Connect with Us

Vuçiç, nga nacionalist i zjarrtë në “euro-realist”

Kosova & Rajoni

Vuçiç, nga nacionalist i zjarrtë në “euro-realist”

Publikuar

-

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se Beogradi synon të vazhdojë të ruajë baraspeshën në marrëdhëniet e tij me Perëndimin, Kinën dhe Rusinë si dhe të arrijë një marrëveshje me Kosovën, ndërkohë që përpiqet të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Presidenti Vuçiç i bëri komentet të enjten në prag të zgjedhjeve parlamentare të 21 qershorit.

Para se të anëtarësohet në BE, Beogradi duhet të normalizojë lidhjet me Prishtinën.

Pavarësia e Kosovës është njohur nga mbi 100 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe shumicën e anëtarëve të BE-së. Por Serbia, bashkë me aleatët e saj Rusinë dhe Kinën, e ka bllokuar anëtarësimin e saj në Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera ndërkombëtare.

Zoti Vuçiç, Partia Progresive Serbe e të cilit është në krye të garës për zgjedhjet e 21 qershorit, tha se Serbia është e gatshme të bisedojë me Prishtinën “në mirëbesim” dhe “pa një afat kohor”, por njohja e ndërsjellë nuk është në rendin e ditës.

“Ne jemi gati për bisedime por … pa flamur të bardhë,” tha ai në një intervistë për Reuters. “Dialogu është i mirëpritur, nëse është një dialog … në të cilin të mund të shihet se çfarë është e mundur, se ku mund të arrihet kompromis.”

“Ne besojmë se është në interesin e shqiptarëve të Kosovës dhe të bashkësisë ndërkombëtare … të flasim për një rrjedhë të lirë të kapitaleve, njerëzve dhe shërbimeve”, tha zoti Vuçiç.

Bisedimet e sponsorizuara nga BE-ja midis Serbisë dhe Kosovës, u pezulluan në vitin 2018, kur Kosova futi një taksë prej 100 për qind për importet nga Serbia.

Heqja e barrierave tregtare nga qeveria e re e Kosovës këtë muaj hap rrugën për rifillimin e bisedimeve.

NGA NACIONALIST I ZJARRTË NË ‘EURO-REALIST’

Vuçiç ka qenë një nacionalist i zjarrtë gjatë luftrave ballkanike të viteve1990, por tani mbështet partneritetin me BE-në.

LEXO EDHE:  Serbia ka prodhuar armën e shekullit 21

Presidenti serb shprehu bindjen se partia e tij do të marrë shumicën e votave më 21 qershor, ndërkohë që zgjedhjet presidenciale janë vitin tjetër.

Opozita dhe vëzhguesit e kanë akuzuar shpesh atë dhe partinë e tij në pushtet për autokratizëm, dhunë ndaj kundërshtarëve politikë, manipulime zgjedhore, korrupsion, nepotizëm dhe lidhje me krimin e organizuar, akuza që ata i kanë mohuar me forcë.

Zoti Vuçiç tha se Beogradi nuk ka në plan të zgjedhë midis Rusisë, aleate e natyrshme sllavo-ortodokse, BE-së, partnerja kryesore tregtare e Serbisë dhe Kinës.

Në muajin mars, Kina dërgoi ndihmë mjekësore dhe mjekë në Serbi për të ndihmuar në frenimin e koronavirusit dhe Beogradi flet për një “miqësi të hekurt”. Gjatë dekadës së kaluar, Kina i ka dhënë Serbisë miliarda dollarë kredi me kushte të favorshme.

“Ne kemi axhendën tonë, një karrige, jo dy. Si mund të themi ne “Rroftë Hong Kongu apo rroftë Tajvanini dhe pastaj të presim mbështetjen kineze për integritetin tonë territorial (me Kosovën), pa përmendur faktin që ata janë miqtë tanë që na kanë ndihmuar,” tha Presidenti Vuçiç.

Serbia mbetet e varur energjetikisht nga Rusia, me të cilën ajo gjithashtu bashkëpunon ushtarakisht. Presidenti Vladimir Putin e ka vizituar Beogradin dy herë që kur zoti Vuçiç erdhi në pushtet në vitin 2012, ndërsa Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të shkojë atje javën tjetër.

Por Serbia do të vazhdojë gjithashtu përpjekjet për anëtarësim në Bashkimin Evropian, me të cilin ajo ka një marrëveshje asociimi dhe është kandidate për anëtarësim, edhe pse BE-së aktualisht i mungon oreksi për anëtarë të rinj.

Zoti Vuçiç e quan veten “euro-realist”, duke shtuar se anëtarësimi në BE mbetet synimi stratregik i Serbisë. “Përveç vlerave të përbashkëta, 67 për qind e shkëmbimeve tona tregtare janë me BE-në,” tha ai./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Sekuestrimi i drogës me vlerë 20 milionë euro/ Kryeprokurori i Kosovës: Grupet kriminale do të përballen me drejtësinë

Publikuar

-

Nga

Sekuestrimi i 400 kg kokainë/ Kryeprokurori i Kosovës: Droga, me vlerë 20 milionë euro, grupet kriminale do të përballen me drejtësinë

Kryeprokurori i Kosovës, Aleksandër Lumezi, ka dalë  në një deklaratë pwr mediat pas konfiskimit të 400 kilogram kokainë në qytetin e Lipjanit.

Sipas tij, vlera e drogës kapte shifrat e 20 milionë eurove nëse do të dilte për shitje në treg.

Mes të tjerash ai tha se aksioni është bërë në bashkëpunim të ngushtë me autoritetet e Shqipërisë dhe shtetit të Italisë.

“Policia e Kosovës, në bashkëpunim të ngushtë me policinë, autoritet italiane dhe auto amerikane. Janë konfiskuar 400 kg kokainë vlera e të cilave arrinë rreth 20 milionë euro. Po ashtu janë konfiskuar disa makina dhe mjete tjera. Gjatë hetimit janë përdorur masa të fshehta duke shikuar lëvizjen e të dyshuarve nga Italia deri në vendin tonë. Ju dërgojmë mesazh të qartë të gjitha grupeve kriminale se do të përballen me drejtësinë. Jemi të vetëdijshëm se nuk mund të luftohen nga një shtet i vetëm. Ashtu kemi bashkëpunuar me shtete tjera duke e ditur se krimi mund të na prek të gjithëve. kemi arritur të mposhtim krimin e organizuar. Më lini të falënderoj prokurorët e Shqipërisë, Prokurorët Italianë, policinë shqiptare dhe policinë e Italisë”, tha ai. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Një viktimë dhe 25 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Covid-19 në Kosovë/ Një viktimë dhe 25 raste të reja

Një viktimë dhe 25 raste të reja me koronavirus u konfirmuan të hënën në Kosovë.Viktima u regjistrua në Komunën e Istogut, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Sipas tij, numri i rasteve të reja rezultoi pas testimit të 2,333 mostrave. Shifra prej 25 i bie që një për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë shkon në 106,939, ndërsa i viktimave 2,226. Në total, 99,824 pacientë janë shëruar nga koronavirusi – 196 prej tyre në 24 orët e fundit. Aktualisht, raste aktive në Kosovë janë 4,889.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në fund të muajit mars. Në zhvillim e sipër është faza e dytë e vaksinimit, e cila përfshin personat e moshës 65-79 vjeç. Në fazën e parë u është dhënë përparësi punonjësve shëndetësorë dhe personave mbi 80 vjeç.

LEXO EDHE:  Të gjithë shohim ëndrra duke kryer marrëdhënie seksuale dhe ky është kuptimi i tyre

LEXO EDHE:  Serbia ka prodhuar armën e shekullit 21

Në fazën e tretë, ndërkaq, është thënë se do të vaksinohen 50 për qind e qytetarëve. Fushata e imunizimit në Kosovë po bëhet me vaksina të dhuruara ose nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ose Bashkimi Evropian.Vendi nuk ka asnjë kontratë të nënshkruar me kompani farmaceutike për blerjen e vaksinave. REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi/ Merkel takim me kryeministrin Albin Kurtin

Publikuar

-

Nga

Kancelarja amerikane Angela Merkel do të zhvillojë pasditen e sotme një  video konferencë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert bëri të ditur se biseda do të përqendrohet në kursin e reformave në Kosovë.

Më tej do të diskutohet për procesin e afrimit të Kosovës me Bashkimin Evropian si dhe për dialogun e ndërmjetësuar nga BE midis Kosovës dhe Serbisë./DW

LEXO TE PLOTE