka prezantuar makinën elektrike të cilën e ka quajtur “Endurance”. Makina elektrike do të jetë konkurrente me të dy start upet si Lordstown Motors dhe automobilistët veteranë si Ford dhe Tesla.

Sipas Lordstown Motors, “Endurance”, do të jetë kamioni i parë elektrik që do të tregtojë në SH.B.A.

Por “Endurance”, ka një konkurrente,  Cybertruck, e cila ka një ngjashmëri  të madhe me motorët e kësaj makine.

LEXO EDHE:  Coronavirus/ Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia “përgjithmonë”

LEXO EDHE:  Kim Kardashian përshëndet Kanye me foto seksi në Insta

“Endurance” përshkojn rreth 250 milje. “Cybertrucks” e përbërë me 2-3 motorë ka një interval respektivisht 300 dhe 500 milje.

Endurance mund të mbajë 5 persona, një më pak se Cybertrucks. Mund të arrijë shpejtësinë më të lartë prej 80 mph.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Publikuar

-

Nga

Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

Twitter vjen me një tjetër risi të enjten e ardhshme me të cilën duhet të përshtateni. Ju mund të keni një buton redaktimi në Tëitter por të gjithë do të duhet të veshin një maskë. Ky lajm u përhap shumë shpejt në platform duke u shikuar rreth 1.2 milionë herë në vetëm 12 orë dhe ka marrë më shumë se 2 milionë pëlqime.

Përkundër entuziazmit të rëndësishëm për një buton redaktimi, me siguri nuk është diçka që Tëitter po e konsideron vërtet. Tweet-u u mor kryesisht me shaka dhe u përshëndet nga shumë njerëz në site, ndërsa qeveritë në mbarë botën inkurajojnë qytetarët të veshin mbulesa fytyre në publik për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Veshjet që po ‘çmendin’ Instagramin/ Duhet t’i keni patjetër në gardërobën tuaj

LEXO EDHE:  Coronavirus/ Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia "përgjithmonë"

Por disa e morën atë si një ndërhyrje politike, pasi të mos veshësh maskë është bërë një çështje politike në Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera.

Maska është provuar të zvogëlojë transmetimin Covid-19 nga një numër studimesh. Disa përdorues kanë kërkuar prej kohësh Twitter të shtojë mundësinë për të ndryshuar tweet-in pasi të jenë publikuar, por kompania i ka rezistuar atyre thirrjeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: