Connect with Us

Duken si photoshop por janë reale/ 14 fotot që tregojnë mrekullitë e natyrës

Kuriozitete

Duken si photoshop por janë reale/ 14 fotot që tregojnë mrekullitë e natyrës

Publikuar

-

Disa mrekulli natyrore në të gjithë botën janë aq të dallueshme sa që fotot e tyre duken sikur janë redaktuar në Photoshop. Këto peizazhe nuk janë manipuluar me softuer për redaktimin e fotografive , ato janë reale.  Vendet e preferuara përfshijnë Prismatike të Yellowstone, vargmalet Serrania de Hornocal në Argjentinë dhe Liqeni rozë Hillier të Australisë.

Disa mrekulli natyrore duken tepër të jashtëzakonshme ose të çuditshme për të qenë reale, por ngjyrat dhe format e tyre ndodhin natyrshëm dhe nuk ka nevojë  për redaktim. Ata mund të duken sikur janë photoshop por tiparet e tyre janë në fakt produkte të mikroorganizmave, erozionit dhe aktivitetit gjeotermal.

Në galerinë e mëposhtme do të mund të shihni 14 fotot që tregojnë mrekullitë e natyrës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

E thonë studiuesit/ Qentë janë shoqëruesit më të vjetër njerëzve

Publikuar

-

Nga

E thonë studiuesit/ Qentë janë shoqëruesit më të vjetër njerëzve

Një studim i ADN-së së qenit ka treguar se “miku ynë më i mirë” në botën e kafshëve madje mund të jetë edhe nga më të vjetrët. Analiza zbulon se zbutja e qenve mund të gjurmohet 11,000 vjet, deri në fund të epokës së fundit të akullit.Kjo konfirmon që qentë ishin zbutur para çdo specie tjetër të njohur. Shoqëruesit tanë të qenit ishin të përhapur në të gjithë hemisferën veriore në këtë kohë, dhe tashmë ishin ndarë në pesë lloje të ndryshme. Pavarësisht zgjerimit të qenve evropianë gjatë epokës koloniale, gjurmët e këtyre racave antike autoktone mbijetojnë sot në Amerikat, Azinë, Afrikën dhe Oqeaninë.Hulumtimi plotëson disa nga boshllëqet në historinë natyrore të shoqëruesve tanë të ngushtë të kafshëve.

Dr Pontus Skoglund, bashkëautor i studimit dhe udhëheqës i grupit të laboratorit të Gjenomikës Antike në Institutin Crick të Londrës, tha për BBC News: “Qentë janë me të vërtetë unikë për të qenë kjo gjë mjaft e çuditshme nëse e mendoni, kur të gjithë njerëzit ishin ende gjahtarë. mbledhës, ata zbutin atë që është me të vërtetë një mishngrënës i egër – ujqërit janë mjaft të frikshëm në shumë pjesë të botës. “Pyetja pse njerëzit e bënë atë? Si lindi kjo? Kjo është ajo për të cilën ne jemi të interesuar përfundimisht.” Në një farë mase, modelet gjenetike të qenve pasqyrojnë ato njerëzore, sepse njerëzit morën shokët e tyre të kafshëve me vete kur lëviznin. Por kishte edhe ndryshime të rëndësishme.

Për shembull, qentë e hershëm evropianë fillimisht ishin të ndryshëm, dukej se kishin origjinë nga dy popullata shumë të dallueshme, njëra kishte lidhje me qentë e Lindjes së Afërt dhe një tjetër me qentë Siberian.Por në një moment, mbase pas fillimit të epokës së bronzit, një prejardhje e vetme e qenve u përhap gjerësisht dhe zëvendësoi të gjitha popullatat e tjera të qenve në kontinent. Ky model nuk ka asnjë model në modelet gjenetike të njerëzve nga Evropa.

Anders Bergström, autori kryesor dhe studiuesi post-doktoraturë në Crick, tha: “Nëse shikojmë prapa më shumë se katër ose pesë mijë vjet më parë, mund të shohim se Evropa ishte një vend shumë i larmishëm kur bëhej fjalë për qentë. ne shohim që sot vijnë në një grup kaq të jashtëzakonshëm formash dhe formash, gjenetikisht ato rrjedhin nga vetëm një nëngrup shumë i ngushtë i larmisë që ekzistonte më parë “.Një ekip ndërkombëtar analizoi të gjithë gjenomet (plotësuesi i plotë i ADN-së në bërthamat e qelizave biologjike) të 27 mbetjeve të qenve antikë të lidhur me një larmi kulturash arkeologjike. Ata i krahasuan këto me njëri-tjetrin dhe me qentë modernë.

Rezultatet zbulojnë se racat si Rhodesian Ridgeback në Afrikën Jugore dhe Chihuahua dhe Xoloitzcuintli në Meksikë mbajnë gjurmë gjenetike të qenve antikë autoktonë nga rajoni.Prejardhja e qenve në Azinë Lindore është komplekse. Racat kineze duket se e marrin prejardhjen e tyre nga kafshët si dingo Australian dhe qeni që këndon Guinea e Re, me pjesën tjetër që vijnë nga Evropa dhe qentë nga stepa ruse.Qeni që këndon në Guinea e Re quhet kështu për shkak të ulëritjes së tij melodioze, karakterizuar nga një rritje e mprehtë e lartësisë në fillim.

LEXO EDHE:  Tipare qiellore dhe fytyrë kukulle/ Fotot më mahnitëse të modeles së fitnesit

LEXO EDHE:  FOTOT-Do të mahniteni nga bukuria e tyre/ Këto janë pamjet e mrekullueshme të kapura në lartësi

Greger Larson, një bashkëautor nga Universiteti i Oksfordit, tha: “Qentë janë partneri ynë më i vjetër dhe më i afërt i kafshëve. Përdorimi i ADN-së nga qentë e lashtë po na tregon se sa larg shkon historia jonë e përbashkët dhe në fund të fundit do të na ndihmojë të kuptojmë se kur dhe ku filloi kjo marrëdhënie e thellë ” Qentë mendohet se kanë evoluar nga ujqërit që u zhvendosën në kampe njerëzish, mbase duke nuhatur për ushqim. Ndërsa zbuteshin, ata mund t’u kishin shërbyer njerëzve si shokë ose roje të gjuetisë.

Rezultatet sugjerojnë që të gjithë qentë rrjedhin nga një popullatë e vetme ujqish të zhdukur – ose ndoshta disa prej tyre që lidhen shumë ngushtë. Nëse do të kishte ngjarje të shumëfishta zbutjeje në të gjithë botën, këto prejardhje të tjera nuk kontribuan shumë me ADN-në për qentë e mëvonshëm. Dr Skoglund tha se ishte e paqartë se kur ose ku ndodhi zbutja fillestare. “Historia e qenve ka qenë aq dinamike sa nuk mund të mbështetesh me të vërtetë që ajo të jetë akoma atje për të lexuar me lehtësi në ADN-në e tyre. Ne me të vërtetë nuk e dimë – kjo është gjëja interesante për të.”Shumë kafshë, të tilla si macet, ndoshta u bënë kafshët tona shtëpiake kur njerëzit u vendosën për të fermuar pak më shumë se 6,000 vjet më parë. Macet ishin ndoshta të dobishme për kontrollimin e dëmtuesve si minjtë, që tërhiqeshin nga mbeturinat e gjeneruara nga vendbanime të dendura. Kjo e vendos zbutjen e tyre në djepet e bujqësisë siç është Lindja e Afërt.

“Për qentë, pothuajse mund të ketë qenë kudo: Siberia e ftohtë, Lindja e Afërme e ngrohtë, Azia Jug-Lindore. Të gjitha këto janë mundësi në mendjen time,” shpjegoi Pontus Skoglund./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Një parajsë në Tokë”/ Ky është fshati më përrallor në botë

Publikuar

-

Nga

“Një parajsë në Tokë”/ Ky është fshati më përrallor në botë

Në shumë vende të botës shohim fshtatra të bukura, por fshati Giethoorn, i njohur si “Venecia e Holandës”, po konsiderohet nga ekspertët e botës si një vend magjik, ndryshe i quajtur si ‘fshati i parajsës’.

Tashmë shumë njerëz ëndërrojnë të jetojnë në vende të tilla, për ajrin e pastër që ka dhe pamjen e jashtëzakonshme që ofron Giethoorn.

E veçanta që duhet theksuar për këtë fshat është se nuk ka rrugë, që do të thotë se nuk kanë asnjë mjet të transportit të zhvilluar rreth tij. Njerëzit që dëshirojnë të vizitojnë fshatin duhet t’i lënë veturat e tyre jashtë dhe të ecin.

LEXO EDHE:  Provokuese me pozat e saj/ Mya Mills, fantastike në fotot e fundit

LEXO EDHE:  FOTOT-Duken sikur takojnë retë/ Fshatrat më të bukur të Spanjës

I vetmi transport që mund të përdorni është të ecni, biçikleta apo të merrni një varkë të vogël. Giethoorn është i mbushur me kanale dhe krijojnë një pamje të bukur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO-Shkencëtarët zbulojnë një gumë koralore më të lartë se ndërtesa Empire State

Publikuar

-

Nga

FOTO-Shkencëtarët zbulojnë një gumë koralore më të lartë se ndërtesa Empire State

Nga pandemia e koronavirusit tek zjarret në Australi, 2020 na ka goditur me disa ngjarje të tmerrshme. Por disa lajme të mira janë më në fund këtu, pasi shkencëtarët kanë zbuluar një gumë të madhe koralesh që është edhe më e lartë se Empire State Building.Një ekip nga Schmidt Ocean Institute vërejti gumën korale në Reefin e Madh Pengesë dhe është i pari që zbulohet në mbi 120 vjet.

Wendy Schmidt, bashkëthemelues i Institutit të Oqeanit Schmidt, tha: “Ky zbulim i papritur pohon se ne vazhdojmë të gjejmë struktura të panjohura dhe specie të reja në Oqeanin tonë.“Gjendja e njohurive tona për atë që gjendet në Oqean ka qenë prej kohësh kaq e kufizuar. Falë teknologjive të reja që funksionojnë si sytë, veshët dhe duart tona në oqeanin e thellë, ne kemi aftësinë për të eksploruar si kurrë më parë. “Oqeanet e reja po hapen për ne, duke zbuluar ekosistemet dhe format e ndryshme të jetës që ndajnë planetin me ne.”

Duke përdorur hartëzimin nën ujë, shkencëtarët gjetën gumën në dyshemenë e detit, përpara se të përdornin robotë nënujorë për të eksploruar gumën. Baza e gumës është e gjerë 1.5 km dhe ngrihet 500 metra në thellësinë e saj më të cekët, vetëm 40 metra nën sipërfaqen e detit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE